Odkrycia w Polsce

Dział dotyczący badań archeologicznych, etycznego poszukiwania skarbów i eksploracji
ODPOWIEDZ
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Post autor: Brunhilda »

TomaszK pisze:"O krok od znalezienia Bursztynowej Komnaty". Byłoby super, ale ten tytuł widuję już od kilkudziesięciu lat, w skojarzeniu z kolejnym miejscami. Ja jednak podejrzewam, że wszystko spaliło się w czasie bombardowania Królewca. Bursztyn niestety pali się jak plastik, a po spaleniu nic nie zostaje.
A No tak... a ja ciagle, zamiast w realiach, siedzę w romantycznych marzeniach...? Ale by było! a poza tym, Wyobrażacie sobie? Turyści by się prześcigali, żeby zobaczyć...tak sobie wyobrażam, ze byłaby to druga znana na cały świat Wieliczka. Bo Wieliczka jest naprawdę na wysokim poziomie! I znana! Nawet Australijczycy, którzy wybierają się do Polski, maja Wieliczke na liście.
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Brunhilda pisze: Turyści by się prześcigali, żeby zobaczyć...
No właśnie. Wobec braku oryginału, marzę o zobaczeniu rekonstrukcji którą Rosjanie odtworzyli w Petersburgu. Chyba dość dokładnie, skoro robili to ponad 20 lat. Pamiętam jakiś program w telewizji z końca lat 70-tych, kiedy pokazywano jak zaczęli odtwarzać meble i ściany. Do dyspozycji były tylko czarno-białe zdjęcia oryginału, ale też zachował się malarski obrazek z jakimś fragmentem i na tej podstawie dopasowywali naturalne kolory bursztynu do czarno-białych zdjęć.
Tak w sumie to jeżdżę po świecie, a w Rosji jeszcze nie byłem. Oprócz Petersburga chciałbym jeszcze zobaczyć Moskwę, a zwłaszcza Skarbiec Diamentowy na Kremlu.
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11644
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Post autor: johny »

TomaszK pisze:Oprócz Petersburga chciałbym jeszcze zobaczyć Moskwę
Moja bratowa zjeździła kawał świata ale twierdzi, ze Pteresburg to najpiękniejsze miasto w jakim była... Ja marzę o Bajkale...
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

johny pisze:... Ja marzę o Bajkale...
Ja też, ale boję się, że taki wyjazd jest mało realny. Nie wiem czy są jakieś wycieczki w tamte strony.
Awatar użytkownika
RobertH
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1279
Rejestracja: 26 lis 2018, 00:22
Tytuł: RobertH
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Post autor: RobertH »

johny pisze:Ja marzę o Bajkale
Kupujesz wizę turystyczną ,bierzesz towarzysza ,plecak ,kasę i pakujesz się do pociągu,autobusu ,autostopa . Tylko tylę. ;-) ;-) ;-)

Polecam kanał Michała Patera "Autostopem na Kołymę " , " W pi.du na krzywy ryj "

tu odcinek z Bajkałem w tle





.
.
Załączniki
DSC07647.JPG
Ostatnio zmieniony 08 lis 2020, 10:43 przez RobertH, łącznie zmieniany 3 razy.
KSIĄŻKI NIE GRYZĄ !!! POCHŁANIAJĄ W CAŁOŚCI !!!

Obrazek
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Post autor: Fantomas »

Mi z kolei zawsze się marzyła i nadal Ameryki Południowa i Ameryka środkowa. Chętnie bym przeczytał taką relację :-) Ponadto całe dawne Cesarstwo Rzymskie wraz z Presją
Ostatnio zmieniony 08 lis 2020, 10:47 przez Fantomas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Eksplorator63
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1650
Rejestracja: 16 maja 2016, 18:45
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Post autor: Eksplorator63 »

TomaszK pisze:
johny pisze:... Ja marzę o Bajkale...
Ja też, ale boję się, że taki wyjazd jest mało realny. Nie wiem czy są jakieś wycieczki w tamte strony.
Ja też.
Awatar użytkownika
RobertH
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1279
Rejestracja: 26 lis 2018, 00:22
Tytuł: RobertH
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Post autor: RobertH »

TomaszK pisze:Nie wiem czy są jakieś wycieczki w tamte strony.
TERMINY WYCIECZEK
Termin ..............................Dni ..Cena ..Uwagi ........Rezerwacja
od 29.07.2021 do 14.08.2021- 17 -7990 PLN TYLKO 4 MIEJSCA W TEJ CENIE

od 12.08.2021 do 28.08.2021- 17 -7990 PLN TYLKO 4 MIEJSCA W TEJ CENIE

"DZIEń 16-17
Wybierzemy się na całodzienną wyprawę do polskiej wioski Wierszyna. Prowadzi do niej jedynie wyboista, gruntowa droga. Jest to niezwykłe miejsce, gdyż wiążę się z nim mało znany fakt w historii Polaków na Syberii - dobrowolne osadnictwo. Niemal wszyscy mieszkańcy wioski są z pochodzenia Polakami. W sklepie, już od progu, usłyszymy swojskie “dzień dobry”. Odwiedziny we wsi są niezapomnianym podsumowaniem niezwykłego czasu na Syberii. Wieczorem powrót do Irkucka i pożegnanie z miastem. Nad ranem przejazd na lotnisko i przelot przez Moskwę do Polski."
Załączniki
bajkał.jpg
Ostatnio zmieniony 08 lis 2020, 11:13 przez RobertH, łącznie zmieniany 4 razy.
KSIĄŻKI NIE GRYZĄ !!! POCHŁANIAJĄ W CAŁOŚCI !!!

Obrazek
Ater
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 531
Rejestracja: 05 sie 2017, 22:54
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 27 razy
Otrzymał podziękowań: 37 razy

Post autor: Ater »

A mi się marzy Uszczelie w Rosji gdzie w XVII w. lisowczycy zamordowali mnicha Hioba który nosił takie samo nazwisko jak moi przodkowie do XVIII w. Po śmierci został świętym kościoła prawosławnego. Więcej o nim tutaj:
https://www.salon24.pl/u/zbigwie/500200 ... azowskim,5
Ostatnio zmieniony 14 lis 2020, 22:49 przez Ater, łącznie zmieniany 1 raz.
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Nie wiem czy nie pisał o tym Mariusz Wollny w którejś z książek o Kacprze Ryksie. Opisał polskie wyprawy na Rosję w tamtych latach.
Ater pisze:... lisowczycy zamordowali mnicha Hioba który nosił takie samo nazwisko jak moi przodkowie do XVIII w. Po śmierci został świętym kościoła prawosławnego.
To jak się mamy teraz do Ciebie zwracać - Wasza Wielebność ? :-D
Ater
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 531
Rejestracja: 05 sie 2017, 22:54
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 27 razy
Otrzymał podziękowań: 37 razy

Post autor: Ater »

TomaszK pisze:Nie wiem czy nie pisał o tym Mariusz Wollny w którejś z książek o Kacprze Ryksie. Opisał polskie wyprawy na Rosję w tamtych latach.
Za Kacpra Ryksę się ostatnio wziąłem więc jeszcze przede mną. Samozwańca Komudy za to czytałem, gdzie główny bohater jedzie szukać krewnych w Księstwie Moskiewskim w czasie Dymitriad.
TomaszK pisze:
Ater pisze:... lisowczycy zamordowali mnicha Hioba który nosił takie samo nazwisko jak moi przodkowie do XVIII w. Po śmierci został świętym kościoła prawosławnego.
To jak się mamy teraz do Ciebie zwracać - Wasza Wielebność ? :-D
No tu jest problem, bo jeszcze miałem przodków protestantów :)
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

Koperski za życia robił wyprawy na Syberię. Ciekawe czy ktoś z jego grupy to robi. Mój klient byl z nim na wyprawie. Byłem zachwycony.

Hanka zna dwóch towarzyszy , którzy robią wyprawy nad Bajkał. Nawet rejsy po bajkale organizują. Jeden z nich z Michałem Patera utopił toyotę w Bajkale.
Ostatnio zmieniony 14 lis 2020, 23:23 przez VdL, łącznie zmieniany 1 raz.
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

W tamtych stronach miała miejsce akcja książki braci Strugackich "Poniedziałek zaczyna się w sobotę". Dla mnie kultowa. W "Sołowcu" a więc zapewne na Wyspach Sołowieckich, skąd delegowano Twojego krewniaka, Hioba Mazowskiego.
Ostatnio zmieniony 14 lis 2020, 23:32 przez TomaszK, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Aldona
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 992
Rejestracja: 11 lip 2013, 19:10
Tytuł: Aldona
Miejscowość: Z nikąd
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Post autor: Aldona »

TomaszK pisze:"Poniedziałek zaczyna się w sobotę"
Mam tę książkę w tzw. kupce do przejrzenia razem z kryminałami i mocno starymi książkami dla młodzieży. Nic jeszcze z tej sterty nie ruszyłam.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Post autor: Fantomas »

Wollny napisał "Kroniki Dymitriad" głównym bohaterem tej trylogii jest Kacper Ryx junior. Jednym z drugoplanowych bohaterów jest Aleksander Lisowski.
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Post autor: Brunhilda »

https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci ... ach-laczyl

Ciekawe co taki tunel może kryć! O ile istnieje. Mówiło się, ze zamek Lubomirskich w Wisniczu jest połączony tunelem z kościołem. Czy z więzieniem? Już nie wiem. Ale jakiś tunel tam był. Wiezienie to właściwie klasztor karmelitow bosych zamieniony na wiedzienie pod koniec XVIII wieku dekretem cesarza austriackiego Józefa II.
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Większość tych tuneli to legendy. Ale podczas ostatniego, wielkiego remontu Luwru odkryto taki właśnie tunel "ucieczkowy", pochodzący jeszcze ze średniowiecza.
Awatar użytkownika
irycki
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2708
Rejestracja: 22 cze 2016, 12:05
Tytuł: Pan Motocyklik
Miejscowość: Legionowo
Podziękował;: 61 razy
Otrzymał podziękowań: 106 razy

Post autor: irycki »

Brunhilda pisze: Ciekawe co taki tunel może kryć! O ile istnieje. Mówiło się, ze zamek Lubomirskich w Wisniczu jest połączony tunelem z kościołem.
No właśnie doniesień o takich tunelach jest sporo, ale wszystkie wątpliwe. Przede wszystkim, nie do końca wiadomo, jaki miałby być cel tworzenia takiego tunelu. Raczej nie po to, by władca/książę mógł bez wychodzenia na ulicę przedostać się z zamku do kościoła. Schodzenie pod ziemię było w pewnym sensie degradujące czy uwłaszczające, nie wierzę żeby jakikolwiek wysoko postawiony magnat chciał chadzać do kościoła jak szczur lochami. Jeśli już robiono takie przejścia, budowano je nad ziemią, jak przejście z warszawskiego Zamku do katedry.

Więc po co tunel? Znaczenie obronne też wydaje mi się dość wątpliwe.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

Moje fotoszopki (aktualiz. 13.11.2022)
.
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Post autor: Fantomas »

W ciągu miesiąca mamy poznać wynik projektu, który zakładał między innymi wyłonienie DNA Piastów oraz elity i innych mieszkańców państwa piastowskiego. W oczekiwaniu na te wyniki ostatnio znaleziony wywiad. Osobiście się z tezami zawartymi w wywiadzie nie zgadzam, ale każdy może mieć swoje zdanie :-)
https://dorzeczy.pl/historia/160495/zag ... ingom.html
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Post autor: Brunhilda »

Fantomasie, dziekuje za Dorzeczy. Znalazłam tam dużo ciekawych rzeczy.
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Post autor: Fantomas »

Czekam na poznanie twarzy polskich władców:-) Co do normanskiego pochodzenia naszej pierwszej dynastii to jestem sceptyczny. Natomiast za bardziej prawdopodobną uważam teorię pochodzenia protoplastów rodu Piastów z państwa wielkomorawskiego. Irycki kiedyś też wypowiadał się pozytywnie o tej teorii. Pytaniem bez odpowiedzi byłoby by wówczas się dlaczego Gall ukrył prawdę o pochodzeniu dynastii? Bo dlaczego ukrył prawdę o wygaśnięciu głównej linii piastowskiej wiem :564:
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Teoria o wikińskim pochodzeniu Piastów, wywodzi się chyba z Rosji, gdzie nie budzi wąpliwości, że takie pochodzenie miała dynastia Rurykowiczów, rządząca krajem do Iwana Groźnego. Takie teorie wychodzą chyba z założenia, że Polacy to prostaki i nie mogli sami z siebie stworzyć państwa. To tak samo jak próby wykazania, że skoro jakiś Polak osiągnął sukces, to musiał być Żydem. Słyszałem takie nawiedzone teorie o Karolu Wojtyle, braciach Kaczyńskich, Donaldzie Tusku, a nawet o Adamie Mickiewiczu.
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Post autor: Fantomas »

W wypadku normanskiego pochodzenia Gall by napisał, że Piastowie wywodzą swój ród od Odyna :-D, albo chociaż Ragnara Lodbroka :-) Lecz zwarzyli swoje błędy i uznali wiarę w jedynego Boga:-)
Ostatnio zmieniony 28 lis 2020, 12:59 przez Fantomas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
irycki
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2708
Rejestracja: 22 cze 2016, 12:05
Tytuł: Pan Motocyklik
Miejscowość: Legionowo
Podziękował;: 61 razy
Otrzymał podziękowań: 106 razy

Post autor: irycki »

TomaszK pisze: Takie teorie wychodzą chyba z założenia, że Polacy to prostaki i nie mogli sami z siebie stworzyć państwa.
Nie wiem, jakie intencje kierują Rosjanami, być może takie.

Ale generalnie to tak:

- po primo, trudno mówić że "Polacy stworzyli państwo", bo Polaków wtedy nie było. Było jedno ze słowiańskch plemion, a jeszcze ściślej jego wódz.

- teoria o zewnętrznych wpływach jest dosyć prawdopodobna. Z całym szacunkiem dla Słowian, trudno sobie wyobrazić, że jakiś lokalny wódz wykazał się tak niezwykłą przenikliwością i sam z siebie, bez żadnych wpływów zewnętrznych, uznał, że należy zacząć budować państwo w stylu zachodnioeuropejskim. No i w takim wypadku coś o tej zachodniej Europie musiał wiedzieć, raczej więcej niż mniej.
Mówi się że powstanie państwa było "koniecznością" wobec ekspansji germanów, ale raz, że tę konieczność dobrze widać z perspektywy czasu, a dwa, że istnienie konieczności nie implikuje, że konieczne działania zostaną wykonane. Najlepiej widać to na przykładzie plemion pruskich, które kilkaset lat później stanęły w podobnej sytuacji, co "Polanie", ale państwa nie wykształcili i zniknęli z dziejów.

Dlatego wydaje mi się, że niezależnie od tego, czy Mieszko był "nasz" czy "importowany", musiał tam być odpowiedni "know-how". Dlatego przemawia do mnie hipoteza wielkomorawska, bo tam ten know-how był. A to czy Mieszko ma geny czysto "polańskie", czy też wielkomorawskie, nie ma moim zdaniem większego znaczenia. I niby dlaczego, gdyby okazał się wielkomorawianinem, mielibyśmy być mniej dumni z Polski i jej historii?
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

Moje fotoszopki (aktualiz. 13.11.2022)
.
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Post autor: Fantomas »

Teoria pochodzenia dynastii Piastów z Wielkichmoraw nie wyklucza ich pochodzenia rodzimego. Władcy wielkomorawscy Roscisław II i Mojmir II rozpływają się dosłownie w 906 r. Co do Roscisława istnieje przypuszczenie, że zginał właśnie 906 r. Co do Mojmira II nie ma nic. A zatem hipoteza jest taka. Jeden z nich lub obaj, a może po prostu jakiś znaczny wielkomorawski ród, docierają że swoim zapleczem (czytaj zbrojnymi wojami) do Wielkopolski. Żenią się z kobietami wynoszącymi w wianie nowe ziemie, grody i wojów i powoli podbijają Wielkopolskę. Z pokolenia na pokolenie pielęgnując wiedzę i marzenie o budowaniu państwa. Mijają trzy pokolenia (Ziemowit, Pestek Siemomysł) i wtedy na scenę wchodzi Mieszko, który jest już miejscowy, ma środki i zaplecze do stworzenia trwałego, jednolitego organizmu...państwa. Tylko dlaczego to pochodzenie dynastii zostało ukryte.
Ostatnio zmieniony 29 lis 2020, 17:20 przez Fantomas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
irycki
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2708
Rejestracja: 22 cze 2016, 12:05
Tytuł: Pan Motocyklik
Miejscowość: Legionowo
Podziękował;: 61 razy
Otrzymał podziękowań: 106 razy

Post autor: irycki »

Fantomas pisze:Tylko dlaczego to pochodzenie dynastii zostało ukryte.
Bo Gall pisał jednak dzieło, co tu dużo ukrywać, propagandowe, więc w ewentualnych rozgrywkach dyplomatycznych dynastia całkowicie lokalna mogła dawać większą legitymizację?

Druga hipoteza, zwyczajnie o tym nie wiedział albo nie uznał za ważne. Zgodnie z Twoją tezą, trzy pokolenia "lokalne" to sporo.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

Moje fotoszopki (aktualiz. 13.11.2022)
.
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Post autor: Fantomas »

Sporo, bo od upadku państwa wielkomorawskiego, do pojawienia się Mieszka w kronikach, z okazji poślubienia Dobrawy mija 59 lat.
Ostatnio zmieniony 29 lis 2020, 21:36 przez Fantomas, łącznie zmieniany 1 raz.
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Post autor: Brunhilda »

Niezupełnie w Polsce ale powiązane..

https://www.tvp.info/51165211/enigma-od ... ie-baltyku
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Post autor: Brunhilda »

Co prawda nie odkrycie w Polsce ale o Polaku nazywanym Jan Skolnus czyli Jan z Kolna. Co myślicie? Kto odkrył Amerykę?

https://wielkahistoria.pl/jan-z-kolna-c ... -kolumbem/
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Post autor: Fantomas »

Nie ma jasności co do odkrycia Ameryki :-) Mógł być to także Leif Eriksson, który odkrył Winlandię. Jest ona kojarzona z Nową Funlandią. Ponieważ jednak nazwa pochodzi od znalezionych szczepów winogron( a nie rosną one na Nowej Funlandii) niektórzy uważają, że Leif musiał dotrzeć na południe od rzeki św. Wawrzyńca. To już tereny obecnych Stanów Zjednoczonych.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Archeologia, poszukiwanie skarbów i eksploracja”