Samochodziki - uwagi ogólne

Dział poświęcony sprawom ogólnym dotyczącym twórczości Zbigniewa Nienackiego
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Samochodziki - uwagi ogólne

Post autor: Yvonne »

Nie znalazłam wątku, w którym można pisać uwagi ogólnie do kanonu, a nie do poszczególnych części, zatem zakładam.

Otóż czytam po kolei samochodziki do konkursu i udarzyła mnie jedna rzecz dotycząca wieku rodziców nastoletnich bohaterów.

W tamtych czasach ludzie raczej rodzili dzieci mając lat 20, 20 kilka.
Teraz to się mocno przesunęło i kobiety często rodzą pierwsze dziecko grubo po trzydziestce albo i czterdziestce.

Tymczasem w kanonie mamy trzynastoletnie / czternastoletnie dzieci, których rodzice przedstawiani są jako stare osoby. A moim zdaniem powinni mieć lat między 30 a 40. No ewentualnie lekko po 40. Ale na pewno nie są starzy!

Przykłady?
- mama Ewy, trzynastolatki przedstawiana jest jako "siwowłosa pani w dużych rogowych okularach"
- ojciec Tella po przyjeździe do Jasienia mówi: "Cieszę się, że dałem się namówić na przyjazd tutaj. Może nareszcie na stare lata przeżyję jakąś sensacyjną przygodę?"
Ostatnio zmieniony 30 sie 2019, 11:07 przez Yvonne, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
Mysikrólik
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 5279
Rejestracja: 16 lip 2013, 14:37
Tytuł: harcerz
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 104 razy

Post autor: Mysikrólik »

Yvonne pisze:Przykłady?
- mama Ewy, trzynastolatki przedstawiana jest jako "siwowłosa pani w dużych rogowych okularach"
- ojciec Tella po przyjeździe do Jasienia mówi: "Cieszę się, że dałem się namówić na przyjazd tutaj. Może nareszcie na stare lata przeżyję jakąś sensacyjną przygodę?"
Jak nie ma podanego wieku, to nic nie znaczy.
Można osiwieć w dość młodym wieku, zwłaszcza jak pracujesz na starym zamczysku gdzie straszy. :027:
Ojciec Tella mógł tylko tak powiedzieć, często ludzie dodają sobie w ten sposób.

A ile lat miał Tomasz?
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Post autor: johny »

A ile lat miał Tomasz?
A wiesz, ze mnie to tez zawsze zastanawiało! Biorąc pod uwagę, że w Uroczysku konczył chyba studia to musiał miec coś koło 24 lat. Uroczysko jest z 1957 roku. Wyspa z 1965, czyli jak zaczynał karierę detektywa amatora miał coś koło 30. Jak kończył zabawę w Złotej Rękawicy był sporo po 40. :-)
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

Mysikrólik pisze:
Yvonne pisze:Przykłady?
- mama Ewy, trzynastolatki przedstawiana jest jako "siwowłosa pani w dużych rogowych okularach"
- ojciec Tella po przyjeździe do Jasienia mówi: "Cieszę się, że dałem się namówić na przyjazd tutaj. Może nareszcie na stare lata przeżyję jakąś sensacyjną przygodę?"
Jak nie ma podanego wieku, to nic nie znaczy.
Można osiwieć w dość młodym wieku, zwłaszcza jak pracujesz na starym zamczysku gdzie straszy. :027:
Ale sam przyznasz, że opis: "siwowłosa pani w dużych rogowych okularach" bardziej pasowałby do babci Ewy, niż mamy?
Ater
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 531
Rejestracja: 05 sie 2017, 22:54
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 27 razy
Otrzymał podziękowań: 37 razy

Post autor: Ater »

A jeśli to nie są najstarsze dzieci, tylko najmłodsze i rodzicie mogli być wtedy po 50.
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

Ater pisze:A jeśli to nie są najstarsze dzieci, tylko najmłodsze i rodzicie mogli być wtedy po 50.
Też o tym myślałam. Może tak być oczywiście, mimo że nic nie wiemy o rodzeństwie Ewy czy chłopców.
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Post autor: johny »

Yvonne pisze:
Ater pisze:A jeśli to nie są najstarsze dzieci, tylko najmłodsze i rodzicie mogli być wtedy po 50.
Też o tym myślałam. Może tak być oczywiście, mimo że nic nie wiemy o rodzeństwie Ewy czy chłopców.
Zaczynamy niebezpiecznie zbaczać w stronę słusznie już minioną (willa Krostka nadal nieodnaleziona) :-D
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

johny pisze: A wiesz, ze mnie to tez zawsze zastanawiało! Biorąc pod uwagę, że w Uroczysku konczył chyba studia to musiał miec coś koło 24 lat.
Johny,Uroczysko to nie Samochodzik :-P
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

johny pisze:Zaczynamy niebezpiecznie zbaczać w stronę słusznie już minioną (willa Krostka nadal nieodnaleziona)
Bez obawy, johny :-)
Willi Krostka ani innych tego typu miejsc nie zamierzam szukać.
Zostawiam to tym, którzy mają z tego zabawę.

Niemniej jednak takie nieścisłości i dziwadła trochę mi zgrzytają podczas czytania.
Tak samo, jak kilka innych:

- Mysikrólik ucieka z Wyspy Miłości płynąc do brzegu wpław w samych majteczkach kąpielowych mając przy sobie: 12 000 zł. w kopercie, dokumenty, broszkę i zegarek Karen oraz kluczyki do junaka. Gdzie to wszystko trzymał, jak płynął? W majteczkach??? :-D

- Pan Samochodzik ląduje w studni po przecięciu sznura przez Kozłowskiego i jest cały mokry, ale cudem notes z zapiskami Karen jest cały i może bez problemu odczytać znaki templariuszy ...

I dużo, dużo więcej takich kwiatków :-)
Ostatnio zmieniony 30 sie 2019, 15:06 przez Yvonne, łącznie zmieniany 1 raz.
Vasco
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 552
Rejestracja: 24 sie 2016, 21:16
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 41 razy

Post autor: Vasco »

Jak się ogląda zdjęcia z tamtych lat, np. z wręczania dowodów osobistych, to ma się wrażenie, że ludzie stawali się starzy w okolicach 20-tki :(
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

Vasco pisze:Jak się ogląda zdjęcia z tamtych lat, np. z wręczania dowodów osobistych, to ma się wrażenie, że ludzie stawali się starzy w okolicach 20-tki :(
Tu się zgodzę.
Kończył liceum, zakłada tłida i zapuszczał wąsy + baki w zestawie. Modgl składać podanie o mieszkanie.
Ostatnio zmieniony 31 sie 2019, 19:31 przez VdL, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Winnetou
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 91
Rejestracja: 16 paź 2017, 19:54
Miejscowość: Wawa
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Post autor: Winnetou »

Przepraszam, że piszę to tu - ale chyba nie ma do tego innego miejsca (a przynajmniej ja go nie zauważyłem !) -

- czy gdzieś na forum jest wątek dotyczący wymiany/sprzedaży książek z serii PS ?

(poniżej jest ten dotyczący białej serii - a co z pozostałymi pozycjami ???)
Obrazek
Przygodo, gdzie jesteś?
O sobie daj znać.
Przygodo, gdzie jesteś?
Przyjdź, imię swe zdradź.
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Post autor: PawelK »

chkaplan pisze:Przepraszam, że piszę to tu - ale chyba nie ma do tego innego miejsca (a przynajmniej ja go nie zauważyłem !) -
Tutaj
Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
Awatar użytkownika
Winnetou
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 91
Rejestracja: 16 paź 2017, 19:54
Miejscowość: Wawa
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Post autor: Winnetou »

PawelK pisze:
chkaplan pisze:Przepraszam, że piszę to tu - ale chyba nie ma do tego innego miejsca (a przynajmniej ja go nie zauważyłem !) -
Tutaj
thx :564:

dzięki za link - bo pewnie szukał bym go w nieskończoność - proszę admina o skasowanie tej korespondencji - chyba, że komuś nowemu się przyda - można by np. założyć jakiś dział ze skrótami do różnych 'nietypowych" miejsc ?!
Obrazek
Przygodo, gdzie jesteś?
O sobie daj znać.
Przygodo, gdzie jesteś?
Przyjdź, imię swe zdradź.
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

chkaplan pisze: thx :564:

dzięki za link - bo pewnie szukał bym go w nieskończoność - proszę admina o skasowanie tej korespondencji - chyba, że komuś nowemu się przyda - można by np. założyć jakiś dział ze skrótami do różnych 'nietypowych" miejsc ?!
Niech zostanie. A jak ktoś coś poszukuje to zawsze można zapytać.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Von Dobeneck
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Von Dobeneck »

Yvonne pisze:- mama Ewy, trzynastolatki przedstawiana jest jako "siwowłosa pani w dużych rogowych okularach"
Co prawda, swego czasu łykałem Samochodziki jak pelikan ryby, ale też się czasami nad tym zastanawiałem.
Kiedy ja miałem 13 lat, to mój ojciec miał 36 a mama 34. Byli młodzi, moim zdaniem, ale obecnym, bo wtedy to byli ramolami, tym bardziej, że nie słuchali KATA i Ironów :-D Ale moi koledzy z podstawówki mieli rodziców 50-cio i więcej letnich. Dopiero później dowiadywałem się, że mają rodzeństwo starsze od siebie o ponad 10 lat, więc różnica wieku była duża. Najlepszym przykładem jest mój kumpel, o rok ode mnie starszy, który był w jednej klasie ze swoim siostrzeńcem stryjecznym, czy jakoś tak. W każdym razie, byli jednolatkami, ale tamten powinien mu mówić per wujku, czy stryjku.
Konkludując, Nienacki pisał co mu ślina na język przyniesie i postarzał, tudzież odmładzał swoich bohaterów według własnego widzimisię, nie dbając o wiek, lub też nie wspominał o starszych latoroślach niektórych bohaterów. Mam nadzieję, że wyjaśniłem trochę całą sprawę, ale jeszcze większą, że ją bardziej zagmatwałem. :-D :-D :-D
Awatar użytkownika
Mysikrólik
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 5279
Rejestracja: 16 lip 2013, 14:37
Tytuł: harcerz
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 104 razy

Post autor: Mysikrólik »

A może Ewa była adoptowana przez starsze małżeństwo, a że nie miało to wpływu na akcję, to nie rozwijał wątku.


Gdy miałem 13 lat, moi rodzice mieli po 50.
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Post autor: PawelK »

Von Dobeneck pisze:siostrzeńcem stryjecznym
to już jakaś lekka perwersja - siostrzeniec to syn siostry a stryjeczny to znaczy, że siostra kolegi miała syna ze stryjem kolegi (czyli bratem ojca kolegi). Mocna jazda, jak w polskiej telenoweli.
Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
Von Dobeneck
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Von Dobeneck »

PawelK pisze:
Von Dobeneck pisze:siostrzeńcem stryjecznym
to już jakaś lekka perwersja - siostrzeniec to syn siostry a stryjeczny to znaczy, że siostra kolegi miała syna ze stryjem kolegi (czyli bratem ojca kolegi). Mocna jazda, jak w polskiej telenoweli.
Ja się nie podpisuję pod tym siostrzeńcem stryjecznym. Matka tego gnoja i mój kumpel, to rodzeństwo stryjeczne albo cioteczne. Paweł, weź daj spokój bo wyjdzie, że jestem jego ojcem z matki strony. :-D
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Post autor: PawelK »

Von Dobeneck pisze:Paweł, weź daj spokój bo wyjdzie, że jestem jego ojcem z matki strony.
:564: :564:
Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
Awatar użytkownika
Winnetou
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 91
Rejestracja: 16 paź 2017, 19:54
Miejscowość: Wawa
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Post autor: Winnetou »

Mysikrólik pisze:A może Ewa była adoptowana przez starsze małżeństwo, a że nie miało to wpływu na akcję, to nie rozwijał wątku.


Gdy miałem 13 lat, moi rodzice mieli po 50.
Myślę, niezależnie od innych dywagacji, np. dotyczących starszego rodzeństwa, albo tego, że niegdyś kobieta po 30-ce uważana była za "starą" - że jest to całkiem możliwe - ja np. mam obecnie 57 lat (oczywiście uważam się wciąż za młodego, a moja młodzieżowa literatura to PS, ha, ha :-D ) - a moja córeczka ma 3 lata. Łatwo więc obliczyć, że gdy będzie miała 13, ja będę dobiegał do 70-ki. Więc wszystko jest możliwe !
Obrazek
Przygodo, gdzie jesteś?
O sobie daj znać.
Przygodo, gdzie jesteś?
Przyjdź, imię swe zdradź.
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

chkaplan pisze: Myślę, niezależnie od innych dywagacji, np. dotyczących starszego rodzeństwa, albo tego, że niegdyś kobieta po 30-ce uważana była za "starą" - że jest to całkiem możliwe - ja np. mam obecnie 57 lat (oczywiście uważam się wciąż za młodego, a moja młodzieżowa literatura to PS, ha, ha :-D ) - a moja córeczka ma 3 lata. Łatwo więc obliczyć, że gdy będzie miała 13, ja będę dobiegał do 70-ki. Więc wszystko jest możliwe !
Chkplan, to przyjedź z córeczką na przyszłoroczny zlot. Może wtedy Beata pozwoli TomaszKowi zabrać Juliana. Będzie miał się z kim bawić.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Vasco
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 552
Rejestracja: 24 sie 2016, 21:16
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 41 razy

Post autor: Vasco »

Pomyśleć, że moja babcia została babcią w wieku 40 lat...
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Von Dobeneck
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Von Dobeneck »

Vasco pisze:Pomyśleć, że moja babcia została babcią w wieku 40 lat...
No i super. :564:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Forum ogólne Pan Samochodzik i Nienacki”