Puszcza Kampinoska 2013

Dział poświęcony relacjom z naszych wypraw
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6394
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Puszcza Kampinoska 2013

Post autor: PawelK »

Obrazek

Tym razem naszą wycieczkę rozpoczęliśmy w Lipkowie. Lipków to stara wieś położona przy Puszczy Kampinoskiej. Przez lata należała do rodu Jakubowiczów, którzy postawili tam dwór i fabrykę pasów kontuszowych. Podobno (według wikipedii) fundamenty budynków fabrycznych nadal są gdzieś w okolicy cmentarza (będę musiał poszukać :-)). Po śmierci Jakubowiczów, Lipków miał kilku właścicieli, aż wreszcie trafił do Kazimierza Szetkiewicza - późniejszego teścia Henryka Sienkiewicza. Na prośbę żony, Sienkiewicz w tym miejscu umieścił znaną wszystkim scenę pojedynku Bohuna z Wołodyjowskim.Kościółek niedaleko dworu, w którym mieści się plebania, przez lata, po śmierci wieloletniego proboszcza w 1992 był problemem dla jego następców. Przez dłuższy czas głównie niszczał. Jeszcze parę lat temu kościółek był zamknięty na cztery spusty a miłośnicy zabytków walczyli z władzami kościelnymi o możliwość renowacji. Podobno 2 lata temu wreszcie, dzięki staraniom nowego proboszcza zaczęto prace przy kościele (Ministerstwo Kultury dało prace dotację) i... pierwszy raz udało mi się zajrzeć do niego, bo brama wreszcie była otwarta.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kolejnym miejscem, w którym się zatrzymaliśmy była wieś Buda, w której można zobaczyć jedną z najstarszych kapliczek w gminie Stare Babice. Zawsze wjeżdżając do Budy mam wrażenie, że cofnąłem się w czasie o kilkadziesiąt lat, oprócz standardowych kostkowych domków parterowych można zobaczyć jeszcze drewniane, kryte gontami, domy. Tym razem, oprócz kapliczki, zobaczyliśmy stadko kóz pasących się cieniu zagajniczka. Bardzo mi się spodobał kozioł z piękną brodą :-)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jadąc dalej dojechaliśmy do Zaborowa Leśnego. W Zaborowie znajduje się mogiła nieznanych z nazwiska siedemdziesięciu kilku (są różne wersje 72 lub 76) powstańców styczniowych, którzy zginęli w okolicy 14 kwietnia 1863 po walce z rosyjską kolumną pościgową generała Kruedenera.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Trasę kończymy znów w Truskawiu, tym razem przy krzyżu upamiętniającym majora Walerego Remiszewskiego, który został ranny w tej wcześniej opisanej walce i zmarł z odniesionych ran. Na krzyżu jest opisana historia śmierci majora i powodu ufundowania krzyża właśnie w tym miejscu.
Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez PawelK, łącznie zmieniany 4 razy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Relacje z naszych wypraw”