Jakub Małecki

Dział poświęcony literaturze
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Jakub Małecki

Post autor: Yvonne »

Jakiś czas temu poczułam, że mam przesyt powieści kryminalnych, thrillerów i sensacyjnych przygodówek, których bohaterowie to często poranieni przeszłością ludzie, policjanci z nałogami, śledczy po rozwodach i trudnych związkach czy skorumpowani pracownicy sądowi.
Mam dość książek, w których tempo jest zawrotne, akcja pędzi na złamanie karku, a do bohaterów ciężko się przywiązać, bo jest ich po prostu za dużo.

Ostatnie dwie pozycje, jakie zdecydowałam się przeczytać (na razie oczywiście, bo wiadomo, że kiedyś do tego gatunku wrócę), to „Królestwo” Jo Nesbo oraz „Deszcz” Marcina Ciszewskiego. Obie świetne i obie polecam.

Po lekturze tych dwóch książek uznałam, że czas przejść na inne tory.
Zamarzyła mi się literatura, która w dogłębny, ale taki spokojny sposób dotykałaby zwykłego człowieka, jego istoty i losu.
Niestety, Mistrz takiego właśnie pisania, Wiesław Myśliwski, wydaje swoje powieści rzadko. Za rzadko. Ale może to dobrze, bo dzięki temu są one genialne. Każda jest perłą mojej biblioteczki.
Na szczęście na polskiej scenie literackiej kilka lat temu pojawił się ktoś, kto swoim talentem do zaglądania w ludzkie dusze dołącza do klasy Pana Myśliwskiego.
Jakub Małecki, bo o nim mowa ma ogromny dar obserwacji, a to zawsze jest dużym plusem twórcy. Jeśli dołączyć do tego niezwykłą wyobraźnię oraz oryginalny, plastyczny język, otrzymujemy literaturę, z którą warto się zapoznać.
Do tej pory czytałam cztery jego książki. Zaczęłam od „Dygotu”, poprzez „Nikt nie idzie”, „Saturnina”, aż do „Rdzy”, którą skończyłam dzisiaj rano.
Wszystkie oceniam wysoko, ale to, co Jakub Małecki zrobił w „Rdzy” to dla mnie mistrzostwo świata.
Opowieść ta wciągnęła mnie od pierwszych słów, ścisnęła i nie chciala puścić do końca.
Fabuły streszczać nie będę, bo w przypadku książek Małeckiego (z powieściami Myśliwskiego mam podobnie), byłoby wielkim błędem zdradzać szczegóły opowieści, w której najważniejszy jest człowiek.
Bo o tym właśnie pisze Małecki. O człowieku, jego wnętrzu, marzeniach, planach, bolesnych doświadczeniach, małych radościach, relacjach z innymi. Oraz o korzeniach. O domu. O wartościach. O wyborach.
A pisze pięknie. Prostym, cichym i spokojnym językiem.
Dawno nie odkryłam pisarza, który tak potrafiłby zaglądać do wnętrza ludzi i tak pięknie to opisywać.
Bohaterem jego książek najczęściej jest wieś lub mała miejscowość. Prości ludzie, ich ułomności i dziwactwa. Otaczająca ich przyroda.
Jak choćby w „Rdzy”, która mnie tak zachwyciła. Losy bohaterów poznajemy dwutorowo. Relacja między osieroconym siedmioletnim Szymkiem i jego babcią Tośką jest przyczynkiem do ukazania historii rodziny, ludzkich wyborów i ich następstw.
Prozę Jakuba Małeckiego polecam gorąco tym, którzy lubią powoli rozkoszować się snutą opowieścią, napisaną w sposób, który powoduje, że czytelnik przeżywa emocje wraz z bohaterami, wchodzi do ich świata, obserwuje ich z bliska, idzie obok ścieżki, którą podążają.

Ja wsiąkam w jego książki całkowicie. To literatura, która wciąga mnie w głąb.
Przede mną jeszcze kilka książek Jakuba Małeckiego i już się cieszę na ich lekturę.
Załączniki
Rdza.PNG
Awatar użytkownika
RobertH
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1279
Rejestracja: 26 lis 2018, 00:22
Tytuł: RobertH
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Post autor: RobertH »

Ładna realacja , recenzja.
KSIĄŻKI NIE GRYZĄ !!! POCHŁANIAJĄ W CAŁOŚCI !!!

Obrazek
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

Widzisz, Czesio?
Nikogo, poza (o ironio!) Robertem, moja recenzja pięknych książek nie zainteresowała.
Ponawiam pytanie. Mam tu pisać sama do siebie?
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

Yvonne pisze:Widzisz, Czesio?
Nikogo, poza (o ironio!) Robertem, moja recenzja pięknych książek nie zainteresowała.
Ponawiam pytanie. Mam tu pisać sama do siebie?
Może tylko Robert przeczytał tę książkę?
Yvonne, może nikt nie podjął dyskusji bo nie czytał książki więc jak tu zabrać głos? Ale na pewno większość z nas te recenzję przeczytała i być może sięgnie po książkę.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
RobertH
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1279
Rejestracja: 26 lis 2018, 00:22
Tytuł: RobertH
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Post autor: RobertH »

Yvonne pisze:Nikogo, poza
.....

Niekoniecznie . Jak to poprawi Twój humor i połechce poczucie własnej wartości .

Każdy temat ma licznik odwiedziń ,ten ma 70 wyświetleń .
Ostatnio zmieniony 10 lis 2020, 13:31 przez RobertH, łącznie zmieniany 3 razy.
KSIĄŻKI NIE GRYZĄ !!! POCHŁANIAJĄ W CAŁOŚCI !!!

Obrazek
Hanka
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1920
Rejestracja: 05 maja 2014, 20:31
Tytuł: Hanka
Miejscowość: Brześć Kujawski
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 119 razy
Otrzymał podziękowań: 107 razy

Post autor: Hanka »

Yvonne pisze:Widzisz, Czesio?
Nikogo, poza (o ironio!) Robertem, moja recenzja pięknych książek nie zainteresowała.
Ponawiam pytanie. Mam tu pisać sama do siebie?
mnie zainteresowała, bardzo ładnie o niej napisałaś
Pisz dla nas Yvonne a będziemy sięgać po książki które polecasz :-)
Awatar użytkownika
Robert_76
Żądny przygód
Żądny przygód
Posty: 402
Rejestracja: 06 lis 2016, 22:21
Miejscowość: Swiętochłowice
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Post autor: Robert_76 »

Hej,
ja napiszę tylko tyle, że podobnie jak Ty mam powoli przesyt powieści kryminalnych, sensacyjnych ... itd
Recenzowanej książki nie znam, więc trudno o niej dyskutować ...
Recenzja jest jednak dobra, Twoje propzycje prawie zawsze mi odpowiadały, pewnie więc sięgnę również po tą książkę.
Poza tym naprawdę trudno jest podsumowywać Twoje recenzje, poza ich przeczytaniem, gdy od zawsze korzystałem z Twoich propozycji przy ustalaniu własnej listy lektur ... :)
Yvonne, tylko nie przestawaj teraz!
Ostatnio zmieniony 10 lis 2020, 21:27 przez Robert_76, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

Robercie, bardzo mi miło.
Dziękuję za Twój wpis :-)
A Ty co teraz czytasz?
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Re: Jakub Małecki

Post autor: Yvonne »

Właśnie otrzymałam wejściówkę na wtorkowe spotkanie z Jakubem Małeckim.
Bardzo się cieszę.
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Re: Jakub Małecki

Post autor: Yvonne »

Pamiątkowe zdjęcia z dzisiejszego spotkania.
 
Załączniki
IMG_20210907_192757.jpg
IMG_20210907_192804.jpg
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Re: Jakub Małecki

Post autor: Yvonne »

Jeszcze kilka słów o wczorajszym spotkaniu.
Jakub Małecki jest bardzo skromnym człowiekiem.
Tak skromnym, że na początku obawiałam się, że spotkanie będzie nijakie.
Ale potem, jak się rozkręcił, było już bardzo ciekawie, zabawnie, życiowo. I przesympatycznie.

Udało mi się zdobyć autograf (na ulubionej książce) i teraz czekam z niecierpliwością na premierę najnowszej, kóra ukaże się w przyszłym tygodniu.
Zachęcam Was bardzo do lektury powieści Jakuba Małeckiego.
Są naprawdę piękne.
 
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Re: Jakub Małecki

Post autor: Yvonne »

Właśnie kończę nową książkę Jakuba Małeckiego.
Z zachwytem.
Mało który pisarz potrafi zawrzeć tak wiele treści i emocji w tak niewielu słowach, w tak oszczędnych zdaniach.

Jak uspokoję emocje, napiszę więcej.
 
Załączniki
IMG_20210929_175556.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”