Z przygodą na ty Strona Główna

Z przygodą na ty

Forum Miłośników Przygody im. Pana Samochodzika

• FAQ • Szukaj • Użytkownicy • Grupy
• Rejestracja • Zaloguj • Album
Puzzle
Forum w mediach

Ciekawostki i inne
Autor Wiadomość
PawelK 
Moderator

Wysłany: 2017-05-09, 19:41   Ciekawostki i inne

Ponieważ nie ma takiego temat dotyczącego Nienackiego to dodałem :-D

Przy okazji kopiowania linku dla Zbychowca znalazłem dwa Dzienniki Urzędowe Wojewódzkiej Rady Narodowej w Łodzi. Jeden z 1965 roku, drugi z 1969. W obu jest informacja, że Zbigniew Nowicki-Nienacki został wybrany na radnego tejże Rady Narodowej - w 1965 na pierwszym miejscu, w 1969 na 5.

zbychowiec 
Administrator

Wysłany: 2017-05-09, 20:00   

Dzięki za utworzenie tematu.
To ja tutaj od razu dorzucę materiały IPN na temat Kpt. Stanisława Sojczyńskiego, czyli "Warszyca". Myślę, że to odpowiednie miejsce:
https://lodz.ipn.gov.pl/pl6/aktualnosci/38820,Kpt-Stanislaw-Sojczynski-Warszyc.html
https://ipn.gov.pl/pl/edukacja-1/wystawy/13647,Zolnierze-Warszyca.html

seth_22 
Uwielbia przygody

Wysłany: 2017-05-09, 20:59   

To ja dodam za "Odgłosami" z 1967 roku (nr 9), że był radnym WRN z powiatu skierniewickiego (przynajmniej w pierwszym podejściu) i członkiem Komisji Kultury.
Z wywiadu zatytułowanego "Pisarstwo a działalność społeczna" dowiadujemy się czym uzasadnia taką drogę życiową.

Na koniec Nienacki zdradza, że właśnie napisał "Księgę strachów", a do druku poszła pierwsza część "Liści dębu. Wywiad kończy informacją, że planuje przeprowadzkę na wieś. nie chodzi jednak jeszcze o Jerzwałd, lecz "domek nad Wartą w powiecie wieluńskim". Dalej tłumaczy, że "w dobie samochodów i tranzystorów życie na wsi nie jest uciążliwe" i zamierza mieszkać "w głuchej wsi, trzynaście kilometrów od najbliższego miasta i kilka kilometrów od stacji kolejowej".

Jest to o tyle ciekawe, że być może właśnie wtedy Nienacki odkrył dwór (na nienacki.art.pl istnieje dobrze udokumentowany materiał Tomasza Szwagrzaka, z którego wynika, że inspirację stanowił pałac w Starym Gostkowie - to wprawdzie dosyć daleko od ewentualnego miejsca zamieszkania, ale przecież poszukiwana domu trwały dosyć długo) i elementy krajobrazu, które później wykorzystał w książce.

Na deser jeszcze ciekawostka z książki Szylaka, podana za wywiadem "Uroki wakacyjnej przygody" przeprowadzonym przez H. Grześkowiak i wydrukowanym w "Przyjaciółce" (nr 22 z 1977 roku) - po "Złotej rękawicy" miały powstać "Wakacje Pana Samochodzika". Szkoda, że pomysł nie doczekał się realizacji.
Ostatnio zmieniony przez seth_22 2017-05-10, 19:57, w całości zmieniany 4 razy  

Odpowiedz do tematu