Z przygodą na ty Strona Główna

Z przygodą na ty

Forum Miłośników Przygody im. Pana Samochodzika

• FAQ • Szukaj • Użytkownicy • Grupy
• Rejestracja • Zaloguj • Album

Forum w mediach

Wehikuł Tomasza
Autor Wiadomość
Barabasz 
Forowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2016-11-21, 08:06   Wehikuł Tomasza

Przeglądając sobie ostatni minione widoki Ciechocinka natknąłem się przy jednym z sanatoriów vis a vie Pensjonatu Orbis na ciekawostkę:

Obrazek
fot.Z Małek

Ciekawe jest to co stoi za latarnią. Czy czegoś wam nie przypomina? Bo z przodu to podobne całkiem do opisu:
Wyobraźcie sobie czółno odrapane, zielonkawożółte, z zaciekami brązowymi i granatowymi, na czterech kółkach, z których dwa tylne mają szprychy, a dwa przednie ich nie posiadają.
Na tym czółnie znajduje się brezentowy wypłowiały namiot koloru khaki. W namiocie tym są celuloidowe okienka - z przodu, z tyłu i z boków.
...To czółno na czterech kołach sterczało wśród opływowych karoserii
nowych, lśniących wozów i spoglądało na mnie wyłupiastymi oczami reflektorów.

Obrazek

Co jak co ale z przodu całkiem podobne od opisu wehikułu Tomasza ;-)
Ostatnio zmieniony przez Barabasz 2016-11-21, 08:07, w całości zmieniany 1 raz  

irycki 
Żądny przygód
Pan Motocyklik

Wysłany: 2016-11-21, 09:07   

To jest moim zdaniem Velorex, czyli pojazd dla invalidów na bazie motocykla. Z tyłu ma tylko jedno koło.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Velorex

Ale o tyle trafiłeś w punkt, że przyszło mi do głowy, czy Nienacki, tworząc opis wehikułu, nie wzorował się - świadomie lub mniej świadomie - własnie na velorexie? :?:

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

Barabasz 
Forowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2016-11-21, 09:14   

Faktycznie to ten sam. Przód pojazdu przypomina wehikuł ale tył... no i silnika ferrari to by się nie dało za nic zmieścić. A z tym jednym kołem z tyłu to jestem zaskoczony, nigdy nie widziałem takiego pojazdu. Ciekawe czy jeszcze takie jeżdżą po ulicach?

TomaszK 
Moderator

Wysłany: 2016-11-21, 09:16   

irycki napisał/a:
... przyszło mi do głowy, czy Nienacki, tworząc opis wehikułu, nie wzorował się - świadomie lub mniej świadomie - własnie na velorexie? :?:

To rzeczywiście możliwe. Kiedy po raz pierwszy przerabiałem książki Nienackiego, czytając opis wehikułu, wyobrażałem go sobie właśnie jak ten pojazd dla inwalidów. Wcześniej widywałem go na ulicy, ale dopiero po zaglądnięciu do wnętrza było widać, że to motocykl a nie samochód.

johny 
Moderator

Wysłany: 2016-11-21, 21:25   

Taka ciekawostka. Jak rozmawialiśmy z p. Michałem Szewczykiem to opowiadał jak pewnego razu Nienacki zgadał go w ten sposób:
- Michał, co ty na to aby do syrenki wstawić jakiś silnik od np alfy romeo?
Także wehikuł był chyba spełnieniem (niestety tylko na kartach książek) marzeń i fascynacji Nienackiego motoryzacją
http://johny.uchwycone-chwile.pl

zbychowiec 
Administrator

Wysłany: 2016-11-21, 21:34   

johny napisał/a:
Taka ciekawostka. Jak rozmawialiśmy z p. Michałem Szewczykiem to opowiadał jak pewnego razu Nienacki zgadał go w ten sposób:
Także wehikuł był chyba spełnieniem (niestety tylko na kartach książek) marzeń i fascynacji Nienackiego motoryzacją

Myślę, że warto rozważyć, co by się stało, gdybyśmy faktycznie do syrenki wstawili taki silnik. Jeśli ktoś to kiedyś zrobi, to mogę osobiście zostać testerem, oczywiście po dodaniu metalowej klatki w środku.

johny 
Moderator

Wysłany: 2016-11-21, 21:36   

zbychowiec napisał/a:
johny napisał/a:

Myślę, że warto rozważyć, co by się stało, gdybyśmy faktycznie do syrenki wstawili taki silnik. Jeśli ktoś to kiedyś zrobi, to mogę osobiście zostać testerem, oczywiście po dodaniu metalowej klatki w środku.

Było takie auto w latach 90. Dwóch kolesi wstawiło do budy syrenki cały środek wraz z zawieszeniem i silnikiem od Porsche 911 Turbo. Widziałem to cudo coś około 1998 roku na własne oczy w Toruniu. Z zewnątrz to była najnormalniejsza syrenka, jeno nieco z niższym prześwitem.

zbychowiec 
Administrator

Wysłany: 2016-11-21, 21:38   

johny napisał/a:
zbychowiec napisał/a:
johny napisał/a:

Było takie auto w latach 90. Dwóch kolesi wstawiło do budy syrenki cały środek wraz z zawieszeniem i silnikiem od Porsche 911 Turbo. Widziałem to cudo coś około 1998 roku na własne oczy w Toruniu. Z zewnątrz to była najnormalniejsza syrenka, jeno nieco z niższym prześwitem.

Czyli jednak można!
:564:
Wiesz, co się później stałą z tą Syrenką na sterydach?

johny 
Moderator

Wysłany: 2016-11-21, 21:39   

Proszę...
http://www.topgear.com.pl...5l-turbo/5qb1dp

Ostatnio zmieniony przez zbychowiec 2016-11-21, 21:58, w całości zmieniany 1 raz  

zbychowiec 
Administrator

Wysłany: 2016-11-21, 21:58   

johny napisał/a:
Proszę...
http://www.topgear.com.pl...5l-turbo/5qb1dp
Obrazek

WOOOOOOWWWW!!
Ale szpan!!
Nienacki chyba dostałby czkawki z zachwytu, jakby to mógł zobaczyć!

VdL 
Zlotowicz

Wysłany: 2016-11-22, 19:08   

Możliwe, że Nienacki widział ten fim

VdL 
Zlotowicz

Wysłany: 2016-11-22, 21:15   

Obrazek

Kynokephalos 
Forowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2016-11-22, 22:58   

Barabasz napisał/a:
Ciekawe czy jeszcze takie jeżdżą po ulicach?

Możliwe że tak, ostatni raz widziałem egzemplarz na chodzie półtora roku temu.

Pozdrawiam,
Kynokephalos

Wonderful things...

Barabasz 
Forowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2016-11-23, 08:30   

A wiesz może czy na tego Velorexa potrzebne jest prawo jazdy na samochód czy na motocykl? Bo to połączenie tych dwóch pojazdów.

irycki 
Żądny przygód
Pan Motocyklik

Wysłany: 2016-11-23, 08:57   

Nie wiem jak było wtedy.
Obecnie, z tego co wiem (ale nie zgłębiałem jakoś szczególnie tematu bo mnie to w sumie nie interesowało), trójkołowy pojazd mozna zarejestrować zarówno jako "pojazd samochodowy inny" jak i motocykl. I wtedy, w zależności co się ma w dowodzie rej., obowiązuje stosowne prawo jazdy "B" lub "A".

Chyba z quadami zreszta jest podobnie.

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

Barabasz 
Forowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2016-11-23, 09:12   

irycki napisał/a:
Chyba z quadami zreszta jest podobnie.

Z czterokołowcami to chyba zależy od ich wagi, dla lekkich to kat. A a dla ciężkich kat. B

Nemsta 
Forowy Badacz Naukowy
Łajza archeologiczna

Wysłany: 2017-06-09, 11:35   

Jak pamiętam to z 1947 r. ale urzekł mnie wóz po lewej w Kazimierzu.

Polecam stronę, po wpisaniu tagu POLAND znajdziecie trochę fajnych zdjęć.
Szczególnie polecam identyfikację fotek tego autora, jest dużo powojennych zdjęć z różnych miast, także waszych, ukazujących zniszczenia wojenne chociażby.
http://www.fortepan.hu/?v...dan+celichowski

Wersja yngielska u góry ;)

Odpowiedz do tematu