Z przygodą na ty Strona Główna

Z przygodą na ty

Forum Miłośników Przygody im. Pana Samochodzika

• FAQ • Szukaj • Użytkownicy • Grupy
• Rejestracja • Zaloguj • Album

Forum w mediach

Niewidzialni - inspiracje
Autor Wiadomość
seth_22 
Uwielbia przygody

Wysłany: 2017-05-07, 21:30   Niewidzialni - inspiracje

Założyłem temat, ponieważ to będzie najbardziej odpowiednie miejsce, żeby podzielić się z Wami informacjami nt. inspiracji tej książki.

Na pewne ślady dotyczące "Niewidzialnych" natknąłem się podczas lektury tekstu "Na gruzach rosną mity" autorstwa Edwarda Matuszewskiego, który wydrukowano w numerze 2 "Odgłosów" z 1960 roku. Jest on poświęcony Paulowi von Hindenburg, majątkowi w Neudeck oraz stosunkom z Adolfem Hitlerem. Przyznam, że do tej pory byłem przekonany (nie wiedzieć czemu), że Nienacki poznał historię Hindenburga i Neudeck dopiero w Jerzwałdzie, przygotowując się do napisania "Niewidzialnych", ale ten materiał może świadczyć o tym, że wiedział o niej juz w okresie łódzkim i tylko ją odkopał, pogłębiając temat.

Ciekawe informacje znalazłem w książce Mariusza Szylaka "Zbigniew Nienacki - życie i twórczość". Pewnie część z Was zna tę pozycję (tym, którzy nie znają - polecam!), więc nie będzie to żadna rewelacja. W każdym razie z książki Szylaka dowiadujemy się, że bezpośrednią inspirację do napisania "Niewidzialnych" stanowił list od Eugeniusza Bielawskiego, "emerytowanego dyrektora szkoły z Wejsun, założyciela Izby Regionalnej".

Z przypisu wynika, że Szylak zaczerpnął te informacje z artykułu H. Kurowskiej pt. "Poletko Pana Samochodzika", który został wydrukowany w "Panoramie Północy" z 1977 roku (nr 51-52).

Jest też fragment dotyczący fascynacji Nienackiego Ernstem Wiechertem i i jego "Dziećmi Jerominów" (w przypisie Nienacki, Ernst Wiechert, Szpilki, 1984, nr 47).

Poza tym, powołując się na archiwum Nienackiego oraz artykuł pt. "Wielki Bóbr, niestrudzony wędrowiec" autorstwa J. Balcerzaka (Poznaj swój kraj z 2005 roku, nr 10-12), Szylak identyfikuje Wielkiego Bobra - był nim Czesław Białas, który wędrował po Polsce wraz ze swoją dwukółką z koniem.

Szczerze polecam książkę Szylaka, gdyż stanowi ono solidne źródło wiedzy o Nienackim, jego życiu oraz dziełach - także tych dla dorosłych. Połknąłem ją w kilka godzin.
Ostatnio zmieniony przez seth_22 2017-05-07, 22:54, w całości zmieniany 3 razy  

zbychowiec 
Administrator

Wysłany: 2017-05-07, 22:49   Re: Niewidzialni - inspiracje

seth_22 napisał/a:
Założyłem temat, ponieważ to będzie najbardziej odpowiednie miejsce, żeby podzielić się z Wami informacjami nt. inspiracji tej książki.
(...)

Dzięki, Sethu, za garść bardzo interesujących informacji. Zmotywowałeś mnie tym do napisania o moich ostatnich "badaniach" dotyczących Jasienia z "Księgi Strachów" - jeszcze dzisiaj zapewne coś zamieszczę :)

seth_22 
Uwielbia przygody

Wysłany: 2017-05-07, 22:51   

Czekam z niecierpliwością :)

Yvonne 
Moderator

Wysłany: 2017-05-07, 22:54   

seth_22 napisał/a:
Szczerze polecam książkę Szylaka, gdyż stanowi ono solidne źródło wiedzy o Nienackim, jego życiu oraz dziełach - także tych dla dorosłych. Połknąłem ją kilka godzin.

Mam tę książkę od dobrych kilku lat, ale jeszcze nigdy nie czytałam :oops:
Ktoś mnie kiedyś do niej zraził.
Trzeba jednak przeczytać :-)

http://odbiblioteczkidoszafy.blogspot.com/

Ostatnio zmieniony przez Yvonne 2017-05-07, 22:54, w całości zmieniany 1 raz  

PiTT 
Lubi przygody

Wysłany: 2017-05-08, 00:23   

Yvonne napisał/a:

Mam tę książkę od dobrych kilku lat, ale jeszcze nigdy nie czytałam :oops:
Ktoś mnie kiedyś do niej zraził.
Trzeba jednak przeczytać :-)

Ja niestety nie mam i nie czytałem. Chyba nie jest obecnie łatwo dostępna, a i e-booka chyba też nie było/nie ma.

panna Monika 
Zlotowicz

Wysłany: 2017-05-08, 21:51   

W drodze do pracy mam teraz cztery mijanki, więc jest to czas na przejrzenie forum. Z prawdziwą przyjemnością poczytałam rano o inspiracjach do "Niewidzialnych". Nawet próbowałam zlokalizować książkę Szylaka w łódzkich bibliotekach, ale jest tylko do korzystania na miejscu.
Także dzięki, seth, za optymistyczny akcent tego poranka.

Milady 
Moderator

Wysłany: 2017-05-09, 13:12   

panna Monika napisał/a:
Nawet próbowałam zlokalizować książkę Szylaka w łódzkich bibliotekach, ale jest tylko do korzystania na miejscu.

Jest tak jak mówisz w BULe. Tylko na miejscu. Kiedyś ją przejrzałam, zajęło mi to kilka godzin, ale to było kilka lat temu i już prawie nic nie pamiętam. :-/

Yvonne 
Moderator

Wysłany: 2017-05-09, 13:23   

Pomyliłam się. Nie mam książki Szylaka, tylko Łopuszańskiego :oops:

Ale widzę, że książkę Szylaka można kupić na allegro.

panna Monika 
Zlotowicz

Wysłany: 2017-05-09, 15:07   

Ja jej na allegro nie widzę niestety.

Yvonne 
Moderator

Wysłany: 2017-05-09, 15:14   

Ja widzę tu:

https://allegro.pl/listing?string=Zbigniew%20Nienacki%20-%20%C5%BCycie%20i%20tw%C3%B3rczo%C5%9B%C4%87&order=m&bmatch=base-relevance-floki-5-nga-uni-1-1-0222

seth_22 
Uwielbia przygody

Wysłany: 2017-05-09, 22:02   

Jest, jest, ja kupiłem kilka dni temu. Zamówiłem też "Pana Samochodzika i jego autora" Piotra Łopuszańskiego, ale jeszcze nie przyszedł.

Piratka 
Lubi przygody

Wysłany: 2017-07-02, 13:36   

seth_22 napisał/a:
Jest, jest, ja kupiłem kilka dni temu. Zamówiłem też "Pana Samochodzika i jego autora" Piotra Łopuszańskiego, ale jeszcze nie przyszedł.
Jeśli Cię to ciekawi, mogę użyczyć pdf tej książki na zasadzie art. 23 Prawa Autorskiego ("dozwolony użytek osobisty").
Można się uśmiać czytając jego wywody...

- A czy nie ma dobrych piratów?
- Nie. Bo to się mija z samym założeniem piractwa.

Odpowiedz do tematu