Wyspa Akademicka, czyli miejscówka z książki "Wodzu, wy

Dział poświęcony turystyce krajoznawczej
ODPOWIEDZ
Konfiturek
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 524
Rejestracja: 10 lip 2013, 20:25
Tytuł: Degustator porzeczek
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 24 razy

Wyspa Akademicka, czyli miejscówka z książki "Wodzu, wy

Post autor: Konfiturek »

Podczas, gdy większość rodaków fascynowała się wyborami, wybrałem się rowerem na obrzeża miasta, by po raz pierwszy rzucić okiem na wyspę, która stała się tytułowym miejscem akcji powieści Ryszarda Liskowackiego "Wodzu, wyspa jest twoja". Tytułowa wyspa w rzeczywistości nosi nazwę Wyspa Akademicka. W czasach "niemieckich" była znana jako Piepenwerder.

W XVIII wieku istniał tam tartak zasilany energią wiatrową.

Obrazek

Do zakończenia I wojny światowej znajdował się tam garnizon wojskowy obsadzony przez Pommersches Pionier Bataillon Nr.2. Saperzy uczyli się na wyspie m.in. budować mosty pontonowe.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obecnie teren jest praktycznie w 100 procentach opanowany przez przyrodę. Pośród drzew zachowało się trochę ruin przypominających o dawnej bytności człowieka (fotki z forum Sedina).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W okresie opisywanym przez Liskowackiego (koniec lat 60-tych ub. wieku) wyspa znajdowała się daleko poza rejonami zabudowanymi miasta. Obecnie została wchłonięta przez miasto. Tereny na zachód od wyspy są ogrodzone. Udało się jednak dostać do brzegu rzeki z terenu tzw. "Małej Wenecji" dzięki uprzejmości bosmana pilnującego tego terenu i zacumowanych tam łodzi.

Obrazek

Od wschodniego brzegu Odry terenu jeszcze nie eksplorowałem. Tam niewiele się zmieniło od czasów akcji powieści - wciąż istnieją ogródki działkowe, z których bohaterowie powieści planowali pozyskiwać pożywienie w okresie bytności na wyspie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mam nadzieję, że uda mi się dostać na teren samej wyspy. Co do noclegu, mam mieszane uczucia. Podobno utknęło na niej trochę zwierząt - straszono mnie m.in. dzikami :)

Acha... Tak wygląda Genek, jakby ktoś zapomniał. Wpadł na kilka dni do Polski i dał się namówić na małe rowerowe tourne.

Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Dorośli bardzo rzadko przeżywają takie przygody jak Pan Samochodzik. Nie mają na to czasu.
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Re: Wyspa Akademicka, czyli miejscówka z książki "Wodzu

Post autor: Czesio1 »

Konfiturek pisze: Acha... Tak wygląda Genek, jakby ktoś zapomniał. Wpadł na kilka dni do Polski i dał się namówić na małe rowerowe tourne.
To udało mu się jednak wyrwać z tej Norwegii? :564:
Mógłby zmaterializować się u nas an forum. :-D
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Konfiturek
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 524
Rejestracja: 10 lip 2013, 20:25
Tytuł: Degustator porzeczek
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 24 razy

Re: Wyspa Akademicka, czyli miejscówka z książki "Wodzu

Post autor: Konfiturek »

Czesio1 pisze:Mógłby zmaterializować się u nas an forum. :-D
Wyślij mu sms-a z danymi do logowania, bo daję głowę, że zapomniał i wstydzi się przyznać. :P
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Dorośli bardzo rzadko przeżywają takie przygody jak Pan Samochodzik. Nie mają na to czasu.
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Re: Wyspa Akademicka, czyli miejscówka z książki "Wodzu

Post autor: Czesio1 »

Konfiturek pisze:
Czesio1 pisze:Mógłby zmaterializować się u nas an forum. :-D
Wyślij mu sms-a z danymi do logowania, bo daję głowę, że zapomniał i wstydzi się przyznać. :P
Ba, przecież ja nie znam hasła do jego konta. :-D
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Turystyka piesza, rowerowa i wodna”