Z przygodą na ty Strona Główna

Z przygodą na ty

Forum Miłośników Przygody im. Pana Samochodzika

• FAQ • Szukaj • Użytkownicy • Grupy
• Rejestracja • Zaloguj • Album
Puzzle
Forum w mediach

"Archipelag ludzi odzyskanych" - Igor Newerly
Autor Wiadomość
Yvonne 
Moderator

Wysłany: 2016-09-06, 08:34   "Archipelag ludzi odzyskanych" - Igor Newerly

Dopiero w deszczowe wakacje nad Bałtykiem udało mi się przeczytać książkę, którą miałam przeczytać przed mazurskim zlotem. I chciałam Wam o niej kilka słów napisać.

Mowa oczywiście o książce Igora Newerlego „Archipelag ludzi odzyskanych”.

Powieść ta to wspaniała historia o spotkaniu i wzajemnej relacji dwóch osób. O pewnym dziennikarzu, który wyrusza na wyprawę kajakiem po mazurskich szlakach i na swojej drodze spotyka samotnego nastolatka, sierotę wojenną, który pragnie dostać się do Gdyni, a stamtąd statkiem do wuja, który mieszka w Meksyku. Spotkanie tych dwóch osób, jak to często bywa w powieściach, ale też w życiu, znacząco zmieni los każdego z nich.
Nie będę zdradzać szczegółów. Dodam tylko, że książkę zaliczyć muszę do tych niezmiernie ważnych, do tych, które opisując ludzkie historie, odbijają się echem w duszy i wywołują ogromne emocje, a także zmuszają do refleksji. Historia chłopca, który dzięki dziennikarzowi trafia do młodzieżowego domu i szkoły i tam uczy się życia, poruszyła mnie mocno. Na pewno jeszcze kiedyś do niej wrócę.

Najbardziej poruszyło mnie pewne zdanie, które starszy z bohaterów wypowiada odpowiadając na pytanie, dlaczego podczas wakacji tak bardzo interesuje się mieszkańcami regionu, który zwiedza. Odpowiada mniej więcej tak:

„Chciałbym z urlopu przywieźć zrozumienie mazurskiej sprawy”

Myślę, że teraz to niezmiernie rzadkie wśród turystów. Aby do wypoczynku i wakacyjnego relaksu dodać odrobinę ciekawości ludzkich losów i historii ziemi, którą przemierza się podczas urlopu.
Ale my to przecież robimy, prawda? ;-)

http://odbiblioteczkidoszafy.blogspot.com/

Ostatnio zmieniony przez Yvonne 2016-09-06, 08:35, w całości zmieniany 2 razy  

Yvonne 
Moderator

Wysłany: 2016-09-12, 12:53   

Czy ktoś z Was czytał "Archipelag ludzi odzyskanych" i chciałby coś dodać? Chętnie podyskutuję na temat tej książki. Ciekawa jestem Waszych opinii.

Czesio1 
Administrator
Ojciec Prowadzący

Wysłany: 2016-09-12, 13:18   

Yvonne napisał/a:
Czy ktoś z Was czytał "Archipelag ludzi odzyskanych" i chciałby coś dodać? Chętnie podyskutuję na temat tej książki. Ciekawa jestem Waszych opinii.

Oczywiście, ze są tacy co czytali.
Jak dla mnie świetna książka i też na pewno do niej wrócę jeszcze kiedyś.
Podejrzewam, że w niejednym z nas drzemie takie marzenie, żeby ruszyć kajakiem w rejs po jeziorach mazurskich. Tak, jak wtedy gdy płynęliśmy Krutynią pomyślałem sobie, że fajnie by było kiedyś przepłynąć cały szlak, oczywiście w kilkudniowych etapach, tak spokojnie, nie spiesząc się, wypoczywając na wodzie, płynąc z nurtem rzeki, nocując po drodze.

Lepiej spróbować i wiedzieć, że się nie udało, niż żałować, że się nie spróbowało :-)

zbychowiec 
Administrator

Wysłany: 2016-09-12, 22:00   

Yvonne napisał/a:

Ja zacząłem czytać tuż przed wyjazdem do ziemi chełmińskiej, a później było tyle wrażeń, że trochę siadło. Książka zaczyna się bardzo ciekawie. W szczególności interesujący wydaje się zamiar autora (jeśli odczytuję go dobrze), aby w fabułę wplecione były wywiady z Mazurami.

Yvonne 
Moderator

Wysłany: 2017-02-02, 22:34   

Aby odpocząć po nieciekawej prozie Twardocha, zaczęłam dzisiaj książkę, którą kupiłam podczas wyprzedaży bibliotecznej, na której byliśmy w grudniu z moimi gośćmi.
Znacie? Czytaliście?

Newerly.PNG (410,1 KB)
Obrazek

Yvonne 
Moderator

Wysłany: 2017-02-03, 19:41   

Czytam te opowiadania (są wspaniałe) i w jednym widzę taką ciekawostkę (scena w sklepie):

"Z żywności bochenek chleba, masło, herbata, cukier. Kilo pęczaku. Ser z gatunku serów holenderskich. Ulik albo szmalcówka z beczki, w słoiku, jeśli można. Bydgoska puszka boczku zwijanego ..."

Nie wiedziałam, że w moim mieście była kiedyś taka specjalność :-)

Ostatnio zmieniony przez Yvonne 2017-02-03, 19:41, w całości zmieniany 1 raz  

Czesio1 
Administrator
Ojciec Prowadzący

Wysłany: 2017-02-03, 19:58   

Yvonne napisał/a:
Czytam te opowiadania (są wspaniałe) i w jednym widzę taką ciekawostkę (scena w sklepie):

"Z żywności bochenek chleba, masło, herbata, cukier. Kilo pęczaku. Ser z gatunku serów holenderskich. Ulik albo szmalcówka z beczki, w słoiku, jeśli można. Bydgoska puszka boczku zwijanego ..."

Nie wiedziałam, że w moim mieście była kiedyś taka specjalność :-)

Widzisz jakich to ciekawostek można się dowiedzieć przy okazji czytania ciekawych książek? A ten boczuś jest dokładniej opisany?

Lepiej spróbować i wiedzieć, że się nie udało, niż żałować, że się nie spróbowało :-)

Yvonne 
Moderator

Wysłany: 2017-02-03, 20:05   

Czesio1 napisał/a:
A ten boczuś jest dokładniej opisany?

Na razie nie. Jak będzie, to dopiszę.

Ostatnio zmieniony przez Yvonne 2017-02-03, 20:05, w całości zmieniany 1 raz  

Czesio1 
Administrator
Ojciec Prowadzący

Wysłany: 2017-02-03, 20:22   

Yvonne napisał/a:
Czesio1 napisał/a:
A ten boczuś jest dokładniej opisany?

Na razie nie. Jak będzie, to dopiszę.

Bardzo mnie ten watek interesuje. Popytaj kogoś starszego czy pamięta taki rarytas. :-)

TomaszK 
Moderator

Wysłany: 2017-02-03, 20:46   

Była kiedyś "Mielonka bydgoska". Pamiętam ją bo była w prostokątnej puszce, a nie jak inne w okrągłych. Pamiętam też taki epizod, że byliśmy na kempingu nad morzem i zostałem wydelegowany przez rodziców do stania w długaśnej kolejce do kempingowego sklepiku, właśnie po tę mielonkę w prostokątnej puszce.

Yvonne 
Moderator

Wysłany: 2017-11-14, 18:41   

Kilka dni temu w radiu RMF Classic słuchałam wywiadu z Adamem Robińskim, autorem książki "Hajstry. Krajobraz bocznych dróg":

https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/hajstry

Autor wyznał, że jedną z jego największych inspiracji był Igor Newerly i jego opowiadania "Za Opiwardą, za siódmą rzeką" (którymi sama byłam niedawno zachwycona, o czym pisałam na forum).
Książka zapowiada się bardzo ciekawie. Chyba zamówię na Gwiazdkę :-)

Ostatnio zmieniony przez Yvonne 2017-11-14, 18:41, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu