Z przygodą na ty Strona Główna

Z przygodą na ty

Forum Miłośników Przygody im. Pana Samochodzika

• FAQ • Szukaj • Użytkownicy • Grupy
• Rejestracja • Zaloguj • Album
Puzzle
Forum w mediach

Operacja Żagiel 1974
Autor Wiadomość
TomaszK 
Moderator

Wysłany: 2014-06-28, 20:59   Operacja Żagiel 1974

Przy okazji przemeblowania, moi rodzice znaleźli kilka pamiątek sprzed lat, których poszukiwałem od dawna i którymi chciałbym się pochwalić.

Odwiedzamy różne miejsca w których toczyła się akcja książek o przygodach Pana Samochodzika, a mi zdarzyło się być nie tylko w miejscu opisanym w książce, ale nawet uczestniczyć w opisanym tam zdarzeniu. Jak pamiętamy, manuskrypty i inne przedmioty przejęte przez gang "Niewidzialnych", miały zostać przemycone na Zachód włoskim jachtem, który przybył do Gdyni. Tak pisze o tym autor:
Cytat:
A były to bardzo gorące dni dla mieszkańców Gdyni, Gdańska, Sopotu i całego Wybrzeża. Odbywała się właśnie słynna impreza, która nosiła nazwę: „Operacja żagiel 74”. Z całego świata przypłynęły do Gdyni największe Żaglowce i setki jachtów. „Operacja żagiel 74” zwabiła do Gdyni tysiące wielbicieli jachtingu z wszystkich krajów. Na Wybrzeżu pełno było ciekawych, porty jachtowe wypełniały jednostki pływające pod najróżniejszymi banderami.

Otóż w 1974 roku miałem przyjemność być w Gdyni i oglądać żaglowce, które uczestniczyły w Operacji Żagiel. Tu jest pierwszy dowód, zdjęcie z tamtych wakacji, ten przystojny młodzieniec w środku to ja. W tle radziecki żaglowiec Kruzenstern, największy jaki brał udział w tych regatach
Obrazek
Przed każdym statkiem stojącym w porcie ustawiała się kolejka po ozdobne stemple przybijane na widokówkach. Razem z bratem zebraliśmy pieczątki 30 żaglowców i jachtów, oto część zbioru:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Regaty wygrał żaglowiec "Towariszcz", jego pieczątka jest na pierwszej widokówce. Jachtu "Beatrix", który miał zabrać przemycane dzieła sztuki do Genui, niestety nie napotkaliśmy. Ale kto wie, może minąłem się wtedy z Nienackim ?

Czesio1 
Administrator
Ojciec Prowadzący

Wysłany: 2014-06-28, 21:06   Re: Operacja Żagiel 1974

Świetna pamiątka TomaszKu! Super, że udało Ci się odnaleźć te zdjęcia. Nawet nie przypuszczałeś wtedy w jakże doniosłym z punktu widzenia naszego forum wydarzeniu brałeś udział.
TomaszK napisał/a:

Otóż w 1974 roku miałem przyjemność być w Gdyni i oglądać żaglowce, które uczestniczyły w Operacji Żagiel. Tu jest pierwszy dowód, zdjęcie z tamtych wakacji, ten przystojny młodzieniec w środku to ja.

A gdzie broda TomaszKu? :027:

TomaszK napisał/a:

Regaty wygrał żaglowiec "Towariszcz", jego pieczątka jest na pierwszej widokówce. Jachtu "Beatrix", który miał zabrać przemycane dzieła sztuki do Genui, niestety nie napotkaliśmy. Ale kto wie, może minąłem się wtedy z Nienackim ?

A znałeś już wtedy twórczość Nienackiego?

Lepiej spróbować i wiedzieć, że się nie udało, niż żałować, że się nie spróbowało :-)

TomaszK 
Moderator

Wysłany: 2014-06-28, 22:30   Re: Operacja Żagiel 1974

Czesio1 napisał/a:
A znałeś już wtedy twórczość Nienackiego?

Na pewno miałem za sobą serial "Templariusze", a prawdopodobnie także "Uroczysko" i "Wyspę Złoczyńców".

zbychowiec 
Administrator

Wysłany: 2014-06-28, 22:40   

Niesamowite!!

Adi90 
Lubi przygody

Wysłany: 2014-07-01, 20:34   

Piękna sprawa! :-)

Co się z nami stanie? Świat zadecyduje...

johny 
Moderator

Wysłany: 2014-07-01, 20:50   

TomaszKu - CZAD!!!
Osiołkowi w żłoby dano...
http://johny.uchwycone-chwile.pl

TomaszK 
Moderator

Wysłany: 2014-07-01, 21:02   

Własnie policzyłem, że za trzy tygodnie minie 40 lat. Może z tej okazji będą jakieś imprezy w Gdyni ?

Milady 
Moderator

Wysłany: 2014-07-02, 07:24   

Jejku, ŚWIETNE!!!!!

Fajnie odnaleźć coś takiego. :-)

Przy naszym następnym spotkaniu musisz koniecznie pochwalić się odnalezionymi pocztówkami. :564:

VdL 
Zlotowicz

Wysłany: 2014-07-03, 14:13   

:one: Świetna sprawa, gratulacje, mam mam również taka pamiątkę, muszę poszukać.

Znalezienie czegoś takiego po latach, może przynieść większą satysfakcję niż samo zdobycie tego.

Odpowiedz do tematu