ślepnąc od świateł

Dział poświęcony filmowi i kinematografii
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

ślepnąc od świateł

Post autor: Barabasz »

W tym roku jesienią mamy wysyp nowych polskich seriali. Mnie na razie udało się poznać trzy tytuły. "Pod powierzchnią" (TVN), "Nielegalni" (Canal+) i "ślepnąc od świateł" (HBO). Nie zobaczyłem jeszcze "1983" (Netflix) i "Znaki" (AXN).

Niewątpliwie najlepszym z dotychczas obejrzanych odcinków dla mnie jest "ślepnąc od świateł" (HBO). Jest to serial oparty na książce Jakuba Żulczyka z 2014 r. Serial jest o dilerze narkotykowym zaopatrującym klientów w Warszawie. Mimo czasami swej brutalności i wulgarności, której nie lubię dla mnie ten serial to odkrycie roku. Wszystkie odcinki połknąłem w dwa dni.

Obrazek

Bardzo dobry scenariusz, świetne zdjęcia i montaż, niesamowicie wkomponowana bardzo dobra muzyka(!). Naprawdę wciągający. Książki nie czytałem ale teraz jestem już na to zdecydowany.
Co do aktorów. Mimo iż mamy tu wysyp polskich gwiazd Więckiewicz, Pazura, Frycz, Chabior i inni to wszystko wyszło świetnie, grają na najwyższym poziomie. Jan Frycz po prostu genialny!!! Najlepsza jego rola w ostatnich latach. Niektóre sceny z nim powtarzałęm sobie wielokrotnie. Mimo iż gra postać negatywną to robi to świetnie, jego bohater miesza bezwzględność, inteligencję i humor (bardzo mi to przypomina bohaterów z amerykańskiego serialu "Fargo").

A co do głównej postaci czyli Kuby to jest bardzo ciekawe. Reżyser zatrudnił prawdziwego naturszczyka Kamila Nożyńskiego, który nigdy wcześniej nigdzie nie grał !!! Nie jest zawodowym aktorem. Było to niezwykle ryzykowne w serialu za tyle pieniędzy firmowanym światowym logo HBO. Ja zagrał? Widać, że odstaje aktorstwem od pozostałych nawet od ról trzecioplanowych. Mówi jednym poziomem głosu i troszkę drewniano mimo to jednak to zaakceptowałem i po obejrzeniu całości nie wyobrażam sobie nikogo innego w tej roli.

Tak więc zachęcam, chociaż to produkcja bardziej dla facetów. Mnie się tak spodobał, że miałem ochotę go oglądać od początku. Dla mnie najlepszy serial tego roku, ale jeszcze ciekawym jestem tej alternatywnej przeszłości z "1983" oraz tego serialu "Znaki" o morderstwie w Górach Sowich
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Vasco
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 552
Rejestracja: 24 sie 2016, 21:16
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 41 razy

Post autor: Vasco »

Ja się odbiłem po pierwszym odcinku :(
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Post autor: Barabasz »

Tak myślałem, ze reakcje na ten serial będą mogą być odmienne. Do mnie on trafił.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Post autor: Barabasz »

Obiektywna recenzja serialu niezdradzająca fabuły >>>Youtube. Okazuje się jednak, że Pani ma podobne wrażenia co ja. Vasco posłuchaj co mówi o pierwszym odcinku.
Ostatnio zmieniony 02 lis 2018, 11:53 przez Barabasz, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

Wczoraj zaczęliśmy oglądać. Dziś kontynuacja.
Po dwóch odcinkach wrażenia mieszane.
Podoba mi się to, w jaki sposób serial jest nakręcony. Dobre zdjęcia i muzyka. Obsada niezła z paroma wyjątkami.
O dialogach ciężko się wypowiedzieć, bo giną w natłoku przekleństw.
Takiej ilości wulgaryzmów nie słyszałam w żadnym serialu :-/
Bardzo mnie to zniechęca i nie wiem, czy obejrzę całość.
Ostatnio zmieniony 25 wrz 2019, 19:52 przez Yvonne, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

Barabaszu, jestem bardzo ciekawa, co konkretnie podobało Ci się w tym serialu.
Bardzo mnie to intryguje. Chciałabym zrozumieć, czego nie widzę i czego nie rozumiem pomimo podejmowanych prób.
Ja po sześciu odcinkach jestem tym serialem załamana i zniesmaczona ...
Totalny przerost formy nad treścią - tak bym go podsumowała.

Forma - bardzo dobra. świetne zdjęcia, ciekawe wstawki artystyczne, genialna muzyka.
Treści nie ma. Dla mnie to serial o niczym. Nie mam pojęcia, co takiego jego twórcy chcieli przekazać, pokazać, udowodnić ... Nie wiem.

W dodatku, jak już kiedyś pisałam, ogromnie ciężko czyta mi się książkę albo ogląda film/serial, którego główny bohater nie wzbudza we mnie za grosz sympatii.
A tak zdeprawowanego bohatera, który z takim stoickim spokojem i olewactwem ogląda rozgrywające się wokół niego akty przemocy i zwierzęcej brutalności, nie widziałam jeszcze nigdy.
Ostatnio zmieniony 27 wrz 2019, 13:43 przez Yvonne, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Post autor: johny »

Gdzie to obejrzeć?
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

johny pisze:Gdzie to obejrzeć?
My oglądamy na HBO Go.
Wzięliśmy sobie na testy bezpłatny miesięczny pakiet.
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Post autor: johny »

Yvonne pisze:
johny pisze:Gdzie to obejrzeć?
My oglądamy na HBO Go.
Wzięliśmy sobie na testy bezpłatny miesięczny pakiet.
Dzięki! Spróbuję!
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
RobertH
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1279
Rejestracja: 26 lis 2018, 00:22
Tytuł: RobertH
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Post autor: RobertH »

Podszedłem do tego serialu ,ponieważ jestem widzem kanału Cezarego Pazury ,gdzie o nim mówił. Nie trawię go po pierwszym odcinku . jak bigos z mielonką z przed tygodnia ;)
KSIĄŻKI NIE GRYZĄ !!! POCHŁANIAJĄ W CAŁOŚCI !!!

Obrazek
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Post autor: Barabasz »

Yvonne jest to przede wszystkim serial sensacyjny opisujący bezwzględny, brutalny świat kryminalistów w Warszawie. Nie jest to na szczęście nasz świat i nie możemy się z nim identyfikować. Nie jest toteż tylko serial z akcją od A do Z, dla mnie ma on coś więcej, ma pewne tło i kontrast, ujawniający się w wizjach i przemyśleniach głównego bohatera dający klimat i atmosferę dla tej historii.

Główną postać (nie możemy zakładać także, że jest pozytywna, wcale nie musi wzbudzać naszej sympatii) to diler zaopatrujący bogatych klientów Warszawy w tym celebrytów, artystów, polityków, biznesmenów itd. Mimo iż współpracuje z tym światkiem jest on osobą trochę na uboczu, stroniący od niego, kierujący się pewnymi własnymi zasadami.
Pozwala mu to na ocenę tego świata i jak wiesz jest ona bardzo negatywna co wyraża w swojej "modlitwie". Serial zaczyna i kończy się sceną "ucieczki" (jej próby) na lotnisku na którą jest zdecydowany. Niestety główny bohater im bardziej chce się wyrwać się z tego świata, którym gardzi tym bardziej go on wciąga. Jego dramatyzm polega na tym zamiast z niego uciec na czym mu cały czas zależy coraz bardziej staje się jego częścią. A błoto/muł które w jego wizjach zalewa to miasto ostatecznie zalewa też jego. Dokonuje on w trakcie złych wyborów, które ostatecznie się mszczą. I kolejny raz się sprawdza zasada, że z tego świata jak sie raz weszło to się nie wychodzi. Jest to wir, który ściąga tylko na dno.

Tyle o mojej interpretacji. Resztę napisałem w pierwszym poście. Serial jest genialnie wyprodukowany (najlepiej ze wszystkich polskich seriali jakie powstały).

Poza głównym aktorem, który de facto zawodowo nim nie jest i do którego gry można się przyczepić jest jest świetnie zagrany. Rola Frycza jest rolą jego życia. Chabior, Więckiewicz, Malikowska, Lubos, Beler i nawet reżyser tego serialu Skonieczny także jako aktor jest świetny. także Pazura, którego już jako aktora pogrzebałem tutaj wstaje z zaświatów.

Oczywiście jak każdy serial ma lepsze i gorsze momenty. Może razić wulgarnością i brutalnością ale taki jest ten świat. Odmiennie od filmów Vegi jest tu ten pierwiastek więcej, który sprawia, że jest to coś ambitniejszego, że to produkcja z wyższej półki.

Dla mnie jest to pierwszy polski serial na poziomie światowym i będę go bronił.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Film i kinematografia”