Ciekawostki z Australii

Dział poświęcony sprawom ogólnym dotyczącym przygód na żywo
ODPOWIEDZ
Ater
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 531
Rejestracja: 05 sie 2017, 22:54
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 27 razy
Otrzymał podziękowań: 37 razy

Re: Ciekawostki z Australii

Post autor: Ater »

TomaszK pisze: 25 maja 2022, 20:21
Ater pisze: 19 maja 2022, 09:50Gdzie jest Nemo? ;)  
Tutaj  :-D

Obrazek

To z okładki książki "Konan destyltor" Andrzeja Pilipiuka.

 
 
 
 
 
 

 
Czyli w gulaszu się odnalazł ;)
 
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Ciekawostki z Australii

Post autor: TomaszK »

Brunhilda pisze: 25 maja 2022, 20:49Co ja się naszukałem co to znaczy Konan Destylator! A jeszcze napisałeś destyltor… i nie wiem co to znaczy ! Imię i przydomek?  
Andrzej Pilipiuk napisał kilka kontynuacji samochodzikowych, a ta książka to z serii o Jakubie Wędrowyczu, egzorcyście-amatorze i alkoholiku. Bardzo zabawne, polecam.

 
 
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Ciekawostki z Australii

Post autor: Brunhilda »

Ale, ze restauracja sushi zarpasza na wegierski wieczor ?😀😀
Ater
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 531
Rejestracja: 05 sie 2017, 22:54
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 27 razy
Otrzymał podziękowań: 37 razy

Re: Ciekawostki z Australii

Post autor: Ater »

TomaszK pisze: 26 maja 2022, 08:27
Brunhilda pisze: 25 maja 2022, 20:49Co ja się naszukałem co to znaczy Konan Destylator! A jeszcze napisałeś destyltor… i nie wiem co to znaczy ! Imię i przydomek?  
Andrzej Pilipiuk napisał kilka kontynuacji samochodzikowych, a ta książka to z serii o Jakubie Wędrowyczu, egzorcyście-amatorze i alkoholiku. Bardzo zabawne, polecam.

 
 

 
Nie alkoholik tylko bimbrownik ;)
 
Awatar użytkownika
TomaszL
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 1748
Rejestracja: 14 lip 2016, 10:19
Miejscowość: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 473 razy
Otrzymał podziękowań: 157 razy

Re: Ciekawostki z Australii

Post autor: TomaszL »

Kiedyś był "Conan The Barbarian" (Conan Barbarzyńca)
A Pilipiuk "spłodził" Konana Destylatora

Taka nasza, rodzima wersja Conana :)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Ciekawostki z Australii

Post autor: Brunhilda »

Aa. Rozumiem! A ja szukałam wszędzie…😀😀😀😀
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Ciekawostki z Australii

Post autor: Brunhilda »

Dzisiaj oficjalnie zaczęła się u nas zima. I z przytupem. Jest TAK pioruńsko zimno w Sydney, ze trudno opisać. Piszą, ze zimniej niż zwykle w czerwcu. Antarctic blast, tak piszą. Rzeczywiście. Nie zdziwię się jeśli zacznie padać śnieg….
I to wszystko dzieje się mimo, ze generalnie podobno temperatury w Australii wzrastają.
Klimat się ociepla co w przypadku Australii jest powierzane z prądami powietrza nad oceanami.No nie wiem… sadzac po ostatnich latach i temperaturach w Sydney to nie bardzo jakos wyglada. Lata prawie nie było bo lało ciagle. A teraz zamiast powoli zanurzyć się w zimę… jak obuchem! 
chyba się poddam i kupię koc elektryczny…
 
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: Ciekawostki z Australii

Post autor: Fantomas »

Zimno hmm...czyli tak samo jak w Polsce. Od stycznia mamy jesień. Globalne ocieplenie (co za bzdura) a jakoś nikomu nie jest ciepło :-)
 
 
Awatar użytkownika
irycki
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2708
Rejestracja: 22 cze 2016, 12:05
Tytuł: Pan Motocyklik
Miejscowość: Legionowo
Podziękował;: 61 razy
Otrzymał podziękowań: 106 razy

Re: Ciekawostki z Australii

Post autor: irycki »

Fantomas pisze: 02 cze 2022, 07:40 Globalne ocieplenie (co za bzdura) a jakoś nikomu nie jest ciepło :-)
 
 


 
Globalne ocieplenie nie polega na tym, że wszędzie zrobi się przyjemnie ciepło, tylko na tym, że rośnie średnia temperatura całej planety. Niestety, ten wzrost napędzają głównie oba bieguny, tam się ociepla najszybciej. A to powoduje całą masę nieprzyjemnych zjawisk, jak np. zakłócenie cyrkulacji wira polarnego i rozmaite perturbacje pogodowe w Europie i Ameryce Płn.
Poza tym nieśmiało przypominam, że w lutym mieliśmy temperatury oscylujące wokół dziesięciu stopni na plusie. Naprawdę nie widać ocieplenia?
 
 
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

Moje fotoszopki (aktualiz. 13.11.2022)
.
Awatar użytkownika
TomaszL
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 1748
Rejestracja: 14 lip 2016, 10:19
Miejscowość: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 473 razy
Otrzymał podziękowań: 157 razy

Re: Ciekawostki z Australii

Post autor: TomaszL »

Ja widzę ocieplenie po tym, że jest znacznie mniej u nas śniegu (zimą), utrzymuje się on znacznie krócej.

W 1979 i okolicach było "trochę" więcej śniegu
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ater
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 531
Rejestracja: 05 sie 2017, 22:54
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 27 razy
Otrzymał podziękowań: 37 razy

Re: Ciekawostki z Australii

Post autor: Ater »

Obecny stan atmosfery to jest pogoda, a globalne ocieplenie dotyczy klimatu czyli "średniej" pogody z 30 lat.
Najstarsze ciągłe pomiary temperatury są robione w miastach (w Polsce to chyba w OA w Krakowie), czyli faktycznie w miastach średnia temperatura się zwiększa, bo jest większe zaludnienie i zagęszczenie w nich.
Automatyczne pomiary są prowadzone od połowy XX w. czyli dwa cykle klimatyczne, nie wiem czy to są dostateczne dane, by wyrokować o globalnym ociepleniu.
 
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: Ciekawostki z Australii

Post autor: Fantomas »

Zgadzam się z Aterem. Ziemia ma 4,5 mld lat. Chcemy wyciągać wnioski na podstawie pomiarów robionych przez ostatnie 100 lat, czy też mniej? Klimat na Ziemi zmieniał się wielokrotnie. To między innymi okresy zlodowaceń oraz okresy interglacjałów. Jednak nawet wtedy, kiedy nie robiono pomiarów temperatur,  notowano anomalia pogodowe. Np. 1830 r. uchodził za rok beż pór roku. Jestem sceptycznie nastawiony to kwestii ocieplenie klimatu. Samo rozdmuchiwanie tego tematu uważam za osobliwe.
 
Awatar użytkownika
irycki
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2708
Rejestracja: 22 cze 2016, 12:05
Tytuł: Pan Motocyklik
Miejscowość: Legionowo
Podziękował;: 61 razy
Otrzymał podziękowań: 106 razy

Re: Ciekawostki z Australii

Post autor: irycki »

Fantomas pisze: 02 cze 2022, 15:31 Chcemy wyciągać wnioski na podstawie pomiarów robionych przez ostatnie 100 lat, czy też mniej? 
Na podstawie pomiarów robionych przez ostatnie 100 lat można wyciągnąć wnioski dotyczące tych 100 lat. Wnioski są takie, że temperatura systematycznie rośnie.
Oczywiście, sam wzrost temperatury to za mało, żeby wyrokować o tym, że jest to dzieło człowieka. Zwłaszcza  że rośnie ona co najmniej od 17-go wieku. Ale jednak naukowcy zajmujący się klimatem uważają, że gwałtowne przyśpieszenie tego wzrostu w ostatnich dekadach jest dziełem emisji gazów cieplarnianych. Nie widzę powodów żeby im nie wierzyć, mają odpowiedni warsztat badawczy pozwalający im wyciągać wnioski. Ja się na tym nie znam, Ty zapewne tez, więc nasze ewentualne sceptyczne nastawienie jest mało istotne. :)
Np. 1830 r. uchodził za rok beż pór roku. Jestem sceptycznie nastawiony to kwestii ocieplenie klimatu. Samo rozdmuchiwanie tego tematu uważam za osobliwe.
 
 
Ja słyszałem jedynie o "roku bez lata" w 1816 roku. Wtedy anomalia spowodowana była emisją ogromnej ilości gazów podczas erupcji wulkanu Tambora. Podobno była to największa erupcja od 10 tys. lat.

 
 
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

Moje fotoszopki (aktualiz. 13.11.2022)
.
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Ciekawostki z Australii

Post autor: TomaszK »

Ja też widzę ocieplanie klimatu, porównując zimy z mojej młodości i obecne. Dużo więcej było wtedy śniegu i dłużej sie trzymał. Natomiast co ciekawe nie widzę ocieplenia porównując wakacje. Obecne okresy upałów nie są dłuższe ani częstsze niż za mojej młodości, temperatury też. 
Oczywiście że wahania klimatu były zawsze, tylko że jak dinozaury miały chłodniejszy albo cieplejszy okres, to dzisiaj jest mi to obojętne. Ale jeżeli ocieplanie klimatu spowoduje spadek plonów w krajach z których je importujemy, a tamtejsza ludność zacznie do nas emigrować wskutek głodu, to pewnie przestanie mi to być obojętne.
Natomiast nie jestem przekonany co do tego, że ocieplanie ma związek z paleniem węglem i działalnością człowieka. Raczej to jakiś cykl natury. 
 
 
Piter
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 267
Rejestracja: 12 maja 2021, 14:33
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 119 razy
Otrzymał podziękowań: 51 razy

Re: Ciekawostki z Australii

Post autor: Piter »

Conajmniej od dwóch lat zauważyłem, że wiosna i lato są zdecydowanie chłodniejsze, przynajmniej na Pomorzu. Przez co lato wydaje się krótsze. Obecny kwiecień i maj były wyjątkowo zimne z przymrozkami w nocy. W maju zdarzyły się tylko dwa dni powyżej 20 stopni Celsjusza w tym jeden miał 28 stopni. Jako ciekawostkę podam, że wczoraj w południe sypnęło obfitym gradem który zamienił się w rzęsistą ulewę.
Tak jak Tomaszek też uważam, że to cykle natury regulują pogodę. Jeśli dobrze poszukać w historii, można znaleźć opisy okresów siarczystych mrozów w Polsce tak jak i okresów wyjątkowo ciepłych.
Obrazek
Ater
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 531
Rejestracja: 05 sie 2017, 22:54
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 27 razy
Otrzymał podziękowań: 37 razy

Re: Ciekawostki z Australii

Post autor: Ater »

Jeśli ocieplenie klimatu występuję i jest spowodowany przez człowieka, to największy wpływ na niego mają największe gospodarki świata czyli Chiny i USA. Jeśli one nie zmniejszą produkcji gazów cieplarnianych to ograniczenia które są w UE wydają się mięć znikomy wpływ na ocieplenie klimatu.
Awatar użytkownika
TomaszL
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 1748
Rejestracja: 14 lip 2016, 10:19
Miejscowość: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 473 razy
Otrzymał podziękowań: 157 razy

Re: Ciekawostki z Australii

Post autor: TomaszL »

Nie wiem czy to ocieplenie, ale o stepowieniu Wielkopolski mówi się od co najmniej 30 a może nawet 50 lat. Poziom wód gruntowych spada, co sam widzę wyraźnie w ostatnich latach. Może jest to związane z mniejszą liczbą opadów, a może z tym, że wody szybciej spływają do morza.

Nie ważne jak to będziemy nazywać - ocieplenie, stepowienie czy jeszcze inaczej, są na pewno zmiany.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ater
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 531
Rejestracja: 05 sie 2017, 22:54
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 27 razy
Otrzymał podziękowań: 37 razy

Re: Ciekawostki z Australii

Post autor: Ater »

Problem z wodą w Polsce jest poważny i jest on znany od wielu lat. Nie są budowane zbiorniki retencyjne i nie ma gromadzona wody opadowej. "Polska jest jednym z najuboższych w wodę krajów w Europie. Tylko Czechy, Malta i Cypr mają jej mniej w przeliczeniu na mieszkańca." (https://biznes.newseria.pl/news/polska- ... 1433828738)
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Ciekawostki z Australii

Post autor: Brunhilda »

No tak.. chociaz u nas zmiany to chyba na chłodniej… na wschodzie przynajmniej. Może środek kraju i północ wyglądaj inaczej ale w Sydney i okolicach lata właściwie nie było. Zima wcześnie przyszła i to z hukiem. Osobiście jestem sceptycznie nastawiona do teorii naszej, ludzi, winy w tzw ociepleniu. Napady upałów i zimna chyba się przeplatają od wieków w formie cyklicznej. W naszym przypadku pogoda zależy od sytuacji nad oceanami. Stad koncepty La Niña i El Niño. Australia, moim zdaniem, jest dowodem, ze oktesy ciepla były od zawsze. Nasza flora przez tysiące lat przystosowała się do pożarów na przykład. Pisałam już, ze są eukaliptusy, których szyszki rozsypują nasiona, otwierają się , dopiero jak drzewo płonie. Inaczej nie. Lasy by nie rosły w związku z tym bez pożarów. Owszem, w pożarach z 2019 roku, mnóstwo lasów płonęło. Zamieściłam nawet fotografie z płonącego i spalonego bushu. Musze się tam pofatygować, zrobić zdjęcia znowu bo na pewno nie uwierzycie inaczej. Znaku nie ma. Eukaliptusy pała się a za chwile na czarnych kikutach już pojawiają się zielone gałązki. Chyba, ze uschną. Wtedy oczywiście nic się nie pojawia 😀😀
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Ciekawostki z Australii

Post autor: Brunhilda »

W Sydney, po 2 latach zamknięcia znowu mamy festiwal świateł Vivid.
Zaczęłam od widoku na miasto.

Obrazek
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Ciekawostki z Australii

Post autor: Brunhilda »

I bardziej w kierunku Opera House i zatok. W tle North Head, wejście  do zatoki sydneyskiej.

Obrazek
 
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Ciekawostki z Australii

Post autor: Brunhilda »

I widok na druga stronę

Obrazek
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Ciekawostki z Australii

Post autor: Brunhilda »

I dramatyczny look na Sydney

Obrazek
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Ciekawostki z Australii

Post autor: Brunhilda »

I już się ściemniało

Obrazek
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Ciekawostki z Australii

Post autor: Brunhilda »

Opera i Harbour Bridge w różnych odsłonach…

Obrazek
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Re: Ciekawostki z Australii

Post autor: johny »

Pięknie! Dziękuję!
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Ciekawostki z Australii

Post autor: Brunhilda »

I przechadzka po mieście. Tu pod mostem.

Obrazek

[url=https://postimg.cc/BjsfYqNZ]Obrazek
[/url]
 
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Ciekawostki z Australii

Post autor: Brunhilda »

Pod brzuchem Harbour Bridge



Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Ciekawostki z Australii

Post autor: TomaszK »

To pod tym mostem były targi staroci ?
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Ciekawostki z Australii

Post autor: Brunhilda »

Pod tym właśnie. Nie tylko staroci! Szwarc, mydło i powidło.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Forum ogólne Z Przygodą na żywo”