Z przygodą na ty Strona Główna

Z przygodą na ty

Forum Miłośników Przygody im. Pana Samochodzika

• FAQ • Dane_osobowe • Szukaj • Użytkownicy • Grupy
• Rejestracja • Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Refleksje brzesko-kujawskie
Autor Wiadomość
Brzesciak 
Lubi przygody

Wysłany: 2021-01-12, 12:14   

W tym wątku (Refleksje brzesko-kujawskie) poruszonych jest wiele tematów, jednym z nich to stara karczma na obrzeżach Brześcia.

W jednym z pierwszych moich postów wrzuciłem wycinek z Typograficznej Karty Królestwa Polskiego 1822-1839 zawierający Brześć Kujawski i okolice.
Na nim naniesionych jest kilka ciekawych obiektów, w tym wzmiankowana karczma - BUGAY KAR (czerwone oznaczenie).
Jest też inny obszar (pomarańczowe oznaczenie) wart zainteresowania forowiczów...

Przetrwała na szczęcie (w AGAD: 1/402/0/-/229 - 14) również "mapa wsi i folwarku Stary Brześć i Bugaj" z 1827 roku, na której naniesiona jest karczma Asterya (na wprost obecnego cmentarza) oraz gorzelnia przy Cmentowie.

Jest równiez na niej informacja "Cmentarz nowy", więc był też "Cmentarz stary" ale o tym w kolejnych postach...

66140AA7-1FB9-4900-943A-A6133898AB3A.jpeg
Plik ściągnięto 15 raz(y) 890.5 KB

Brzesciak 
Lubi przygody

Wysłany: 2021-01-12, 14:20   

Poruszaliście też wątek folwarku Romocinek własności Henryka Krzymuskiego, właściciela majątku Falborz.

Załączam zdjecie z Gazety Rolniczej z 1925 pokazujace ten folwark w trakcie budowy oraz miejsce gdzie się znajdował.

Nie wiem czy wiecie skąd wzieła się jego nazwa i co tam było?

Otóż byla tam owczarnia, Henryk Krzymuski wydzierżawil ją żydowi, który chodował w niej owce karmione kiszonką z pobliskiej Cukrowni (jak opowiada wnuczka Krzymuskiego, dziś 90-paro letnia Pani). Żyd płacił pieniądze właścicielowi, przekazywal też część baraniny a wełna przerabiana byla w Leszczkowie (ok. Bielsko-Białej).

A skąd nazwa? Otóż Henryk Krzymuski oprócz dwóch córek (Helena i Izabella) miał trzech synów, jeden z nich Janek zmarł dwa miesiące po urodzeniu, pozostali to Roman i Marcin, od ich imion powstała nazwa folwarku - Romocinek.

Romocinek.jpg
Plik ściągnięto 3 raz(y) 41.76 KB

Romocinek_1925.jpg
Plik ściągnięto 0 raz(y) 56.28 KB

Ostatnio zmieniony przez Brzesciak 2021-01-12, 14:32, w całości zmieniany 2 razy  

TomaszK 
Forowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2021-01-12, 16:14   

Czy cmentarz tuż obok obszaru zaznaczonego jako bagno (jak rozumiem obecne jezioro Cmentowo) sugeruje, że nazwa jeziora pochodzi od tegoż własnie cmentarza ? Cmentarz (Cm.) jak widzę jest zaznaczony w miejscu obecnego dworca autobusowego i punktu widokowego na jezioro.

Brzesciak 
Lubi przygody

Wysłany: 2021-01-12, 16:36   

TomaszK napisał/a:
Czy cmentarz tuż obok obszaru zaznaczonego jako bagno (jak rozumiem obecne jezioro Cmentowo) sugeruje, że nazwa jeziora pochodzi od tegoż własnie cmentarza ? Cmentarz (Cm.) jak widzę jest zaznaczony w miejscu obecnego dworca autobusowego i punktu widokowego na jezioro.

Na wycinku mapy, który udostępniłem nie ma naniesionej nazwy jęziora. Pojawia się ona choćby na wspominanej mapie z 1827 roku - Zmentowo. W innych źródłach można spotkac się z nazwami: Cmentowo lub Smętowo.

Na wycinku mapy, który udostępniłem w istocie naniesiony jest cmentarz (Cm.) i prostokąt z krzyżami - pomiędzy drogą na Stary Brześć a Włocławek, w miejscu w którym powstało nowe Centrum Kultury i Historii. To dość tajemniczy obiekt, wcześniej w innych źródłach nie spotykany, również nie ma go na mapie z 1827 roku.

Obecny (Nowy) cmentarz powstał w 1825/1826 roku a "Stary" cmentarz jak się domyślacie znajdował się w miejscu oznaczonym przeze mnie kolorem pomarańczowym ;-)

Brzesciak 
Lubi przygody

Wysłany: 2021-01-12, 20:12   

TomaszK napisał/a:
TomaszL napisał/a:
Tyle elementów z Brześcia Kujawskiego u Nienackiego a o Łokietku to tylko "złoty dukat Łokietka" w "Zagadkach Fromborka".

[url=https://i.postimg.cc/6qD75GKJ/07-dukat-okietka.jpg]Obrazek[/url]

Może gdzieś tam w gruzach leży drugi egzemplarz dukata ?

Mam i ja ;-)

3AD0DAB0-7C5B-47C7-AFEA-19027927F0D6.jpeg
Plik ściągnięto 13 raz(y) 2.16 MB

VdL 
Zlotowicz

Wysłany: 2021-01-12, 21:30   

Eksplorator63 napisał/a:
irycki napisał/a:
VdL napisał/a:
Osobiście, nie robię takich rzeczy jak nie mam pozwolenia.

Szpadel szpadlem, ale są takie szpikulce do tych celów. Szpikulcami nie jest inwazyjnie i nikt by się nie przyczepił.

Na szpikulec zezwolenie od właściciela ziemi .

już taka na forum dyskusja po między Nemstą i Nietajenko o wykrywkach i wykopkach bez zezwolenia. Potem Nietajenko prosił o usunięcie btematu i zdjęć z forum. Prawo jest prawo.

Stary cmentarz to chyba jest tam gdzie teraz budują straż.
Ostatnio zmieniony przez VdL 2021-01-12, 21:38, w całości zmieniany 2 razy  

VdL 
Zlotowicz

Wysłany: 2021-01-12, 21:33   

Brzesciak napisał/a:
TomaszK napisał/a:
TomaszL napisał/a:
Tyle elementów z Brześcia Kujawskiego u Nienackiego a o Łokietku to tylko "złoty dukat Łokietka" w "Zagadkach Fromborka".

[url=https://i.postimg.cc/6qD75GKJ/07-dukat-okietka.jpg]Obrazek[/url]

Mam i ja ;-)

I Wężu Morskim, również.

Wracając do tego trójkąta, ciekawe Czu tam jest jakiś ślad, pow ie zarośla.
Ostatnio zmieniony przez VdL 2021-01-12, 21:40, w całości zmieniany 2 razy  

TomaszK 
Forowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2021-01-12, 22:07   

Brzesciak napisał/a:
TomaszK napisał/a:
Mam i ja ;-)

Łał ! Bomba !

TomaszK 
Forowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2021-01-13, 19:18   

Brzesciak napisał/a:
Mam i ja ;-)

Ja mam taki:

To prezent od Johnego.

Brzesciak 
Lubi przygody

Wysłany: 2021-01-13, 21:34   

TomaszK napisał/a:
Brzesciak napisał/a:
Mam i ja ;-)

Ja mam taki:

[url=https://i.postimg.cc/DwWb2m5f/dukat.jpg]Obrazek[/url]

To prezent od Johnego.

Cacuszko! Reczna robota? Ja moj egzemplarz nabylem w Mennicy Panstwowej, w ramach serii wydali owy złoty Floren Łokietka

Brzesciak 
Lubi przygody

Wysłany: 2021-01-13, 22:21   

Moze tym razem watek lokalizacji dawnego brzeskiego grodu?
W dotychczasowej dyskusji padały stwierdzenia jakoby Brzesc w obecnym miejscu pobudowali Krzyzacy po 1332 wczesniej niszczac poprzedni grod (za Długoszem).

Jak wytlumaczyc zapisy w dokumentach kancelarii Łokietka, ktore datowane sa chocby na 1317 rok aa wystawione w Brzesciu mowiace o tym, iz zatwierdza sie akt sprzedazy polowy mlyna w STARYM BRZESCIU mieszczaninowi brzeskiemu Kunka? ;-)

Istnieje jeszcze kilka innych dokumentow wzmiankujacych Brzesc i Stary Brzesc (lub Stare Miasto) zanim nastał 1332 rok. Polecam chocby opracowanie Jana Pakulskiego z 2001 roku „Brzesc za rzadow wojta Tylo 1306-1320 i jego lokalizacja”.

Zalaczony fragment pochodzi z opracowania Karola Maleczynskiego z 1961 roku „Kilkanascie dokumentow Wladyslawa Lokietka z lat 1295-1329”.

B5185E16-729F-4739-8C7D-D7F89AB6E4C2.jpeg
Plik ściągnięto 5 raz(y) 2.32 MB

Odpowiedz do tematu