Mini-zlot w poszukiwaniu Kortumowa

Nieoficjalne spotkania Miłośników Samochodzikowej Przygody
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8828
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Mini-zlot w poszukiwaniu Kortumowa

Post autor: TomaszK »

Teorię, że to Papowo Biskupie mogło być dla Nienackiego pierwowzorem Kortumowa, wysunął Templariusz72, który zna wszystkie zamki Ziemi Chełmińskiej. Rzeczywiście miejsce bardzo pasuje do opisu w książce – malutka wioska położona nad jeziorem o tej samej nazwie, z kościołem wybudowanym przez Krzyżaków i z ruinami, również pochodzacymi z tamtych czasów.

Obrazek
Map data: Google

Żeby sprawdzić rzecz na miejscu umówiliśmy się na mini-zlot, na który przybyły też Yvonne i Ace79.

Obrazek
Rycerz w hełmie z przyłbicą, czyli Templariusz72

Wioska jest rzeczywiście niewielka, nie wiem czy jest tam nawet 30 gospodarstw.
Obrazek
Map data: Google

Tuż obok centrum, na wzniesieniu stoją ruiny, które z daleka nie robią dużego wrażenia…

Obrazek

…ale kiedy podejdzie się bliżej, okazują imponujący rozmach.

Obrazek

Inaczej niż zamki ze skał wapiennych w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i inaczej niż ceglane zamki krzyżackie, zamek w Papowie wybudowano z kamieni polnych. Na pierwszy rzut oka wygląda to trochę prymitywnie, ale w resztkach kaplicy widać, że kiedyś mury były bogato zdobione.

Obrazek

Tu widać tajne przejście ukryte wewnątrz muru kaplicy (no chyba, że to przewód kominowy)

Obrazek

Są też resztki podziemi, Wiewiórka próbował je zgłębić, ale okazały się zasypane.

Obrazek

Templariusz mówi, że kiedy był tu 20 lat temu, jeszcze dało się tam wejść.
Kościół znajduje się na sąsiednim wzniesieniu, w linii prostej jest to około stu metrów, byłoby dziwne gdyby kiedyś nie było między nimi podziemnego połączenia. Jeżeli Nienacki był tu pisząc „Templariuszy”, też musiał to zauważyć.

Obrazek

Kościół ma wprawdzie wieżę z XIX wieku, ale ściany zbudowane są z tego samego materiału co zamek – z kamieni polnych.

Obrazek

Wnętrze, tak jak w książce jest współczesne…

Obrazek

…ale chrzcielnica jest XIV-wieczna, podobnie jak mury kościoła. Jeżeli zobaczył ją Nienacki, w jego głowie mógł zrodzić się pomysł ukrycia w tym miejscu wejścia do podziemi.

Obrazek

Na zakończenie poszliśmy jeszcze nad jezioro, jak widać na tym zdjęciu, gospodarze przygotowali się na nasz przyjazd i rozścielili na pomoście dywan.
Obrazek

Wypatrywaliśmy jakichś murów nad jeziorem, wszak Pan Samochodzik błądząc w podziemiach Kortumowa usłyszał szum wody, a kiedy wydłubał kilka cegieł, zobaczył taflę jeziora. Niestety brzegi jeziora otacza las trzcin i nic nie było widać.
Yvonne zaproponowała, żeby jechać do Chełmna, co też uczyniliśmy, jadąc kawalkadą typową dla naszych zlotów.

Obrazek

Miasteczko piękne, zachowany jest średniowieczny układ urbanistyczny, stare mury obronne…

Obrazek

…a także brama miejska z wieżą, dawniej podobno ceglaną, obecnie otynkowaną…

Obrazek

…a kościołów jest w Chełmnie tyle, co jak nie przymierzając - w Krakowie. Weszliśmy do jednego i zadziwiła nas głowa jelenia wisząca w głównej nawie pod chórem. Podobno pełni rolę barometru

Obrazek

A tu jeszcze fotografia zbiorowa na tle miejskiego ratusza.

Obrazek
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez TomaszK, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

Czyli mamy kolejne potencjalne miejsce na któryś z kolejnych zlotów.
Muszę sobie przypomnieć Templariuszy żeby skonfrontować książkowe Kortumowo z tym co udało się Wam ustalić.
Wycieczka wspaniała, gratulacje dla Was!
Chełmno to jedno z miejsc, które bardzo chciałbym kiedyś odwiedzić bo to miasto z mojego ulubionego serialu czyli Pogranicze w ogniu.
A kim jest dżentelmen z ostatniego zdjęcia stojący za naszymi Gracjami? No i gdzie jest Sokole Oko?
Ostatnio zmieniony 30 sie 2015, 22:41 przez Czesio1, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Post autor: johny »

świetnie, świetnie! Wycieczka wspaniała! Koniecznie muszę tam jechać. Wstyd powiedzieć, tyle razy byłem w Toruniu i nie skoczyłem do Chełmna! Bezapelacyjnie muszę to nadrobić już przy najbliższej okazji! :-)
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Ace79
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 57
Rejestracja: 18 sty 2015, 20:49
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Ace79 »

Miejsce bardzo klimatyczne, okolice przepiękne, aż wstyd się przyznać , że mieszkając tak bliziutko, byłam tam pierwszy raz.
Szkoda, że to był tylko mini-zlot, jednakże bardzo miło było poznać osobiście kolejnego forowicza Templariusza i uściskać TomaszKa. Yvonne dziękuję, że znaleźliście dla mnie miejsce w swoim wehikule :)
Awatar użytkownika
templariusz72
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 210
Rejestracja: 28 kwie 2014, 20:02
Tytuł: opis w budowie :)
Miejscowość: Solec Kujawski
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: templariusz72 »

Ace79 pisze:Miejsce bardzo klimatyczne, okolice przepiękne, aż wstyd się przyznać , że mieszkając tak bliziutko, byłam tam pierwszy raz.
Szkoda, że to był tylko mini-zlot, jednakże bardzo miło było poznać osobiście kolejnego forowicza Templariusza i uściskać TomaszKa. Yvonne dziękuję, że znaleźliście dla mnie miejsce w swoim wehikule :)
Mi również było bardzo miło poznać uczestników tego mini zlotu :564: , w szczególnosci urocze dziewczyny ;-)
Jesli bedziecie mieli ochote na tego tupu wycieczki to jestem jak najbardziej otwary na propozycje, takich zapomnianych przez swiat miejsc jak Papowo jest troche w okolicy.

Moze rozwazycie w przyszłosci jakis zlot po zamkach Krzyzackich, z noclegiem w Golubiu Dobrzyniu (swego czasu nocowałem tam kilkukrotnie i mam nadzieje ze hotel nadal funkcjonuje, wrażenie niezapomniane) lub Gniewie
Ostatnio zmieniony 31 sie 2015, 15:29 przez templariusz72, łącznie zmieniany 6 razy.
Awatar użytkownika
templariusz72
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 210
Rejestracja: 28 kwie 2014, 20:02
Tytuł: opis w budowie :)
Miejscowość: Solec Kujawski
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: templariusz72 »

TomaszuK , co prawda nie ze zlotu i całkowicie poza tematem ale dla odmiany na białych rumakach ;-)

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez templariusz72, łącznie zmieniany 3 razy.
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8828
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Ja też się cieszę, że mogłem poznać Templariusza i zobaczyć się z Ace i Yvonne.
Papowo rzeczywiście jest bardzo klimatyczne, brakuje tylko małej plaży przy jeziorze.
Teraz trzeba poszukać informacji, czy Nienacki znał to miejsce. Mam nadzieję poszukać czegoś w czasie przyszłorocznej wizyty w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

świetna relacje z mini zlotu! Byłem kiedyś w Chełmnie, jeszcze wtedy autostrady nie było. Największe wrażenie wywarły na mnie wtedy mury miasta i kościół. Cieszę się , że mogłem zidentyfikować Templariusza i rumak wspaniały. Imponujące kamienne mury i wielkość kamieni użytych do budowy zamku. Tak sobie pomyślałem, że wieża Kościoła mogła być zbudowana z kamieni zamkowych.

Sikorski z programu Było, nie było robił badania podziemi w kościele. Użył georadaru i odwiertów najważniejsze , że one tam są .
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez VdL, łącznie zmieniany 4 razy.
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8828
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

VdL pisze:Sikorski z programu Było, nie było robił badania podziemi w kościele. Użył georadaru i odwiertów najważniejsze , że one tam są .
Nic nie wiem ! Są podziemia w kościele w Papowie ?
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Post autor: johny »

Faktycznie był taki odcinek! Oglądałem nawet, ale czy to było Papowo?
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Post autor: johny »

To było Chełmno!
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

TomaszK pisze:
VdL pisze:Sikorski z programu Było, nie było robił badania podziemi w kościele. Użył georadaru i odwiertów najważniejsze , że one tam są .
Nic nie wiem ! Są podziemia w kościele w Papowie ?
Program był kręcony w CHEŁMNIE.
Awatar użytkownika
templariusz72
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 210
Rejestracja: 28 kwie 2014, 20:02
Tytuł: opis w budowie :)
Miejscowość: Solec Kujawski
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: templariusz72 »

zbychowiec pisze:
VdL pisze:Sikorski z programu Było, nie było robił badania podziemi w kościele. Użył georadaru i odwiertów najważniejsze , że one tam są .
VdL, czy mógłbyś zalinkować do tego odcinka, gdzie przeprowadzono te badania? Po nazwie miejscowości nie mogę wygoglować. Albo przynajmniej spróbuj przypomnieć sobie, który to mógł być odcinek (kiedy emitowany).
Był to jeden z odcinów "Było nie mineło" i tyczył sie podziemi biegnących pod rynkiem w Chełmnie jak i krypt w jednym z kosciołow
Ostatnio zmieniony 03 wrz 2015, 13:35 przez templariusz72, łącznie zmieniany 1 raz.
Nietajenko
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 938
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:34
Tytuł: Użytkownik chwilowo nieaktywny
Miejscowość: Olsztyn
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Nietajenko »

Gratuluję wycieczki. Nawet jeśli to miejsce nie było pierwowzorem Kortumowa to każdy zamek jest bez dwóch zdań wart obejrzenia i spenetrowania. Zamki, podobnie jak stare kościoły mają swój niepowtarzalny urok i magię. Miło też zobaczyć znajome twarze na fotografiach. No i Yvonne w lejącej się szarej kiecce robi równie olśniewające wrażenie jak swego czasu na salonach nieborowskiego pałacu. :-)
Refert non fatigo et consolatoria calceamenta...
Harpagan http://www.harpagan.pl/rajd/
Awatar użytkownika
barttez
Forowy Lektor
Posty: 1218
Rejestracja: 13 lip 2013, 10:23
Miejscowość: lubelskie
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Post autor: barttez »

johny pisze:To było Chełmno!

z tego co ja sobie przypominam to był Chełm lubelski ..... a operator aparatury pomiarowej to obecnie mój sąsiad z osiedla :-D
Obrazek Obrazek
Aetas dulcissima adulescentia est
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Post autor: johny »

barttez pisze:
johny pisze:To było Chełmno!

z tego co ja sobie przypominam to był Chełm lubelski ..... a operator aparatury pomiarowej to obecnie mój sąsiad z osiedla :-D
Nie, nie! Na pewno było też Chełmno! :-)
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
templariusz72
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 210
Rejestracja: 28 kwie 2014, 20:02
Tytuł: opis w budowie :)
Miejscowość: Solec Kujawski
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: templariusz72 »

johny pisze:
barttez pisze:
johny pisze:To było Chełmno!

z tego co ja sobie przypominam to był Chełm lubelski ..... a operator aparatury pomiarowej to obecnie mój sąsiad z osiedla :-D
Nie, nie! Na pewno było też Chełmno! :-)
Johny masz racje było tez Chełmno, ogladalem ten program dwukrotnie i potrafie jeszcze rozroznic Chełm Lubelski od Chelmna :-)Bartez, za to sasiad widac nie bardzo ;-)

https://www.youtube.com/watch?v=vBg_pFfiCV4
prosze bardzo link do filmu
a tutaj z fary
https://www.youtube.com/watch?v=hbyEqT752Ss

https://www.youtube.com/watch?v=zDyCgKZAxic
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez templariusz72, łącznie zmieniany 5 razy.
Awatar użytkownika
barttez
Forowy Lektor
Posty: 1218
Rejestracja: 13 lip 2013, 10:23
Miejscowość: lubelskie
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Post autor: barttez »

Czyli przegapiłem ten odcinek. .. muszę nadrobić :-P
Obrazek Obrazek
Aetas dulcissima adulescentia est
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

templariusz72 pisze:w szczególnosci urocze dziewczyny
Dziękuję bardzo :-)

Ja też bardzo się cieszę z poznania tak sympatycznego Templariusza mieszkającego blisko mnie.
Mam nadzieję, że jeszcze nie raz powtórzymy wspólne wypady :-)
Ostatnio zmieniony 06 wrz 2015, 17:24 przez Yvonne, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

Nietajenko pisze:No i Yvonne w lejącej się szarej kiecce robi równie olśniewające wrażenie jak swego czasu na salonach nieborowskiego pałacu
:oops: :oops: :oops:

Dziękuję za, jak zwykle szarmancki i podany w oryginalny sposób, komplement :-)
Awatar użytkownika
templariusz72
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 210
Rejestracja: 28 kwie 2014, 20:02
Tytuł: opis w budowie :)
Miejscowość: Solec Kujawski
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: templariusz72 »

Yvonne pisze:
templariusz72 pisze:w szczególnosci urocze dziewczyny
Dziękuję bardzo :-)

Ja też bardzo się cieszę z poznania tak sympatycznego Templariusza mieszkającego blisko mnie.
Mam nadzieję, że jeszcze nie raz powtórzymy wspólne wypady :-)
Też mam taką nadzieję.Pozdrawiam :-)
Nietajenko
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 938
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:34
Tytuł: Użytkownik chwilowo nieaktywny
Miejscowość: Olsztyn
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Nietajenko »

Yvonne pisze:
Nietajenko pisze:No i Yvonne w lejącej się szarej kiecce robi równie olśniewające wrażenie jak swego czasu na salonach nieborowskiego pałacu
:oops: :oops: :oops:
Dziękuję za, jak zwykle szarmancki i podany w oryginalny sposób, komplement :-)
Cała przyjemność po mojej stronie zarówno w dziedzinie komplementowania jak i w niewątpliwie powabnych walorach wizualnych. :-)
Refert non fatigo et consolatoria calceamenta...
Harpagan http://www.harpagan.pl/rajd/
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

Pozwólcie, że dorzucę kilka słów.

Otóż ekipa bydgoska w składzie Ace79, Wiewiórka, Adam i Yvonne postanowiła wyruszyć wcześniej i po drodze zwiedzić jeszcze kilka ciekawych miejsc, które to miejsca Yvonne poznała niegdyś dzięki nieocenionemu koledze z sąsiedniej ławeczki, Vitrasowi.

Wyruszyliśmy drogą na Chełmno. Pierwszy przystanek zrobiliśmy w wiosce Borówno, aby obejrzeć stojącą przy drodze Pietę, której historia jest fascynująca i wzruszająca. Jest to rzeźba, która dzięki ludziom przetrwała okres wojennych zniszczeń ukryta pod ziemią i odnaleziona po wojnie. Przeczytać tę historię można tu (polecam, bo naprawdę warto):

http://www.gmina-chelmno.pl/images/wsie/borowno/tabborowno.jpg

Obrazek

Następnie skierowaliśmy wehikuł do Starogrodu, gdzie ongiś stał wspaniały zamek krzyżacki, z którego do dzisiaj zostało dosłownie kilkadziesiąt cegieł tworzących resztkę muru. Zamek wznosił się na wzgórzu, z którego widok jest naprawdę wspaniały. Kilka zdjęć zrobionych na wzgórzu:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Przy okazji Wiewiórka odkrył nową pasję, mianowicie poszukiwanie skarbów w naszej ziemi. Drżyj, Nietajenko! Rośnie nowy poszukiwacz!
Na zdjęciu Wiewiórka ze swoim znaleziskiem:

Obrazek

Wprost ze Starogrodu udaliśmy się w kolejne bardzo ciekawe i piękne miejsce, jakim jest Góra świętego Wawrzyńca pod Chełmnem. Jest to stanowisko archeologiczne, gdzie odnalezione zostały ślady dawnego grodu oraz starej kolegiaty. Zainteresowanych odsyłam tutaj:

http://www.turystyka.torun.pl/art/723/gora-sw-wawrzynca.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/G%C3%B3ra_%C5%9Awi%C4%99tego_Wawrzy%C5%84ca_(Ka%C5%82dus)

Stamtąd zatelefonowaliśmy do Tomaszka i dowiedzieliśmy się, że właśnie minął Toruń i zmierza już prosto do Papowa Biskupiego. Nie zwlekając, ruszyliśmy i my. Papowo to maleńka miejscowość charakteryzująca się senną i spokojną atmosferą powolnego przeżywania każdej chwili. Po entuzjastycznym przywitaniu się z Tomaszkiem i nowym znajomym Templariuszem, w którym od razu poznać można bratnią duszę, zajrzeliśmy do gotyckiego kościoła św. Mikołaja, gdzie przy samym wejściu stała poszukiwana przez nas chrzcielnica:

Obrazek

Następnie udaliśmy się, jak już pisał Tomaszek, do ruin zamku, o którym można przeczytać na tablicy:

Obrazek

Kilka fotek z tych urokliwych ruin:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jeszcze tylko do pełni szczęścia brakowało nam jeziora, aby już wszystko było tak, jak w książce. Ale, ale … Jest i jezioro!:

Obrazek

Papowo zauroczyło nas swoim klimatem i nieśpieszną atmosferą, ale był już czas udać się na tak zwane pogaduchy przy kawie. Odwiedziliśmy zatem niedalekie Chełmno, które z wieży Kościoła Farnego wygląda tak:

Obrazek

Myślę, że Chełmno warto kiedyś razem odwiedzić. Jest naprawdę urocze i bogate w zabytki, a ponadto jest przecież wymienione w „Templariuszach”:

„Tu pożegnaliśmy się. Petersenowie pojechali do Gdańska, umawiając się ze mną na spotkanie w Warszawie. A ja, chłopcy, Ewa i Anka pojechaliśmy do Chełmna.”

Jeszcze mocny finisz Tomaszka:

Obrazek

I rozjechaliśmy się każdy w inną stronę.
Do zobaczenia … :-)
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez Yvonne, łącznie zmieniany 6 razy.
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8828
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Yvonne pisze:Myślę, że Chełmno warto kiedyś razem odwiedzić. Jest naprawdę urocze i bogate w zabytki, a ponadto jest przecież wymienione w „Templariuszach”:

„Tu pożegnaliśmy się. Petersenowie pojechali do Gdańska, umawiając się ze mną na spotkanie w Warszawie. A ja, chłopcy, Ewa i Anka pojechaliśmy do Chełmna.”
O kurczę ! Nie zwróciłem na to uwagi, a wynika z tego, że Kortumowo rzeczywiście powinno być blisko Chełmna. Tak jak Papowo.
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

TomaszK pisze:Yvonne napisał/a:
Myślę, że Chełmno warto kiedyś razem odwiedzić. Jest naprawdę urocze i bogate w zabytki, a ponadto jest przecież wymienione w „Templariuszach”:

„Tu pożegnaliśmy się. Petersenowie pojechali do Gdańska, umawiając się ze mną na spotkanie w Warszawie. A ja, chłopcy, Ewa i Anka pojechaliśmy do Chełmna.”

O kurczę ! Nie zwróciłem na to uwagi, a wynika z tego, że Kortumowo rzeczywiście powinno być blisko Chełmna. Tak jak Papowo.
No popatrz! A ja byłam przekonana, że przede wszystkim ten fakt naprowadził Ciebie i Templariusza na ślad Papowa właśnie :-)
Ostatnio zmieniony 10 wrz 2015, 08:18 przez Yvonne, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

Bardzo fajna relacja.
Przy okazji, TomaszeK idziesz w dobrym kierunku, motór brardzo Ci pasuje. :-D

Ta chrzcielnica zakrywa wejście do podziemi, wystarczy przesunąć krzyż, który znajduje się nad nią. ;-)
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8828
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

W tegorocznej edycji konkursu National Geographic Polska, na liście siedmiu cudów Polski, znalazło się Chełmno http://www.national-geographic.pl/artyk ... ow-polski/
Awatar użytkownika
templariusz72
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 210
Rejestracja: 28 kwie 2014, 20:02
Tytuł: opis w budowie :)
Miejscowość: Solec Kujawski
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: templariusz72 »

TomaszK pisze:
Yvonne pisze:Myślę, że Chełmno warto kiedyś razem odwiedzić. Jest naprawdę urocze i bogate w zabytki, a ponadto jest przecież wymienione w „Templariuszach”:

„Tu pożegnaliśmy się. Petersenowie pojechali do Gdańska, umawiając się ze mną na spotkanie w Warszawie. A ja, chłopcy, Ewa i Anka pojechaliśmy do Chełmna.”
O kurczę ! Nie zwróciłem na to uwagi, a wynika z tego, że Kortumowo rzeczywiście powinno być blisko Chełmna. Tak jak Papowo.
Tomaszu z tego opisu jasno wynika ze wyjeżdzając z Kortumowa zrobili trase bardzo podobna do naszej :-) Jeszcze na jedno zwróciłem uwagę a mianowicie Tomasz błądząc po podziemiach za pierwszym razem skręcił w prawy korytarz, którym to dotarł w okolice jeziora , a za drugim w lewo który zaprowadził go pod kościółek (gdyby wejście do podziemi prowadziło z ruin zamku to idealnie pasowałyby do tego opisu)
Jak na mój gust zbyt wiele elementów pasuje do siebie by mógł być to zwykły przypadek, a własnie Tomaszu jakiś odzew z tego Urzedu w Papowie?
Ostatnio zmieniony 28 wrz 2015, 12:25 przez templariusz72, łącznie zmieniany 3 razy.
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8828
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Niestety, zadnej odpowiedzi. A do Twoich spostrzeżeń dodam jeszcze, że zarówno kościół jak i ruiny stoją na wzgórzach, a zatem pomimo dziewięciu metrów głębokości (od wejścia do studni), nadal znajdowały się powyżej poziomu jeziora.
Awatar użytkownika
templariusz72
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 210
Rejestracja: 28 kwie 2014, 20:02
Tytuł: opis w budowie :)
Miejscowość: Solec Kujawski
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: templariusz72 »

TomaszK pisze:Niestety, zadnej odpowiedzi. A do Twoich spostrzeżeń dodam jeszcze, że zarówno kościół jak i ruiny stoją na wzgórzach, a zatem pomimo dziewięciu metrów głębokości (od wejścia do studni), nadal znajdowały się powyżej poziomu jeziora.
Bardzo cenna uwaga, o tym nie pomyślałem :564:
Swoją drogą szkoda ze tamtejszym władzom nie zależy na promocji tego uroczego zakątka, osobiście uwielbiam tego typu miejsca w których czas zdaje się płynąć dużo wolniej.
Ostatnio zmieniony 28 wrz 2015, 20:28 przez templariusz72, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Spotkania nieoficjalne”