Piknik pod wiszącą skałą

Dział poświęcony filmowi i kinematografii
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Krwawa Mary
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1826
Rejestracja: 18 mar 2015, 12:28
Tytuł: Seta Żyleta
Miejscowość: Chełm / Lublin
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Piknik pod wiszącą skałą

Post autor: Krwawa Mary »

Właśnie skończyłam oglądać najnowszą wersję Piknika pod wiszącą skałą. Stara wersja przemówiła do mnie klimatem, muzyką, aktorstwem i oddaniem książki. Miała kilka też minusów, ale jednak sprawiła, że do najnowszej propozycji podeszłam z pewną dozą ostrożności. I wiecie co? Spodobała mi się bardziej niż starsza wersja! Może dlatego, że jednak faktycznie widać nowość kinową, inny poziom gry aktorskiej i pewną świeżość! Przypomnę, że starsza wersja jest z 1975 roku i jednak jak na tamte lata z tego co czytałam zrobiła ogromną furorę. Dla mnie jednak nowsza wersja wymiata. Może też przez inny klimat i lato za oknem. Dla tych co oglądają Grę o tron - gra tam słynna Margery, której wręcz nienawidzę i jak nigdy cieszyłam się, że umarła. Aktorka sama w sobie odrzuca mnie również - może przez tą twarz wiecznego bicz fejsa (tak zwanego) - w każdym razie tutaj - biere! Jest idealna do roli dyrektorki szkoły!
Kto nie widział - polecam. A na marginesie - ktoś posiada książkę? Chętnie bym przeczytała :)
Obrazek
Czemu mowy mojej nie rozumiecie?
Bo wy z ojca diabła jesteście.
Awatar użytkownika
panna Monika
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 849
Rejestracja: 04 sie 2013, 14:53
Miejscowość: Łódź
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 60 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy

Post autor: panna Monika »

Jakoś do mnie nie dotarło, że powstała nowa wersja "Pikniku". Także dzięki za info, Mary. Kolejny raz nasze forum okazuje się nieocenione. Rozumiem, że chodzi o serial?
Trochę się lękam nowej wersji, bo ten film to jeden z moich absolutnych faworytów. Obejrzałam go pierwszy raz w bardzo klimatycznym kinie "Tatry", znanym części Forowiczów. Film fascynujący, ale i przerażający (przynajmniej w wieku lat nastu).
Nigdy w życie tak się nie bałam na filmie, do tej pory przewijam moment kiedy znajdują w ręce nieprzytomnego chłopaka skrawek sukienki zaginionej dziewczynki.
Z chęcią obejrzę tę nową wersję, a na razie przypomnę sobie starą wersję, nie wiem który raz.
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Przepraszam, że się wtrącam w temacie filmowym, ale „Piknik pod wiszącą skałą”, uderzył mnie już kilkanaście lat temu, kiedy obejrzałem go pierwszy raz. Film rzeczywiście bardzo dobry, więc od razu próbowałem ustalić czy to prawda czy fikcja i okazało się, że prawda, przynajmniej jeśli chodzi o skałę.
Formacja skalna „Hanging Rock”, znajduje się w Australii, 50km od Melbourne. Ciekawe, czy nasza Brunhilda tam była ?

Obrazek

Miejsce jest niezwykłe, bo to grupa skał wyrastająca w zupełnie płaskim terenie, tak wygląda z satelity

Obrazek

…a tak z bliska

Obrazek

Hanging Rock, to kilkaset słupów skalnych

Obrazek

…tworzących skomplikowany labirynt, w którym rzeczywiście można się zgubić (tu fragment formacji, na zdjęciu z drona):

Obrazek

W filmie nie było to jednak zwykłe pogubienie się uczestniczek wycieczki, ale działo się tam coś niezwykłego, niewytłumaczalnego, chociaż film nie wyjaśnia co to było.

Formacja Hanging Rock, jest też niezwykła w swym pochodzeniu. Według ustaleń geologów, jest to efekt rzadko spotykanego zjawiska z zakresu wulkanologii, nazywa się „mamelon”. Tu opis z angielskiej Wikipedii:
Mamelon (od francuskiego Mamelon „sutek”) to formacja skalna utworzona erupcją stosunkowo gęstej lawy przez wąski otwór w podłożu skalnym. Ponieważ lawa nie jest płynna, nie odpływa; zamiast tego krzepnie wokół otworu, tworząc niewielkie wzgórze lub kopiec na powierzchni. Odpływ z kolejnych erupcji tworzy dodatkowe warstwy na wierzchu, a powstały stos warstw może znajdować się ponad 100 metrów (330 stóp) nad otaczającą powierzchnią.
Mówiąc bardziej obrazowo, formacja powstała na skutek powolnego wyciskania gęstej, prawie zastygłej lawy, przez wąski (w sensie geologicznym) otwór w powierzchni ziemi, na podobieństwo wyciskania z tuby pasty do zębów.
Zgłębiając ten temat miałem nadzieję, że scenariusz filmu jest oparty o jakieś autentyczne zaginięcie (takie rzeczy zdarzały się, nawet w Polsce), niestety okazało się że to fikcja filmowa.

Ale w Polsce też są podobne formacje skalne, chociaż powstałe w zupełnie inny sposób, np. Szczeliniec Wielki i Błędne Skały w Karkonoszach

Obrazek

Może powstała jakaś książka o tajemniczym zaginięciu w Szczelińcu ?
Ostatnio zmieniony 09 cze 2018, 14:12 przez TomaszK, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Krwawa Mary
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1826
Rejestracja: 18 mar 2015, 12:28
Tytuł: Seta Żyleta
Miejscowość: Chełm / Lublin
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Krwawa Mary »

Wiecie - podobno - tak czytalam - ze to na faktach, ale jak to na prawde jest to nikt nie wie dokladnie. panna Monika, to jest tylko 6 odcinkow, ale na prawde zrobil na mnie wrazenie
Obrazek
Czemu mowy mojej nie rozumiecie?
Bo wy z ojca diabła jesteście.
Awatar użytkownika
Krwawa Mary
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1826
Rejestracja: 18 mar 2015, 12:28
Tytuł: Seta Żyleta
Miejscowość: Chełm / Lublin
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Krwawa Mary »

Dodaje link jakby ktoś chciał obejrzeć :
http://ekinomaniak.tv/watch-tv-shows/Pi ... c-Ska-3130
są wszystkie odcinki + lektor
Obrazek
Czemu mowy mojej nie rozumiecie?
Bo wy z ojca diabła jesteście.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Film i kinematografia”