Zgłaszam, ze wczoraj zakończył sie mini zlot poznański. Zleciliśmy sie z TomaszemL, zwiedziliśmy Poznan w pigułce a nawet wypiekalismy rogale Świetomarcinskie. Oto jawny dowód.
_________________
Ostatnio zmieniony przez Brunhilda 2016-09-11, 00:11, w całości zmieniany 2 razy
To fragment renesansowego stropu który nagle sie pojawił w czasie renowacji jak zerwali sufit. Pod tym stropem z TomaszamL siedzielismy sobie w Muzeum Rogala Swiwtomarcinskiego.
Rogale rogalami, ale dowiedziałem się w Muzeum, że ta ściana za nami jest oryginalna i ma około 550 lat i 1,5 m grubości. Ciekawe która z tych dwóch wartości zostaje w pamięci turystów
Te 550 lat jest istotne, bo podobno tylko 3 kamienice na Starym Rynku w Poznaniu nie uległy zniszczeniom przez kolejne stulecia i w jednej z nich mieści się właśnie Muzeum Rogalowe.
Cegły wyglądały zacnie, w odróżnieniu od cegieł wieży Zamku Przemysła II w Poznaniu, którą oddano do użytku (zaraz po jej zbudowaniu) ..... w czerwcu 2016 r. Ale za to jest w tej wieży winda (czego by chyba nie było z budowli z XIII wieku) co bardzo pomaga wdrapać się na szczyt wieży, skąd roztacza się widok na prawie cały Poznań
Moze teraz sie wbije. No wlasnie siedzielismy sobie z TomaszemL przy renesansowych ścianach, jednych z trzech, które sie uchowały...
Dzieki Yvonne, rzeczywiscie, moze minęłam sie z powołaniem... W takiej czapeczce kucharskiej nawet jako tako sie prezentuje.
Na starych murach nowy telewizor, pokazują film o historii Poznania itd. Ekran zatrzymany na obrazie jakiegos angielskiego malarza ( dobrze pamietam Tomaszu?) przedstawiającym Sw Marcina wlasnie. Tylk, ze wszystko albo prawie wszystko jest tam źle. Od zamku, jakby wzorowanego na katedrę Notre Dame, której wtedy jeszcze nie powinno byc, po sw Marcina, ktory obciął swój płaszcz mieczem, zeby okryć żebraka ale wyglada jakby wlasnie odcinał czy zabierał okrycie żebrakowi i na dodatek zaraz miał go przeżyć tym mieczem. Ale zbroja wyszła malarzowi pieknie za to. I koń tez wdzięczny taki. Zwiewny i powiewny.
I pieczęć, jako, ze w 1253 książę Przemysł oficjalnie uznał Poznan za miasto.
Widok na kamieniczki Starego Rynku. Te pewnie odbudowane. Patrzcie jakie wąziutkie. Zapomniałam te nazwę ale należały do jakichś rzemieslńikow. Takie wąskie bo podobno, jako, ze okna byly drogie ńiezmiernie, kupowano,na okna. Wąska znaczy mało okien wiec tańsza.
I kamieniczki z innej strony. Zwróćcie uwagę na sztukaterie.... Po prostu piekne.
A Brunhilda podziwia to wszystko nad talerzem czerniny, czyli staropolskiej czarnej polewki, ktora serwowano ńiechcianym zalotnikom. Jakie to było proste! Zapraszamy na obiadek, jeśli czernina to do widzenia, jak rosołek prosze bardzo kolego, inwestuj w kwiaty i prezenty...
Widok na kamieniczki Starego Rynku... Takie wąskie bo podobno, jako, ze okna byly drogie ńiezmiernie, kupowano,na okna. Wąska znaczy mało okien wiec tańsza.
Rzeczywiście strasznie wąskie niektóre. Chyba trudno było tam postawić meble.
A ta czernina to smaczna ?
Wlasnie. Co tam mogło wejsc? Łóżko i stół w lińii ciągłej.
A czernina była taka sobie. Wole klasyczna. Z cudownym aromatem suszonych śliwek i kaczki. Z tym brunatnym kolorem. Z małymi kluseczkami... Pycha. Z prawdziwej czerniny był tu tylko kolor.
No nic. Były za to rogale Świetomarcinskie. Naprawde dobre. Akurat lubie takie wlasnie ciasto. Troche lepkie i zakładowe jakby. Uwielbiam. I to nadzienie! Z białego maku, jak z TomaszemL dowiedzieliśmy sie. Z gotowana w cukrze skorka pomarańczowa... Pyszne!
Tomaszl zabral mnie rowniez do katedry pw Sw.Apostolow Piotra i Pawła. Położona na wyspie jakby, na Ostrówie Tumskim. Pochowani tam sa pierwsi władcy Polski. I uwaza sie, ze moze Mieszko I tam przyjął chrzest.
[gimg small=http://pansamochodzik.org.pl/przygoda/img_38976_20170113022706677.jpg medium=http://i1156.photobucket.com/albums/p564/Brunhilda/IMG_1430_zpsmqjcfija.jpg large=http://i1156.photobucket.com/albums/p564/Brunhilda/IMG_1430_zpsmqjcfija.jpg~original group=38976][/gimg]
Obecna katedra jest odbudowana bo w czasie wojny uległa, sprawie zupełnemu, jak rozumiem zniszczeniu.
A dzisiaj mało kto pamięta, że serce Polski i sedno naszej państwowości to była kiedyś Wielkopolska (zwana Starszą Polską).
Miło przypomnieć sobie Poznań patrząc na Wasze zdjęcia, a ja bardzo Poznań lubię.
Jako poznaniak od urodzenia muszę powiedzieć, że .... muszę się zabrać za przewodniki. Dopiero teraz doczytałem, że sarkofag Mieszka I i Bolesława Chrobrego jest w Złotej Kaplicy w Katedrze. Muszę jeszcze doczytać, czy faktycznie są tam prochy naszych władców.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum