Z przygodą na ty Strona Główna

Z przygodą na ty

Forum Miłośników Przygody im. Pana Samochodzika

• FAQ • Szukaj • Użytkownicy • Grupy
• Rejestracja • Zaloguj • Album
Puzzle
Forum w mediach

Zagadki Fromborka - inspiracje
Autor Wiadomość
zbychowiec 
Administrator

Wysłany: 2016-12-01, 01:59   

Alma napisał/a:
Witam, jako dziecko kochałam Pana samochodzika i jestem mile zaskoczona, ze znajduje szczątkowe informacje o moim pradziadku (Pan Anatol Gupieniec) na forum o tej własnie tematyce :)

Almo, co za piękny zbieg okoliczności :) Może pamiętasz jeszcze trochę swojego pradziadka i możesz nam o nim coś napisać?
Swoją drogą już niedługo mamy na forum konkurs z "PS i Zagadki Fromborka". Właśnie rozesłałem zaproszenia na mail (dotyczą one co prawda sesji próbnej ze "Złotej Rękawicy", ale tak naprawdę są przygotowaniem przed konkursem z "Zagadek Fromborka"). Serdecznie zapraszam do udziału!

johny 
Moderator

Wysłany: 2016-12-01, 08:55   

zbychowiec napisał/a:
Może pamiętasz jeszcze trochę swojego dziadka

Alma mówiła o pradziadku.
http://johny.uchwycone-chwile.pl

zbychowiec 
Administrator

Wysłany: 2016-12-01, 13:18   

johny napisał/a:
zbychowiec napisał/a:
Może pamiętasz jeszcze trochę swojego dziadka

Alma mówiła o pradziadku.

Dzięki za zwrócenie uwagi, poprawione :)

TomaszK 
Moderator

Wysłany: 2017-08-07, 22:42   

Cytat:
Czytając „Zagadki Fromborka”, otrzymujemy sporą porcję wiedzy także z innych dziedzin, które autor chciał spopularyzować, m.in. z numizmatyki. Czytelnik dowiaduje się wielu szczegółów na temat denara Mieszka I (obecnie, jak ustalono - Mieszka II), denara „Gnezdun Civitas” i brakteatu Jaksy.

Obrazek

To niezwykłe monety i poniekąd bliskie naszemu forum, widzieliśmy je z Yvonne, zwiedzając Muzeum Numizmatyczne w Krakowie. Szkoda, że nie ma ich we Fromborku.

Czesio1 
Administrator
Ojciec Prowadzący

Wysłany: 2017-08-08, 06:12   

TomaszK napisał/a:
Cytat:
Czytając „Zagadki Fromborka”, otrzymujemy sporą porcję wiedzy także z innych dziedzin, które autor chciał spopularyzować, m.in. z numizmatyki. Czytelnik dowiaduje się wielu szczegółów na temat denara Mieszka I (obecnie, jak ustalono - Mieszka II), denara „Gnezdun Civitas” i brakteatu Jaksy.

Obrazek

To niezwykłe monety i poniekąd bliskie naszemu forum, widzieliśmy je z Yvonne, zwiedzając Muzeum Numizmatyczne w Krakowie. Szkoda, że nie ma ich we Fromborku.

A nie mógłbyś wypożyczyć tych monet na zlot? :027:

Lepiej spróbować i wiedzieć, że się nie udało, niż żałować, że się nie spróbowało :-)

johny 
Moderator

Wysłany: 2017-08-08, 07:01   

Czesio1 napisał/a:
TomaszK napisał/a:
Cytat:

Obrazek

A nie mógłbyś wypożyczyć tych monet na zlot? :027:

Ta, jasne! A potem AS nam je zwędzi tak jak kielichy Baturze! :-D

Barabasz 
Forowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2017-08-08, 08:00   

A złotego dukata/florena Łokietka tez widzieliście?

TomaszK 
Moderator

Wysłany: 2017-08-08, 08:05   

Widzieliśmy, a jakże. Tu jest relacja http://www.pansamochodzik...topic.php?t=981

Barabasz 
Forowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2017-08-18, 12:16   

Tak wyglądała autostrada po której Pan Samochodzik osiągnął prędkość 220 km/h ścigając Forda Mustanga. Jeszcze przed zburzeniem i położeniem nawierzchni asfaltowej.

berlinka.jpg (347,95 KB)
ObrazekBerlinka w okolicach Fromborka

Czesio1 
Administrator
Ojciec Prowadzący

Wysłany: 2017-08-18, 13:08   

Barabasz napisał/a:
Tak wyglądała autostrada po której Pan Samochodzik osiągnął prędkość 220 km/h ścigając Forda Mustanga. Jeszcze przed zburzeniem i położeniem nawierzchni asfaltowej.

O ja Cię, świetna fota Barabaszu. Czy to jest ten wiadukt na którym sie zatrzymaliśmy wracajac z Wielkie Wierzno?

Lepiej spróbować i wiedzieć, że się nie udało, niż żałować, że się nie spróbowało :-)

Barabasz 
Forowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2017-08-18, 13:26   

Całkiem możliwe, że to ten sam, chociaż w rejonie Fromborka jest ich pare.

johny 
Moderator

Wysłany: 2017-08-18, 13:53   

Fota malina! A jaki ruch na drodze! :-D

Eksplorator63 
Żądny przygód

Wysłany: 2017-08-18, 15:27   

Super fotka :564:

TomaszK 
Moderator

Wysłany: 2017-08-18, 20:33   

johny napisał/a:

I jakie maszyny :-D

johny 
Moderator

Wysłany: 2017-08-18, 20:37   

TomaszK napisał/a:
johny napisał/a:

I jakie maszyny :-D

Jeśli mnie wzrok nie myli to piękny Wartburg 1000, takim jeździł ojciec Tella.

TomaszK 
Moderator

Wysłany: 2017-08-18, 20:38   

Myślałem że Syrenka, ale teraz widzę że to rzeczywiścis stary Wartburg.

TomaszL 
Głodny przygód

Wysłany: 2017-08-19, 12:17   

Jak ktoś chce się przejechać oryginalną "berlinką" to jej kawałek jest częścią A6 pod Szczecinem (gdzieś na odcinku między S3 od Gorzowa a S3 do Goleniowa). Czuć połączenia płyt - czas zrobił swoje. Ciekawostka - "berlinka" od Szczecina jest poprowadzona aż do Lisowa jako droga 106 - drogowcy właśnie wyłączyli ten odcinek i remontują go - może po remoncie już nie będzie płyt betonowych i atrakcja zniknie.

VdL 
Zlotowicz

Wysłany: 2017-08-19, 21:01   

Barabasz napisał/a:

To były fajne czasy, nawet dojazd do Malborka granitową drogą dawał fan..... A teraz. :-/

irycki 
Żądny przygód
Pan Motocyklik

Wysłany: 2017-08-20, 08:12   

VdL napisał/a:
To były fajne czasy, nawet dojazd do Malborka granitową drogą dawał fan..... A teraz. :-/

Teraz trzeba się przesiąść na jednoślad, najlepiej taki w "klasycznym" stylu, skręcić w boczne, mało uczęszczane drogi i... fan powraca :)

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

Barabasz 
Forowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2017-09-11, 22:07   

Tak wyglądało schronisko PTTK we Fromborku, w którym nocował Tomasz wraz z Cagliostrem.

..W schronisku PTTK, mieszczącym się na wysokiej skarpie w pobliżu katedry, było bardzo tłoczno, ale moja legitymacja służbowa z Ministerstwa Kultury i Sztuki zrobiła pewne wrażenie na pani z recepcji i otrzymałem pokój, który miał dwa łóżka. W tej sytuacji nie potrafiłem powiedzieć „nie” Cagliostrowi i kazać mu iść spać na ulicy. .. - PS i zagadki Fromborka, rozdz. VII

schroniskopttk.jpg (514,8 KB)
ObrazekSchronisko PTTK we Fromborku w dawnej kurii św. Stanisława

zbychowiec 
Administrator

Wysłany: 2017-09-11, 22:33   

Barabasz napisał/a:
Tak wyglądało schronisko PTTK we Fromborku, w którym nocował Tomasz wraz z Cagliostrem.

..W schronisku PTTK, mieszczącym się na wysokiej skarpie w pobliżu katedry, było bardzo tłoczno, ale moja legitymacja służbowa z Ministerstwa Kultury i Sztuki zrobiła pewne wrażenie na pani z recepcji i otrzymałem pokój, który miał dwa łóżka. W tej sytuacji nie potrafiłem powiedzieć „nie” Cagliostrowi i kazać mu iść spać na ulicy. .. - PS i zagadki Fromborka, rozdz. VII

Dodam, że w trakcie zlotu pokręciliśmy się wokół tego budynku. Ponadto był to jeden z punktów orientacyjnych w naszym marszobiegu.

Barabasz 
Forowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2017-10-09, 21:21   

Znalazłem w sieci jeszcze jedną pozycję Wojciechowskiego poza wspomnianymi "Nowoczesnymi zagadkami" z opisem elektronicznego psa. Pozycja ta to "Pies elektroniczny i inne ciekawe modele" z 1962 r. Ciekawe czy autor go kiedyś faktycznie skonstruował?

TomaszK 
Moderator

Wysłany: 2017-10-09, 21:31   

Szkoda że nie można zajrzeć do środka książki. Może jest rysunek albo zdjęcie, które zainspirowały Nienackiego.

Anna 
Forowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2017-10-09, 22:23   

TomaszK napisał/a:
Szkoda że nie można zajrzeć do środka książki. Może jest rysunek albo zdjęcie, które zainspirowały Nienackiego.

Ja te ksiazke mialam kiedys w rece, w bibliotece. Tam w srodku sa opisy i takie jakby schematy; cos podobnego do tego co jest w "lubie majsterkowac" Sklodoweo. W sieci znalazlam jeden obrazek, reszta z tego co pamietam byla podobna;
tutaj:
https://plus.google.com/collection/0_LvgB
pies tu:
https://lh3.googleusercontent.com/-W9BBCUDAHFg/WG57yUQdOxI/AAAAAAAAFYw/aq2iEk80s2sJ1Anc_B0MB-puA-RWoUItQCJoC/w424-h318-n/IMG_4925.JPG
rozmawialam tez z chlopakiem, ktory byl w szkole technikum elektrycznym, i on twierdzil, ze w schematach sa bledy i nie da sie tego w/g nich zbudowac (chodzilo mu o te elektryczne schematy). Czy tak bylo faktycznie nie wiem, ale nie znam nikogo, kto by sie jakos tam "chwalil" ze mu sie udalo, a wtedy sporo osob te ksiazki czytalo -mimo, a moze wlasnie dla tego ze byly tak stare.

Ostatnio zmieniony przez Anna 2017-10-09, 22:28, w całości zmieniany 1 raz  

Barabasz 
Forowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2017-10-09, 22:43   

Pozwoliłem sobie wrzucić to resztę zdjęć ze źródła, które znalazła Anna. Jak widać ten pies jest dużo bardziej prymitywny niż pies Philipsa z "Nowoczesnych Zabawek" i raczej nie był inspiracją Nienackiego . Tamten sam chodził a ten ma jakieś kółka. Technika elektroniczna Philipsa w tamtym czasie mocno przewyższała rodzimą.

epies1.jpg (123,54 KB)
Obrazek

epies2.jpg (124,31 KB)
Obrazek

epies3.jpg (152,88 KB)
Obrazek

epies4.jpg (133,87 KB)
Obrazek

epies5.jpg (122,64 KB)
Obrazek

Barabasz 
Forowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2017-10-16, 13:49   

...Wzdłuż mierzei płynął biały statek pasażerski i z daleka przypominał ogromnego łabędzia, który ukrył głowę pod skrzydło... - PS i zagadki Fromborka - roz. 16

Z bliska łabędzia nie przypomina ale z daleka i przy zachodzie słońca, kto wie :-)

statek na zalewie wiślanym.jpg (63,76 KB)
ObrazekStatek w okolicach Fromborka

Ostatnio zmieniony przez Barabasz 2017-10-16, 13:53, w całości zmieniany 1 raz  

zbychowiec 
Administrator

Wysłany: 2017-10-16, 18:53   

Barabasz napisał/a:
...Wzdłuż mierzei płynął biały statek pasażerski i z daleka przypominał ogromnego łabędzia, który ukrył głowę pod skrzydło... - PS i zagadki Fromborka - roz. 16

Z bliska łabędzia nie przypomina ale z daleka i przy zachodzie słońca, kto wie :-)

Jak mawiał mój stryj, gdyśmy piekli obiad nad ogniskiem: "Łabędź to pojęcie względne".

Odpowiedz do tematu