Z przygodą na ty Strona Główna

Z przygodą na ty

Forum Miłośników Przygody im. Pana Samochodzika

• FAQ • Szukaj • Użytkownicy • Grupy
• Rejestracja • Zaloguj • Album
Puzzle
Forum w mediach

Pan Samochodzik i Templariusze - analiza treści książki
Autor Wiadomość
Czesio1 
Administrator
Ojciec Prowadzący

Wysłany: 2015-03-15, 16:29   

PawelK napisał/a:
Czesio1 napisał/a:
Notes nijak by mu się nie przydał pomocny.

Ponieważ potrzebne było coś co by zablokowało drzwi przed zamknięciem "Wystarczyłoby zresztą pozostawienie szpary na włożenie palców dla uchwycenia krawędzi.", to notes by był całkiem dobry.

Myślisz, że notes dałby radę przytrzymać ciężkie, masywne drzwi? Oj śmiem wątpić.

Lepiej spróbować i wiedzieć, że się nie udało, niż żałować, że się nie spróbowało :-)

PawelK 
Moderator

Wysłany: 2015-03-15, 21:10   

Czesio1 napisał/a:
Myślisz, że notes dałby radę przytrzymać ciężkie, masywne drzwi?

Myślę, że wkładając pod, blokujesz drzwi tak żeby włożyć palce.

VdL 
Zlotowicz

Wysłany: 2015-03-15, 22:10   

PawelK napisał/a:
Czesio1 napisał/a:

Myślę, że prędzej użyłby koszuli niż notesu. Tym bardziej, że była już sucha, notes nie sądzę. Poza tym mógłby się kiedyś jeszcze przydać.

PawelK 
Moderator

Wysłany: 2015-03-15, 22:15   

van de loro napisał/a:
PawelK napisał/a:
Czesio1 napisał/a:

Myślę, że prędzej użyłby koszuli niż notesu. Tym bardziej, że była już sucha, notes nie sądzę. Poza tym mógłby się kiedyś jeszcze przydać.

Też pomyślałem o koszuli :-) Wątpię aby notes, który przeżył kilka (naście) minut w studni mógł się jeszcze do czegoś przydać, ale tak, koszula to też była opcja.

VdL 
Zlotowicz

Wysłany: 2015-03-15, 22:30   

PawelK napisał/a:
Czy gdzieś już był poruszany timing podróży w Templariuszach?

Początek podróży można różnie interpretować, bo w pierwszych wersjach Tomasz prawdopodobnie jechał z Łodzi, dopiero później zmieniło się to na Warszawę i to wcale nie jest pewne, ale fakt, że do Gib jechał z Warszawy przez Białystok sugeruje, że miał słabą orientację jak jeździć. Później z Białegostoku dalej do Gib zamiast jechać najkrótszą i najprostszą drogą do Augustowa to z jakiegoś nieznanego powodu znacząco sobie wydłużył jadąc przez Grajewo. Ponadto z Białego wyjechał o 15 a do Gib dojechał w okolicach zachodu słońca czyli ok 20. Biorąc pod uwagę, że z Białego do Gib jest ca 150 km (tą dłuższą trasą), to by musiał jechać ok 30 km/h, co przy opisie, że "wyprzedzali inne samochody" zakrawa na dowcip.

Ciekawy pogląd. Nie zwróciłem na to uwagi. Z chęcią odkopię starą mapę i przeanalizuję.
Myślę, że to nie pierwszy raz kiedy w opisie trasy jest błąd :027:

TomaszK 
Moderator

Wysłany: 2015-03-16, 21:14   

PawelK napisał/a:
Później z Białegostoku dalej do Gib zamiast jechać najkrótszą i najprostszą drogą do Augustowa to z jakiegoś nieznanego powodu znacząco sobie wydłużył jadąc przez Grajewo.

Książka zaczyna się od obszernego wykładu na temat Jaćwingów. W czasie kiedy powstawała, trwały szeroko zakrojone badania archeologiczne, pod nazwą Kompleksowa Ekspedycja Jaćwieska. Jednym z miejsc wykopalisk był Rajgród między Grajewem a Augustowem. Jest tam grodzisko o nazwie Góra Zamkowa, na półwyspie wcinającym się malowniczo w jezioro. Może Nienacki jadąc na wczasy do Wiłkokuku, szukając tematu na następną książkę, celowo wydłużył trasę by odwiedzić archeologów? Bądź co bądź, wszystkie wcześniejsze książki rozgrywały się na wykopaliskach. Później oczywiście zmienił temat na modnych wówczas Templariuszy, ale Jaćwingów pozostawił, podobnie jak opis trasy, którą przebył w tamte wakacje.

Von Dobeneck 
Zlotowicz

Wysłany: 2015-03-16, 21:57   

Odnośnie Jaćwingów, to przez kilka miesięcy mieszkałem w Warszawie przy ulicy JaDŹwingów. Na początku nie mogłem zrozumieć co mi nie pasuje. :-D

TomaszK 
Moderator

Wysłany: 2015-03-26, 08:33   

Na Wikipedii pojawiło się nowe hasło, dotyczące bitwy na Kozim Rynku, która mimochodem jest wspomniana w "Templariuszach". http://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_na_Kozim_Rynku

PawelK 
Moderator

Wysłany: 2015-12-10, 08:29   

Takie cóś znalazłem: http://galeriakongo.blogs...w-malborku.html

Autor bardzo pobieżnie przeprowadził analizę treści książki. Niektóre elementy są ciekawe (restauracja Nad Nogatem, bloki), jest znacząca rozbieżność z rzeczywistością - nocowanie w lesie pomiędzy Elblągiem i Malborkiem (rzeczywiście tam nie ma lasu i chyba 50 lat temu też nie było).
Natomiast, z nieznanych mi powodów, autor bloga czepia się Nienackiego o zupełnie dziwne rzeczy - po pierwsze o adres, gdzie mieszkała Anka, nie ma nic wspólnego z Ustawą o ochronie danych osobowych (niesamowite jest to, że ludziom się wydaje, że ustawa ta nie pozwala na podawanie czegokolwiek, gdziekolwiek i dodatkowo wiele osób wdraża ten pomysł w swoich firmach i w przestrzeni publicznej), po drugie - o nieznajomość Malborka do którego ponoć miał blisko z Jerzwałdu - już niezależnie od tego, że mieszkanie w Jerzwałdzie nie obliguje nikogo do objechania wszystkich miasteczek wokół, to tak dbający o szczegóły autor bloga nie zauważył, że książka została wydana (więc napisana wcześniej) rok przed przeprowadzką pisarza do Jerzwałdu.

Yvonne 
Moderator

Wysłany: 2017-01-12, 21:52   

A ja się zastanawiam, dlaczego BAHOMET jest po polsku właśnie Bahometem, a nie BAFOMETEM.

Wszak pisowania oryginalna, francuska, brzmi: "Le Baphomet", co po polsku czyta się "BAFOMET", a właściwie nawet "BAFOME", ale przy tym się upierać nie będę, bo nazwy własne różnie czytamy z tymi spółgłoskami na końcu.

http://odbiblioteczkidoszafy.blogspot.com/

zbychowiec 
Administrator

Wysłany: 2017-01-14, 13:25   

Yvonne napisał/a:
A ja się zastanawiam, dlaczego BAHOMET jest po polsku właśnie Bahometem, a nie BAFOMETEM.

Wszak pisowania oryginalna, francuska, brzmi: "Le Baphomet", co po polsku czyta się "BAFOMET", a właściwie nawet "BAFOME", ale przy tym się upierać nie będę, bo nazwy własne różnie czytamy z tymi spółgłoskami na końcu.

Właściwie to tego Bahometa mało się używa. W sieci (polskojęzycznej) widzę wiele referencji do Baphometa, ewentualnie Bafometa.

Nemsta 
Forowy Badacz Naukowy
Łajza archeologiczna

Wysłany: 2017-01-14, 14:56   

Uciekł mi wpis, ech.
W starych (lata 40-60-te) publikacjach jest Bahomet. Myślę, że to również stąd, że mamy Behemota. Nie ma się czym przejmować, to i tak bujda z tym domniemanym bóstwem.

zbychowiec 
Administrator

Wysłany: 2017-01-14, 14:57   

Nemsta napisał/a:
Uciekł mi wpis, ech.
W starych (lata 40-60-te) publikacjach jest Bahomet. Myślę, że to również stąd, że mamy Behemota. Nie ma się czym przejmować, to i tak bujda z tym domniemanym bóstwem.

Jeszcze mi pewnie powiesz, że Święty Mikołaj też nie istnieje.

Von Dobeneck 
Zlotowicz

Wysłany: 2017-01-14, 15:11   

zbychowiec napisał/a:
Jeszcze mi pewnie powiesz, że Święty Mikołaj też nie istnieje.

Pewnie, że nie. A Herod nigdy nie był mały. :P

Nemsta 
Forowy Badacz Naukowy
Łajza archeologiczna

Wysłany: 2017-01-14, 15:13   

zbychowiec, on istnieje. Widziałem go w Kevinie :) i te "purchawki" też :D

johny 
Moderator

Wysłany: 2017-04-03, 13:00   

PawelK napisał/a:
Czy gdzieś już był poruszany timing podróży w Templariuszach?

Początek podróży można różnie interpretować, bo w pierwszych wersjach Tomasz prawdopodobnie jechał z Łodzi, dopiero później zmieniło się to na Warszawę i to wcale nie jest pewne, ale fakt, że do Gib jechał z Warszawy przez Białystok sugeruje, że miał słabą orientację jak jeździć. Później z Białegostoku dalej do Gib zamiast jechać najkrótszą i najprostszą drogą do Augustowa to z jakiegoś nieznanego powodu znacząco sobie wydłużył jadąc przez Grajewo. Ponadto z Białego wyjechał o 15 a do Gib dojechał w okolicach zachodu słońca czyli ok 20. Biorąc pod uwagę, że z Białego do Gib jest ca 150 km (tą dłuższą trasą), to by musiał jechać ok 30 km/h, co przy opisie, że "wyprzedzali inne samochody" zakrawa na dowcip.

Tez mam takie odczucia. Chyba jednak "na lewo" jakieś skarby przytulał, że nie szkoda mu było paliwa jadąc dłuższą drogą. :-D

Tu mapka od wyjazdu z W-wy do Malborka.

Obrazek
http://johny.uchwycone-chwile.pl

johny 
Moderator

Wysłany: 2017-09-29, 19:08   

Haha, ciekawostka. Mateusz pożyczył Templariuszy swemu koledze z równoległej klasy, mają to jako lekturę. To pierwszy kontakt gościa z PS-em. Zapytałem dzisiaj jak mu się podoba książka i stwierdził, że nawet fajna tylko mocno zastanawiał dlaczego Pan Samochodzik chciał oddać wszystkie skarby państwu! :-D :-D :-D Znak czasu!
http://johny.uchwycone-chwile.pl

Ostatnio zmieniony przez johny 2017-09-29, 19:09, w całości zmieniany 2 razy  

Eksplorator63 
Żądny przygód

Wysłany: 2017-09-29, 19:42   

johny napisał/a:
Haha, ciekawostka. Mateusz pożyczył Templariuszy swemu koledze z równoległej klasy, mają to jako lekturę. To pierwszy kontakt gościa z PS-em. Zapytałem dzisiaj jak mu się podoba książka i stwierdził, że nawet fajna tylko mocno zastanawiał dlaczego Pan Samochodzik chciał oddać wszystkie skarby państwu! :-D :-D :-D Znak czasu!

:564:

Odpowiedz do tematu