Z przygodą na ty Strona Główna

Z przygodą na ty

Forum Miłośników Przygody im. Pana Samochodzika

• FAQ • Dane_osobowe • Szukaj • Użytkownicy • Grupy
• Rejestracja • Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Pan Samochodzik i Templariusze - analiza treści książki
Autor Wiadomość
Czesio1 
Administrator
Ojciec Prowadzący

Wysłany: 2014-01-16, 09:28   Pan Samochodzik i Templariusze - analiza treści książki

Audiobook to naprawdę fajna rzecz!! Zwłaszcza gdy trzeba wnikliwie słuchać, żeby ewentualnie dokonać jakichś korekt. :-)
Słuchając jednego z nagranych przez nas rozdziałów Templariuszy zwróciłem uwagę na pewien fakt. Być może już to gdzieś kiedyś poruszaliśmy ale nawet jeśli to nie zaszkodzi odświeżyć temat.
Otóż zaciekawił mnie fragment:
"- A pewnie - roześmiała się Karen. - Benzyny jest w moim wozie najwyżej na sto kilometrów. Czy wie pan, ile pali lincoln? Dwadzieścia litrów na setkę.
- I pod tym względem nie zaimponuje mi pani - roześmiałem się. - Mój wehikuł połyka przy tej szybkości aż dwadzieścia cztery litry na setkę. Tylko że ja mam pełny bak. Można zbankrutować przez taki samochód."

Warto by było pogrzebać w internecie i poszukać jakie to miało przełożenie na ceny w tamtych czasach i w jakim stopniu obciążało budżet Tomasza, skądinąd jak wiemy bardzo skromny.

A dalej mamy jeszcze:
"- O, samochód chyba odzyskamy - powiedziała Karen – Jeszcze kilkadziesiąt kilometrów i facetowi zabraknie benzyny."

Dla Karen zapewne owo "kilkadziesiąt" nie robi wielkiej różnicy ale Tomasz przy takim zużyciu paliwa powinien odczuć te dodatkowe kilometry w swoim portfelu.

Orientujecie się może jak to wygląda?

Lepiej spróbować i wiedzieć, że się nie udało, niż żałować, że się nie spróbowało :-)

GrzegorzCh 
Głodny przygód

Wysłany: 2014-02-01, 16:29   

Poruszyłem ten wątek w konkursowni, ale tu jest lepsze miejsce.
Podczas drugiego zejścia do podziemii Tomasz trafia na dwa kotytarze. Pierwszy doprowadza go do ślepek ściany, ale Tomaszowi udaje się wyjąć kilka wielkich cegieł, wyjrzeć przez otwór i zobaczyć brzeg jeziora. Zapewne gdyby chciał mógłby tamtędy wydostać się z podziemi.
Ciekawe, że nikt nie zainteresował się zmurszałym murem nad brzegiem jeziora - przecież to aż prosiło się żeby sprawdzić co jest za nim. A od wybudowania muru mineło kilkaset lat i wiele wojen. W tym dwie światowe ;-)

Czesio1 
Administrator
Ojciec Prowadzący

Wysłany: 2014-02-01, 16:54   

GrzegorzCh napisał/a:
Poruszyłem ten wątek w konkursowni, ale tu jest lepsze miejsce.
Podczas drugiego zejścia do podziemii Tomasz trafia na dwa kotytarze. Pierwszy doprowadza go do ślepek ściany, ale Tomaszowi udaje się wyjąć kilka wielkich cegieł, wyjrzeć przez otwór i zobaczyć brzeg jeziora. Zapewne gdyby chciał mógłby tamtędy wydostać się z podziemi.

Tak na szybko nie mogę sobie skojarzyć tego momentu. Na pewno zetknę się z nim gdy będę odsłuchiwał fragment audiobooka z rozdziałem w którym Tomasz wędruje w podziemiach. Ale chyba ten rozdział jeszcze nie został nagrany.
Wracając do Twoich wątpliwości Grzegorzu myślę, że Tomasz po prostu chciał odnaleźć drogę do skarbu Templariuszy i stąd nie myślał o szybkim wydostaniu się z podziemi. Zresztą do tego miejsca mógł w każdej chwili wrócić gdyby uznał dalsze poszukiwania skrytki ze skarbami za bezcelowe.

GrzegorzCh napisał/a:
W tym dwie światowe ;-)

A nie swiatowe przypadkiem? ;-)

Lepiej spróbować i wiedzieć, że się nie udało, niż żałować, że się nie spróbowało :-)

johny
Moderator

Wysłany: 2014-02-01, 22:07   Re: Pan Samochodzik i Templariusze - analiza treści książki

Czesio1 napisał/a:
Audiobook to naprawdę fajna rzecz!! Zwłaszcza gdy trzeba wnikliwie słuchać, żeby ewentualnie dokonać jakichś korekt. :-)
Słuchając jednego z nagranych przez nas rozdziałów Templariuszy zwróciłem uwagę na pewien fakt. Być może już to gdzieś kiedyś poruszaliśmy ale nawet jeśli to nie zaszkodzi odświeżyć temat.
Otóż zaciekawił mnie fragment:
"- A pewnie - roześmiała się Karen. - Benzyny jest w moim wozie najwyżej na sto kilometrów. Czy wie pan, ile pali lincoln? Dwadzieścia litrów na setkę.
- I pod tym względem nie zaimponuje mi pani - roześmiałem się. - Mój wehikuł połyka przy tej szybkości aż dwadzieścia cztery litry na setkę. Tylko że ja mam pełny bak. Można zbankrutować przez taki samochód."

Warto by było pogrzebać w internecie i poszukać jakie to miało przełożenie na ceny w tamtych czasach i w jakim stopniu obciążało budżet Tomasza, skądinąd jak wiemy bardzo skromny.

A dalej mamy jeszcze:
"- O, samochód chyba odzyskamy - powiedziała Karen – Jeszcze kilkadziesiąt kilometrów i facetowi zabraknie benzyny."

Dla Karen zapewne owo "kilkadziesiąt" nie robi wielkiej różnicy ale Tomasz przy takim zużyciu paliwa powinien odczuć te dodatkowe kilometry w swoim portfelu.

Orientujecie się może jak to wygląda?

He,he, na to samo zwróciłem uwagę! Dzisiaj bidulek na paliwo by tylko pracował w tym Ministerstwie! :-D
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
XIII VII III I V XX XIV 1

johny
Moderator

Wysłany: 2014-02-04, 21:50   

Yes, yes, yes!!! Po wielu prośbach, groźbach i perswazjach Mateusz zacżął czytać Templariuszy! I... podobają mu się! :-D
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...

Czesio1 
Administrator
Ojciec Prowadzący

Wysłany: 2014-02-04, 21:53   

johny napisał/a:
Yes, yes, yes!!! Po wielu prośbach, groźbach i perswazjach Mateusz zacżął czytać Templariuszy! I... podobają mu się! :-D

Wow!! No to pogratulować johny :564:

johny
Moderator

Wysłany: 2014-02-04, 21:54   

Gratulacje przyjmę jak skończy! :-D

Czesio1 
Administrator
Ojciec Prowadzący

Wysłany: 2014-02-04, 22:17   

johny napisał/a:
Gratulacje przyjmę jak skończy! :-D

Też fakt. Oby nie utknął przy historycznych opisach bo te fragmenty niekoniecznie mogą go wciągnąć.

johny
Moderator

Wysłany: 2014-02-13, 10:35   

Ogłaszam wszem i wobec, iż w dniu wczorajszym mój starszy syn skończył czytać Templariuszy...
Po lekturze zapytał: Tata, kiedy robimy zlot templariuszowy... :-)

:500:

Czesio1 
Administrator
Ojciec Prowadzący

Wysłany: 2014-02-13, 10:37   

johny napisał/a:
Ogłaszam wszem i wobec, iż w dniu wczorajszym mój starszy syn skończył czytać Templariuszy...

Hehehehe, powiedz, że już był. :-)

johny
Moderator

Wysłany: 2014-02-13, 10:52   

Był??? :shock: :shock: :shock:

Czesio1 
Administrator
Ojciec Prowadzący

Wysłany: 2014-02-13, 10:58   

johny napisał/a:
Był??? :shock: :shock: :shock:

No w Radzyniu, to w pewnym sensie Templariuszowy Zlot. ;-)

Konfiturek 
Zlotowicz
Degustator porzeczek

Wysłany: 2014-02-13, 22:01   

Jak to mówią... "Zawsze musi być ten drugi raz" :)
Wiele osób nie dotarło jeszcze do Radzynia.

Dorośli bardzo rzadko przeżywają takie przygody jak Pan Samochodzik. Nie mają na to czasu.

GrzegorzCh 
Głodny przygód

Wysłany: 2014-02-14, 22:07   

johny napisał/a:

W Kortumowie ?

Brunhilda 
Zlotowicz

Wysłany: 2014-02-16, 18:38   

No! Gratuluje Johny! Zaczęłam prace, zeby naowic moje młodsze dziecko do przeczytania Templariuszy. Pomyślałam, ze występuje tam zagraniczna Karen wiec moze tak troche swojsko. Na razie mam trudności duże. A dobrze byłoby bo Bedzie zdawała maturę z polskiego tez. To juz osiągnięcie, ze udało mi sie toprzeprowadzic. Starszy tez zdawał. To jest duża pokuta wozenie dzieci do polskiej szkoły. U wszystkich tak jest, nie to, ze moich. Ile sie trzeba nasluchac! Ze po co, ze kto tu mowi po polsku, ze w sobote, ze rano, ze nudno, ze niepotrzebny jezyk. slyszalam nawet ze jestem Hitlerem! :-D :-D :-D Rodzice powinni dostawać medale naprawde. Miło było na Balu Maturalnym bo Pani Konsul, nowoprzyslana z Polski zreszta, podkreśliła to, ze to ze strony rodziców tez osiągnięcie. No tak. Bo komu sie chce przy sobocie budzić i wysluchiwac tego wszystkiego. Rezultat jest taki, ze w zeszłym roku 9dzieci zdawało. A przecież Polaków jest dużo wiecej. Tak wiec kontynuuje prace nad namawianiem. Jak Ty to Johny zrobiłeś?

johny
Moderator

Wysłany: 2014-02-16, 20:22   

Brunhilda napisał/a:
Jak Ty to Johny zrobiłeś?

Siła perswazji! A tak na poważnie to trułem mu od dłuższego czasu. Skończył Harrego Pottera nie miał i nic innego i wziął. No i spodobała się mu... :-)

Czesio1 
Administrator
Ojciec Prowadzący

Wysłany: 2014-02-16, 20:49   

johny napisał/a:
Brunhilda napisał/a:
Jak Ty to Johny zrobiłeś?

Siła perswazji! A tak na poważnie to trułem mu od dłuższego czasu. Skończył Harrego Pottera nie miał i nic innego i wziął. No i spodobała się mu... :-)

Jak znam johny'ego to postraszył juniora, że nigdy więcej keszy jak nie przeczyta Templariuszy i młody łyknął książkę w jedno popołudnie. :-D

johny
Moderator

Wysłany: 2014-02-16, 22:45   

Czesio1 napisał/a:
Jak znam johny'ego to postraszył juniora, że nigdy więcej keszy jak nie przeczyta Templariuszy

Na szczęście z keszami przeszło mu nieco. A dzisiaj wieczorem zapytał sam: Tata a jaki jest jeszcze fajny Samochodzik? :-)

Czesio1 
Administrator
Ojciec Prowadzący

Wysłany: 2014-02-16, 22:49   

johny napisał/a:
Czesio1 napisał/a:
Jak znam johny'ego to postraszył juniora, że nigdy więcej keszy jak nie przeczyta Templariuszy

Na szczęście z keszami przeszło mu nieco. A dzisiaj wieczorem zapytał sam: Tata a jaki jest jeszcze fajny Samochodzik? :-)

No to johny podsuń Mu Wyspę złoczyńców, żeby przygotował się przed Zlotem w Ciechocinku. :564:

johny
Moderator

Wysłany: 2014-02-16, 22:51   

No taki mam właśnie plan...

Czesio1 
Administrator
Ojciec Prowadzący

Wysłany: 2014-02-16, 22:58   

johny napisał/a:
No taki mam właśnie plan...

Johny, a Ty z całą familią wybierasz się na zlot?

johny
Moderator

Wysłany: 2014-02-16, 22:59   

Raczej tak! :-)

Kynokephalos 
Forowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2014-02-19, 21:40   

<< Rozpoczętą tu dyskusję o wychowaniu polskich dzieci poza krajem przeniesiono do nowego tematu "Polszczyzna" na Forum ogólnym Hydeparku: http://www.pansamochodzik...topic.php?t=294 >>

Wonderful things...

Von Dobeneck
[Usunięty]

Wysłany: 2014-07-19, 15:20   

No i co johny, zaczął czytać inne Samochodziki?

PawelK
Moderator

Wysłany: 2015-02-25, 09:29   

Czy gdzieś już był poruszany timing podróży w Templariuszach?

Początek podróży można różnie interpretować, bo w pierwszych wersjach Tomasz prawdopodobnie jechał z Łodzi, dopiero później zmieniło się to na Warszawę i to wcale nie jest pewne, ale fakt, że do Gib jechał z Warszawy przez Białystok sugeruje, że miał słabą orientację jak jeździć. Później z Białegostoku dalej do Gib zamiast jechać najkrótszą i najprostszą drogą do Augustowa to z jakiegoś nieznanego powodu znacząco sobie wydłużył jadąc przez Grajewo. Ponadto z Białego wyjechał o 15 a do Gib dojechał w okolicach zachodu słońca czyli ok 20. Biorąc pod uwagę, że z Białego do Gib jest ca 150 km (tą dłuższą trasą), to by musiał jechać ok 30 km/h, co przy opisie, że "wyprzedzali inne samochody" zakrawa na dowcip.

Odpowiedz do tematu