Operacja Żagiel 1974

Dział poświęcony dziesiątej przygodzie Pana Samochodzika
ODPOWIEDZ
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Operacja Żagiel 1974

Post autor: TomaszK »

Przy okazji przemeblowania, moi rodzice znaleźli kilka pamiątek sprzed lat, których poszukiwałem od dawna i którymi chciałbym się pochwalić.

Odwiedzamy różne miejsca w których toczyła się akcja książek o przygodach Pana Samochodzika, a mi zdarzyło się być nie tylko w miejscu opisanym w książce, ale nawet uczestniczyć w opisanym tam zdarzeniu. Jak pamiętamy, manuskrypty i inne przedmioty przejęte przez gang "Niewidzialnych", miały zostać przemycone na Zachód włoskim jachtem, który przybył do Gdyni. Tak pisze o tym autor:
A były to bardzo gorące dni dla mieszkańców Gdyni, Gdańska, Sopotu i całego Wybrzeża. Odbywała się właśnie słynna impreza, która nosiła nazwę: „Operacja żagiel 74”. Z całego świata przypłynęły do Gdyni największe Żaglowce i setki jachtów. „Operacja żagiel 74” zwabiła do Gdyni tysiące wielbicieli jachtingu z wszystkich krajów. Na Wybrzeżu pełno było ciekawych, porty jachtowe wypełniały jednostki pływające pod najróżniejszymi banderami.
Otóż w 1974 roku miałem przyjemność być w Gdyni i oglądać żaglowce, które uczestniczyły w Operacji Żagiel. Tu jest pierwszy dowód, zdjęcie z tamtych wakacji, ten przystojny młodzieniec w środku to ja. W tle radziecki żaglowiec Kruzenstern, największy jaki brał udział w tych regatach
Obrazek

Przed każdym statkiem stojącym w porcie ustawiała się kolejka po ozdobne stemple przybijane na widokówkach. Razem z bratem zebraliśmy pieczątki 30 żaglowców i jachtów, oto część zbioru:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Regaty wygrał żaglowiec "Towariszcz", jego pieczątka jest na pierwszej widokówce. Jachtu "Beatrix", który miał zabrać przemycane dzieła sztuki do Genui, niestety nie napotkaliśmy. Ale kto wie, może minąłem się wtedy z Nienackim ?
Ostatnio zmieniony 25 mar 2020, 18:12 przez TomaszK, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Re: Operacja Żagiel 1974

Post autor: Czesio1 »

świetna pamiątka TomaszKu! Super, że udało Ci się odnaleźć te zdjęcia. Nawet nie przypuszczałeś wtedy w jakże doniosłym z punktu widzenia naszego forum wydarzeniu brałeś udział.
TomaszK pisze: Otóż w 1974 roku miałem przyjemność być w Gdyni i oglądać żaglowce, które uczestniczyły w Operacji Żagiel. Tu jest pierwszy dowód, zdjęcie z tamtych wakacji, ten przystojny młodzieniec w środku to ja.
A gdzie broda TomaszKu? :027:
TomaszK pisze: Regaty wygrał żaglowiec "Towariszcz", jego pieczątka jest na pierwszej widokówce. Jachtu "Beatrix", który miał zabrać przemycane dzieła sztuki do Genui, niestety nie napotkaliśmy. Ale kto wie, może minąłem się wtedy z Nienackim ?
A znałeś już wtedy twórczość Nienackiego?
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Operacja Żagiel 1974

Post autor: TomaszK »

Czesio1 pisze:A znałeś już wtedy twórczość Nienackiego?
Na pewno miałem za sobą serial "Templariusze", a prawdopodobnie także "Uroczysko" i "Wyspę Złoczyńców".
Adi90
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Adi90 »

Piękna sprawa! :-)
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Post autor: johny »

TomaszKu - CZAD!!!
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Własnie policzyłem, że za trzy tygodnie minie 40 lat. Może z tej okazji będą jakieś imprezy w Gdyni ?
Awatar użytkownika
Milady
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1437
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:49
Miejscowość: Bezludna Wyspa
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Post autor: Milady »

Jejku, śWIETNE!!!!!

Fajnie odnaleźć coś takiego. :-)

Przy naszym następnym spotkaniu musisz koniecznie pochwalić się odnalezionymi pocztówkami. :564:
Lubimy towarzystwo, ale nie mo?emy znie?? ludzi ca?y czas ko?o siebie. Wi?c gdzie? si? gubimy, potem wracamy i znów znikamy w diab?y.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

:one: świetna sprawa, gratulacje, mam mam również taka pamiątkę, muszę poszukać.

Znalezienie czegoś takiego po latach, może przynieść większą satysfakcję niż samo zdobycie tego.
PiotrKrk
Poszukiwacz przygód
Poszukiwacz przygód
Posty: 2
Rejestracja: 24 mar 2020, 21:39
Miejscowość: Kraków
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: PiotrKrk »

Dzień Dobry,

wiem że post już nie najnowszy, ale przy okazji doszukiwania informacji n/t "Operacji Żagiel 74" znalazłem takiego oto linka:

https://www.zeglarski.info/assets/Pliki ... zagiel.pdf

Prócz strony czysto merytorycznej wydał mi się ten dokument warty pisania o nim także dlatego, że w swojej formie jest to taki trochę mimowolny znak "tamtych" czasów.

A wracając do rzeczy, okazuje się, że wspomniany Kruzensztern, choć zbudowany w 1926 pływa do dziś!

Przy okazji chciałbym się przywitać! -To mój pierwszy post na tym forum (które bardzo mi się podoba).
Sam wszystkie "kanonowe" samochodziki przeczytałem po co najmniej kilka razy (prócz UFO, które raz, z biedą :-)

Pozdrawiam,
Piotr.
--
Piotrek
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

Witaj Piotrze,
Napisz coś o sobie w dziale Początek przygody. Rozgość siec.

Pryz okazji TomaszKu, możesz jeszcze raz wstawić zdjęcia z operacji żagiel? Linki coś nie czytelne.
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

pydych pisze: Przy okazji chciałbym się przywitać! -To mój pierwszy post na tym forum (które bardzo mi się podoba).
Sam wszystkie "kanonowe" samochodziki przeczytałem po co najmniej kilka razy (prócz UFO, które raz, z biedą :-)

Pozdrawiam,
Piotr.
Witaj Piotrze,
Miło widzieć na forum kolejną samochodzikową duszę.
Rozgość się i zostań z nami.
Skrobnij TU kilka słów o sobie i swoich początkach z książkami o przygodach Pana Tomasza.
VdL pisze: Pryz okazji TomaszKu, możesz jeszcze raz wstawić zdjęcia z operacji żagiel? Linki coś nie czytelne.
Wieczorkiem postaram się poprawić post TomaszKa ze zdjęciami.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Piękny zbiór !
Widzę opisy wszystkich wiekszych jednostek, który pieczątki udało mi się zebrać. Z imprez towarzyszących wymienionych w materiałach, pamiętam tylko Jarmark Ludowy. Coś jak późniejsze Jarmarki Dominikańskie, ale nie w Gdańsku, tylko na Skwerze Kościuszki w Gdyni, tam gdzie stały wszystkie żaglowce. Wybraliśmy sie na uroczystość rozdania nagród, ale był taki tłum, że nic nie było widać. Widziałem tylko marynarzy dźwigających na miejsce najwyższe nagrody, to były dzwony okrętowe.
Niestety w spisie jednostek biorących udział w regatach, nie ma jachtu "Beatrix". Pewnie Nienacki nie chciał nikogo obrazić oskarżeniem o przemyt.
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

VdL pisze: Pryz okazji TomaszKu, możesz jeszcze raz wstawić zdjęcia z operacji żagiel? Linki coś nie czytelne.
Zdjęcia już naprawione:

http://www.pansamochodzik.org.pl/viewtopic.php?t=375
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Dzięki.
Pamiętam jeszcze, że była możliwość zwiedzania zwycięskiego żaglowca "Towariszcz". Poszliśmy tam z bratem ale okazało się że do zwiedzania była tylko Izba Pamięci Lenina, czy może Rewolucji Październikowej. Ale mieli ładną pieczątkę, po którą ustawiały się kolejki.
Awatar użytkownika
irycki
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2708
Rejestracja: 22 cze 2016, 12:05
Tytuł: Pan Motocyklik
Miejscowość: Legionowo
Podziękował;: 61 razy
Otrzymał podziękowań: 106 razy

Post autor: irycki »

A Kruzenszterna miałem możliwość zwiedzać, już nie pamiętam, w 2010 czy może 2011? Jakiś zlot żaglowców był wtedy w Gdańsku, cumowały przy Westerplatte.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

Moje fotoszopki (aktualiz. 13.11.2022)
.
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

Ja byłem chyba w 2000 na paradzie. Żaglowców. Miałem wtedy mapę na której zperalem pieczątki. Chyba jest gdzieś jeszcze, muszę poszukać.

Nie wykluczone, że w 74 również tam byłem. Często bywalismy w Gdyni na skwerze i w porcie. Lubiłem wtedy oglądać wodoloty i nne statki i okrety.

Kilka razy bylem też jak przyplywal i odpływał Stefan Batory. Ale to już było przy innym nabrzeżu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pan Samochodzik i Niewidzialni”