Zagadka - bohater literacki

Dział poświęcony konkursom i zabawom forowym
ODPOWIEDZ
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8828
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

No co jest ?
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Post autor: johny »

Czesio w letargu jeszcze! :-)
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

TomaszK pisze:No co jest ?
Jeszcze myślę nad zagadką :027:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

Czesio1 pisze: TomaszK napisał/a:
No co jest ?

Jeszcze myślę nad zagadką
A my już myślimy nad jej rozwiązaniem :-)
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

Yvonne pisze:
Czesio1 pisze: TomaszK napisał/a:
No co jest ?

Jeszcze myślę nad zagadką
A my już myślimy nad jej rozwiązaniem :-)
I jakie są propozycje? :027:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

zbychowiec pisze:
Czesio1 pisze: I jakie są propozycje? :027:
Mam odpowiedź: Flash Gordon.
No niestety to nie jest poprawna odpowiedź. Ale próbuj dalej zbychowiec
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

Chyba potrzebna jest podpowiedź bo wciąż nie ma poprawnej odpowiedzi.

Choć był grzesznikiem to przeszedł duchową przemianę.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

zbychowiec pisze:
Czesio1 pisze:Chyba potrzebna jest podpowiedź bo wciąż nie ma poprawnej odpowiedzi.

Choć był grzesznikiem to przeszedł duchową przemianę.
Ksiądz Robak?
Nie, ale okres czasu jest zbliżony.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Anna
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 311
Rejestracja: 15 lip 2013, 22:56
Miejscowość: z Krainy Deszczowców
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Anna »

Nedznicy? A moze Hrabia Monte Christo? Wielu bohaterow pasuje...
serdecznie pozdrawiam z Krainy Deszczowcow,
Anna

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

Anna pisze:Nedznicy?
Nędznicy to raczej nie bohater, Anno.
Ale fakt - mnie też pierwszy przyszedł na myśl Jean Valjean.

Myślę, Czesio, że mógłbyś podać więcej szczegółów, bo pod ten opis można wielu bohaterów podpiąć :-)
Ostatnio zmieniony 12 wrz 2017, 19:35 przez Yvonne, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Anna
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 311
Rejestracja: 15 lip 2013, 22:56
Miejscowość: z Krainy Deszczowców
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Anna »

Masz racje, powinnam podac nazwiska, a napisalam tytuly ksiazek. A ze przypadkiem HMC jest i tym i tym... ale czekam na podpowiedz?
serdecznie pozdrawiam z Krainy Deszczowcow,
Anna

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

Anna pisze:A ze przypadkiem HMC jest i tym i tym...
Dlatego do tego się nie przyczepiłam ;-)

Też czekam na podpowiedź.
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

Yvonne pisze:
Anna pisze:Nedznicy?
Nędznicy to raczej nie bohater, Anno.
Ale fakt - mnie też pierwszy przyszedł na myśl Jean Valjean.

Myślę, Czesio, że mógłbyś podać więcej szczegółów, bo pod ten opis można wielu bohaterów podpiąć :-)
Już nie trzeba szczegółów, chodziło o powieść Nedznicy a bohatet to Jean Valjean.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Anna
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 311
Rejestracja: 15 lip 2013, 22:56
Miejscowość: z Krainy Deszczowców
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Anna »

Bohater bardziej nawykły do bitewnego zgiełku, niż do rozmowy z damami, a jednak jedną z nich poślubia, wdowę, która była panną!

(Literatura polska, powieść napisana pięknym, literackim językiem).
Ostatnio zmieniony 12 wrz 2017, 23:05 przez Anna, łącznie zmieniany 1 raz.
serdecznie pozdrawiam z Krainy Deszczowcow,
Anna

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
PiTT
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 934
Rejestracja: 26 kwie 2017, 00:20
Miejscowość: Gd./Tcz.
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 8 razy

Post autor: PiTT »

Pan (Michał) Wołodyjowski
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

Uwielbiam "Pana Wołodyjowskiego", ale nigdy nie zarejestrowałam, że Baśka była wdową, która była panną :027:

Jak to?
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8828
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Było coś takiego. Że nazywano ją wdową, bo oddała serce jakiemuś żołnierzowi, który zginął na wojnie. A może nawet dwóm ?
Awatar użytkownika
Anna
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 311
Rejestracja: 15 lip 2013, 22:56
Miejscowość: z Krainy Deszczowców
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Anna »

PiTT niestety nie. Nie ta osoba, nie ta epoka.

Bohater dobrze sobie radzil wsrod sobie podobnych, czy to wspolplemiencow, czy (smiertelnych) wrogow. Ale kompletnie gubil sie w swiecie intryg i, nieuniknionej polityki.

Powiesc napisana wtedy, kiedy wydawalo sie ze wszelka nadzieja umarla. Podobnie myslal i bohater. A jednak...

Teraz w/g wskazowek Zbychowca proboje wstawic dodatkowa podpowiedz:
(ponizej jest nie spoiler, tylko podpowiedz)
Sadze, ze powiesc byla znana NIenackiemu. Nawet jesli jej nie czytal, to raczej na pewno o niej slyszal. Moim zdaniem, mogla nawet byc w pewnym sensie inspiracja, do napisania jego -w/g jego wlasnego zdania-najlepszej powiesci.

To, co napisalam w pierwszej czesci o slubie, trzeba potraktowac dosc doslownie, tzn. tak to jest przedstawione w toku narracji powiesci, i sadzilam ze bedzie to dosc dobra wskazowka, nt. tego, o jaka osobe mi chodzilo, (gdyz jest dosc nietypowe, prawda)?
Ostatnio zmieniony 13 wrz 2017, 23:14 przez Anna, łącznie zmieniany 1 raz.
serdecznie pozdrawiam z Krainy Deszczowcow,
Anna

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
PiTT
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 934
Rejestracja: 26 kwie 2017, 00:20
Miejscowość: Gd./Tcz.
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 8 razy

Post autor: PiTT »

Pierwowzorem postaci Basi Wołodyjowskiej była Krystyna Jeziorkowska, która - gdy wydała się za Jerzego Wołodyjowskiego - była już trzykrotną wdową. W powieści jest jednak panną, bo to pasowało do koncepcji postaci, choć jednocześnie nazwana zostaje wdową.

A jeszcze dodam cytat (akurat na Wikiźródłach mają z wydania z 1925, stąd nieco inna pisownia tu i ówdzie):

 
Zagłoba z ropromienionem obliczem przysiadł się znów do pani stolnikowej latyczowskiej.
 — Moja mościwa dobrodziejko — rzekł. — Wiem ja to dobrze, jakie bakalie tureckie są wyborne, bom długie lata w Stambule przesiedział, ale i to wiem także, że właśnie jest siła na nie łakomych. Jakże się to stało, że się na tę dziewczynę nikt dotąd nie złakomił?
 — Dla Boga! nie brakło takich, którzy się obudwom zalecali. A Baśkę, to nazywamy, śmiejąc się, wdową po trzech mężach, bo naraz trzech godnych kawalerów puściło się do niej w zaloty: pan świrski, pan Kondracki i pan ćwilichowski. Wszystko szlachta z naszych stron i posesyonaci, których, koligacye mogą także dokładnie waćpanu wymienić.
 To rzekłszy pani stolnikowa rozstawiła już znowu palce lewej ręki i przyładowała wskazujący prawej, lecz Zagłoba spytał coprędzej:
 — I cóż się z nimi stało?
 — Wszyscy trzej na wojnie dali gardła, dlatego też i Baśkę zowiemy wdową.
Sienkiewicz znał, rzecz jasna, szczegóły z życia Jeziorkowskiej, dlatego wplótł w fabułę tę wypowiedź. Sądzę, że nawet te nazwiska są autentycznymi nazwiskami wcześniejszych mężów "Basi'. Na to jednak nie mam pod ręką żadnego poważnego źródła, choć coś tam można sobie wygooglać.

A zatem wszystko się zgadza ;-) :
Bohater bardziej nawykły do bitewnego zgiełku, niż do rozmowy z damami, a jednak jedną z nich poślubia, wdowę, która była panną!

(Literatura polska, powieść napisana pięknym, literackim językiem).
Ostatnio zmieniony 14 wrz 2017, 01:38 przez PiTT, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
PiTT
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 934
Rejestracja: 26 kwie 2017, 00:20
Miejscowość: Gd./Tcz.
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 8 razy

Post autor: PiTT »

Anna pisze:PiTT niestety nie. Nie ta osoba, nie ta epoka.

Bohater dobrze sobie radzil wsrod sobie podobnych, czy to wspolplemiencow, czy (smiertelnych) wrogow. Ale kompletnie gubil sie w swiecie intryg i, nieuniknionej polityki.

Powiesc napisana wtedy, kiedy wydawalo sie ze wszelka nadzieja umarla. Podobnie myslal i bohater. A jednak...

Teraz w/g wskazowek Zbychowca proboje wstawic dodatkowa podpowiedz:
(ponizej jest nie spoiler, tylko podpowiedz)
Sadze, ze powiesc byla znana NIenackiemu. Nawet jesli jej nie czytal, to raczej na pewno o niej slyszal. Moim zdaniem, mogla nawet byc w pewnym sensie inspiracja, do napisania jego -w/g jego wlasnego zdania-najlepszej powiesci.

To, co napisalam w pierwszej czesci o slubie, trzeba potraktowac dosc doslownie, tzn. tak to jest przedstawione w toku narracji powiesci, i sadzilam ze bedzie to dosc dobra wskazowka, nt. tego, o jaka osobe mi chodzilo, (gdyz jest dosc nietypowe, prawda)?
Powiedziałbym, że Mieszko I, Dzikowy skarb Bunscha, bo tam Dobrawa była mężatką, jej małżeństwo unieważniono, a ona nawet się ubierała jak panna.
Awatar użytkownika
Anna
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 311
Rejestracja: 15 lip 2013, 22:56
Miejscowość: z Krainy Deszczowców
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Anna »

Nie. Zona bohatera, zanim zostala byla wdowa, miala meza z krwi i kosci, nie bylo zadnego uniewaznienia malzenstwa, a mimo to byla panna. A...maz nie byl impotentem. Watek milosny jest jedynie poboczny, duzo wiekszej wagi nabiera milosc zupelnie innych osob, ktora i w powiesci i w rzeczywistosci miala dalekosiezne konsekwencje dla wielu krajow lezacych w basenie morza baltyckiego.

Sienkiewicza Nienacki by jednak czytal, czy to w wypisach, czy w calosci; raczej nie dalo sie tego uniknac.

A obecny autor mial swoistego pecha, wszechstronnie wyksztalcony, erudyta, z zacieciem historycznym (chociaz nie byl to jego zawod); pisal powiesci w wiekszosci wlasnie historyczne. I, niezaleznie od tego kto sprawowal wladze -uznawano je za nieprawomyslne. Na szczescie czytelnicy mieli inne zdanie. Sprawdzilam na predce w internecie, i jego powiesci sa wydawane rowniez obecnie, w ofercie conajmniej dwu domow wydawniczych.
Ostatnio zmieniony 14 wrz 2017, 08:49 przez Anna, łącznie zmieniany 1 raz.
serdecznie pozdrawiam z Krainy Deszczowcow,
Anna

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
PiTT
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 934
Rejestracja: 26 kwie 2017, 00:20
Miejscowość: Gd./Tcz.
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 8 razy

Post autor: PiTT »

Anna pisze:
Sienkiewicza Nienacki by jednak czytal, czy to w wypisach, czy w calosci; raczej nie dalo sie tego uniknac.

A obecny autor mial swoistego pecha, wszechstronnie wyksztalcony, erudyta, z zacieciem historycznym (chociaz nie byl to jego zawod); pisal powiesci w wiekszosci wlasnie historyczne. I, niezaleznie od tego kto sprawowal wladze -uznawano je za nieprawomyslne. Na szczescie czytelnicy mieli inne zdanie. Sprawdzilam na predce w internecie, i jego powiesci sa wydawane rowniez obecnie, w ofercie conajmniej dwu domow wydawniczych.
Publikowałaś wskazówki po kolei, moje odpowiedzi też odnosiły się kolejno do tych danych, które wynikały ze znanych na dany moment wskazówek. Pierwsza nie zawierała nic, co by Sienkiewicza wykluczało, dopiero w drugiej była mowa o tym, co w podpowiedzi. Raczej nie podejrzewałbym Nienackiego o to, że nie znał twórczości Sienkiewicza.

Po trzeciej wskazówce zacząłem myśleć o Parnickim, w przeciwieństwie do np. Gołubiewa nie był historykiem, ale reszta mi nie pasuje. Na razie jednak nie mam kolejnego pomysłu.

Tak się zastanawiam, czy na pewno dobrze się rozumiemy - była wdową, ale panną. Czy 'pannę' rozumiesz jako:
1) 'kobietę, nie jest i która nigdy wcześniej nie była zamężna', czy jako
2) dziewicę?

Z definicji wdowa to kobieta, która była zamężna, ale mąż już nie żyje. Wprost panną być nie może.

Bo to pierwsze jest możliwe tylko w jakiś - nazwijmy to tak - metaforyczny sposób (jak z Basią, którą zwano 'wdową'; no chyba, że w ramach jakiegoś przedstawienia niewerystycznego), a to drugie to już całkiem łatwo (można wymyślić co najmniej kilka potencjalnych przyczyn). Druga opcja otwiera więcej możliwości.
Ostatnio zmieniony 14 wrz 2017, 19:40 przez PiTT, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

Ja nie mam pomysłu.
Chyba tego nie znam :-/
Awatar użytkownika
Anna
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 311
Rejestracja: 15 lip 2013, 22:56
Miejscowość: z Krainy Deszczowców
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Anna »

Tak się zastanawiam, czy na pewno dobrze się rozumiemy - była wdową, ale panną. Czy 'pannę' rozumiesz jako:
1) 'kobietę, nie jest i która nigdy wcześniej nie była zamężna', czy jako
2) dziewicę?

Z definicji wdowa to kobieta, która była zamężna, ale mąż już nie żyje. Wprost panną być nie może.
Probowalam to przedstawic najblizej temu, co napisane jest w samej powiesci.
Bez cytowania, bo wtedy po prostu zbyt latwo jest wyszukac w ebooku.

To: panna nie panna nie jest jakas wielka czescia powiesci, ale jest dosc charakterystyczne, wiec jesli ktos czytal to od razu odgadnie.
NB. znam conajmniej dwie inne powiesci gdzie jest dokladnie taki sam motyw (plus jedna gdzie maz umiera w czasie wesela -chyba na wylew).

Od razu podkreslam, ta czesc dot. slubu etc. to dosc malo istotna czesc powiesci, ale skoro na tym sie skupiamy to,
jakby to inaczej przedstawic:
ona powiedzmy miala wyjsc za kogos tam za maz, z jakiegos powodu nie wyszla (ten powod jest w pewien sposob wazna czescia powiesci, a przypadkowo przeszkadza w planowanym slubie), potem za namowa osob ktorym ufala dla wlasnego bezpieczenstwa zostala -jakby to okreslic poslubiona
(ale poza ceremonia ktora miala byc wylacznie formalnoscia dla jej zabezpieczenia, a nie faktycznym malzenstwem).komus tam.
Ten ktos obiecal jej ze robi to wylacznie dla jej ochrony , a nie bedzie w zaden sposob traktowal jej jako zony. Ona, nie chciala sie na to zgodzic, ale skoro doszly jej wiesci ze narzeczony nie zyje, czasy sa straszne, ona jest dama; "teoretyczny maz" tez szlachetnie urodzony= zaufala i tym, ktorzy ja namawiali -czasy byly bardzo niespokojne, wiec mialo to sens; i temu "mezowi". Niestety maz -zmienil zdanie. Nagle stwierdzil ze nie chce byc gwarantem bezpieczenstwa a po prostu mezem. Tyle, ze ona bronila sie;
i sie obronila. W miedzyczasie nazeczony-ktory jednak nie zginal; odnalazl ja -"przy okazji" niejako, sprawiajac ze stala sie wdowa.
Zeby jeszcze bardziej skomplikowac sprawe, glowny bohater wcale nie chcial sie z nia ozenic; i to nie dla tego ze jej nie kochal, a wrecz przeciwnie -kochal, jak nikogo na swiecie, ale uwazal ze nie powinien jej w pewien sposob unieszczesliwiac, bo (=byl powod) nie jest jej obecnie godny. Glowny bohater -jego imie jest czescia tytulu byl caly czas przedstawony jako prawy czlowiek, ten "powod" byl -nazwijmy to -obiektywny.

Tlo historyczne jest przepieknie przedstawione. Ja to czytalam na samym poczatku liceum i bylam zachwycona. Autor wykonal na prawde tytaniczna prace (biorac pod uwage czas w ktorym pisal ); i wlasciwie do dzis dnia niewiele wiecej zrodel historycznych posiadamy.
W tym kontekscie calosc broni sie do dzis.


W ktorejs ze wspolczesnych recenzji przeczytalam, ze jest tam wiele elementow ktore sa obecnie czesciami powiesci fantasy -stad moje skojarzenie z NIenackim, i z jego powiescia.
Przypomnij sobie -co on sam na jej temat mowil w licznych wywiadach!

Sama w ten sposob tej powiesci nie odebralam, a czytalam ja z wielka przyjemnoscia, smakujac i klimat i pewna aluzyjnosc ktora tak w powiesciach cenie. Do tego -piekny jezyk. To nie jest powiesc na jeden czy dwa wieczory, trzeba ja smakowac -ale sadze, ze warto.

Nie napisal jej zaden z wymienionych przez Ciebie autorow.
Caly czas podpowiadam :napisana w czasie kiedy nadzieja umarla. To dosc mocno zaweza czas powstania.
Powiesc konczy sie wielka bitwa morska.
serdecznie pozdrawiam z Krainy Deszczowcow,
Anna

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

Anna pisze:NB. znam conajmniej dwie inne powiesci gdzie jest dokladnie taki sam motyw (plus jedna gdzie maz umiera w czasie wesela -chyba na wylew)
Anno, jeśli mąż umiera w czasie wesela i kobieta zostaje wdową, to NIGDY już nie może być panną. Bo została zaślubiona.

Dlatego myślę, że jednak Annie chodzi o DZIEWICę, Pittcie, tak, jak przypuszczałeś.

A to jej zdanie mnie w tym utwierdza:
Anna pisze:Niestety maz -zmienil zdanie. Nagle stwierdzil ze nie chce byc gwarantem bezpieczenstwa a po prostu mezem. Tyle, ze ona bronila sie
Anna pisze:Caly czas podpowiadam :napisana w czasie kiedy nadzieja umarla.
W naszym kraju nadzieja umierała wielokrotnie, Anno :-/
Może podasz jednak czas powstania powieści?
Ostatnio zmieniony 14 wrz 2017, 20:48 przez Yvonne, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
PiTT
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 934
Rejestracja: 26 kwie 2017, 00:20
Miejscowość: Gd./Tcz.
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 8 razy

Post autor: PiTT »

Jarl Bronisz?
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

PiTT pisze:Jarl Bronisz?
Nigdy nie czytałam, a to może być niezła książka.
Awatar użytkownika
Anna
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 311
Rejestracja: 15 lip 2013, 22:56
Miejscowość: z Krainy Deszczowców
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Anna »

Tak, a dokladnie Saga o Jarlu Broniszu. Zadajesz. (a z ciekawosci: w ktorym momencie podpowiedzi odgadles?)

Jesli chodzi o ten nieszczesny slub, jednym z argumentow, ktore mialy ja przekonac,
bylo wlasnie to, ze to nie slub naprawde, ale tylko formalnosc, ktora ma byc dla jej bezpieczenstwa. I ze tak naprawde, to ona nie bedzie wcale mezatka, bo taki "nieprawdziwy slub" to wlasciwie nie slub etc, etc....
Wiec nie, nie chodzilo tu jednak o szczegoly anatomiczne...


Ksiazke naprawde polecam. Na forum, w innych watkach, duzo ostatnio bylo mowy o Cherezinskiej. Moim zdaniem ona jest zbyt doslowna, brak u niej atmosfery ktora w piekny sposob potrafil stworzyc Wladyslaw Grabski.
W/g opisu w moim wydaniu; powiesc powstala w latach 1941-43; w Warszawie.
Sam autor, byl szykanowany i przez rzady sanacji; oczywiscie pod okupacja; i podczas czasow stalinowskich. Powiesc ukazala sie tuz po wojnie-i byla zarowno czytana; jaki szeroko komentowana (to pisze, w/g opowiadan mojego dziadka); wkrotce potem autor byl objety cenzura i zakazem wydawnictw, usunieto go ze zw. literatow (i chyba tez pen-clubu). Potem chyba wznowiona dopiero w latach 60tych; i publikowana do dzis.

A nawiazania do Nienackiego- nasuwaly mi sie i w zw. z okresem historycznym, jak i ta wlasnie tajemniczoscia, przechodzaca w nastrojowe opisy.
Byly jednak i istotne roznice:
Wl. Grabski siegal do zrodel historycznych -na ile to bylo mozliwe, a Nienacki poslugiwal sie w duzej mierze zrodlami posrednimi -w wywiadach mowil z jednej strony ze jest to jego wizja, i jest ona oparta o fakty historyczne, z drugiej strony powolywal sie powiedzmy na Jasienice; (a nie odwolywal do zrodel pierwszo planowych). Jasienica zas, nie byl historykiem, a pisarzem historycznym.


Podczas wysylania -"ucielo" mi kawalek tekstu, nie mam w tej chwili czasu tego odtwarzac, ale sens wiekszosci pozostal. Mam nadzieje, ze zagadka sie Wam spodobala?
Ostatnio zmieniony 14 wrz 2017, 22:04 przez Anna, łącznie zmieniany 2 razy.
serdecznie pozdrawiam z Krainy Deszczowcow,
Anna

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

Anna pisze:Tak, a dokladnie Saga o Jarlu Broniszu.
Anno, to jest wątek, w którym odgadujemy POSTAć literacką, a nie tytuł książki, zatem odpowiedź Pitta jest poprawniejsza od Twojej i nie ma sensu go poprawiać :-)
Awatar użytkownika
Anna
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 311
Rejestracja: 15 lip 2013, 22:56
Miejscowość: z Krainy Deszczowców
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Anna »

Ivonne,

litosci; tytul napisalam dla osob ktore ksiazki nie znaly.
Wcale nie jest oczywiste jaki ma tytul...

Zbychowcu, W cieniu kolegiattez polecam. Jest jeszcze 300 miast wrocilo do Polski; mam -ale jakos nie moge sie do tego zabrac (od jakichs 30 lat)!
Ostatnio zmieniony 14 wrz 2017, 22:08 przez Anna, łącznie zmieniany 1 raz.
serdecznie pozdrawiam z Krainy Deszczowcow,
Anna

Obrazek Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przygoda z konkursami”