Z przygodą na ty Strona Główna

Z przygodą na ty

Forum Miłośników Przygody im. Pana Samochodzika

• FAQ • Dane_osobowe • Szukaj • Użytkownicy • Grupy
• Rejestracja • Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Niemcy-Francja-Luxemburg 2020
Autor Wiadomość
johny
Moderator

Wysłany: 2020-10-16, 21:08   Niemcy-Francja-Luxemburg 2020

Nie chcę aby wyszło, że piszę tylko swoje głupoty w dziale o koronawirusie. W wakacje odbyłem bardzo fajną podróż i może kogoś zainteresuje to co zwiedizłem i zobaczyłem. A rozstrzał był spory, od czasów rzymskich (Xanten), przez niemieckie i francuskie średniowiecze (zamek Braunfels, Metz ) po czasy najnowsze i zamkniętą już hutę w Duisburgu.
Od razu w tym miejscu chciałbym podziękować Yvonne za pomoc, bez niej ten wypad mógłby nie do końca się udać.
Dzień 1
Zajechaliśmy do naszej bazy na przedmieściach Dortmundu, Lunen. Nawet w tak wydawałoby się bezpłciowym, robotniczym mieście są tak fantastyczne zaułki.

A tu znak czasu, olbrzymi meczet.

c.d.n.
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
XIII VII III I V XX XIV 1

Yvonne 
Moderator

Wysłany: 2020-10-16, 21:34   

johny napisał/a:
W wakacje odbyłem bardzo fajną podróż i może kogoś zainteresuje to co zwiedizłem i zobaczyłem.

Jasne, że zainteresuje! I to jak!

johny napisał/a:
Od razu w tym miejscu chciałbym podziękować Yvonne za pomoc, bez niej ten wypad mógłby nie do końca się udać.

Cieszę się, że mogłam pomóc :-)
Najważniejsze, że wszystko skończyło się pomyślnie.

johny napisał/a:
Zajechaliśmy do naszej bazy na przedmieściach Dortmundu, Lunen. Nawet w tak wydawałoby się bezpłciowym, robotniczym mieście są tak fantastyczne zaułki.

Piękne te domki. Bardzo lubię taki typ zabudowań.
Czekam na ciąg dalszy.

http://odbiblioteczkidoszafy.blogspot.com/

Mysikrólik 
Zlotowicz
harcerz

Wysłany: 2020-10-16, 21:57   

johny napisał/a:
Nie chcę aby wyszło, że piszę tylko swoje głupoty w dziale o koronawirusie.

Przede wszystkim cieszy powrót do żywych, bo już myślałem ze pandemia Cię dopadła. :-D

johny
Moderator

Wysłany: 2020-10-16, 22:41   

Mysikrólik napisał/a:

Przede wszystkim cieszy powrót do żywych, bo już myślałem ze pandemia Cię dopadła.

Dopadła, ale szybko opuściła...
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...

irycki
Przygodomaniak
Pan Motocyklik

Wysłany: 2020-10-17, 11:47   

Fajne domki :)

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

VdL 
Zlotowicz

Wysłany: 2020-10-17, 12:30   

Tak, i ładnie zachowane.

Fantomas
Przygodomaniak

Wysłany: 2020-10-17, 17:40   

Swietna ta uliczka, no i stylowa knajpa? Nigdy w Luksemburgu nie byłem. Bardzo jestem ciekawy, co oferuje.

johny
Moderator

Wysłany: 2020-10-17, 23:40   Dzień 2 - XANTEN

Xanten to niewielkie 20 tysięczne miasteczko odległe od Do o ok.90 km. To jednocześnie miejsce gdzie w okolicach w 15 r. po Chr. Rzymianie założyli obóz legionów a od II do IV w. zbudowali miasto. Colonia Ulpia Traiana,
Do dzisiaj Xanten, a właściwie jego opłotki, stanowi park kulturowy o powierzchni kilku ha. z wieloma pozostałościami cywilizacji rzymskiej. Za bodajże 18 EUR od całej naszej rodziny spędziliśmy tam cały dzień. Oprócz tego co na zewnątrz jest również wspaniałe, nowoczesne muzeum. Co ciekawe wszystkie eksponaty pochodzą z prac wykopaliskowych prowadzonych w okolicach. TomaszK bylby zadowolony bo jest mnóstwo monet! Niestety z racji koronki część atrakcji na zewnątrz nie była dostępna (katafalki amfiteatru z celami niewolników między innymi).

Rzymski gościniec

Pozostałości jednej ze świątyń

Muzeum

Płyty nagrobne, można z nich odczytać stopień, wiek i przydział legionisty

Antyczna pogawędka

Łaźnia i baseny termalne

Po upadku miasta i zburzeniu, germanie z pozyskanego budulca wybudowali nowe miasto obok, którego centralnym miejscem jest katedra p.w. Św. Wiktora.

Ostatnio zmieniony przez johny 2020-10-17, 23:47, w całości zmieniany 2 razy  

Fantomas
Przygodomaniak

Wysłany: 2020-10-18, 09:20   

Makieta odrestaurowana w muzeum to termy rzymskie? Te odrestauwane wnętrza to też termy? Pewnie fundamenty na zdjęciu to ich pozostałości? Ciekawa jest też ta maska. Fajna wyprawa :564:
Ostatnio zmieniony przez Fantomas 2020-10-18, 09:23, w całości zmieniany 1 raz  

RobertH
Przygodomaniak
RobertH

Wysłany: 2020-10-18, 10:00   

Takie miejsca dają do myślenia ,gdyby najazdy dzikich ludów nie pogrążyły Europy w mrokach średniowiecza ,to teraz byśmy kolonizowali już Marsa a na Ziemi zabrakło by paliw kopalnych :)

Ładny rezerwat archeo ,pokazujący jak niewiele różnimy się od ówczesnego społeczeństwa . Dać "chleba ,wina i igrzysk " i mamy demokratycznie kupiony lud ;)

Też marzę dobrze Niemcy objechać ,tylko trochę dzieci muszą dorosnąć ;)

Ostatnio zmieniony przez johny 2020-10-18, 10:24, w całości zmieniany 1 raz  

johny
Moderator

Wysłany: 2020-10-18, 10:30   

Fantomas napisał/a:
Makieta odrestaurowana w muzeum to termy rzymskie?

Tak.
Fantomas napisał/a:
Te odrestauwane wnętrza to też termy?

Nie, to hotel.
Fantomas napisał/a:
Pewnie fundamenty na zdjęciu to ich pozostałości?

Tak. zachowane w idealnym mam jeszcze więcej zdjęć ale nie chciałem przynudzać. Tam było wszystko. Baseny o różnej temperaturze wody, zakłady "kosmetyczne", sauny... Specjalnie to wszystko jest pod dachem, ze stała temperaturą w środku aby nie zachodziły procesy erozji. O kunszcie Rzymian przekonałem się jeszcze parę dni później, ale o tym w następnym odcinku.

johny
Moderator

Wysłany: 2020-10-18, 10:35   

Tu jeszcze zdjęcie jak miasto wyglądało w czasach świetności.

irycki
Przygodomaniak
Pan Motocyklik

Wysłany: 2020-10-18, 12:08   

RobertH napisał/a:
Takie miejsca dają do myślenia ,gdyby najazdy dzikich ludów nie pogrążyły Europy w mrokach średniowiecza ,to teraz byśmy kolonizowali już Marsa

Chyba niekoniecznie. Myśle że właśnie upadek Rzymu spowodował, że dziś mamy cywilizację techniczną.

Starożytni Grecy na przykład znali dość zaawansowaną mechanikę, żeby wspomnieć choćby Archimedesa czy Herona. Rzymianie mieli też dosyć rozwiniętą technikę, co właśnie widać choćby po ich dokonaniach hydrotechnicznych. Tylko że to w zasadzie stanęło w miejscu. Dlaczego?

Dlatego że istniało niewolnictwo. Nie opłacało się wymyślać maszyn, skoro dysponowano prawie darmową siłą. Maszyny, w niewielkiej liczbie, pozostały ciekawostkami (Heron). Nie są potrzebne automaty, gdy po prostu możesz coś kazać zrobić.

Dopiero przemiany społeczne które dały początek średniowiecznej (a potem nowożytnej) Europie, utorowały drogę ku temu, by po ponad tysiącu lat powstała cywilizacja techniczna. Owszem, przy okazji na początku cofnęły Europę wiele wieków wstecz, ale to była konieczna cena.

Rzymianie nie polecieliby na Marsa. Te półtora tysiąca lat, które minęły, to wcale nie tak dużo. Były cywilizacje które istniały dłużej, a trwały właściwie w skostniałej formie. Rzym też by tak trwał, zakładając brak czynników zewnętrznych.

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.
Ostatnio zmieniony przez irycki 2020-10-18, 12:09, w całości zmieniany 1 raz  

Barabasz
Forowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2020-10-18, 13:03   

Też odwiedziłem to miejsce 24 lata temu

xanten96.jpg
Plik ściągnięto 16 raz(y) 477.05 KB

Fantomas
Przygodomaniak

Wysłany: 2020-10-18, 14:59   

irycki święte słowa :-) Rzym w I i II w. n. e. to zupełnie inny Rzym niż w IV i V wieku. Nie wszyscy cesarze byli jak August, Wespazjan, Trajan czy Hadrian. Wręcz po Septimuszu Sewerze tylko kilka razy trafił się dobry cesarz. Trzeba pamiętać, że Cesarstwo samo się zdegenerowało dopuszczając Barbarzyńców do urzędów. Brakowało też reformy armii, co z tego, że była liczna skoro nie potrafiła walczyć ani z Persją Sasanidów, ani z Hunami, ani też z innymi Barbarzyńcami. Nie zgadzam się, że średniowiecze to ciemne wieki. Zresztą Rzym przetrwał jako Bizancjum :564:
Ostatnio zmieniony przez Fantomas 2020-10-18, 18:20, w całości zmieniany 2 razy  

Fantomas
Przygodomaniak

Wysłany: 2020-10-18, 17:06   

Barabasz napisał/a:
Też odwiedziłem to miejsce 24 lata temu

Super sprawa. Zdradzisz, który to Ty na fotce? 1996 r. też wtedy spędziłem lato w Niemczech.

VdL 
Zlotowicz

Wysłany: 2020-10-18, 18:00   

Miejsc w bardzo urokliwe. Trzeba zrobić mapkę.

Termy zamknięte pewnie z powodu covidu. ;-)
Ostatnio zmieniony przez VdL 2020-10-18, 18:02, w całości zmieniany 1 raz  

Barabasz
Forowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2020-10-18, 21:03   

Fantomas napisał/a:
Zdradzisz, który to Ty na fotce? 1996 r. też wtedy spędziłem lato w Niemczech.

Ten siedzący przy kolumnie. Byłem wtedy na wymianie polsko-niemieckiej z liceum w Ress.

TomaszK 
Forowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2020-10-19, 10:49   

Pierwszy raz zobaczyłem odtworzone wnętrza z okresu rzymskiego, zazwyczaj można oglądać tylko ruiny i resztki fresków na ścianach. Fajna wycieczka.

johny
Moderator

Wysłany: 2020-10-19, 20:08   Dzień 3 - Duisburg, Dusseldorf

Kolejnego dnia wybraliśmy się do Duisburga zwiedzić nieczynną już hutę stali. Obiekt jest niesamowity, można zwiedzić jego najdalsze zakamarki. Niestety i tym razem koronka dała znać o sobie bo praktycznie zwiedzanie zostało ograniczone do tego co na zewnątrz. Wielka to szkoda bo myślę, ze przy normalnych układach spędziłbym tam cały dzień.
Szkoda bo normalnie funkcjonuje tam kino, można zjeść tradycyjną bratwurst, odbywają się koncerty. najbardziej niesamowite wrażenie kompleks robi wieczorem kiedy jest podświetlony na różne kolory.

Z Duisburga pojechaliśmy zażyć trochę wielkomiejskiego blichtru, wszak Dusseldorf to miasto finansjery, nieprzyzwoicie drogich sklepów etc.

upload photo
Zjedliśmy też prawdopodobnie najlepsze frytki świata!

VdL 
Zlotowicz

Wysłany: 2020-10-19, 22:31   

Te frytki to z oliwkani czy jalapenio?

Ta huta super
Ostatnio zmieniony przez VdL 2020-10-19, 22:31, w całości zmieniany 1 raz  

Mysikrólik 
Zlotowicz
harcerz

Wysłany: 2020-10-20, 00:01   

Cytat:

Te frytki to z oliwkani czy jalapenio?

Wygląda jak jalapeno.

johny
Moderator

Wysłany: 2020-10-20, 10:21   

VdL napisał/a:
a huta super

Huta rewelacja! Tak jak pisałem, w normalnych okolicznościach łaziłbym tam cały dzień. można wejść wszędzie, na kotły, na kominy, wszędzie. Mam się zamiar wybrać raz jeszcze jak wszystko wróci do normy.
Link do strony o hucie.
https://miejsca.org/miejsce/publiczny-park-krajobrazowy-landschaftspark-duisburg-nord-niemcy
Mysikrólik napisał/a:

Wygląda jak jalapeno.

Tak jalapeno.

Ostatnio zmieniony przez johny 2020-10-20, 10:28, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu