Z przygodą na ty Strona Główna

Z przygodą na ty

Forum Miłośników Przygody im. Pana Samochodzika

• FAQ • Szukaj • Użytkownicy • Grupy
• Rejestracja • Zaloguj • Album
Puzzle
Forum w mediach

Fantomas - Inspiracje
Autor Wiadomość
PawelK 
Moderator

Wysłany: 2014-06-08, 08:13   Fantomas - Inspiracje

Nie jeden autor korzystał z pomysłu podmiany przez złodziei oryginałów na kopie aby kradzież nie została zauważona, ale myślę, że nie jest zbiegiem okoliczności, że w kryminale Maurice'a Leblanca Tajemnica wydrążonej igły, czy w wydaniu, które ja mam Zbrodnia w zamku Arsene Lupin posługuje się tą metodą aby wykraść z zamku we Francji (!) cztery obrazy Rubensa. Co więcej ten podobno włamywacz-dżentelmen (jak podaje wikipedia), podmienia praktycznie całe wyposażenie zabytkowej kaplicy.
Przy okazji - chyba serial stworzył taką opinię o AL, bo w powieści jego 'banda' bez problemów posługuje się nożem a on sam nie stroni od porwań, gróźb i szantażu.

TomaszK 
Moderator

Wysłany: 2014-06-08, 12:41   

Pamiętam odcinek serialu, w którym dokonano właśnie podmiany obrazów. Aresene Lupin w tym odcinku jeździł na wózku inwalidzkim udając jakiegoś profesora. Z tym że on tam dokonał podwójnej podmiany, to znaczy na ścianach zawisły oryginały (które oczywiście ukradł), a policja pilnowała w magazynie falsyfikatów.
Serial powstał w latach 1971-1974, w Polsce był wyświetlany pewnie po tej ostatniej dacie, czyli jednak nasz "Fantomas" powstał wcześniej, bo w 1973. Nienacki rzeczywiście mógł wzorować się na książce, chyba że oglądał serial we Francji.

PawelK 
Moderator

Wysłany: 2014-06-08, 14:36   

TomaszK napisał/a:
Serial powstał w latach 1971-1974, w Polsce był wyświetlany pewnie po tej ostatniej dacie, czyli jednak nasz "Fantomas" powstał wcześniej, bo w 1973. Nienacki rzeczywiście mógł wzorować się na książce, chyba że oglądał serial we Francji.

Ksiązką jest z 1909, a powieść była w odcinkach w gazecie od 1908.

Taką samą metodę stosowali polscy złodzieje w Demonie z bagiennego boru, ale to kryminał z 1981 i raczej dotyczył rzeźb niż obrazów.

VdL 
Zlotowicz

Wysłany: 2014-06-08, 22:30   

Był też film polski "Prom do Szwecji" z Henrykiem Talarem. Podmienia obraz i podpala kościół. To był dobry film z lat '80.

johny 
Moderator

Wysłany: 2014-10-25, 12:55   

A teraz ten sam zabieg możemy zobaczyć w książce Łowcy głów Jo Nesbo - gorąco polecam! i filmie będącym ekranizacją tej książki - polecam również.
Osiołkowi w żłoby dano...
http://johny.uchwycone-chwile.pl

PawelK 
Moderator

Wysłany: 2015-11-07, 22:25   

Kolejna inspiracja?
Felieton Nienackiego z Dziennika Łódzkiego z 1960 roku?

DziennikLodzki196009.JPG (63,4 KB)
Obrazek

PawelK 
Moderator

Wysłany: 2017-08-06, 21:30   

"Zaginiona miniatura" to lekki kryminał z serii Klubu Srebrnego Kluczyka. W Polsce wydany w 1957 roku, oryginalnie napisany w 1935 przez niemieckiego pisarza Ericha Kästnera. Pewnie nie będzie dla Was zaskoczeniem, skoro umieszczam to w tym temacie, że cała historia opiera się o... podmianę oryginału i kopii cennego obrazu aby oszukać przestępców.

zbychowiec 
Administrator

Wysłany: 2017-08-06, 23:03   

PawelK napisał/a:
"Zaginiona miniatura" to lekki kryminał z serii Klubu Srebrnego Kluczyka. W Polsce wydany w 1957 roku, oryginalnie napisany w 1935 przez niemieckiego pisarza Ericha Kästnera. Pewnie nie będzie dla Was zaskoczeniem, skoro umieszczam to w tym temacie, że cała historia opiera się o... podmianę oryginału i kopii cennego obrazu aby oszukać przestępców.

Świetne znalezisko :564:
Spróbuję sobie to skądś zdobyć i przeczytać.

Yvonne 
Moderator

Wysłany: 2017-08-07, 15:09   

zbychowiec napisał/a:
PawelK napisał/a:

Świetne znalezisko
Spróbuję sobie to skądś zdobyć i przeczytać.

Też bym chciała :-)

http://odbiblioteczkidoszafy.blogspot.com/

TomaszK 
Moderator

Wysłany: 2017-11-06, 20:08   

Czas się zabrać za tę książkę, w końcu musimy znaleźć wszystkie inspiracje do końca lipca przyszłego roku.
Na początek zająłem się poszukiwaniami pierwowzoru zamku, w którym ukrywał się Fantomas. Wiemy już że nie ma takiego miejsca w rejonie gdzie umieścił je autor, czyli w pobliżu Zamku Sześciu Dam, ale można spróbować poszukać gdzie indziej we Francji. Posługując się internetem ustaliłem, że "orle gniazdo", to po francusku „nid d'aigle” i wrzuciłem to w Google, uzyskując kilka wyników.

Zamek nawet podobny do opisu w książce, otoczenie też, ale niestety znajduje się na Korsyce. To Citadelle del Cort.

Kolejny to Chateau de Gurdon, położony niedaleko Cannes. Z wyglądu podobny do opisu, jest nawet wewnętrzny ogród, ale od jednej strony ma dość gęstą zabudowę, inaczej niż w książce

Jest jeszcze kilka zamków w okolicach Carcassone, o mrocznej historii związanej z katarami i albigensami.

Niestety to wszystko ruiny. W sumie podobne do naszego Szlaku Orlich gniazd.
Myślę, że trzeba szukać dalej, a piszę to dla zachęty.

zbychowiec 
Administrator

Wysłany: 2017-11-06, 21:05   

Cudnie :) Zaczynamy nową inspiracyjną przygodę :564:

Eksplorator63 
Żądny przygód

Wysłany: 2017-11-06, 21:12   

zbychowiec napisał/a:
Cudnie :) Zaczynamy nową inspiracyjną przygodę :564:

:564:

Yvonne 
Moderator

Wysłany: 2017-11-17, 15:57   

Tomaszku, mam ten przewodnik, ale jest za "nowy" - z roku 1987:

Guide.PNG (422,58 KB)
Obrazek

http://odbiblioteczkidoszafy.blogspot.com/

Ostatnio zmieniony przez Yvonne 2017-11-17, 15:57, w całości zmieniany 1 raz  

VdL 
Zlotowicz

Wysłany: 2017-11-17, 23:08   

Wartością ponadrzędną jest, że jest znami Yvonne.
:564: :564: :564:
Ostatnio zmieniony przez VdL 2017-11-17, 23:14, w całości zmieniany 1 raz  

TomaszK 
Moderator

Wysłany: 2017-11-17, 23:40   

Okładka jest taka sama. Podejrzewam, że pomimo tekstu "wydanie uzupełnione", to ciągle ten sam przewodnik. A zmiany dotyczyły pewnie cen biletów.

TomaszK 
Moderator

Wysłany: 2017-11-21, 22:09   

Inspiracji ciąg dalszy. Nienacki ustami Tomasza stwierdza, że Fantomas to postać z francuskich książek oraz filmów z Louisem de Funes. Filmy powstały na krótko przed książką "Pan Samochodzik i Fantomas" i chyba rzeczywiście były główną inspiracją autora, przy tworzeniu tej postaci.

Ale w Wikipedii pod hasłem "Fantomas" można przeczytać, że ta postać u Nienackiego, bardziej przypomina Fantomasa książkowego niż filmowego. Szukałem w internecie, ale nie udało mi się znaleźć polskiego tłumaczenia z tamtych czasów, co jest o tyle dziwne, że np. Czesi przetłumaczyli w latach 30-tych całą serię.

nawiasem mówiąc było też czeskie wydanie trzech książek w jednym tomie w roku 1971, a zatem tuż przed napisaniem "Samochodzika i Fantomasa".

Ale po polsku nie było, musiał więc czytać w oryginale, albo w jakimś innym tłumaczeniu. No chyba, że to tylko tylko teoria autora hasła w Wikipedii.. Na szczęści w ostatnich latach zaczyna się ukazywać polskie tłumaczenie.

Może wypadałoby przeczytać ?

zbychowiec 
Administrator

Wysłany: 2017-11-21, 22:25   

TomaszK napisał/a:
Ale po polsku nie było, musiał więc czytać w oryginale, albo w jakimś innym tłumaczeniu. No chyba, że to tylko tylko teoria autora hasła w Wikipedii.. Na szczęście w ostatnich latach zaczyna się ukazywać polskie tłumaczenie.
Obrazek

Może wypadałoby przeczytać ?

Przeczytałoby się :) Trzeba by jedynie jakoś ustalić, która z książek o Fantomasie jest najbardziej charakterystyczna dla serii. Albo którą z nich najbardziej inspirował się Nienacki.

Odpowiedz do tematu