Przygody na miarę naszych możliwości. Wisła

Dział poświęcony turystyce krajoznawczej
Awatar użytkownika
PiTT
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 934
Rejestracja: 26 kwie 2017, 00:20
Miejscowość: Gd./Tcz.
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 8 razy

Przygody na miarę naszych możliwości. Wisła

Post autor: PiTT »

Wisła. Królowa polskich rzek. Znana i nieznana. Niby coś o niej wiem, ale jednak nie wiem prawie nic.

Urodziłem się w mieście nad Wisłą, w nim też mieszkałem ileś tam lat. Studia, pierwsza praca - też w mieście nad Wisłą. I tak do dziś. Mieszkam, pracuję. Nad Wisłą. Zawsze nad Wisłą i zawsze jakoś z dala od niej.

Przekraczałem ją setki czy tysiące razy, jak każdy z nas, po mostach takich czy innych, czasem razy kilka czy kilkanaście każdego dnia. Sporadycznie biwaki nad rzeką, ogniska. Kilka bliżej znanych miejsc, kilka fascynujących, wiele szpetnych. Spacery, przejażdżki rowerem. Nad Wisłą, ale jakoś tak z dala od niej.

Powodzie, wiry, utonięcia. Reportaże w telewizji, zdjęcia w gazetach. Wisła w książkach, w literaturze i w historii, tratwy flisaków i drewniane łodzie spływające ze zbożem do Gdańska, źródło polskich fortun czasów minionych. I te przebłyski pamięci z czasów, gdy na rzece jeszcze pływały barki. Potem już tylko rdzewiały przy Brdyujściu. Aż znikły.

Tyle a tyle kilometrów, dopływy prawo- i lewobrzeżne, niektóre pamiętam ze szkoły, innych już nie, kolejne nawet znam z bliska. Zapora we Włocławku, most w Fordonie i te wszystkie inne mosty. Widziana kątem oka z auta, z okna pociągu, przepływana jachtem - byle to już, byle szybciej, na zatokę, na morze.

Szacowne nabrzeża w Krakowie, warszawskie mosty. Toruń nad Wisłą, która w filmie stać się mogła nawet morzem. Ale przecież jednocześnie brudna ta Wisła, ściek Polski. Osady w zbiorniku we Włocławku. Trzeba uregulować, postawić tamy. Zrobić z tym wreszcie porządek. Z tą Wisłą, niech będzie z niej znowu jakiś pożytek.

Wiele tropów i przebłysków. Zapamiętane fakty, ułomki wspomnień. Ciekawostki. Głupoty. Wisła znana i nieznana. I ja z tą Wisłą, ale jakoś tak z dala od niej.

***

Ze dwa lata temu myśl - trzeba na tę Wisłę, trzeba się z tym zmierzyć. Czasu przecież mniej, odwiedzonych krajów, miejsc dzikich i cywilizowanych, porzuconych i zadbanych, dalekich i bliższych niby przybywa, ale ta Wisła. Poznać, zobaczyć. Bo przecież blisko, moja, twoja, nasza. Albo w sumie niczyja, bo jak można mieć rzekę? A zresztą jej nie mam, nie znam.

Plany duże, bo przecież skoro dał radę starszy człowiek na pontonie z supermarketu, kilku chłopaków na tratwach z beczek... 1000 kilometrów, może jednak z 500, może tak, aby zmieścić się w dwóch tygodniach urlopu, w tygodniu, może choć przedłużony weekend? Nie tym razem.

Godziny spędzone na planowaniu i projektowaniu, liczenie kilometrów i dni, wyposażenia. Może tratwą, może kajakiem. Może sam, może z synem. Inne plany wygrały. A Wisła przecież tak niedaleko.

***

Październik, koniec sezonu. Sobota wieczór. Telefon od przyjaciela - jadę na sup, na Wisłę. Zmiana planów, myślałem, że nie dam rady, ale jednak. Jutro. Ze 30 kilometrów damy radę.

Ja z tobą. Muszę. Pożyczony ponton. Bez wielkich przygotowań. Bez wielkich planów. Tyle, ile się da. Albo mniej, ale chociaż coś. Zobaczyć, poczuć. Poznać, bo przecież znana i nieznana. Wisła.

***

Start w Gniewie, przy dawnej przeprawie promowej. Do Tczewa. Obok Białej Góry, pod mostem knybawskim, pod czujnym okiem wyliczonych stref ostrzału jego bunkrów. Kilka godzin na wodzie, obok piaszczystych łach, w słońcu. Wiry, nurt, prądy wsteczne - jak mam je czytać? Jak tę Wisłę poznać, jej brzegi wysokie i niskie, plaże piaszczyste? Pusto, czasem wędkarze na ostrogach. Cicho. Pięknie. Woda szeroka, zimna.

Tylko 30 kilometrów. Na miarę moich możliwości.

Wisła. Znana i nieznana.

Wrócę.

------------
©PiTT
Załączniki
Wisla (7).jpg
Wisla (6).jpg
Wisla (5).jpg
Wisla (4).jpg
Wisla (3).jpg
Wisla (2).jpg
Wisla (1).jpg
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

Pittcie, Twój wpis jest tak doskonały, tak niesamowicie oddaje klimat przygody, o której marzyłeś i którą w pewnym stopniu udało Ci się przeżyć, że przeczytałam go dwa razy.
Od pierwszego słowa do ostatniego.
Trzeba przyznać, że potrafisz budować napięcie.

Piękna przygoda!!! Gratuluję i czekam na więcej Twoich wpisów :-)
Ostatnio zmieniony 19 paź 2018, 10:18 przez Yvonne, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Post autor: johny »

GENIALNE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Brawo!!!!!!!! Nazwa forum zobowiązuje! :-) Zazdroszczę i podziwiam Cię! :564:
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Post autor: johny »

I jeszcze dodam, ze warto by pomysleć o wspólnych tego typu eskapadach. Niezależnie od zlotów. W tą stronę musi iść nasze forum, wtedy będzie żyło, wtedy będzie "nowa krew".
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

Johny, piszesz jakby tak nie było, a przecież to się dzieje :027:
Ekipa żeglarska spotyka się przecież dość regularnie i wspólnie mknie na żaglach przygody.
Wystarczy tylko dołączyć :-)
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Post autor: johny »

Yvonne pisze:Ekipa żeglarska spotyka się przecież dość regularnie i wspólnie mknie na żaglach przygody.
No i bardzo dobrze. Mi chodzi o takie pewne niestandardowe przedsięwzięcia, tego typu właśnie.
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

Być może źle zrozumiałam Twój wpis i te słowa, że warto by pomyśleć.
Tymczasem niektórzy nie tylko myślą, ale też działają.
I warto o tym pamiętać ;-)
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Post autor: Fantomas »

Pitt, wiem, że kiedyś były wycieczki rzeczne z Bydgoszczy do Chełmna, ale to musiały być lata 70-te. Obecnie kojarzę, że po Gople pływa statek "Rusałka". Jest też rejs Kruszwica-ślesin najpierw Gopłem, a potem kanałem Warty do ślesina. Takiej przygody na rzece nie przeżyłem nigdy. Ekstra sprawa. Dodam jeszcze, że jeśli chodzi o kajaki to moje województwo jest naprawdę ciekawe. Są fajne do spływania Brda, Wda i Drwęca można wybierać. Jest też Kanał Bydgoski i inne rzeki, którymi jednak nie spływałem.
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Post autor: PawelK »

Fan tomas pisze:Pitt, wiem, że kiedyś były wycieczki rzeczne z Bydgoszczy do Chełmna,
Brat mojej babci w 1927 roku przepłynął razem z kolegami z Przemyśla do Gdańska.
To była wyprawa opisywana w gazetach :-D
Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Post autor: johny »

PawelK pisze:
Fan tomas pisze:Pitt, wiem, że kiedyś były wycieczki rzeczne z Bydgoszczy do Chełmna,
Brat mojej babci w 1927 roku przepłynął razem z kolegami z Przemyśla do Gdańska.
To była wyprawa opisywana w gazetach :-D
Łał!!! Masz gdzieś jakieś skany gazet z tego wydarzenia?
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Post autor: PawelK »

johny pisze:
PawelK pisze:
Fan tomas pisze:Pitt, wiem, że kiedyś były wycieczki rzeczne z Bydgoszczy do Chełmna,
Brat mojej babci w 1927 roku przepłynął razem z kolegami z Przemyśla do Gdańska.
To była wyprawa opisywana w gazetach :-D
Łał!!! Masz gdzieś jakieś skany gazet z tego wydarzenia?
Mam w domu. Wrzucę jak wrócę.
Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Post autor: johny »

PawelK pisze:
johny pisze:
PawelK pisze:
Fan tomas pisze:Pitt, wiem, że kiedyś były wycieczki rzeczne z Bydgoszczy do Chełmna,
Brat mojej babci w 1927 roku przepłynął razem z kolegami z Przemyśla do Gdańska.
To była wyprawa opisywana w gazetach :-D
Łał!!! Masz gdzieś jakieś skany gazet z tego wydarzenia?
Mam w domu. Wrzucę jak wrócę.
Koniecznie!
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Przygody na miarę naszych możliwości. Wisła

Post autor: TomaszK »

Piekna wyprawa.
PiTT pisze:Wisła. Królowa polskich rzek... Szacowne nabrzeża w Krakowie, warszawskie mosty.
To kiedy z Krakowa ?
Awatar użytkownika
Eksplorator63
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1650
Rejestracja: 16 maja 2016, 18:45
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Post autor: Eksplorator63 »

Fan tomas pisze:Pitt, wiem, że kiedyś były wycieczki rzeczne z Bydgoszczy do Chełmna, ale to musiały być lata 70-te. Obecnie kojarzę, że po Gople pływa statek "Rusałka". Jest też rejs Kruszwica-ślesin najpierw Gopłem, a potem kanałem Warty do ślesina. Takiej przygody na rzece nie przeżyłem nigdy. Ekstra sprawa. Dodam jeszcze, że jeśli chodzi o kajaki to moje województwo jest naprawdę ciekawe. Są fajne do spływania Brda, Wda i Drwęca można wybierać. Jest też Kanał Bydgoski i inne rzeki, którymi jednak nie spływałem.
W szkole podstawowej byłem na takiej wycieczce Bydgoszcz Chełmno Grudziądz. :-)
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Post autor: Fantomas »

Eksplorator63 pisze:
Fan tomas pisze:Pitt, wiem, że kiedyś były wycieczki rzeczne z Bydgoszczy do Chełmna, ale to musiały być lata 70-te. Obecnie kojarzę, że po Gople pływa statek "Rusałka". Jest też rejs Kruszwica-ślesin najpierw Gopłem, a potem kanałem Warty do ślesina. Takiej przygody na rzece nie przeżyłem nigdy. Ekstra sprawa. Dodam jeszcze, że jeśli chodzi o kajaki to moje województwo jest naprawdę ciekawe. Są fajne do spływania Brda, Wda i Drwęca można wybierać. Jest też Kanał Bydgoski i inne rzeki, którymi jednak nie spływałem.
W szkole podstawowej byłem na takiej wycieczce Bydgoszcz Chełmno Grudziądz. :-)
Czyli się potwierdza :-). Sam bym się wybrał, gdyby obecnie było to możliwe. A tak poza tematem jak zdrowie Eksplorator63?. Mam nadzieję, że jest już dużo lepiej
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Post autor: Barabasz »

świetna wyprawa i relacja PiTT! Przygoda na całego.

Sam miałem to szczęście, że też całe życie mieszkam nad Wisłą i to nad bardzo dziką jej częścią. Dzięki dziadkowi, tacie i wujkom kiedyś zapalonym wędkarzom posiadaczom drewnianych łódek, spędziłem wspaniałe dni nad Wisłą, kapiąc się, pływając łódkami i statkami, wypoczywając, podziwiając i odkrywając ciekawą przyrodę i nadbrzeżne zakątki. Oczywiście częstym posiłkiem były ryby bezpośrednio złowione w rzecze. Też pamiętam często przepływające statki, barki z towarami. W Ciechocinku była przystań opisana w Wyspie Złoczyńców.
Obecnie także w miarę wolnego czasu przebywam nad Wisłą, czasami także pływam łódką ze znajomymi, podziwiając uroki Wisły czasami zwiedzając miedzy innymi stare wraki cały czas zalegające w rzecze, pamiętające minione działania wojenne. Spędzam wieczory przy ognisku nad brzegiem. Teraz po przeczytaniu serii PS mam dodatkową motywację by tam przebywać.

Uważam, że najciekawsza Wisła jest do Otłoczyna, czyli w do granicy dawnego zaboru rosyjskiego. Wisła tu jest dzika cały czas walcząca z brzegami, które wciąż się zmieniają, dużą ilością wysp łach i innych atrakcji (np. wraki). Wisła powyżej Otłoczyna jest już uregulowana przez prusaków jest dużo prostsza i mniej ciekawa.

Boję się, że teraz, władze zrealizują plany budowy zapory w tych okolicach i wszystko zepsują !!!!.

Cały czas spotykamy śmiałków, którzy na kajakach, tratwach, pontonach przepływają Wisłę. Spotkałem m.in. Janusza Kamińskiego, zdobywcy dwóch biegunów, który płynąc kajakiem obozował w miejscu które opisywał Nienacki. Mam też kolegę z Ciechocinka, który sam przepłynął z Krakowa do Gdańska kajakiem, inny pływa łódką nawet do Warszawy.

Tak więc Wisła nadal budzi w ludziach chęć przygody tak jak u Ciebie!
Załączniki
2010.03.16 Marek Kamiński w Ciechocinku 048.jpg
Ostatnio zmieniony 19 paź 2018, 17:49 przez Barabasz, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Eksplorator63
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1650
Rejestracja: 16 maja 2016, 18:45
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Post autor: Eksplorator63 »

Fan tomas pisze:
Eksplorator63 pisze:
Fan tomas pisze:Pitt, wiem, że kiedyś były wycieczki rzeczne z Bydgoszczy do Chełmna, ale to musiały być lata 70-te. Obecnie kojarzę, że po Gople pływa statek "Rusałka". Jest też rejs Kruszwica-ślesin najpierw Gopłem, a potem kanałem Warty do ślesina. Takiej przygody na rzece nie przeżyłem nigdy. Ekstra sprawa. Dodam jeszcze, że jeśli chodzi o kajaki to moje województwo jest naprawdę ciekawe. Są fajne do spływania Brda, Wda i Drwęca można wybierać. Jest też Kanał Bydgoski i inne rzeki, którymi jednak nie spływałem.
W szkole podstawowej byłem na takiej wycieczce Bydgoszcz Chełmno Grudziądz. :-)
Czyli się potwierdza :-). Sam bym się wybrał, gdyby obecnie było to możliwe. A tak poza tematem jak zdrowie Eksplorator63?. Mam nadzieję, że jest już dużo lepiej
Fan tomasie jest już dużo lepiej. :-)
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Post autor: Fantomas »

Eksplorator63 pisze:
Fan tomas pisze:
Eksplorator63 pisze:
Fan tomas pisze:Pitt, wiem, że kiedyś były wycieczki rzeczne z Bydgoszczy do Chełmna, ale to musiały być lata 70-te. Obecnie kojarzę, że po Gople pływa statek "Rusałka". Jest też rejs Kruszwica-ślesin najpierw Gopłem, a potem kanałem Warty do ślesina. Takiej przygody na rzece nie przeżyłem nigdy. Ekstra sprawa. Dodam jeszcze, że jeśli chodzi o kajaki to moje województwo jest naprawdę ciekawe. Są fajne do spływania Brda, Wda i Drwęca można wybierać. Jest też Kanał Bydgoski i inne rzeki, którymi jednak nie spływałem.
W szkole podstawowej byłem na takiej wycieczce Bydgoszcz Chełmno Grudziądz. :-)
Czyli się potwierdza :-). Sam bym się wybrał, gdyby obecnie było to możliwe. A tak poza tematem jak zdrowie Eksplorator63?. Mam nadzieję, że jest już dużo lepiej
Fan tomasie jest już dużo lepiej. :-)
No i super :564:
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Post autor: PawelK »

Pomyliłem się, wyprawa odbyła się w 1925 roku.

Ostrzegam, że gazeta, z której są wycinki była mocno nacjonalistyczna, z artykułów, które w niej czytałem wynika, że właściwie nienawidzili wszystkich - Żydów, Niemców, Rosjan i Ukraińców.
Skany są pobrane z Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej.
Załączniki
P2_Ziemia_Przemyska.jpg
P1_Ziemia_Przemyska.jpg
Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Post autor: johny »

Ale świetna pamiątka!!! :564:
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
PiTT
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 934
Rejestracja: 26 kwie 2017, 00:20
Miejscowość: Gd./Tcz.
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 8 razy

Re: Przygody na miarę naszych możliwości. Wisła

Post autor: PiTT »

TomaszK pisze:Piekna wyprawa.
PiTT pisze:Wisła. Królowa polskich rzek... Szacowne nabrzeża w Krakowie, warszawskie mosty.
To kiedy z Krakowa ?
W nowym roku ;-) Musi być jednak nieco cieplej do biwakowania. Aby płynąć z Krakowa, trzeba naprawdę dużo czasu mieć. Według moich obliczeń, na podstawie wielu opisów tego typu wypraw, dla kajaka to ok. 14 dni, więc w moim wypadku normalny urlop. No i dochodzą do tego kwestie logistyczne. Jeżeli kajak z okolic Krakowa, to potem po spłynięciu trzeba go odwieźć, no i - w moim wypadku - wrócić. Jeżeli z Pomorza - trzeba go do Krakowa jakoś dotaszczyć. Dochodzi zatem kwestia zabrania auta i kierowca, który potem sam wróci. Rozwiązaniem jest kajak składany i podróż na południe np. pociągiem, ale jeszcze takiego nie kupiłem (choć planuję i szukam). W wyprawę w większym gronie z kolei trudno mi uwierzyć, bo trzeba mieć jednak nastawienie nieco surwiwalowe, a nie każdy to lubi. Nie będzie po drodze pól namiotowych jak nad nad jakąś Wdą, toalet, pryszniców itp. Stąd aktualne plany to jednak nieco krótszy dystans i rejs samotny lub +1.
PawelK pisze:
Fan tomas pisze:Pitt, wiem, że kiedyś były wycieczki rzeczne z Bydgoszczy do Chełmna,
Brat mojej babci w 1927 roku przepłynął razem z kolegami z Przemyśla do Gdańska.
To była wyprawa opisywana w gazetach :-D
Niesamowita sprawa, przeczytałem opis ich podróży. Płynęli na łodziach żaglowo-wiosłowych, ciekawe jakich. To pozwoliło znacznie przyspieszyć podróż, dystans pokonali bardzo szybko. No ale wtedy Wisła była żeglowna, mieli też chyba wysoką wodę. Trasa z pewnością do powtórzenia i dziś.
Barabasz pisze:świetna wyprawa i relacja PiTT! Przygoda na całego.

Sam miałem to szczęście, że też całe życie mieszkam nad Wisłą i to nad bardzo dziką jej częścią. Dzięki dziadkowi, tacie i wujkom kiedyś zapalonym wędkarzom posiadaczom drewnianych łódek, spędziłem wspaniałe dni nad Wisłą, kapiąc się, pływając łódkami i statkami, wypoczywając, podziwiając i odkrywając ciekawą przyrodę i nadbrzeżne zakątki.

[...]

Cały czas spotykamy śmiałków, którzy na kajakach, tratwach, pontonach przepływają Wisłę. Spotkałem m.in. Janusza Kamińskiego, zdobywcy dwóch biegunów, który płynąc kajakiem obozował w miejscu które opisywał Nienacki. Mam też kolegę z Ciechocinka, który sam przepłynął z Krakowa do Gdańska kajakiem, inny pływa łódką nawet do Warszawy.

Tak więc Wisła nadal budzi w ludziach chęć przygody tak jak u Ciebie!
Niestety, ja nie miałem takich możliwości. Masz pewnie sporo do opowiedzenia na ten temat, muszę pamiętać o tym przy następnym spotkaniu.

To moje pływanie to była taka malutka zajawka. Ja pływałem i pływam różnym sprzętem po różnych akwenach od wielu lat. Ale kiedyś Wisły nie traktowałem jako miejsca do pływania. Zresztą nad każdym jeziorem znajdziesz taki czy inny sprzęt pływający, nad morzem też, na małych rzekach kajaki, a na Wiśle w sumie nie ma. Czasem wędkarze. Stąd głód takiej wyprawy, dzięki której można zobaczyć trochę inny kawałek Polski. Wielu ludziom się to udało, choć nadal nie jest to zbyt popularne. Pewnie dlatego też atrakcyjne.
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Post autor: PawelK »

PiTT pisze:Płynęli na łodziach żaglowo-wiosłowych, ciekawe jakich.
Niestety pewnie nie dowiemy się "wujek" zmarł w 1979 roku i nie wiem nic o ewentualnych zdjęciach z tej wyprawy. Z tamtych czasów są tylko zdjęcia rodzinne a mimo, że bracia mojej babci uprawiali wiele sportów w Czuwaju Przemyśl to mam tylko jedno zdjęcie z tego obszaru życia - drugi z braci był bramkarzem w drużynie piłkarskiej i takie zdjęcie mamy.
Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
Awatar użytkownika
PiTT
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 934
Rejestracja: 26 kwie 2017, 00:20
Miejscowość: Gd./Tcz.
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 8 razy

Post autor: PiTT »

Yvonne pisze:Pittcie, Twój wpis jest tak doskonały, tak niesamowicie oddaje klimat przygody, o której marzyłeś i którą w pewnym stopniu udało Ci się przeżyć, że przeczytałam go dwa razy.
Od pierwszego słowa do ostatniego.
Trzeba przyznać, że potrafisz budować napięcie.

Piękna przygoda!!! Gratuluję i czekam na więcej Twoich wpisów :-)
Dziękuję. To bardzo miłe.

Kiedy myślałem o tym temacie, pasowała mi krótsza fraza, rytm, quasi-inkantacyjne powtórzenia. Ten krótki, praktycznie samotny rejs po Wiśle, to przeżycie jakoś tam dla mnie wyjątkowe. Miałem wątpliwości, czy wrzucić to do internetu.

Zwłaszcza o tej porze roku są to naprawdę niemal bezludne okolice. Klucze ptaków, krążące wysoko bieliki (chyba - muszę powiększyć sobie zdjęcia), słońce, szmer wody. Magia chwili.
Awatar użytkownika
Mysikrólik
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 5279
Rejestracja: 16 lip 2013, 14:37
Tytuł: harcerz
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 104 razy

Post autor: Mysikrólik »

Wspominałeś o SUPie. W tym roku jeden z kolegów przepłynął Drawę i Korytnicę na supie w jej najtrudniejszym miejscu. Parę razy w wodę wleciał, ale generalnie radził sobie bardzo dobrze. Na Wiśle podejrzewam nie ma takich niespodzianek, więc powinno być łatwiej.
Oczywiście wtedy obowiązkowa pianka, ale odchodzi Ci problem z wiezieniem ciężkiego kajaka.
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

Ja przeplynalem Odrę z. Wrocławia do Szczecina na barce rzecznej.
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Post autor: PawelK »

PiTT pisze:Płynęli na łodziach żaglowo-wiosłowych, ciekawe jakich. To pozwoliło znacznie przyspieszyć podróż,
Jedna łódź była płaskodenna wiosłowo-żaglowa - "Zbyszek", druga płaskodenna wiosłowa - "Pataorwuj".

Obie były samodzielnie zbudowane przez harcerzy w Przemyślu. Dziś dostałem spisaną na maszynie kiedyś przez brata mojej babci historię żeglarstwa przemyskiego.
Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
Awatar użytkownika
PiTT
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 934
Rejestracja: 26 kwie 2017, 00:20
Miejscowość: Gd./Tcz.
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 8 razy

Post autor: PiTT »

Mysikrólik pisze:Wspominałeś o SUPie. W tym roku jeden z kolegów przepłynął Drawę i Korytnicę na supie w jej najtrudniejszym miejscu. Parę razy w wodę wleciał, ale generalnie radził sobie bardzo dobrze. Na Wiśle podejrzewam nie ma takich niespodzianek, więc powinno być łatwiej.
Oczywiście wtedy obowiązkowa pianka, ale odchodzi Ci problem z wiezieniem ciężkiego kajaka.
Mój kolega pływa na supie, ma zresztą dwie sztuki, więc to jest sprzęt dla mnie dostępny. Zresztą już próbowałem. Jednak logistyka pływania na takim sprzęcie dłuższego odcinka np. Wisły musiałaby być zupełnie inna - kajak można jednak obładować, zabrać namiot, wyżywienie itp. Oraz ew. załoganta, np syna ;-)
Awatar użytkownika
PiTT
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 934
Rejestracja: 26 kwie 2017, 00:20
Miejscowość: Gd./Tcz.
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 8 razy

Post autor: PiTT »

PawelK pisze:
PiTT pisze:Płynęli na łodziach żaglowo-wiosłowych, ciekawe jakich. To pozwoliło znacznie przyspieszyć podróż,
Jedna łódź była płaskodenna wiosłowo-żaglowa - "Zbyszek", druga płaskodenna wiosłowa - "Pataorwuj".

Obie były samodzielnie zbudowane przez harcerzy w Przemyślu. Dziś dostałem spisaną na maszynie kiedyś przez brata mojej babci historię żeglarstwa przemyskiego.
Jeżeli wyczytasz tam jakieś ciekawostki, chętnie zerknę. Bardzo szybko pokonali tę trasę tymi łodziami, jestem pod wrażeniem.
Awatar użytkownika
Mysikrólik
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 5279
Rejestracja: 16 lip 2013, 14:37
Tytuł: harcerz
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 104 razy

Post autor: Mysikrólik »

PiTT pisze: Jednak logistyka pływania na takim sprzęcie dłuższego odcinka np. Wisły musiałaby być zupełnie inna - kajak można jednak obładować, zabrać namiot, wyżywienie itp. Oraz ew. załoganta, np syna ;-)
Myślę że z Twoimi możliwościami adaptacyjnymi, bezpieczne zamontowanie namiotu i zabranie wyżywienia na supa nie stanowiłoby problemu. Gorzej z załogantem, który w dodatku jest tak "żywy" jak Psycholog. :-D
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

Mysikrólik pisze:
PiTT pisze: Jednak logistyka pływania na takim sprzęcie dłuższego odcinka np. Wisły musiałaby być zupełnie inna - kajak można jednak obładować, zabrać namiot, wyżywienie itp. Oraz ew. załoganta, np syna ;-)
Myślę że z Twoimi możliwościami adaptacyjnymi, bezpieczne zamontowanie namiotu i zabranie wyżywienia na supa nie stanowiłoby problemu. Gorzej z załogantem, który w dodatku jest tak "żywy" jak Psycholog. :-D
Może płynąłby w wodzie na holu? :027:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Turystyka piesza, rowerowa i wodna”