Palmiry 2013

Dział poświęcony relacjom z naszych wypraw
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6394
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 203 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Palmiry 2013

Post autor: PawelK »

Wczoraj pierwszy raz od trzech lat wsiedliśmy na rowery.
W związku z tym wycieczka była krótka, zrobiliśmy tylko 20 km po Puszczy Kampinoskiej.
Puszcza jak wiecie to kawał historii Polski, w szczególności tej z II Wś, ale nie tylko. Tym razem skupiliśmy się na małym wycinku historii II Wś mianowicie Palmirach.
Byliśmy tam już wielokrotnie, ale ponieważ dwa lata temu zostało otwarte Muzeum - Miejsce Pamięci, stwierdziliśmy, że skoro już się wybraliśmy na wycieczkę, to warto tam też zajrzeć.
Zaczęliśmy od siedziby Dyrekcji KPN - do parku wjeżdża się zawsze przy tym samym stawie z dwiema kaczuszkami :-)
Obrazek
Później przez las w stronę Sierakowa. Sieraków to wieś, która ma problemy z KPN ponieważ od lat toczą się spory o przejęcie wsi przez KPN i w związku z tym tam właśnie można zobaczyć jeszcze elementy starej mazowieckiej wsi, bo przez spór niewiele można we wsi robić. Ja skupiłem się na przydrożnych krzyżach.
Obrazek

Obrazek

Później wjechaliśmy znów do Puszczy w stronę Pociechy.
Obrazek

Obrazek

Z Pociechy dalej pojechaliśmy starą brukowaną drogą właśnie do Cmentarza w Palmirach.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W miejscu gdzie stał stary, zdezelowany barak postkomunistyczny teraz stoi całkiem elegancki, przeszklony budyneczek właśnie z muzeum. Wejście do muzeum jest gratis.
Muzeum to open-space z niewielką liczbą eksponatów (głównie pamiątki z ekshumacji oraz listy-komunikaty wysyłane przez Niemców lub PCK dotyczące śmierci osób pochowanych później w Palmirach) oraz sporą liczbą zdjęć i puszczanymi filmami.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Szczerze mówiąc najbardziej byłem zaszokowany dwoma, na oko, pięciolatkami, którzy siedzieli na podłodze i z otwartymi ustami oglądali film z rozstrzelania ludzi w Puszczy (Anka twierdzi, że to fragment Polskich Dróg)
Ideą muzeum jest nastrój, tworzony przez delikatną muzykę, którą słychać w tle, oraz wyczytywane nazwiska pomordowanych.
Ciekawym pomysłem są 'tuby' z młodymi brzózkami, oznaczone nazwami miejsc kaźni.
Obrazek

Myślę, że to miejsce powinno być, zamiast CH Arkadia, obowiązkowym miejscem odwiedzin dla młodych Żydów, którzy co roku przyjeżdżają do Polski. Tutaj by mogli zobaczyć, że nie tylko Żydzi ginęli w czasie wojny w Polsce oraz to, że niezależnie od tego jakiego kto był wyznania to może leżeć na jednym, wspólnym cmentarzu.
W powrotnej drodze, zaraz przy Palmirach, zrobiłem zdjęcie brzózek rosnących bezpośrednio w bagnie, zdjęcie chyba dobrze oddaje nastrój, który generuje muzeum i cmentarz.
Obrazek

Praktycznie wycieczkę przez las zakończyliśmy w Truskawiu, przy pętli autobusowej, gdzie można zobaczyć obelisk, ku czci poległych w czasie IIWś, oraz między innymi płytę upamiętniającą bitwę, którą stoczył oddział dowodzony przez Adolfa Pilcha (o którego książce wspominałem w temacie o PW) właśnie w Truskawiu.
Obrazek

Obrazek

Dla zainteresowanych, link do strony Muzeum -
www.palmiry.mhw.pl/
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez PawelK, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
Jacekxt
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 189
Rejestracja: 17 lip 2013, 08:44
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Jacekxt »

Po pracy pokażę Twoją wyprawę Wieni. Ona ma niebotycznego fioła (kocham tego fioła! :) ) na punkcie wszystkiego co tyczy II wojny światowej.
A ja się przyznam szczerze, że jeszcze w Palmirach...nie byliśmy. Wstyd, wielki wstyd, wiem. :oops:
Ale dzięki takim właśnie relacjom jak Pawła, człowiek sobie przypomina o zaległościach.
Dzieki PawleK! :)
Ostatnio zmieniony 16 sie 2013, 19:00 przez Jacekxt, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
barttez
Forowy Lektor
Posty: 1218
Rejestracja: 13 lip 2013, 10:23
Miejscowość: lubelskie
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Post autor: barttez »

Chłopie gdzie ty tam masz sosny :shock:
Ja tam widzę brzozy
Obrazek Obrazek
Aetas dulcissima adulescentia est
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6394
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 203 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Post autor: PawelK »

barttez pisze:Chłopie gdzie ty tam masz sosny :shock:
Ja tam widzę brzozy
Fu..k, oczywiście brzozy :oops:
Awatar użytkownika
barttez
Forowy Lektor
Posty: 1218
Rejestracja: 13 lip 2013, 10:23
Miejscowość: lubelskie
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Post autor: barttez »

Ładne tereny ten Kampinos :-)
Obrazek Obrazek
Aetas dulcissima adulescentia est
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6394
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 203 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Post autor: PawelK »

barttez pisze:Ładne tereny ten Kampinos :-)
No, mi też się podoba. Jutro podobno też gdzieś jedziemy :-)
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11648
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 244 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Post autor: johny »

Bardzo ciekaw wycieczka! Brawo! Ja myślę, że wszystkim nam trzeba odwiedzać takie miejsca aby zachować pamieć o tym co było!

W weekend byłem w Gdańsku i zwiedzałem skromne acz bardzo wymowne w swym przekazie Muzeum Poczty Gdańskiej, oddałem hołd wpisując się do księgi pamiątkowej tym, którzy z takim poświęceniem bronili tego kawałka Polski!
PawelK pisze:Myślę, że to miejsce powinno być, zamiast CH Arkadia, obowiązkowym miejscem odwiedzin dla młodych Żydów, którzy co roku przyjeżdżają do Polski. Tutaj by mogli zobaczyć, że nie tylko Żydzi ginęli w czasie wojny w Polsce oraz to, że niezależnie od tego jakiego kto był wyznania to może leżeć na jednym, wspólnym cmentarzu.
Co tu więcej dodać... Mam takie samo zdanie!
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
barttez
Forowy Lektor
Posty: 1218
Rejestracja: 13 lip 2013, 10:23
Miejscowość: lubelskie
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Post autor: barttez »

Co do narodu Żydowskiego to brak słów .... :-(
Obrazek Obrazek
Aetas dulcissima adulescentia est
ODPOWIEDZ

Wróć do „Relacje z naszych wypraw”