Z przygodą na ty Strona Główna

Z przygodą na ty

Forum Miłośników Przygody im. Pana Samochodzika

• FAQ • Dane_osobowe • Szukaj • Użytkownicy • Grupy
• Rejestracja • Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Samochodziki - uwagi ogólne
Autor Wiadomość
Yvonne
Moderator

Wysłany: 2019-08-30, 11:02   Samochodziki - uwagi ogólne

Nie znalazłam wątku, w którym można pisać uwagi ogólnie do kanonu, a nie do poszczególnych części, zatem zakładam.

Otóż czytam po kolei samochodziki do konkursu i udarzyła mnie jedna rzecz dotycząca wieku rodziców nastoletnich bohaterów.

W tamtych czasach ludzie raczej rodzili dzieci mając lat 20, 20 kilka.
Teraz to się mocno przesunęło i kobiety często rodzą pierwsze dziecko grubo po trzydziestce albo i czterdziestce.

Tymczasem w kanonie mamy trzynastoletnie / czternastoletnie dzieci, których rodzice przedstawiani są jako stare osoby. A moim zdaniem powinni mieć lat między 30 a 40. No ewentualnie lekko po 40. Ale na pewno nie są starzy!

Przykłady?
- mama Ewy, trzynastolatki przedstawiana jest jako "siwowłosa pani w dużych rogowych okularach"
- ojciec Tella po przyjeździe do Jasienia mówi: "Cieszę się, że dałem się namówić na przyjazd tutaj. Może nareszcie na stare lata przeżyję jakąś sensacyjną przygodę?"

http://odbiblioteczkidoszafy.blogspot.com/

Ostatnio zmieniony przez Yvonne 2019-08-30, 11:07, w całości zmieniany 4 razy  

Mysikrólik
Zlotowicz
harcerz

Wysłany: 2019-08-30, 12:32   

Yvonne napisał/a:
Przykłady?
- mama Ewy, trzynastolatki przedstawiana jest jako "siwowłosa pani w dużych rogowych okularach"
- ojciec Tella po przyjeździe do Jasienia mówi: "Cieszę się, że dałem się namówić na przyjazd tutaj. Może nareszcie na stare lata przeżyję jakąś sensacyjną przygodę?"

Jak nie ma podanego wieku, to nic nie znaczy.
Można osiwieć w dość młodym wieku, zwłaszcza jak pracujesz na starym zamczysku gdzie straszy. :027:
Ojciec Tella mógł tylko tak powiedzieć, często ludzie dodają sobie w ten sposób.

A ile lat miał Tomasz?

johny
Moderator

Wysłany: 2019-08-30, 12:52   

Cytat:
A ile lat miał Tomasz?

A wiesz, ze mnie to tez zawsze zastanawiało! Biorąc pod uwagę, że w Uroczysku konczył chyba studia to musiał miec coś koło 24 lat. Uroczysko jest z 1957 roku. Wyspa z 1965, czyli jak zaczynał karierę detektywa amatora miał coś koło 30. Jak kończył zabawę w Złotej Rękawicy był sporo po 40. :-)
XIII VII III I V XX XIV 1

Yvonne
Moderator

Wysłany: 2019-08-30, 12:56   

Mysikrólik napisał/a:
Yvonne napisał/a:
Przykłady?

Jak nie ma podanego wieku, to nic nie znaczy.
Można osiwieć w dość młodym wieku, zwłaszcza jak pracujesz na starym zamczysku gdzie straszy. :027:

Ale sam przyznasz, że opis: "siwowłosa pani w dużych rogowych okularach" bardziej pasowałby do babci Ewy, niż mamy?

Ater
Głodny przygód

Wysłany: 2019-08-30, 13:52   

A jeśli to nie są najstarsze dzieci, tylko najmłodsze i rodzicie mogli być wtedy po 50.

Yvonne
Moderator

Wysłany: 2019-08-30, 14:08   

Ater napisał/a:
A jeśli to nie są najstarsze dzieci, tylko najmłodsze i rodzicie mogli być wtedy po 50.

Też o tym myślałam. Może tak być oczywiście, mimo że nic nie wiemy o rodzeństwie Ewy czy chłopców.

johny
Moderator

Wysłany: 2019-08-30, 14:11   

Yvonne napisał/a:
Ater napisał/a:

Też o tym myślałam. Może tak być oczywiście, mimo że nic nie wiemy o rodzeństwie Ewy czy chłopców.

Zaczynamy niebezpiecznie zbaczać w stronę słusznie już minioną (willa Krostka nadal nieodnaleziona) :-D
XIII VII III I V XX XIV 1

Czesio1
Administrator
Ojciec Prowadzący

Wysłany: 2019-08-30, 14:28   

johny napisał/a:

A wiesz, ze mnie to tez zawsze zastanawiało! Biorąc pod uwagę, że w Uroczysku konczył chyba studia to musiał miec coś koło 24 lat.

Johny,Uroczysko to nie Samochodzik :-P

Lepiej spróbować i wiedzieć, że się nie udało, niż żałować, że się nie spróbowało :-)

Yvonne
Moderator

Wysłany: 2019-08-30, 15:05   

johny napisał/a:
Zaczynamy niebezpiecznie zbaczać w stronę słusznie już minioną (willa Krostka nadal nieodnaleziona)

Bez obawy, johny :-)
Willi Krostka ani innych tego typu miejsc nie zamierzam szukać.
Zostawiam to tym, którzy mają z tego zabawę.

Niemniej jednak takie nieścisłości i dziwadła trochę mi zgrzytają podczas czytania.
Tak samo, jak kilka innych:

- Mysikrólik ucieka z Wyspy Miłości płynąc do brzegu wpław w samych majteczkach kąpielowych mając przy sobie: 12 000 zł. w kopercie, dokumenty, broszkę i zegarek Karen oraz kluczyki do junaka. Gdzie to wszystko trzymał, jak płynął? W majteczkach??? :-D

- Pan Samochodzik ląduje w studni po przecięciu sznura przez Kozłowskiego i jest cały mokry, ale cudem notes z zapiskami Karen jest cały i może bez problemu odczytać znaki templariuszy ...

I dużo, dużo więcej takich kwiatków :-)

Ostatnio zmieniony przez Yvonne 2019-08-30, 15:06, w całości zmieniany 1 raz  

Vasco
Głodny przygód

Wysłany: 2019-08-31, 01:59   

Jak się ogląda zdjęcia z tamtych lat, np. z wręczania dowodów osobistych, to ma się wrażenie, że ludzie stawali się starzy w okolicach 20-tki :(

VdL
Zlotowicz

Wysłany: 2019-08-31, 19:30   

Vasco napisał/a:
Jak się ogląda zdjęcia z tamtych lat, np. z wręczania dowodów osobistych, to ma się wrażenie, że ludzie stawali się starzy w okolicach 20-tki :(

Tu się zgodzę.
Kończył liceum, zakłada tłida i zapuszczał wąsy + baki w zestawie. Modgl składać podanie o mieszkanie.
Ostatnio zmieniony przez VdL 2019-08-31, 19:31, w całości zmieniany 1 raz  

chkaplan
Lubi przygody
eksplorator PS

Wysłany: 2019-10-07, 15:08   

Przepraszam, że piszę to tu - ale chyba nie ma do tego innego miejsca (a przynajmniej ja go nie zauważyłem !) -

- czy gdzieś na forum jest wątek dotyczący wymiany/sprzedaży książek z serii PS ?

(poniżej jest ten dotyczący białej serii - a co z pozostałymi pozycjami ???)
Przyjdź, imię swe zdradź.

PawelK
Moderator

Wysłany: 2019-10-07, 19:02   

chkaplan napisał/a:
Przepraszam, że piszę to tu - ale chyba nie ma do tego innego miejsca (a przynajmniej ja go nie zauważyłem !) -

Tutaj

chkaplan
Lubi przygody
eksplorator PS

Wysłany: 2019-10-08, 09:31   

PawelK napisał/a:
chkaplan napisał/a:

Tutaj

thx :564:

dzięki za link - bo pewnie szukał bym go w nieskończoność - proszę admina o skasowanie tej korespondencji - chyba, że komuś nowemu się przyda - można by np. założyć jakiś dział ze skrótami do różnych 'nietypowych" miejsc ?!
Przyjdź, imię swe zdradź.

Czesio1
Administrator
Ojciec Prowadzący

Wysłany: 2019-10-08, 09:57   

chkaplan napisał/a:

thx :564:

dzięki za link - bo pewnie szukał bym go w nieskończoność - proszę admina o skasowanie tej korespondencji - chyba, że komuś nowemu się przyda - można by np. założyć jakiś dział ze skrótami do różnych 'nietypowych" miejsc ?!

Niech zostanie. A jak ktoś coś poszukuje to zawsze można zapytać.

Lepiej spróbować i wiedzieć, że się nie udało, niż żałować, że się nie spróbowało :-)

Odpowiedz do tematu