Frombork

Dział poświęcony relacjom z naszych wypraw
ODPOWIEDZ
seth_22
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 476
Rejestracja: 23 maja 2016, 22:15
Miejscowość: Dolny śląsk
Podziękował;: 20 razy
Otrzymał podziękowań: 19 razy

Frombork

Post autor: seth_22 »

Poniżej znajdziecie kilkanaście zdjęć z moich dwóch wypraw do Fromborka. Pierwsza miała miejsce w marcu, druga raptem kilka dni temu, w przeddzień przedłużonego sierpniowego weekendu.

Zdjęcia wrzuciłem dokładnie odwrotnie niż chciałem, w związku z czym wszystko stanęło trochę na głowie. Ale nic to.

Diablą górę - szumna nazwa - wszyscy doskonale znają. Zderzenie z wyobrażeniami nie było zbyt wielkie tylko dlatego, że widziałem ją na Waszych filmach ze zlotu we Fromborku. W przeciwnym razie rozczarowanie byłoby spore.

Wzgórze Katedralne i sama archikatedra robią duże wrażenie. Zwłaszcza wtedy, gdy zdamy sobie sprawę, że "miejsce to leży trochę na końcu świata", a mimo to - a może właśnie dlatego - tutaj dokonał się przewrót kopernikański. Wnętrza? Fascynujące. Miejsce pochówku Mikołaja Kopernika latem przyciąga mnóstwo turystów - poza Polakami udało mi się spotkać Niemców, Brytyjczyków i Włochów. Wszyscy są ciekawi Fromborka i jego najsłynniejszego mieszkańca.

Jak widać, na wzgórzu trwają prace remontowe, w związku z czym nie wszędzie można dotrzeć. Nie udało mi się przykładowo zaliczyć przejścia - istotnego z punktu widzenia powieści - od północnej strony katedry. Tego żałuję najbardziej i choćby dlatego muszę tam którego dnia wrócić :)

Na jednym ze zdjęć widać kanonię św. Stanisława Kostki, na terenie której znajdowało się pavimentum Mikołaja Kopernika, czy też jak woli Cagliostro pewnego hipisa.

Z wieży Radziejowskigo roztacza się wspaniały widok na samą archikatedrę, miasto, port, zatokę, no i ujście Baudy, w okolicach której Waldemar Batura rozbił swoje obozowisko. W to ostatnie miejsce nie dotarłem - i trochę żałuję, ale cóż. Przyszło mi walczyć z presją czasu. Bywa ;)

Widziałem, oczywiście, przygotowaną przez Was tablicę z "Zagadkami Fromborka". Kawał dobrej roboty, gratulacje. Przemknęło mi przez myśl, że takie miejsca najlepiej jednak zwiedzać w gronie ludzi, którzy mają podobnego bzika. Może kiedyś się uda...

Zdecydowanie planuję powrót do Fromborka.
Załączniki
Wieża, z której Kopernik nie dokonywał obserwacji.
Wieża, z której Kopernik nie dokonywał obserwacji.
Wejście na Wzgórze Katadralne
Wejście na Wzgórze Katadralne
Wzgórze Katedralne widziane z wieży wodnej.
Wzgórze Katedralne widziane z wieży wodnej.
Trzy wieże - widok z wieży wodnej na wieże Radziejowskiego i Kopernika.
Trzy wieże - widok z wieży wodnej na wieże Radziejowskiego i Kopernika.
Kanonia zewnętrzna, na terenie której znajdowało się pavimentum pewnego znanego hipisa.
Kanonia zewnętrzna, na terenie której znajdowało się pavimentum pewnego znanego hipisa.
Gdzieś tam, w okolicach ujścia Baudy, swoje obozowisko miał Waldemar B.
Gdzieś tam, w okolicach ujścia Baudy, swoje obozowisko miał Waldemar B.
Wieża Radziejowskiego z oktagonalnym bastionem - i skrytką.
Wieża Radziejowskiego z oktagonalnym bastionem - i skrytką.
Wnętrze katedry.
Wnętrze katedry.
Wahadło Foucaulta.
Wahadło Foucaulta.
Diabla góra.
Diabla góra.
Ostatnio zmieniony 23 sie 2019, 16:22 przez seth_22, łącznie zmieniany 6 razy.
Polemika z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.
Obrazek
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Post autor: johny »

Frombork zawsze miło pooglądać ale to co zrobili z drewnianym mostem to kryminał... :-/
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

johny pisze:Frombork zawsze miło pooglądać ale to co zrobili z drewnianym mostem to kryminał... :-/
Pełna zgoda, johny.
Oniemiałam, jak to zobaczyłam :-(
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

Fajna relacja, Seth :-)

Szkoda, że się minęliśmy.
Von Dobeneck
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Von Dobeneck »

Frombork jest świetny. Uwielbiam tam jeździć, zwłaszcza do portowej restauracji, na zupę rybną i smażonego okonia. Co prawda, parkingowy z naprzeciwka katedry(ceny to on ma słone :/), polecał inną knajpę, bo podobno ta w porcie ma nieświeże ryby, ale ja jestem wychowany nad Bugiem i wiem kiedy ryba jest świeża, a kiedy nie, więc gościu mógł sobie mówić, widocznie miał prowizję od każdego "nagnanego" klienta. :-D
Ale, ale obok Fromborka jest Ronin(nie wiem skąd ta samurajska nazwa), gdzie jest obserwatorium astronomiczne. Byłem tam chyba dwa lata temu i ze wstydem przyznaję, że mało mi było informacji od gościa, który nas oprowadzał(było po północy), więc molestowałem go pytaniami o kosmos i okolice, ale chyba był z tego zadowolony, bo widziałem w nim wielką pasję i raczej chyba cieszyły go moje pytania zupełnie nie związane z tym co pokazywał. Taaa... kosmos i jego obiekty, to chyba jedyne rzeczy, które mnie jeszcze interesują...
Ater
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 531
Rejestracja: 05 sie 2017, 22:54
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 27 razy
Otrzymał podziękowań: 37 razy

Post autor: Ater »

Też miło wspominam wizytę w obserwatorium na poprzedniejszym zlocie. A propos pytań z astronomii przypomniało mi się jak podczas wykładu popularno-naukowego, pewna osoba powiedziała "Ja wszystko rozumiem, ale co znaczy ta stała G w tym równaniu".
Von Dobeneck
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Von Dobeneck »

Ater pisze:Też miło wspominam wizytę w obserwatorium na poprzedniejszym zlocie. A propos pytań z astronomii przypomniało mi się jak podczas wykładu popularno-naukowego, pewna osoba powiedziała "Ja wszystko rozumiem, ale co znaczy ta stała G w tym równaniu".
To ja się przyłączę do pytania i bardzo proszę o fachowe wyjaśnienie. Kurna, Ater bądź człowiekiem i wyjaśnij. No powiedzmy, że ja to wiem, ale większość nie wie i nawet się nie spodziewa efektu. Ty to studiowałeś i wiesz bardzo ciekawe rzeczy, ale my ciemniacy mamy bardzo nikłe pojęcie o kosmosie, no weź bądź kolegą. ;-)
Awatar użytkownika
Mysikrólik
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 5279
Rejestracja: 16 lip 2013, 14:37
Tytuł: harcerz
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 104 razy

Post autor: Mysikrólik »

Von Dobeneck pisze:Ty to studiowałeś i wiesz bardzo ciekawe rzeczy, ale my ciemniacy mamy bardzo nikłe pojęcie o kosmosie, no weź bądź kolegą. ;-)
Myślę, że ciekawych jest dużo więcej, co udowodniła chociażby ławeczka we Francji.
Nie wiem dlaczego Ater nie założyłeś jeszcze swojego tematu i powiedzmy raz na 2 tygodnie nie wyłuszczasz nam w dostępny sposób jakichś ciekawostek z kosmosu.

Np. Ktoś rzuca hasło.
A co to jest to takie na księżycu, co wygląda jak oczy? A Ty nam walisz krótki opis co to i jak powstało itp.
Ater
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 531
Rejestracja: 05 sie 2017, 22:54
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 27 razy
Otrzymał podziękowań: 37 razy

Post autor: Ater »

Mysikrólik pisze:
Von Dobeneck pisze:Ty to studiowałeś i wiesz bardzo ciekawe rzeczy, ale my ciemniacy mamy bardzo nikłe pojęcie o kosmosie, no weź bądź kolegą. ;-)
Myślę, że ciekawych jest dużo więcej, co udowodniła chociażby ławeczka we Francji.
Nie wiem dlaczego Ater nie założyłeś jeszcze swojego tematu i powiedzmy raz na 2 tygodnie nie wyłuszczasz nam w dostępny sposób jakichś ciekawostek z kosmosu.

Np. Ktoś rzuca hasło.
A co to jest to takie na księżycu, co wygląda jak oczy? A Ty nam walisz krótki opis co to i jak powstało itp.
Już jest taki temat:
http://www.pansamochodzik.org.pl/viewtopic.php?t=1453
seth_22
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 476
Rejestracja: 23 maja 2016, 22:15
Miejscowość: Dolny śląsk
Podziękował;: 20 razy
Otrzymał podziękowań: 19 razy

Post autor: seth_22 »

Yvonne pisze:Fajna relacja, Seth :-)

Szkoda, że się minęliśmy.
Szkoda, szkoda.
Polemika z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Relacje z naszych wypraw”