Z przygodą na ty Strona Główna

Z przygodą na ty

Forum Miłośników Przygody im. Pana Samochodzika

• FAQ • Szukaj • Użytkownicy • Grupy
• Rejestracja • Zaloguj • Album
Puzzle
Forum w mediach

Wywiad ze Zbigniewem Nienackim
Autor Wiadomość
Barabasz 
Forowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2017-10-31, 22:51   Wywiad ze Zbigniewem Nienackim

W archiwalnym "Płomyku" z 1977 r. znalazłem krótki wywiad z autorem związanym z drukiem Niewidzialnych w odcinkach. W sumie nic odkrywczego ale może kogoś zaciekawi:

Z WIZYTĄ U PANA SAMOCHODZIKA

Domek pisarza własnymi rękami odbudowany i wyposażony w meble też własnoręcznie wykonane, znajduje się we wsi Jarzwałd niedaleko Iławy. Jako jeden z pierwszych z brzegu rozpoczyna kompleks domków z czerwonej cegły stojących po sąsiedzku. Idziemy do przystanie, gdzie nad kanałem łączącym dwa jeziora stoi w hangarze żaglówka "Mobby Dick" Towarzyszy nam wspaniały, królewski, błękitnoskóry dog noszący dostojne imię "Protazy". trochę się go lękam, ale okazuje się, że jest przyjacielski i gościnny jak jego pan.

-Żeglarstwo to Pana hobby? - pytam patrząc na jacht.
-Tak. Trudno zresztą nie żeglować mieszkając wśród jezior Wypływam na poszukiwania przygód, które później na kartach książki przeżywać będą moi bohaterowie. W ten sposób sprawdzam, czy zadania, jakie w powieści zlecam bohaterom, będą w stanie sami wykonać. W swoich wyprawach żaglówką zawijam do małych zatoczek, tam gdzie auto nie może dotrzeć. Obserwuję las i zwierzęta, słucham opowieści leśniczych i leśnych robotników, podglądam życie obozów młodzieżowych licznie biwakujących w tym wspaniałym zakątku, uczę się przyrody.

Chciałam spytać pana Nienackiego - dlaczego sie tu osiedlił, ale wystarczy rozejrzeć sie wokół. Ziemia mazurska urzeka pięknem swego krajobrazu. pisarz przyjechał tu przed 10 laty i już został. Nie żałuje swojego wyboru. Tutaj powstały jego najpiękniejsze powieści, w których "Pan Samochodzik" - właściciel przedziwnego wehikułu, sfabrykowanego własnym przemysłem, przeżywa na Warmii i Mazurach większość swoich przygód.

-Przygoda często puka do drzwi mojego domu - mówi Zbigniew Nienacki. -Zagladają tu młodzi ludzie, czytelnicy moich książek, wycieczki harcerskie, a także miejscowi przychodzą tu ze swoimi kłopotami po radę lub po pomoc. Kiedy trzeba zawieżć chorego do szpitala czy młoda parę do ślubu - mój samochód jest zawsze do dyspozycji.

-Czy pisarstwo też traktuje pan jako przygodę?

-Początkowo potraktowałem to jako przygodę, ale z czasem stało się moim zawodem, pełnym zresztą przygód, bo dla pisarza pisanie książki jest wielką przygodą. Zresztą przygodę można znaleźć wszędzie, tyko trzeba umieć ja przeżyć. Ten, kto potrafi patrzeć, ma ciekawość świata, ludzi, znajdzie ją wokół siebie. Przygodą może być spotkanie z ciekawą książką, interesującym człowiekiem, przygoda mogą być sprawy innych ludzi. A więc nawyk rozglądania się - to warunek pierwszy. Drugi najważniejszy - to wiedza. Każdy zawód, byle uprawiany z pasją, ma w sobie element przygody pod warunkiem, że się o nim wie wszystko i chciałoby się wiedzieć jeszcze więcej.

-Nawet zawód historyka sztuki?
-Tak, świadomie wybrałem na bohatera swoich książek historyka sztuki. Gdyby nie jego wiedza, zresztą nie tylko z dziedziny historii, nie mógłby on przeżywać pasjonujących przygód i rozwiązywać zawiłych zagadek przeszłości. Każdy człowiek nosi w sobie jakiś ideał, jakim chciałby być. Gdy zastanawiam się, jakim ja chciałbym być, co chciałbym robić, jak postępować, czym się zajmować- narodziła się w mojej wyobraźni postać, której nadałem imię Tomasz, zwany potem Panem Samochodzikiem.

-A więc spotkania z Panem Samochodzikiem są spotkaniami z Panem?
-W pewnym stopniu tak. Ale przecież zawsze czytanie książki jest jakby składaniem wizyty jej autorowi.

-Czeka więc Pana mnóstwo wizyt, które co dwa tygodnie skłądać będą panu setki tysięcy Czytelników "Płomyka", biorąc do ręki nowy numer i szukając dalszego ciągu powieści, którą zaczynamy drukować
-Bardzo się cieszę. Pan Samochodzik bardzo sobie ceni przyjaźń z młodymi ludźmi.

-A więc do zobaczenia w Płomyku!
-Do miłego spotkania

Rozmawiała Grażyna Minkowska
Fot. Gerard Puciato

plomyk1.jpg (281,85 KB)
Obrazek

plomyk2.jpg (343,37 KB)
Obrazek

zbychowiec 
Administrator

Wysłany: 2017-11-01, 01:07   

Barabaszu, dzięki za wyszperanie tego wywiadu. Bardzo miło się go czyta.

Prot 
Lubi przygody

Wysłany: 2017-11-01, 01:08   

troszke cieniutki ten wywiad jak na rok 1977 by przypadalo :-P

Yvonne 
Moderator

Wysłany: 2017-11-01, 08:51   

Podoba mi się ten wywiad. Zdecydowanie wolę krótkie wywiady, niż długie lanie wody.
Szczególnie podoba mi się to zdanie: "Ale przecież zawsze czytanie książki jest jakby składaniem wizyty jej autorowi."

Dziękuję, Barabaszu :-)

http://odbiblioteczkidoszafy.blogspot.com/

Barabasz 
Forowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2017-11-01, 09:58   

Dodam ,że Zbigniew Nienacki został uhonorowany nagrodą ORLE PIÓRO 1977 w plebiscycie czytelników Płomyka.

orlepióro.jpg (2,02 MB)
ObrazekPłomyk 10/1977

nienacki.jpg (1,17 MB)
Obrazek

Ostatnio zmieniony przez Barabasz 2017-11-01, 22:44, w całości zmieniany 1 raz  

johny 
Moderator

Wysłany: 2017-11-01, 15:25   

Yvonne napisał/a:
Podoba mi się ten wywiad.

Mnie również! :-)
http://johny.uchwycone-chwile.pl

Eksplorator63 
Żądny przygód

Wysłany: 2017-11-01, 15:36   

johny napisał/a:
Yvonne napisał/a:
Podoba mi się ten wywiad.

Mnie również! :-)

Mi też :-)

Czesio1 
Administrator
Ojciec Prowadzący

Wysłany: 2017-11-01, 18:10   

Super wywiad.
A gdyby ktoś chciał poczytać i pooglądać "Niewidzialnych" w "Płomyku" to w załączeniu jeden z numerów tego czasopisma z 1977 roku.

Lepiej spróbować i wiedzieć, że się nie udało, niż żałować, że się nie spróbowało :-)

johny 
Moderator

Wysłany: 2017-11-01, 18:39   

Czesio1 napisał/a:
A gdyby ktoś chciał poczytać i pooglądać "Niewidzialnych" w "Płomyku" to w załączeniu jeden z numerów tego czasopisma z 1977 roku.

Genialne! :564:
http://johny.uchwycone-chwile.pl

Eksplorator63 
Żądny przygód

Wysłany: 2017-11-02, 05:17   

johny napisał/a:
Czesio1 napisał/a:

Genialne! :564:

Super :564:

Odpowiedz do tematu