Hiszpania 2015

Dział poświęcony relacjom z naszych wypraw
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Post autor: Brunhilda »

Nie było puszek półlitrówek coli, tylko malutkie butelki. To cieszę sie, ze nie tylko my mamy takie spostrzeżenia! :-D
A w Hiszpanii, piwoi Sangria i wino rzeczywiście regularne. Moja ulubiona herbatka niestety nie.
Ale wnoszę poprawkę. Nie tyczy sie ta reguła Madrytu. Tutaj jest zupełnie inna Hiszpania. Zupełnie inna !
Nie do wiary.
Bede wszystko opisywała juz z domu bo na miejscu, latamy i wracamy i padamy. Tak, ze na razie tylko herbaciane detale itp. Ale Madrid robi wrażenie ogromne. Dzisiaj mamy w planie pchli targ przy Plaza Major, Prado i kolacja w najstarszej na swiecie restauracji Botin. Podobno jest w księdze Guinessa nawet!
Wczoraj kręciliśmy sie po centrum. Puerta del Sol , Plaza Major, zimno było ale atmosfera gorąca bo na Puerta del Sol protestowali Kurdowie chyba. Z flagami ruskimi przeciw opresji Kurdow. Tak zrozumiałam bo było, ze libertad Kurdu Pueblo itp. Nie wyglądali na Kurdów co ciekawe. Policja itp. Nie byłyśmy długo przy demonstracji bo sie wystraszyłam, ze opozycja( a Arabów tam pełno roznych) sie zgromadzi i bedzie afera.
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Post autor: Brunhilda »

Za 5 godzin opuszczamy Madryt a co za tym idzie Europę :-) Spakowane. Zmęczone bardzo raczej z niewyspania. Wyobraźcie sobie, ze w tym hotelu historycznym z pięknymi sztukateriami itp na Gran Via straszy!!! Nie spałyśmy cała noc. Yula sie wpakowała do mojego łóżka. Jednoosobowego. Bo sie bąka. Przysunelam walizkę, zeby nie spaść, i tak z jedna ręka w walizce pół przespałam kilka godzin tylko. Spooky normalnie! No nic. Na szczęście wyjeżdżamy. Gdyby jeszcze jedna noc to poprosiłabym o przeniesienie.
Do usłyszenia i zobaczenia na forum juz z Sydney. Dam znac jak tylko dolece! O ! misiu! Lecę tym piętrowym z Dubai! Bede na pietrze. To chyba największy?
Awatar użytkownika
misia
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1244
Rejestracja: 10 lip 2013, 22:32
Miejscowość: miasto Łódź
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: misia »

Brunhilda pisze: [...]
misiu! Lecę tym piętrowym z Dubai! Bede na pietrze. To chyba największy?
No to pewnie A380 jak z Dubai, ale może też to być B747. Daj znać, czy to był Airbus czy Boeing g;)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
"Praw­da leży pośrod­ku - może dla­tego wszys­tkim za­wadza" - Arystoteles
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Post autor: PawelK »

misia pisze:
Brunhilda pisze: [...]
misiu! Lecę tym piętrowym z Dubai! Bede na pietrze. To chyba największy?
No to pewnie A380 jak z Dubai, ale może też to być B747. Daj znać, czy to był Airbus czy Boeing g;)
Aczywiście, że A380
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Post autor: Brunhilda »

Tak, ze moi kochani, jestem juz w domu! Ufffffff.
No i nie wiem zupełnie co robić..... Noc. Wiec rozpakowywać sie chyba nie bede jednak teraz....
Wlałam sobie mojego ulubionego a świeżutko zakupionego w Duty Free na lotnisku, Grand Marnier, który mimo wszystko, stwierdzam z absolutnym przekonaniem, nie umywa sie nawet do Tomaszkowego krupniczu.....!!!
I tak sobie siedzę....
Dom stoi, starsza dziecko nie zrobiło szczególnych zniszczeń, chociaż imprezy jakies chyba były co widać po ilości szklanek, czystych co prawda, na stole. Nowych. I dlaczego na stole? Zapytane, dziecko powiedziało, ze zmuszone było kupić gdyż w domu nie ma... (?!?!?) no cóż. A schować ich tez podobno nie ma gdzie... I tak Mamy nowe szklanki. Do drinków to jest.
Podroz była nawet OK mimo, ze obawiałam sie tego dystansu z Dubai do Sydney. Tak, Misiu, to był A 380 ten wielki, pietrowy. Wygodny nawet. Wiecej miejsca na nogi, fotele takie same jak wszedzie, niezyt wygodne ale OK. Wypelniony po brzegi! Czasem, jak mało ludzi to można sie na czwóreczkę położyć i jest bosko! Tak było jak wracałyśmy Malezyjskimi liniami z Kambodzy, pół pusto, co oczywiscie zrozumiałe było, ludzie poodwolywali. A my sobie spałyśmy. Splaybysmy lepiej gdyby nie ta babka, Francuzka z Nowej Kaledonii, jakas potentata farmerska, spadkobierczyni itp,, ktora tam mieszka w ogole, a zdecydowała, ze bedzie nam opowiadać swoje zycie. Ojej no, mimo, ze ciekawe, egzotyczne i kolonialne takie, jak z filmow, to jednak padaliśmy... Tu nam nikt nic nie opowiadał a spac tez troche tylko bo niewygodnie...tym razem otoczone byłyśmy prżez jakichś mnichów ortodoksyjnych. Zjazd jakiś w Sydney czy co? No chyba tak bo tylu mnichów a brodami i cżepcami ( tj podróżna wersja czepców...! Tak. Jest taka jak sie okazuje!) w jednym miejscu to ńie widziałam! Najpierw myślałam , ze musulamnscy bo tacy z brodami i pozakrywanymi włosami. Ale nie. Krzyże powyszywane, pozawieszano. Wiec na pewno nie. Jeden nawet koło nas siedział. Znudzony i po and ani w ząb. Przed nami Polacy , jakas gadatliwa baba i młodzieniec, który wypił im chyba cały zapas Granta z cola.
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Post autor: Brunhilda »

To zdjęcie dla Misi, Boeing 777-300ER z Madrytu do Dubai. Zrobiłam zdjęcie bo popodlaczany z każdej strony, jak w szpitalu normalnie... :-D
[gimg small=http://pansamochodzik.org.pl/przygoda/i ... 013915.jpg medium= large= group=glr24427][/gimg]
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Post autor: Brunhilda »

Tj karmią go, poją, naprawiają... :-D
Ale czasy!
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Post autor: Brunhilda »

TomaszK pisze: Balkony wyglądają raczej jak maski weneckie.
Wracam do mojej rekacji z Barcelony. To dobry pomysł opisywać cos co sie widziało niedawno bo to tak jakby sie jeszcze raz przeżywało! Nasz pobyt w Madrycie przypieczętował nasze takie sobie zdanie o Hiszpanii choc jeszcze raz podkreślam, ze nam sie podobała architektura i w ogole. Tak ogólnie jednak moze spodziewałam sie czegoś innego? Sama nie wiem . Madryt piekny ale tam z kolei przydarzyło nam sie cos dziwnego. Zatrzymałysmy sie w Hotelu Atlantico przy Gran Via, w samym centrum wlasciwie. Stary hotel, piekny budynek, tylko, ze tam straszyło! Wiem, wiem, zaraz powiecie, ze bzdury. Ale naprawde. Nie spałyśmy dwie noce przez to wszystko. No ale opowiem przy relacji z Madrytu.

Barcelona. Tak. Te maski wyglądają jak weneckie bo to druga wersja tłumaczenia wyglądu fasady kamienicy. Jednak uważa sie, ze ierwsza o smoku i kościach/ czaszkach ludzi zjedzonych przez smoka jest prawdopodobniejsza. Zreszta maja taka prezentacje, miniaturę pokazu świetlnego na kamienicy. Po prostu rzucali światło na fasadę i to w miniaturze jest pokazane. Przy takim oświetleniu widać, ze to górna cześć czaszki bardzo dobrze. Tj z niczym innym sie ńie kojarzy. Natomiast druga wersja, ze to festiwal w Wenecji i dach to czapka, balkony to maski tez jest wspomniana. Ale gdzie wtedy wsadzić te piszczele? I co ma krzyż do festiwalu?
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Post autor: Brunhilda »

Tu z tarasu na dachu widok na smoka z tylu, i grzbiet z łuskami.
Pieknie.
[gimg small=http://pansamochodzik.org.pl/przygoda/i ... 103367.jpg medium= large= group=glr24476][/gimg]
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Post autor: Brunhilda »

Jak to sie wszystko pozmieniało! Ale to i tak nic w porównaniu z Dubai. Tam okolo60% to turyści z Rosji, mimo, ze rubel spadł! W Hiszpanii w T V mnostwo roznych kanalow. Europejskich. TV Polonia jest jakby ale ńie działa. Jest za to Russia Today. Po angielsku. I to sa hece! W związku z tym, ze w Madrycie straszyło w hotelu, obejrzałam Russia Today od deski do deski! Przez dwie noce propaganda prorosyjska. Skąd oni tych dziennikarzy wzieli? Ze sie godzą na to? Forsa po prostu?
W każdym razie mnostwo rosyjskich turystów. W Hiszpanii napisy po rosyjsku.
[gimg small=http://pansamochodzik.org.pl/przygoda/i ... 137662.jpg medium= large= group=glr24478][/gimg]
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Wyjechałaś w ostatniej chwili: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... oxNewsLink
To tylko 40km od Barcelony...
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Post autor: Brunhilda »

No wlasnie! Sorry, nie zgłaszam sie ale dochodzę do siebie. Nawet myślałam, ze bezbolesnie to przeszło ale wczoraj po prostu zasypiałam na stojąco. Mysle, ze do niedzieli to potrwa jeszcze a potem wrócimy do normy.
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Post autor: Brunhilda »

No i boska Sagrada Familia. Nieprawdopodobna. Ogrom, mńogosc detali sprawiają, ze trudno w ogole to ogarnąć....zaprowadzili nas do tego miejsca na przeciwko. Tu można z dystansu całość złapać. Wszystkie wycieczki tam stercza.


[gimg small=http://pansamochodzik.org.pl/przygoda/i ... 219027.jpg medium= large= group=glr24730][/gimg]
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Post autor: Brunhilda »

Kościół jest cały czas w budowie. Nigdy nie przestał byc zreszta. Planują w końcu zakończyć w 2026. Ta ciemna cześć to cześć boczna, ktora powstała jeszcze za życia Antonio Gaudiego. Ta czasem to narodziny i zycie Chrystusa. Dwie pozostałe strony to ukrzyżowanie, wlasnie na ukończeniu. I zmartwychwstanie, jeszcze nie gotowe. Gaudi był architektem wiec miał wspołpracowników, rzeźbiarzy, którzy byli od ozdabiania. Stad styl fasady z narodzinami jest całkiem inny niz ukrzyżowania.
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Post autor: Brunhilda »

Ta cześć gotowa za zycia Gaudiego jeszcze ma tyle detali,ze trudno sie skoncentrować.

[gimg small=http://pansamochodzik.org.pl/przygoda/i ... 313135.jpg medium= large= group=glr24757][/gimg]

Nawet drzewko z pticami.

[gimg small=http://pansamochodzik.org.pl/przygoda/i ... 324475.jpg medium= large= group=glr24757][/gimg]
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Post autor: Brunhilda »

Nie przekręciło sie to zdjęcie wyżej. Nie wiem dlaczego.
Anyway Gaudi był geniuszem. Chciał, szczegolnie jako osoba głęboko wierząca, zeby to był wielki projekt. No i jest! Wielbił przyrodę wiec w środku to jakby las, z koronami drzew jakby a kolumny to pnie. Nawet sie zwężają ku gorze!
[gimg small=http://pansamochodzik.org.pl/przygoda/i ... 406417.jpg medium= large= group=glr24758][/gimg]

Rowniez sa jakby pochylone jak drzewa w lesie !
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Post autor: Brunhilda »

A najlepsze jest to, ze zanim w ogole wyszła sprawa DNA i podwójnego helix to Gaudi juz zaprojektował swoje kolumny/ drzewa na bazie double helix jak w DNA!!! No geniusz. No bo oczywiscie mocniejsza struktura niz zwykła prosta kolumna. Poza tym, jako, ze kolumny sa jakby pochylone dośrodkowa to jest jakby kopuła czy dach wlasciwie była wsparta na lekko rozstawionych ńogach. Tez oczywiscie mocniejsza struktura.
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Post autor: Brunhilda »

O! Tu dobrże widać ten las kolumn na helix ...

[gimg small=http://pansamochodzik.org.pl/przygoda/i ... 440649.jpg medium= large= group=glr24786][/gimg]
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Post autor: Brunhilda »

A jak genialnie zaprojektowane witraże!!! Tak, zeby słońce jak przetacza sie po ńiebie wpadało prze okna stopniowo i rzucało inne światło... Po prostu bosko...

[gimg small=http://pansamochodzik.org.pl/przygoda/i ... 516321.jpg medium= large= group=glr24818][/gimg]
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Post autor: Brunhilda »

Sagrada była consecrowana w 2010 roku, dlatego spieszyli sie, zeby był dach i drzwi ale msże tam sie nie odbywają jeszcze bo ciagle w budowie. Główne wejście tez nie jest zrobione. Jest zastępcze jakby, zapowiedź tego co bedzie. Napisy w roznych językach! Po polsku tez :-)

[gimg small=http://pansamochodzik.org.pl/przygoda/i ... 601481.jpg medium= large= group=glr24819][/gimg]
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Post autor: Brunhilda »

Mało zostało ukończone za zycia Gaudiego bo zmarł tragicznie. Wpadł pod tramwaj. Pisałam juz, ze wybrałam sie wieczorem do Sagrada na msze. Wieczorem o 8.15 codziennie odprawiane sa msze w krypcie pod Sagrada, bo w samym kościele, jako, ze nieskończony jeszcze nie. O 6 tej zamykają Sagrada dla zwiedzających a otwierają kryptę dla modlących sie tudzież dla tych, którzy chcą odwiedzić tomb Gaudiego. Jest w krypcie, pochowany jako jedyny. Twórca.
[gimg small=http://pansamochodzik.org.pl/przygoda/i ... 041166.jpg medium= large= group=glr24901][/gimg]

[ Dodano: 2015-04-04, 20:13 ]
:573: Życzenia świąteczne pozwolę sobie zamieścić, tutaj, w dziale Hiszpania bo dołącze do nich fotografie z Sagrada Familia.
Zdrowych i wesołych Swiąt Wielkiej Nocy,


Do życzeń dołączam zdjęcie jedynej z trzech fasad kościoła Sagrada Familia w Barcelonie, który miałam okazje zobaczyc w tym roku. Ta fasada przedstawia ukrzyżowanie i zmartwychwstanie Jezusa Chrytusa. Antonio Gaudi, twórca Sagrada Familia zostawił instrukcje dla przyszlych rzeźbiarzy. Według jego wizji grupa rzezbiarzy pod kierownictwem Josep Maria Subirachs zastosowała technikę chiaroscuro, czyli kanciastych, ciemnych cięć dla spotęgowania wrażenia bólu i cierpienia Chrustusa. Fasadę okrywa światło zachodzącego słońca co użyto przy kompozycji witraży dla spotęgowania dramatycznego wrażenia.
[gimg small=http://pansamochodzik.org.pl/przygoda/i ... 052917.jpg medium= large= group=glr24901][/gimg]

Fasada składa sie z trzech części, dolnej pprzedstawiajacej ostatnie chwile z zycia Chrystusa, miedzy innymi z ostatnia wieczerza i pocałunkiem Judasza.
[gimg small=http://pansamochodzik.org.pl/przygoda/i ... 104237.jpg medium= large= group=glr24901][/gimg]

[ Dodano: 2015-04-04, 20:25 ]
Jak widać prace przy budowie ciagle trwają a zakończyć sie maja w 2026 roku.
środkowa cześć to ukrzyżowanie, złożenie do grobu i zmartwychwstanie, jak widać na pierwszym zdjeciu.
[gimg small=http://pansamochodzik.org.pl/przygoda/i ... 115259.jpg medium= large= group=glr24901][/gimg]

Uważa sie, ze płaszczyzna z odbiciem twarzy to Calun Turynski.
Figura z brązu, miedzy kolumnami reprezentuje Wniebowstąpienie Jezusa Chrystusa.

Tyle z Barcelony😊

[ Dodano: 2015-04-04, 20:26 ]
Tj na razie tyle! :-D
Ostatnio zmieniony 22 lip 2015, 11:40 przez Brunhilda, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Relacje z naszych wypraw”