Z przygodą na ty Strona Główna

Z przygodą na ty

Forum Miłośników Przygody im. Pana Samochodzika

• FAQ • Dane_osobowe • Szukaj • Użytkownicy • Grupy
• Rejestracja • Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Prowansja 2021-22
Autor Wiadomość
oldmalarz
Przygodomaniak
artysta malarz

Wysłany: 2019-07-01, 17:17   Prowansja 2021-22

Jako ze nikt nie kwapi sie z założeniem tematu ..pokusiłem sie o otwarcie go i mam nadzieje kontynuacje aż do szczesliwego końca jego realizacji..
Pytanie pierwsze ile jest osób chetnych i napalonych (na dzień dzisiejszy) (oprócz tych znanych) :) ? bo wiadomo ze to sie zmieni .. a czas mija szybko .. bo nie wiadomo czy jest sens rozwijac ten plan dla szerszego grona ( bo ja i tak pojade niezaleznie czy ten plan wypali czy nie)
wstepnie trasa wynosi ok 2000 km.. 20 godzin jazdy .. czyli jakieś 800zł 2000km czyli 1600-2000 zł tam i z powrotem dla osobówki z niskim spalaniem ..

wynajecie domku np w Reillanne czterosobowego to 1.050 PLN za tydzień..
czyli srednio wychodzi to 1000zł za osobe bez żarcia i od tego punktu moglibyśmy wyjsc w góre jako temat do dyskusji ..licze na odzew i zdanie innych ..zainteresowanych..

prowancja.jpg
Plik ściągnięto 10 raz(y) 518.04 KB

Ostatnio zmieniony przez oldmalarz 2019-07-01, 17:24, w całości zmieniany 4 razy  

VdL 
Zlotowicz

Wysłany: 2019-07-01, 18:15   

My wchodzimy w to, choćby nie wiadomo co. Temat nam się bardzo podoba.
I tak jak poprzednio pewnie w zależności od chętnych dopasujemy transport. Busy lub autokar.

Powinniśmy również wpisywać miejsca w których warto być, osobiście jeszcze się tym nie zająłem.

Jako miejsce do zaliczenia proponuje:
1.ogrody Moneta, Maneta i Cesanne
Ostatnio zmieniony przez VdL 2019-07-01, 18:21, w całości zmieniany 1 raz  

johny
Moderator

Wysłany: 2019-07-01, 18:33   

Też w to wchodzę! :564: Mam teraz klienta, który wynajmuje autobusy, dowiem się co i jak. A auta ma zacne. :-)
XIII VII III I V XX XIV 1

oldmalarz
Przygodomaniak
artysta malarz

Wysłany: 2019-07-01, 18:42   

johny napisał/a:
Też w to wchodzę!

no ciebie Vdl'a i fantomasa licze jako pewniaków.. tylko co na to reszta?
bo jak nas było by mało to bus w zupełnosci starczy .. tak myslelismy ze bus albo dwa..:)
trzeba bedzie przeliczyc ile taki bus pali i ile wyjdzie paliwo . bo z tego co wszedzie pisza najlepiej po prowansji poruszac sie własnie samochodami ..sadze że z Fantomasem i Ywonne jakos to ogarniemy niezaleznie od frekfencji...:)

Hanka 
Zlotowicz
Hanka

Wysłany: 2019-07-01, 18:43   

johny napisał/a:
Też w to wchodzę! :564: :-)

ja też :-) (ale nie swoim samochodem )

oldmalarz
Przygodomaniak
artysta malarz

Wysłany: 2019-07-01, 18:54   

Doskonały pomysl niech kazdy pisze swoje miejsca żebysmy wszyscy byli zadowoleni i aby plan zlotu (wycieczki) był naszym wspólnym dziełem ! :)

Jako miejsce do zaliczenia proponuje:
1.ogrody Moneta, Maneta i Cesanne
2.Dom Cezanne na 9 Avenue Paul Cézanne w Aix-en-Provence.
3.Arles, czyli miejsce, gdzie tworzył boski Vincent van Gogh
The Renoir museum in Cagnes-sur-mer
http://www.cezanne-en-pro...ier-de-cezanne/

pewnie tez jakaś winnica by sie przydała ale to pewnie Fantomas bedzie wiedział która jest najlepsza..

Hanka napisał/a:
johny napisał/a:
Też w to wchodzę! :564: :-)

ja też :-) (ale nie swoim samochodem )

tak po cichu na ciebie liczyłem ale siedziałem cicho aby nie zapeszyć :D

Lista zdecydowanych

Johny +...
VDL+..
Oldmalarze+...
Hanka
Fantomas

Ywonne +...
Ostatnio zmieniony przez oldmalarz 2019-07-07, 00:20, w całości zmieniany 7 razy  

oldmalarz
Przygodomaniak
artysta malarz

Wysłany: 2019-07-01, 19:13   

znalazłem tez taki artykuł z opcją samolotową ..ale do tego potzrebna jest Ywonne bo nie wiem czy dalibysmy rade z TGV :) a na miejscu tzreba by i tak wynając jakies srodek transportu ..

Dojazd
• Najszybciej do Prowansji dostaniemy się samolotem. Za przelot w obie strony z Warszawy do Marsylii zapłacimy od 319 zł (Air France). Możemy również polecieć do Paryża, płacąc w obydwie strony od 258 zł (Air France), a stamtąd, szybką koleją TGV, w ciągu niespełna trzech godzin dotrzemy do Marsylii. Z Nicei blisko jest do wschodniej Prowansji, na Lazurowe Wybrzeże i do Monako. Cena biletu z Warszawy (w obie strony) od 311 zł. www.tgv.com

• Znacznie więcej czasu i pieniędzy poświęcimy na podróż pociągiem. Z Polski do Francji nie ma bezpośredniego połączenia. Na trasie z Warszawy do Paryża trzeba się przesiadać m.in. w Berlinie i Kolonii, a podróż zajmuje około 16 godzin. A stamtąd jeszcze ponad 500 km do Prowansji! Bilety na trasie Warszawa–Paryż kosztują od 500 zł w jedną stronę. Z Paryża do Marsylii dotrzemy w ciągu trzech godzin pociągiem TGV – za ok. 90 euro (315 zł). • Podróż autokarem również jest czasochłonna i wcale nie najtańsza. Za bilet na trasie Warszawa–Paryż zapłacimy od 225 zł. www.eurolines.pl • Jadąc własnym samochodem, należy liczyć się z kosztem około 1200 zł za benzynę. Autostrady są płatne 3,5–33 euro w zależności od długości odcinka. Dlatego warto korzystać z sieci dróg lokalnych. Trzeba jednak uważać na ograniczenia prędkości i rygorystycznych policjantów wypatrujących piratów drogowych z lornetką (nie ma z nimi dyskusji, a mandaty potrafią sięgać kilkuset euro).

http://www.national-geogr...dla-oszczednych

VdL 
Zlotowicz

Wysłany: 2019-07-01, 20:36   

Nie miałem odwagi zaproponować, ale jeśli udałoby nam się jeszcze wygospodarować 2 dni w Paryżu, byłoby SUPER!

Yvonne 
Moderator

Wysłany: 2019-07-01, 20:46   

oldmalarz napisał/a:
Za przelot w obie strony z Warszawy do Marsylii zapłacimy od 319 zł (Air France). Możemy również polecieć do Paryża, płacąc w obydwie strony od 258 zł (Air France)

Nie chce mi się wierzyć w te ceny :shock:
Air France?
Poważnie?
To nie wiem, kiedy trzeba rezerwować.
Mnie do tej pory najtaniej udało się lecieć nie tanimi liniami za 550 zł. kupując bilety w lutym na lipiec.

Ale kto wie ... kto wie ...

http://odbiblioteczkidoszafy.blogspot.com/

Yvonne 
Moderator

Wysłany: 2019-07-01, 20:50   

A teraz poważnie - wątek super, Oldmalarzu! :-)
Plan super, tylko ... my nie wiemy, kiedy będziemy mogli uczestniczyć w takich wydarzeniach.
W styczniu bowiem powiększy nam się rodzina i nie wiem, jak szybko zdecydujemy się podróżować w takim dość intensywnym trybie. A nasze zloty są przecież zawsze intensywne :-)

Ale planować mogę, a co? Kto mi zabroni?
Osobiście uważam, że busy najlepsze.

Co do miejsc, które ja na pewno chciałabym zobaczyć, to oczywiście najważniejsza trójca miejska - Cannes, Nicea i Saint-Tropez.
Z innych miejsc koniecznie - Grasse, czyli stolica perum i Arles, czyli miejsce, gdzie tworzył boski Vincent van Gogh.

Ostatnio zmieniony przez Yvonne 2019-07-01, 20:52, w całości zmieniany 4 razy  

oldmalarz
Przygodomaniak
artysta malarz

Wysłany: 2019-07-01, 21:03   

Yvonne napisał/a:
A teraz poważnie - wątek super, Oldmalarzu! :-)
Plan super, tylko ... my nie wiemy, kiedy będziemy mogli uczestniczyć w takich wydarzeniach.
.

..doskonale to rozumiem ..dlatego wpisałem date 2021 lub 2022 ..i dpisałem cie do listy z szacunku..miejmy nadzieje że to sie jakoś rozzwiąże pozytywnie do tego czasu..
sadze że jakoś w mire możliwościpomożes nam też w poszukiwaniu czy dogadaniu sie na kwatere..... zresztą pogadamy na żaglach ...

Yvonne 
Moderator

Wysłany: 2019-07-01, 21:11   

oldmalarz napisał/a:
dlatego wpisałem date 2021 lub 2022 ..i dpisałem cie do listy z szacunku..miejmy nadzieje że to sie jakoś rozzwiąże pozytywnie do tego czasu..

Jasne, że się rozwiąże :-D
Nie jestem wszak słonicą :-D

oldmalarz napisał/a:
sadze że jakoś w mire możliwościpomożes nam też w poszukiwaniu czy dogadaniu sie na kwatere

Jasne, że tak!
Zresztą mam nadzieję, że uda nam się pojechać.

VdL 
Zlotowicz

Wysłany: 2019-07-01, 21:23   

Yvonne napisał/a:
oldmalarz napisał/a:
dlatego wpisałem date 2021 lub 2022 ..i dpisałem cie do listy z szacunku..miejmy nadzieje że to sie jakoś rozzwiąże pozytywnie do tego czasu..

Jasne, że się rozwiąże :-D
Nie jestem wszak słonicą :-D

oldmalarz napisał/a:
sadze że jakoś w mire możliwościpomożes nam też w poszukiwaniu czy dogadaniu sie na kwatere

Jasne, że tak!
Zresztą mam nadzieję, że uda nam się pojechać.

Nie wyobrażam sobie Sobie, że Was nie będzie. Planujemy wspólnie, zlot i plan się dopasuje. Mamy dużo czasu aby to zorganizować. Trzymany kciuki!!!
Ostatnio zmieniony przez VdL 2019-07-01, 21:25, w całości zmieniany 1 raz  

Yvonne 
Moderator

Wysłany: 2019-07-01, 21:25   

VdL napisał/a:
Planujemy wspólny złotych i plan się dopasuje. Mamy dużo czasu aby to zorganizować.

Otóż to!
A ja niedługo będę miała bardzo dużo czasu, zatem postaram się przygotować ciekawy plan.

Ale oczywiście piszcie wszyscy zainteresowani zlotem, co byście chcieli zobaczyć.

PawelK
Moderator

Wysłany: 2019-07-01, 21:31   

Yvonne napisał/a:
oldmalarz napisał/a:
Za przelot w obie strony z Warszawy do Marsylii zapłacimy od 319 zł (Air France). Możemy również polecieć do Paryża, płacąc w obydwie strony od 258 zł (Air France)

Nie chce mi się wierzyć w te ceny :shock:
Air France?
Poważnie?
To nie wiem, kiedy trzeba rezerwować.
Mnie do tej pory najtaniej udało się lecieć nie tanimi liniami za 550 zł. kupując bilety w lutym na lipiec.

Ale kto wie ... kto wie ...

Pewnie da się za ca. 200 złotych w jedną stronę ale:
a) nie ma bezpośredniego lotu tylko w Paryżewie trzeba przejechać z de Gaulle'a na Orly i w drodze powrotnej w drugą stronę.
b) to są ceny z bagażem podręcznym co w wypadku podróżowania z dziećmi jest nierealne.

oldmalarz
Przygodomaniak
artysta malarz

Wysłany: 2019-07-01, 21:40   

no gdzie ? to są ceny z 2010 spórzcie na artykuł ..

Yvonne 
Moderator

Wysłany: 2019-07-01, 21:43   

Jeśli chodzi o Prowansję, to na miejscu środek transportu jest raczej niezbędny, jeśli chcemy w kilka dni zobaczyć wiele miejsc.
Moim zdaniem w grę wchodzą tylko busy, albo samochody własne.

PawelK
Moderator

Wysłany: 2019-07-01, 21:44   

oldmalarz napisał/a:
no gdzie ? to są ceny z 2010 spórzcie na artykuł ..

No tak, wtedy było znacząco taniej. Loty zaczęły gwałtownie drożeć ca. 4 lata temu.

Fantomas
Przygodomaniak

Wysłany: 2019-07-01, 22:02   

A właśnie chciałem zaproponować jako pierwszy dom Cezanna w Aix-en-Provence. To bardzo miłe miasto. W pobliżu jest góra św. Wiktorii, którą Cezanne tak chętnie malował. Z Krzyżem Prowansji na samym szczycie i opuszczonym klasztorem pod nim. Podejście jest raczej z tych lżejszych, chociaż w upale to wszystko męczy :-) . Na mnie ogromne wrażenie zrobiło Arles oraz Awinion i te miejsca wam proponuję. Piękne jest też Baux de Provence i akwedukt Pont du Gard. Osobiście chciałbym zobaczyć Aigues Mortes, Camargue oraz Przełom Verdon. Jestem za tym, żeby uroki przyrody i przygody połączyć z zabytkami. Co do lotów to ja latałem z Modlina do Marsylii. Lot 2 godziny 10 minut. Przewoźnik Ryanair, cena około 400 zł w dwie strony od osoby. Lot jest fantastyczny jeśli jest dobra pogoda bo ogląda się Alpy z góry to raz, a dwa trochę przygody przy lądowaniu :-)

Yvonne 
Moderator

Wysłany: 2019-07-01, 22:06   

Fantomas napisał/a:
Co do lotów to ja latałem z Modlina do Marsylii. Lot 2 godziny 10 minut. Przewoźnik Ryanair, cena około 400 zł w dwie strony od osoby. Lot jest fantastyczny jeśli jest dobra pogoda bo ogląda się Alpy z góry to raz, a dwa trochę przygody przy lądowaniu

No tak, ale co potem na miejscu?
Jak się przemieszczałeś?

oldmalarz
Przygodomaniak
artysta malarz

Wysłany: 2019-07-01, 22:13   

Fantomas napisał/a:
Lot 2 godziny 10 minut. Przewoźnik Ryanair, cena około 400 zł w dwie strony od osoby. Lot jest fantastyczny jeśli jest dobra pogoda bo ogląda się Alpy z góry to raz, a dwa trochę przygody przy lądowaniu :-)

no samolot tańszy bezapelacyjnie ..i nie meczy jak 20 godzinna jazda ..ale jestesmy bez srodka transportu ..chyba że jest opcja na miejscu wynając za rozsądna kwote busa inaczej z bólem serca trzeba tę opcje odrzucić...

johny
Moderator

Wysłany: 2019-07-01, 22:36   

Co do noclegów. Mój kolega z Londynu, Paweł, którego niektórzy mieli okazję poznać ma wspólnika Irlandczyka wynajmującego domy w okolicy Nicei. Zasięgnę zatem języka. :-)

Fantomas
Przygodomaniak

Wysłany: 2019-07-02, 08:23   

johny z Nicei będzie daleko do wielu atrakcji Prowansji. Moje zdanie jest takie, że baza powinna być gdzieś w czworokącie: Nimes-Awinion-Aix-en-Provence-Arles. Dodałbym Sisteron do miejsc wartych zobaczenia :-)

oldmalarz
Przygodomaniak
artysta malarz

Wysłany: 2019-07-02, 14:10   

tylko cały czas trzeba ustalić liczbe uczestników deklarujących sie na 1000% bo tak to nie ruszymy z miejsca i nie bedzie można rozglądać sie za kwaterą .. :-|
ani też nie bedzie wiadomo czy wziąć bus ..dwa busy czy własne wozio...

Fantomas
Przygodomaniak

Wysłany: 2019-07-02, 17:28   

Mam tutaj ciekawego bloga. Poczytajcie. Na pewno będą z nami mniejsze i większe dzieci. Popatrzcie na te miejsca. W części byłem i gwarantuję, że w większości być warto. Zastanówcie się jaki miesiąc wybrać na wyjazd. Jak długi pobyt planujemy? Ja osobiście proponowałbym 10 dni. Może czerwiec? Lipiec i Sierpień bywają bardzo upalne. Jeśli mamy coś zobaczyć na samym Lazurowym Wybrzeżu to może na początku lub na końcu wyjazdu. Na Lazurowym Wybrzeżu byłem w Cannes, Nicei, Frejus St. Raphael oraz Monte Carlo. Osobiście Cannes bym nie polecał. Może Nicea+Monte Carlo?
https://kidsandgo.pl/tag/wakacje-w-prowansji/

Yvonne 
Moderator

Wysłany: 2019-07-02, 18:34   

Fantomas napisał/a:
Osobiście Cannes bym nie polecał.

Dlaczego?
W każdym razie jeśli pojadę, to na pewno wszystkie te 3 miasta chciałabym zobaczyć, zarówno Niceę, Cannes, jak i Saint-Tropez.
Najwyżej busiki się rozdzielą i jedni pojadą, a drudzy nie.
Tak jak w Paryżu Wieża i Luwr albo cmentarz i Montmartre.

Fantomas
Przygodomaniak

Wysłany: 2019-07-02, 22:57   

Bo w Cannes nie ma nic wartego obejrzenia. Jest naprawdę piękna plaża oraz niezliczona ilość butików Dior, Prada, Miu Miu, Chanel i tysiąc innych i to wszystko :-) . Są wyspy i te można byłoby sprawdzić, czy warto je zwiedzić :-) . Zastanawiam się nad Marsylią. Mamy pewną nową tradycję płynięcia, a ze Starego Portu w Marsylii, który jest też bardzo ciekawy można popłynąć na Wyspę If. W Marsylii jest jeszcze do zwiedzenia Notre Dame de la Garde że wspaniałym punktem widokowym i jeszcze kilka innych atrakcji :-)

Fantomas
Przygodomaniak

Wysłany: 2019-07-18, 17:29   

Zrobiłem taką moją listę miejsc do zwiedzenia w Prowansji, zawierającą oczywiście sugestie Oldmalarza oraz Yvonne :-) Kolejność oczywiście robocza :-)
1. Monte Carlo i Nicea,
2. Awinion,
3. Kanion Verdon,
4. Arles,
5. Góra św. Wiktorii i Aix-en-Provence,
6. Baux de Provence i Pont du Gard,
7. Grasse
8. St. Tropez i Cannes
9. Camargue i Aigues Mortes
10. Twierdza Sisteron
Na liście rezerwowej można umieścić:
1. Marsylię wraz Calanque i Wyspą If,
2. Plażę w Cassis,
3. Miejsca związane z Kodem Leonarda Da Vinci jak Saint Maximin la Sainte Baume czyli Grota św. Marii Magdaleny i Bazylika św. Marii Magdaleny,
4. Nimes,
5. Opactwo St. Gilles
Lista nie jest zamknięta, a zatem dyskutujmy :-)
Ostatnio zmieniony przez Fantomas 2019-07-18, 17:38, w całości zmieniany 1 raz  

VdL 
Zlotowicz

Wysłany: 2019-07-18, 18:07   

pomyślmy nad wariantem podróży samolotem i wynajęcia samochodów na miejscu. Myslę, że jeśli wynajmie się auto na kilka dni, cena będzie porównywalna z trasą własnym autem. Będziemy na pewno mniej umęczeniu i zaoszczędzimy czas.

Tak sobie, że loty są za pewne przez Paryż, można zostać tam np 2 dni.

Yvonne 
Moderator

Wysłany: 2019-07-18, 20:33   

Fantomas napisał/a:
Zrobiłem taką moją listę miejsc do zwiedzenia w Prowansji, zawierającą oczywiście sugestie Oldmalarza oraz Yvonne

Fantomasie, ja bym proponowała niektóre miejsca trochę opisać i przybliżyć potencjalnym Zlotowiczom o co chodzi.
Nie wszystkie z miejsc wymienionych przez Ciebie to jakieś znane ogólnie wszystkim.

Niektóre są oczywiste, wiadomo - Nicea, Cannes, Saint-Tropez, Monte Carlo, Awinion czy Marsylia.

Ale inne wymagają doprecyzowania DLACZEGO je proponujemy.

Kilka z nich:
1. Arles - miejsce, w którym swoje piękne dzieła tworzył Vincent van Gogh
2. Grasse - stolica perfum
3. Calanques - środziemnomorskie fiordy, wybrzeża o pięknej formie
4. Pont du Gard - rzymski akwedukt

Resztę zostawiam Tobie, Fantomasie :-)

Ostatnio zmieniony przez Yvonne 2019-07-18, 21:27, w całości zmieniany 4 razy  

Yvonne 
Moderator

Wysłany: 2019-07-18, 20:34   

Fantomas napisał/a:
1. Marsylię wraz Calanque i Wyspą If,

To bym wpisała na listę obowiązkową.
Mogę zrezygnować z Monte Carlo, które mnie w ogóle nie interesuje.

Ale oczywiście zadecyduje większość.

johny
Moderator

Wysłany: 2019-07-18, 20:35   

Yvonne napisał/a:
Mogę zrezygnować z Monte Carlo, które mnie w ogóle nie interesuje.

A mnie i owszem! :-)

johny
Moderator

Wysłany: 2019-07-18, 20:37   

Yvonne napisał/a:
Fantomasie, ja bym proponowała niektóre miejsca trochę opisać i przybliżyć potencjalnym Zlotowiczom o co chodzi.
Nie wszystkie z miejsc wymienionych przez Ciebie to jakieś znane ogólnie wszystkim.

Ja tam łykam wszystko jak pelikan! :-)

Yvonne 
Moderator

Wysłany: 2019-07-18, 20:39   

VdL napisał/a:
pomyślmy nad wariantem podróży samolotem i wynajęcia samochodów na miejscu. Myslę, że jeśli wynajmie się auto na kilka dni, cena będzie porównywalna z trasą własnym autem. Będziemy na pewno mniej umęczeniu i zaoszczędzimy czas.

Tak sobie, że loty są za pewne przez Paryż, można zostać tam np 2 dni.

Już to przerabialiśmy.
Moim zdaniem koszt będzie za wysoki, zwłaszcza dla rodzin.
Nie sądzę, abyśmy kupili bilety na samolot tańsze niż 500 zł. za osobę.
Dla rodziny czteroosobowej to już będzie 2000 zł. Do tego trzeba doliczyć koszt wynajęcia samochodu, również jednego na rodzinę, czyli ta rodzina pokrywa cały koszt.
Moim zdaniem busy lub autokar to znów będzie najlepsza opjca.

Co do Paryża.
Tak, jak ostatnio byłam za, tak teraz jestem przeciwna.
Szkoda czasu. Planujemy spędzić w Prowansji 8-9 dni. Plus podróż, to już nam się robią prawie 2 tygodnie.
W Paryżu już byliśmy i najważniejsze rzeczy widzieliśmy.
A jak komuś jest mało, to można zrobić kiedyś sam Paryż na weeekend.

Czesio1 
Administrator
Ojciec Prowadzący

Wysłany: 2019-07-18, 21:19   

Yvonne napisał/a:

Już to przerabialiśmy.
Moim zdaniem koszt będzie za wysoki, zwłaszcza dla rodzin.
Nie sądzę, abyśmy kupili bilety na samolot tańsze niż 500 zł. za osobę.
Dla rodziny czteroosobowej to już będzie 2000 zł. Do tego trzeba doliczyć koszt wynajęcia samochodu, również jednego na rodzinę, czyli ta rodzina pokrywa cały koszt.
Moim zdaniem busy lub autokar to znów będzie najlepsza opjca.

No i jaka wspaniała integracja przez drogę. A jak jeszcze się ma takich kierowców jak Szwagier i Piękny Antonio to już full wypas. :564:

Lepiej spróbować i wiedzieć, że się nie udało, niż żałować, że się nie spróbowało :-)

Yvonne 
Moderator

Wysłany: 2019-07-18, 21:22   

Czesio1 napisał/a:
No i jaka wspaniała integracja przez drogę.

Otóż to!
Czesio wie o co chodzi :-)
To jest zdecydowanie plus dodatni :-D
Wystarczy obejrzeć sobie filmik, na którym śpiewamy Jolkę i inne hity ...

Ostatnio zmieniony przez Yvonne 2019-07-18, 21:22, w całości zmieniany 1 raz  

Fantomas
Przygodomaniak

Wysłany: 2019-07-18, 21:54   

VdL z Paryża do Nicei czy Marsylii jest kawał drogi to około 800 km do Marsylii i na pewno ponad 900 do Nicei. W drodze do Prowansji może dałoby się coś zobaczyć (gdybyśmy wybrali np. autobus) ale to bardziej Lyon.
Co do atrakcji:
Baux de Provence - to ruiny średniowiecznej górskiej twierdzy oraz muzeum santonów. Piękne widoki. Pokazy strzelania z trebusza i inne ciekawe atrakcje.
Nimes - to amfiteatr rzymski, może będziemy mieli szczęście i trafimy na walki byków oraz muzeum, w którym wyświetla się godzinny film o historii miasta.
Arles - należy dodać, że jest tam amfiteatr rzymski, teatr rzymski, termy rzymskie, piękna świątynia pw. św. Teofila.
Aix-en-Provence - to miasto rzymskie, gdzie można zwiedzić muzeum Cezanna. Pobliską górę św. Wiktorii chętnie malował.W Aix mieści się także pewna świątynia rozbudowywana w różnych stylach
Ostatnio zmieniony przez Fantomas 2019-07-18, 21:58, w całości zmieniany 1 raz  

Yvonne 
Moderator

Wysłany: 2019-07-18, 21:56   

Fantomas napisał/a:
muzeum santonów.

Co to są santony? :shock:
Nie znam tego słowa.

Fantomas napisał/a:
Nimes - to amfiteatr rzymski, może będziemy mieli szczęście i trafimy na walki byków

Dziękuję za takie "szczęście". Ja odmawiam udziału w takim wydarzeniu :027:

Fantomas
Przygodomaniak

Wysłany: 2019-07-18, 22:00   

Yvonne to figurki umieszczane w szopce bożonarodzeniowej :-) . Najpiękniejszy i największy amfiteatr rzymski to ten w Arles :-)
Ostatnio zmieniony przez Fantomas 2019-07-18, 22:01, w całości zmieniany 1 raz  

Yvonne 
Moderator

Wysłany: 2019-07-18, 22:08   

Fantomas napisał/a:
Yvonne to figurki umieszczane w szopce bożonarodzeniowej

A widzisz, nie znałam tej nazwy.
Zawsze słyszałam raczej figurki, nawet po francusku :-)

Dzięki Tobie nauczyłam się nowego słowa :-)

Yvonne 
Moderator

Wysłany: 2019-07-18, 22:08   

Fanotmasie, a inne punkty z planu objaśnisz?

Fantomas
Przygodomaniak

Wysłany: 2019-07-18, 22:13   

Camargue - kraina, w której występują dzikie konie i flamingi. Aigues Mortes twierdza krzyżowców wybudowana przez Ludwika IX Świętego na potrzeby rycerstwa krucjatowego :-)

Yvonne 
Moderator

Wysłany: 2019-07-18, 22:18   

Proponuję napisać to ładnie, jako listę z objaśnieniami.
Żeby nie trzeba było szukać po postach.

Fantomas
Przygodomaniak

Wysłany: 2019-07-18, 22:19   

Na wyspie If znajduje się słynny fort i późniejsze więzienie. W nim więźniem był Hrabia Monte Christo :-) Od razu można zwiedzić słynny port marsylski :-)

johny
Moderator

Wysłany: 2019-07-19, 01:17   

Fantomas napisał/a:
Nimes - to amfiteatr rzymski, może będziemy mieli szczęście i trafimy na walki byków oraz muzeum, w którym wyświetla się godzinny film o historii miasta.

W Nimes, w amfiteatrze rewelacyjny koncert zagrała Metallica.

Yvonne 
Moderator

Wysłany: 2019-07-19, 09:26   

Fantomas nie chce, to ja to trochę ułożę :-)

Proponowany wstępny plan na Zlot w Prowansji - do dyskusji:

1. Monte Carlo i Nicea
2. Awinion
3. Kanion Verdon
4. Arles - miejsce, w którym swoje piękne dzieła tworzył Vincent van Gogh, jest tam amfiteatr rzymski, teatr rzymski, termy rzymskie, piękna świątynia pw. św. Teofila.
5. Góra św. Wiktorii i Aix-en-Provence - to miasto rzymskie, gdzie można zwiedzić muzeum Cezanna. Pobliską górę św. Wiktorii chętnie malował.W Aix mieści się także pewna świątynia rozbudowywana w różnych stylach
6. Baux de Provence - to ruiny średniowiecznej górskiej twierdzy oraz muzeum santonów. Piękne widoki. Pokazy strzelania z trebusza i inne ciekawe atrakcje.
7. Pont du Gard - rzymski akwedukt
8. Grasse - stolica perfum
9. St. Tropez i Cannes
10. Camargue - kraina, w której występują dzikie konie i flamingi. Aigues Mortes twierdza krzyżowców wybudowana przez Ludwika IX Świętego na potrzeby rycerstwa krucjatowego i Aigues Mortes
11. Twierdza Sisteron

1. Marsylię wraz z Calanques - środziemnomorskie fiordy, wybrzeża o pięknej formie; i Wyspą If - znajduje się tam słynny fort i późniejsze więzienie. W nim więźniem był Hrabia Monte Christo
2. Plażę w Cassis
3. Miejsca związane z Kodem Leonarda Da Vinci jak Saint Maximin la Sainte Baume czyli Grota św. Marii Magdaleny i Bazylika św. Marii Magdaleny
4. Nimes - to amfiteatr rzymski, może będziemy mieli szczęście i trafimy na walki byków oraz muzeum, w którym wyświetla się godzinny film o historii miasta
5. Opactwo St. Gilles

oldmalarz
Przygodomaniak
artysta malarz

Wysłany: 2019-07-19, 10:59   

nie wciśniemy The Renoir museum in Cagnes-sur-mer ? zależało by mi..
i pamiętamże rozmawialiśmy o jakiejś winnicy po drodze ..

https://pl.tripadvisor.com/Attraction_Review-g187220-d219395-Reviews-Musee_Renoir-Cagnes_sur_Mer_French_Riviera_Cote_d_Azur_Provence_Alpes_Cote_d_Azur.html

i https://lazurowyprzewodnik.pl/atelier-cezanne-aix/
Ostatnio zmieniony przez oldmalarz 2019-07-19, 11:07, w całości zmieniany 4 razy  

Fantomas
Przygodomaniak

Wysłany: 2019-07-19, 12:27   

To między Cannes a Niceą no jasne, że wciśniemy :-) Będziemy tam :564: Co do winnicy to podobno najlepsze wina prowansalskie są z departamentu Buches-du-Rohne. Yvonne mogłabyś mi pomóc w wyborze winnicy? Znalazłem taką winnicę, którą nazywa się Chateau Isolette w połowie drogi między Aix-en-Provence i Awinion, ale czy my tam nie zbankrtujemy to nie wiem :-D
Ostatnio zmieniony przez Fantomas 2019-07-19, 12:43, w całości zmieniany 1 raz  

oldmalarz
Przygodomaniak
artysta malarz

Wysłany: 2019-07-19, 13:05   

super!!! :564:

Yvonne 
Moderator

Wysłany: 2019-07-19, 15:08   

oldmalarz napisał/a:
super!!!

Proponuję, aby się jeszcze nie ekscytować, bo to jest na razie plan ROBOCZY.
Na razie zgłaszamy swoje propozycje, a potem będziemy o nich dyskutować w gronie wszystkich osób zainteresowanych.
W Prowansji jest naprawę dużo atrakcji i trzeba będzie wybrać te, które spodobają się większości.

Pamiętajmy o tym, że to nie będzie zlot książkowy, zatem nie ma żadnych miejsc obowiązkowych (tak, jak to miało miejsce nad Loarą - tam były miejsca, które MUSIELIŚMY zobaczyć); to będzie wycieczka do Prowansji w gronie przyjaciół i każdy może mieć głos, co zwiedzimy, a z czego zrezygnujemy.

Ostatnio zmieniony przez Yvonne 2019-07-19, 16:30, w całości zmieniany 2 razy  

Fantomas
Przygodomaniak

Wysłany: 2019-07-20, 15:29   

Yvonne napisał/a:
oldmalarz napisał/a:
super!!!

Na razie zgłaszamy swoje propozycje, a potem będziemy o nich dyskutować w gronie wszystkich osób zainteresowanych.
W Prowansji jest naprawę dużo atrakcji i trzeba będzie wybrać te, które spodobają się większości.

Pamiętajmy o tym, że to nie będzie zlot książkowy, zatem nie ma żadnych miejsc obowiązkowych (tak, jak to miało miejsce nad Loarą - tam były miejsca, które MUSIELIŚMY zobaczyć); to będzie wycieczka do Prowansji w gronie przyjaciół i każdy może mieć głos, co zwiedzimy, a z czego zrezygnujemy.

Jednak na Lazurowym Wybrzeżu w Nicei, Monte Carlo i Cannes na pewno będziemy. Yvonne masz rację dyskutujemy, żeby wybrać optymalny plan, czyli taki, który zaakceptują wszyscy uczestnicy wyprawy do Prowansji. Idealnie byłoby, żeby każdy znalazł coś dla siebie. Trochę zwiedzania, trochę odpoczynku, trochę przygody :-)

Fantomas
Przygodomaniak

Wysłany: 2020-01-14, 16:04   

Oto jedna z proponowanych przeze mnie atrakcji. Pont-du-Gard, czyli rzymski akwedukt. Zwiedzanie można połączyć z innym miejscem. W odległości ok 40 km. leżą Nimes, Arles i Les Baux-de-Provence.
https://youtu.be/g_lU3Pj5kGo
Ostatnio zmieniony przez Fantomas 2020-01-14, 16:04, w całości zmieniany 1 raz  

VdL 
Zlotowicz

Wysłany: 2020-01-14, 18:45   

Yvonne napisał/a:
oldmalarz napisał/a:
super!!!

uważam, że odrobina ekscytacji nie zaszkodzi.
Ostatnio zmieniony przez VdL 2020-01-14, 18:46, w całości zmieniany 1 raz  

VdL 
Zlotowicz

Wysłany: 2020-01-14, 18:48   

Yvonne napisał/a:
Fantomas nie chce, to ja to trochę ułożę :-)

Proponowany wstępny plan na Zlot w Prowansji - do dyskusji:

1. Monte Carlo i Nicea
2. Awinion
3. Kanion Verdon
4. Arles - miejsce, w którym swoje piękne dzieła tworzył Vincent van Gogh, jest tam amfiteatr rzymski, teatr rzymski, termy rzymskie, piękna świątynia pw. św. Teofila.
5. Góra św. Wiktorii i Aix-en-Provence - to miasto rzymskie, gdzie można zwiedzić muzeum Cezanna. Pobliską górę św. Wiktorii chętnie malował.W Aix mieści się także pewna świątynia rozbudowywana w różnych stylach
6. Baux de Provence - to ruiny średniowiecznej górskiej twierdzy oraz muzeum santonów. Piękne widoki. Pokazy strzelania z trebusza i inne ciekawe atrakcje.
7. Pont du Gard - rzymski akwedukt
8. Grasse - stolica perfum
9. St. Tropez i Cannes
10. Camargue - kraina, w której występują dzikie konie i flamingi. Aigues Mortes twierdza krzyżowców wybudowana przez Ludwika IX Świętego na potrzeby rycerstwa krucjatowego i Aigues Mortes
11. Twierdza Sisteron

1. Marsylię wraz z Calanques - środziemnomorskie fiordy, wybrzeża o pięknej formie; i Wyspą If - znajduje się tam słynny fort i późniejsze więzienie. W nim więźniem był Hrabia Monte Christo
2. Plażę w Cassis
3. Miejsca związane z Kodem Leonarda Da Vinci jak Saint Maximin la Sainte Baume czyli Grota św. Marii Magdaleny i Bazylika św. Marii Magdaleny
4. Nimes - to amfiteatr rzymski, może będziemy mieli szczęście i trafimy na walki byków oraz muzeum, w którym wyświetla się godzinny film o historii miasta
5. Opactwo St. Gilles

Program bardzo ciekawy, ale CO możemy zobaczyć w Monte Carlo i Nicei?
Ostatnio zmieniony przez VdL 2020-01-14, 18:52, w całości zmieniany 1 raz  

johny
Moderator

Wysłany: 2020-01-14, 18:57   

Jak mawia Titus z Acid Drinkers, pasuje! Co do terminu to optowałbym za 2022. W 2021 raczej nie dam rady. :-)

Yvonne 
Moderator

Wysłany: 2020-01-14, 19:33   

johny napisał/a:
Co do terminu to optowałbym za 2022. W 2021 raczej nie dam rady. :-)

Popieram :-)

Ostatnio zmieniony przez Yvonne 2020-01-14, 20:11, w całości zmieniany 1 raz  

Yvonne 
Moderator

Wysłany: 2020-01-14, 20:10   

Wrzucam to, co Fantomas wrzucił przez pomyłkę do wątku piastowskiego:

Troche przybliżmy Prowansję.Oto ona. W jedną minutę :-)
https://www.facebook.com/...nsn=mo&d=n&vh=e

oldmalarz
Przygodomaniak
artysta malarz

Wysłany: 2020-01-14, 20:26   

Yvonne napisał/a:
johny napisał/a:
Co do terminu to optowałbym za 2022. W 2021 raczej nie dam rady. :-)

Popieram :-)

na to wygląda..

VdL 
Zlotowicz

Wysłany: 2020-01-14, 21:56   

Mnie pasują oba , chociaż wolałbym 2021.
Ostatnio zmieniony przez VdL 2020-01-14, 21:57, w całości zmieniany 1 raz  

Brunhilda 
Zlotowicz

Wysłany: 2020-01-15, 03:03   

Ja tez się chętnie zapisze! Yvonne, dzisiaj rano zdałam sobie sprawę, ze. Ie spróbowałam we Francji French toast!!! Czy współcześni Francuzi w ogóle coś takiego jadają? Czy to jak ruskie pierogi i ryba po grecku, o których nie wiedza ani Rosjanie ani Grecy? Bo pochodzi podobno z czasów Cesarstwa Rzymskiego, tak utylizowano stary chleb.

Odpowiedz do tematu