W tym wątku (Refleksje brzesko-kujawskie) poruszonych jest wiele tematów, jednym z nich to stara karczma na obrzeżach Brześcia.
W jednym z pierwszych moich postów wrzuciłem wycinek z Typograficznej Karty Królestwa Polskiego 1822-1839 zawierający Brześć Kujawski i okolice.
Na nim naniesionych jest kilka ciekawych obiektów, w tym wzmiankowana karczma - BUGAY KAR (czerwone oznaczenie).
Jest też inny obszar (pomarańczowe oznaczenie) wart zainteresowania forowiczów...
Przetrwała na szczęcie (w AGAD: 1/402/0/-/229 - 14) również "mapa wsi i folwarku Stary Brześć i Bugaj" z 1827 roku, na której naniesiona jest karczma Asterya (na wprost obecnego cmentarza) oraz gorzelnia przy Cmentowie.
Jest równiez na niej informacja "Cmentarz nowy", więc był też "Cmentarz stary" ale o tym w kolejnych postach...
66140AA7-1FB9-4900-943A-A6133898AB3A.jpeg
Plik ściągnięto 15 raz(y) 890.5 KB
_________________ Brześć Kujawski we wspomnieniach...
Poruszaliście też wątek folwarku Romocinek własności Henryka Krzymuskiego, właściciela majątku Falborz.
Załączam zdjecie z Gazety Rolniczej z 1925 pokazujace ten folwark w trakcie budowy oraz miejsce gdzie się znajdował.
Nie wiem czy wiecie skąd wzieła się jego nazwa i co tam było?
Otóż byla tam owczarnia, Henryk Krzymuski wydzierżawil ją żydowi, który chodował w niej owce karmione kiszonką z pobliskiej Cukrowni (jak opowiada wnuczka Krzymuskiego, dziś 90-paro letnia Pani). Żyd płacił pieniądze właścicielowi, przekazywal też część baraniny a wełna przerabiana byla w Leszczkowie (ok. Bielsko-Białej).
A skąd nazwa? Otóż Henryk Krzymuski oprócz dwóch córek (Helena i Izabella) miał trzech synów, jeden z nich Janek zmarł dwa miesiące po urodzeniu, pozostali to Roman i Marcin, od ich imion powstała nazwa folwarku - Romocinek.
Romocinek.jpg
Plik ściągnięto 3 raz(y) 41.76 KB
Romocinek_1925.jpg
Plik ściągnięto 0 raz(y) 56.28 KB
_________________ Brześć Kujawski we wspomnieniach...
Ostatnio zmieniony przez Brzesciak 2021-01-12, 14:32, w całości zmieniany 2 razy
Czy cmentarz tuż obok obszaru zaznaczonego jako bagno (jak rozumiem obecne jezioro Cmentowo) sugeruje, że nazwa jeziora pochodzi od tegoż własnie cmentarza ? Cmentarz (Cm.) jak widzę jest zaznaczony w miejscu obecnego dworca autobusowego i punktu widokowego na jezioro.
Czy cmentarz tuż obok obszaru zaznaczonego jako bagno (jak rozumiem obecne jezioro Cmentowo) sugeruje, że nazwa jeziora pochodzi od tegoż własnie cmentarza ? Cmentarz (Cm.) jak widzę jest zaznaczony w miejscu obecnego dworca autobusowego i punktu widokowego na jezioro.
Na wycinku mapy, który udostępniłem nie ma naniesionej nazwy jęziora. Pojawia się ona choćby na wspominanej mapie z 1827 roku - Zmentowo. W innych źródłach można spotkac się z nazwami: Cmentowo lub Smętowo.
Na wycinku mapy, który udostępniłem w istocie naniesiony jest cmentarz (Cm.) i prostokąt z krzyżami - pomiędzy drogą na Stary Brześć a Włocławek, w miejscu w którym powstało nowe Centrum Kultury i Historii. To dość tajemniczy obiekt, wcześniej w innych źródłach nie spotykany, również nie ma go na mapie z 1827 roku.
Obecny (Nowy) cmentarz powstał w 1825/1826 roku a "Stary" cmentarz jak się domyślacie znajdował się w miejscu oznaczonym przeze mnie kolorem pomarańczowym
_________________ Brześć Kujawski we wspomnieniach...
Wiek: 50 Dołączył: 29 Maj 2014 Posty: 4015 Skąd: dokąd
Wysłany: 2021-01-12, 21:30
Eksplorator63 napisał/a:
irycki napisał/a:
VdL napisał/a:
Osobiście, nie robię takich rzeczy jak nie mam pozwolenia.
Szpadel szpadlem, ale są takie szpikulce do tych celów. Szpikulcami nie jest inwazyjnie i nikt by się nie przyczepił.
Na szpikulec zezwolenie od właściciela ziemi .
już taka na forum dyskusja po między Nemstą i Nietajenko o wykrywkach i wykopkach bez zezwolenia. Potem Nietajenko prosił o usunięcie btematu i zdjęć z forum. Prawo jest prawo.
Stary cmentarz to chyba jest tam gdzie teraz budują straż.
_________________
Ostatnio zmieniony przez VdL 2021-01-12, 21:38, w całości zmieniany 2 razy
Moze tym razem watek lokalizacji dawnego brzeskiego grodu?
W dotychczasowej dyskusji padały stwierdzenia jakoby Brzesc w obecnym miejscu pobudowali Krzyzacy po 1332 wczesniej niszczac poprzedni grod (za Długoszem).
Jak wytlumaczyc zapisy w dokumentach kancelarii Łokietka, ktore datowane sa chocby na 1317 rok aa wystawione w Brzesciu mowiace o tym, iz zatwierdza sie akt sprzedazy polowy mlyna w STARYM BRZESCIU mieszczaninowi brzeskiemu Kunka?
Istnieje jeszcze kilka innych dokumentow wzmiankujacych Brzesc i Stary Brzesc (lub Stare Miasto) zanim nastał 1332 rok. Polecam chocby opracowanie Jana Pakulskiego z 2001 roku „Brzesc za rzadow wojta Tylo 1306-1320 i jego lokalizacja”.
Zalaczony fragment pochodzi z opracowania Karola Maleczynskiego z 1961 roku „Kilkanascie dokumentow Wladyslawa Lokietka z lat 1295-1329”.
B5185E16-729F-4739-8C7D-D7F89AB6E4C2.jpeg
Plik ściągnięto 5 raz(y) 2.32 MB
_________________ Brześć Kujawski we wspomnieniach...
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum