Adam Bahdaj - Inspiracje

Dział poświęcony literaturze
ODPOWIEDZ
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Adam Bahdaj - Inspiracje

Post autor: TomaszK »

Pierwszą książka Adama Bahdaja która przeczytałem, była "Uwaga czarny parasol". W książce przewija się gang który przewozi jakiś tajemniczy towar, a w końcowej scenie okazuje się że chodziło o kradzież skór na dużą skalę. Po latach dowiedziałem się, że rzeczywiście była w czasach PRL-u "afera skórzana", może to ona zainspirowała autora. Ktoś to czytał ?
Ostatnio zmieniony 19 kwie 2015, 00:06 przez TomaszK, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Aldona
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 992
Rejestracja: 11 lip 2013, 19:10
Tytuł: Aldona
Miejscowość: Z nikąd
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Post autor: Aldona »

Ja czytałam niedawno. To lektura w szkole podstawowej, chyba w 4 klasie. Jako, że córcia wypożyczyła to ja sobie chciałam przypomnieć. Zaskoczona byłam, że niektóre szczegóły tak mi się zatarły w pamięci. Ile w końcu było tych parasoli. Chyba 3, tak?
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

A ja ostatnio przeczytałam moim dzieciom "Kapelusz za sto tysięcy" - miło było wrócić do tej książki :-)

Moim chłopcom podobała się bardzo!

Ale i tak naszą ulubioną książką Bahdaja są "Wakacje z duchami" i jej sympatyczni bohaterowie: Paragon, Perełka i Mandżaro :-)
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Z "Wakacji z duchami" najbardziej podobała mi się melodia tytułowa. Z filmu oczywiście, ale książka też dobra.
Nie pamiętam, czy Niedzica jako miejsce w którym toczy się akcja, została wykorzystana dopiero w filmie, czy może w książce też ?
Awatar użytkownika
misia
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1244
Rejestracja: 10 lip 2013, 22:32
Miejscowość: miasto Łódź
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: misia »

Na ostatnim spotkaniu w Moryniu dostałam od Jacka elektroniczne wersje wielu książek, między innymi "Stawiam na Tolka Banana". Osłuchałam wszystkie części podczas mojego zwolnienia a potem od razu obejrzałam serial. Na dodatek kiedyś ktoś zapodał (TomaszK ???) link do YT z reportażem kręconym obecnie o bohaterach filmu i spotkanie ze Stanisławem Jędryką, reżyserem. Wszystkie te trzy rzeczy wywołały u mnie masę wspomnień, wzruszeń i nostalgii i sama nie wiem czego jeszcze. Do wszystkiego będę wracać jak do PS g;)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
"Praw­da leży pośrod­ku - może dla­tego wszys­tkim za­wadza" - Arystoteles
Konfiturek
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 524
Rejestracja: 10 lip 2013, 20:25
Tytuł: Degustator porzeczek
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 24 razy

Post autor: Konfiturek »

misia pisze:Na dodatek kiedyś ktoś zapodał (TomaszK ???) link do YT z reportażem kręconym obecnie o bohaterach filmu i spotkanie ze Stanisławem Jędryką, reżyserem.
Zapewne chodzi o dokument "Tolek Banan i inni". Też lubię tego typu retrospekcje, w których ukazano losy osób po wielu latach od czasów, z których je pamiętamy ( w tym wypadku dzieci grające w popularnych serialach TV). Podobny dokument był kręcony po latach od stworzenia serialu "Gruby", który jest jednym z moich ulubionych.

Sam Jędryka od zawsze deklarował chęć tworzenia nowych seriali dla dzieci i młodzieży. Niestety, władze TV postrzegają go wyłącznie jako dinozaura, który powinien usunąć się w cień i zrobić miejsce młodym. A efekty pracy naszych młodych twórców... hmmm... pominę stosownym milczeniem.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Dorośli bardzo rzadko przeżywają takie przygody jak Pan Samochodzik. Nie mają na to czasu.
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

Dzisiaj w antykwariacie zakupiłam "Podróż za jeden uśmiech" i zabieram jutro jako lekturę na podróż :-)
Awatar użytkownika
Jacekxt
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 189
Rejestracja: 17 lip 2013, 08:44
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Jacekxt »

"Podróż za jeden uśmiech" jest po prostu rewelacyjna! :)
Przemyślenia Poldka, jego sposób obserwacji otaczającego go świata, świata mojego dzieciństwa, jest wprost..."cybernetycznie" fenomenalne! :)
Zmiany zachodzące w Dudusiu, postać Cioci Kabały, przeciekawe charaktery napotkanych w drodze postaci, opisy miejscowości ze szczyptą historii i ten zapach wakacji! Ten który znajdujemy w PS-ach, zapach wody w jeziorach, traw świeżo skoszonych, zapach zimnych murów i ciepełko letniego słońca.
Po prostu PRZYGODA! :)
Na wakacje lektura obowiązkowa!!! :)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Jacekxt
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 189
Rejestracja: 17 lip 2013, 08:44
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Jacekxt »

Czy Nienacki "ukradł", a raczej powielił pomysł Bahdaja?
Nie wiem, ale coś w tym jest.
Podsłuchiwanie Billa Arizony na łodzi niczym się przecież nie różni od akcji w lesie, jaką przeżył Poldek Wanatowicz, obserwując osobników na polanie przy pięknej limuzynie. ( podczas poszukiwania Sromotnika bezwstydnego... :) )
Klimat podobny, łono natury prawie podobne (jezioro zastąpiło las, ale klimat pozostał), wątek kryminalny także zbliżony. śmieszne nieporozumienia z tym związane także.
W każdym razie "Podróż za jeden uśmiech" to rok 1964, zaś "PS i złota rękawica" to 1979 r. :)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

A czytał ktoś książkę Bahdaja „Piraci z Wysp śpiewających” ? To chyba jedna z mniej znanych jego książek, akcja dzieje się w czasie turystycznej podróży nastolatka z wujkiem po Jugosławii . Jest tam scena, jak wujek (rudy i brodaty) zostaje zaangażowany jako statysta przy kręceniu filmu o Wikingach. Książka ukazała się w 1965 roku, a w 1963 roku miała miejsce premiera filmu „Długie łodzie Wikingów”, w którym rzeczywiście miała swój udział kinematografia jugosłowiańska. Być może Adam Bahdaj w czasie wakacji w Jugosławii, natknął się na kręcenie tego filmu.
Właściwie to chcę napisać o inspiracji do tego filmu, a „Piraci z Wysp śpiewających”, tylko mi go przypomnieli. :-)
Film był wyświetlany w którejś z telewizji kilka lat temu, ale jak oglądałem go jeszcze pod koniec lat 70-tych. Osią filmu jest poszukiwanie tajemniczego dzwonu, który przed wiekami mnisi odlali ze złota i umieścili na jakiejś wyspie, a jego dźwięki słuchać tylko w czasie silnego wiatru. Wikingowie w końcu słyszą głos dzwonu płynąc morzem we mgle i dopływają do wyspy. Wyspa na filmie ma bardzo wysokie skaliste brzegi, na szczycie stoi coś w rodzaju kaplicy, w której na długim sznurze wisi mały złoty dzwonek. Bohater wścieka się tym, że historia okazała się tylko legendą bo dzwon jest taki mały, i ze złością odrzuca go. Dzwonek uderza o sklepienie i wtedy okazuje się, że całe sklepienie kaplicy to właśnie ten legendarny złoty dzwon. Miejsce na którym stoi kaplica jest tak niedostępne, że jedynym sposobem przetransportowanoia zdobyczy w dół jest zrzucenie do morza.
Kilka tygodni temu przeczytałem w internecie o niesamowitym miejscu, jakim jest wyspa Skellig Michael w Irlandii. Jest to miejsce żywcem wzięte z filmu „Długie łodzie Wikingów” i być może było inspiracją dla producentów. Jest to wyspa, a właściwie wielka skała wystająca z Morza Północnego, na której w VII wieku, w zagłębieniu między dwoma szczytami zbudowano klasztor. Klasztor był użytkowany przez kilkaset lat, został w końcu opuszczony. Miejsce jest niesamowite, aż się nie chce wierzyć że ludzie mogli żyć w tak niegościnnym miejscu. Na dodatek na jednym ze szczytów wybudowano pustelnię, a to miejsce było już tak trudno dostępne, że odkryto je dopiero przed kilkudziesięciu laty. Budowle klasztorne mają taki kształt jak na filmie – niewielki budynek z kamienia przykryty kopułą, aż by się chciało zajrzeć czy w środku nie ma złotego sklepienia.
O Skellig Michael można przeczytać w Wikipedii http://pl.wikipedia.org/wiki/Skellig_Michael
a o badaniach pustelni tutaj
http://publishing.cdlib.org/ucpresseboo ... view=print
wprawdzie po angielsku (ja czytałem z pomocą Google tłumacza), ale jest też dużo zdjęć.
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Post autor: johny »

Wstyd przyznać ale ja czytałem i Bahdaja i Niziurskiego i Szklarskiego bardzo dawno temu równocześnie z Samochodzikami. Ale tak jakoś tylko do Nienackiego wracałem/wracam cały czas. Ale żeby być w temacie :-) czas chyba odświezyc sobie co nieco!
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Post autor: PawelK »

TomaszK pisze:A czytał ktoś książkę Bahdaja „Piraci z Wysp śpiewających” ?
Pewnie, że czytał. Czytał jeszcze sporo innych książek Bahdaja :-)
Awatar użytkownika
Aldona
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 992
Rejestracja: 11 lip 2013, 19:10
Tytuł: Aldona
Miejscowość: Z nikąd
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Post autor: Aldona »

johny pisze:bardzo dawno temu równocześnie z Samochodzikami
No to teraz wiadomo czemu w konkursach na szarym końcu zawsze byłes :)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Jacekxt
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 189
Rejestracja: 17 lip 2013, 08:44
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Jacekxt »

Kochani, jak nam się Nienacki "skończy", to wówczas weźmiemy się zlotowo za Bahdaja i innych. śladami ich książek... :)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Waldemar_B
Żądny przygód
Żądny przygód
Posty: 227
Rejestracja: 11 lip 2013, 10:06
Tytuł: czarny charakter
Miejscowość: Allenstein
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Waldemar_B »

I za Lema :512:
Obrazek
Awatar użytkownika
Jacekxt
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 189
Rejestracja: 17 lip 2013, 08:44
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Jacekxt »

To już wolę Tytusa, Romka i A'Tomka :)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Post autor: PawelK »

Jacekxt pisze:Kochani, jak nam się Nienacki "skończy", to wówczas weźmiemy się zlotowo za Bahdaja i innych. śladami ich książek... :)
Kiedy Kolumbia?
Nietajenko
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 938
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:34
Tytuł: Użytkownik chwilowo nieaktywny
Miejscowość: Olsztyn
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Nietajenko »

PawelK pisze:
Jacekxt pisze:Kochani, jak nam się Nienacki "skończy", to wówczas weźmiemy się zlotowo za Bahdaja i innych. śladami ich książek... :)
Kiedy Kolumbia?
Kolumbia jak Kolumbia ale kiedy La Jauja się pytam? ;-)
Refert non fatigo et consolatoria calceamenta...
Harpagan http://www.harpagan.pl/rajd/
Awatar użytkownika
Aldona
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 992
Rejestracja: 11 lip 2013, 19:10
Tytuł: Aldona
Miejscowość: Z nikąd
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Post autor: Aldona »

Telewizja Polska przypomina "Podróż za jeden uśmiech". W dzisiejszym odcinku był kawałek Gdańska i Sopotu. Uśmiechałam sie z lekka łzą....nie ma już takiego Gdańska...no może Sopot się nie zmienił, bo molo jak stało tak stoi.
No i .... rzeczywiście nie znam ksiązki.... :) cała moja wiedza a temat "Podróży..." pochodzi z serialu :)
Muszę to nadrobić.
Awatar użytkownika
Jacekxt
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 189
Rejestracja: 17 lip 2013, 08:44
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Jacekxt »

Aldona pisze:Telewizja Polska przypomina "Podróż za jeden uśmiech". W dzisiejszym odcinku był kawałek Gdańska i Sopotu. Uśmiechałam sie z lekka łzą....nie ma już takiego Gdańska...no może Sopot się nie zmienił, bo molo jak stało tak stoi.
No i .... rzeczywiście nie znam ksiązki.... :) cała moja wiedza a temat "Podróży..." pochodzi z serialu :)
Muszę to nadrobić.
Koniecznie Aldonko Kochana!
Co prawda Sopotu czy Gdańska w książce nie ujrzysz, ale ubawisz się setnie! OBIECUJę :) :) :)
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

Aldona pisze: No i .... rzeczywiście nie znam ksiązki.... :) cała moja wiedza a temat "Podróży..." pochodzi z serialu :)
Muszę to nadrobić.
W takim razie zaproponuję, żebyśmy wszyscy nadrobili lekturę książki "Podróż za jeden uśmiech". A jako zachętę do czytania zaproponuję konkurs w szybkiej wersji. Termin jeszcze nieznany, być może po zakończeniu planowanego na przełom września i października szachownicowego konkursu, a jak się uda to może i wcześniej. Są chętni do udziału?
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Jacekxt
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 189
Rejestracja: 17 lip 2013, 08:44
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Jacekxt »

Tak, tak i jeszcze dwieście razy TAK!!! Wspaniały, a nawet cybernetycznie genialny pomysł !!!
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
misia
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1244
Rejestracja: 10 lip 2013, 22:32
Miejscowość: miasto Łódź
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: misia »

Ja jestem jestem chętna na wszelkie konkursy g;), ale muszę książkę zdobyć. Chyba,że mam w pakiecie z audio od Ciebie Jacku, muszę sprawdzić g;)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
"Praw­da leży pośrod­ku - może dla­tego wszys­tkim za­wadza" - Arystoteles
Awatar użytkownika
Jacekxt
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 189
Rejestracja: 17 lip 2013, 08:44
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Jacekxt »

misia pisze:Ja jestem jestem chętna na wszelkie konkursy g;), ale muszę książkę zdobyć. Chyba,że mam w pakiecie z audio od Ciebie Jacku, muszę sprawdzić g;)
Masz, masz... :)
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

misia pisze:Ja jestem jestem chętna na wszelkie konkursy g;), ale muszę książkę zdobyć. Chyba,że mam w pakiecie z audio od Ciebie Jacku, muszę sprawdzić g;)
W takim razie nabywaj czym prędzej książkę. I robimy konkurs z Bahdaja!
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Kilka postów wyżej i dwa lata wcześniej, pisałem w tym temacie o niesamowitej wyspie Skellig Michael.
TomaszK pisze:A czytał ktoś książkę Bahdaja „Piraci z Wysp śpiewających” ?
Właśnie wróciłem z "Gwiezdnych wojen" i końcowe sceny były kręcone właśnie na tej wyspie, rozpoznałem ją po charakterystycznych pustelniach z kamienia. To niesamowite miejsce, muszę tam kiedyś pojechać.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”