Muzeum Magicznego realizmu - Wisła 2018

Dział poświęcony relacjom z naszych wypraw
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Muzeum Magicznego realizmu - Wisła 2018

Post autor: VdL »

Obrazek

Trafiłem tam przez przypadek. Nie słyszałem o tym magicznym miejscu. Nie znałem również wcześnie postaci Juliana Ochorowicza.
Ochorowicz był niesamowitą osobą. Uważał się za psychologa, a jednocześnie był wynalazcą, badaczem, znawcą Egiptu i biznesmenem.
Stworzył podstawy działania telewizji !!!
Jego opatentowany telefon był lepszy od Wersji Bella i Edisona i był produkowany przez 20 lat.
To dzięki niemu możemy i będziemy mogli zobaczyć wieżę Eiflla, która 20 lat po otwarciu wystawy światowej miała zostać zburzona, a dokonał to dzięki zainstalowaniu nadajnika na wierzy, gdzie dzięki niemu były transmitowane koncerty Opery Paryskiej i to właśnie przesądziło, że nie została rozebrana.
Był znawcą Egiptu, podzielił się swoimi spostrzeżeniami ze swoim przyjacielem Bolesławem Prusem, który wykorzystał je w „Faraonie”. Jego postać została natomiast wykorzystana w „Lalce” w roli Ochockiego.
Kiedy potrzebował środków finansowych na swoje badania budował wille w Zakopanem i Wiśle, następnie je wynajmował lub sprzedawał. Naprawdę ciekawy człowiek renesansu.
Do „Ochorowiczówki” trafiłem z innego powodu, mianowicie jest tam wystawa surrealistów. Salvadora Dali, Beksińskiego, Jaśnikowskiego czy Kalety.

kilka prac Salwadora Dali:

Obrazek


Obrazek



Obrazek

Obrazek


Obrazek

Beksiński:

Obrazek

Obrazek

Jednak najbardziej urzekły mnie prace Jaśnikowskiego:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Skala niektórych obrazów:

Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8848
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 49 razy
Otrzymał podziękowań: 367 razy

Post autor: TomaszK »

Obrazy Jaśnikowskiego, rzeczywiście robią wrażenie. Lubię ten rodzaj malarstwa, chociaż tego artysty wcześniej nie znałem. Czy to jest ten sama grafik, który rysuje alternatywną historię wojny polsko-radzieckiej ? Taką z robotami i superczołgami.
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

TomaszK pisze:Obrazy Jaśnikowskiego, rzeczywiście robią wrażenie. Lubię ten rodzaj malarstwa, chociaż tego artysty wcześniej nie znałem. Czy to jest ten sama grafik, który rysuje alternatywną historię wojny polsko-radzieckiej ? Taką z robotami i superczołgami.
Możliwe.


Obrazek
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3886
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 115 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Post autor: Barabasz »

TomaszK pisze:Obrazy Jaśnikowskiego, rzeczywiście robią wrażenie. Lubię ten rodzaj malarstwa, chociaż tego artysty wcześniej nie znałem. Czy to jest ten sama grafik, który rysuje alternatywną historię wojny polsko-radzieckiej ? Taką z robotami i superczołgami.
Czy zie chodzi Ci TomaszKu czasem o Jakuba Różalskiego?

Obrazek

>>>Strona artysty

Dla mnie jego prace to prawdziwe dzieła, klasa wyżej.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8848
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 49 razy
Otrzymał podziękowań: 367 razy

Post autor: TomaszK »

Tak, to ten, jest genialny. To chyba też jest realizm magiczny ?

Zastanawiałem się skąd znam tę nazwę i przypomniało mi się, że do realizmu magicznego jest zaliczane (już spoza sztuk plastycznych) "Siódme wtajemniczenie" Niziurskiego.
Ostatnio zmieniony 12 lut 2018, 11:16 przez TomaszK, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Relacje z naszych wypraw”