Bayham Old Abbey - Kent (UK)

Dział poświęcony relacjom z naszych wypraw
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
grim_reaper
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 619
Rejestracja: 27 cze 2017, 22:53
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 86 razy
Otrzymał podziękowań: 62 razy

Bayham Old Abbey - Kent (UK)

Post autor: grim_reaper »

Ruiny opactwa Bayham, założonego około 1207 roku. Powstały z połączenia dwóch opactw premonstratensów w Otham (Sussex) i Brockley (Kent) zwanych też białymi kanonikami reguły św. Augustyna z Hippony (zwanych również Norbertanami). Mnisi premonstratensi przestrzegali reguły, ale również dodali kilka własnych statutów, które zmusiły ich do prowadzenia jeszcze bardziej oszczędnej i surowej egzystencji niż wiekszość mnichów, czyniąc tych białych kanoników jednymi z najbardziej surowych zakonów. Wykopaliska przeprowadzone w latach 1973-76 wskazały kolejność budowy opactwa. Główne zabudowania klasztorne pochodzą z XIII wieku, a kościół został rozbudowany pod koniec XIII wieku. Budynek bramny dobudowano w XIV wieku. W 1525 opactwo zostało rozwiązane przez kardynała Wolseya, aby stworzyć fundusze na fundację uczelni Wolseya w Oksfordzie i Ipswich. Opactwo przechodziło nastepnie przez róznych włascicieli, aż Sir John Pratt kupił je w 1714 roku i pozostawało w posiadaniu rodziny do 1961 roku. Okolo 1800 r. ruiny zostały włączone jako elementy romantycznego krajobrazu opartego na pomysłach architekta Williama Wilkinsa i projektanta krajobrazu Humphreya Reptona. W ruinach zachowało się wiele pozostałości klasztornych, w tym cześci kościoła, krużganka, kapitularza, dormitorium i budynku bramnego. Zachowały się tam pozostałości innych budynków związanych z opactwem, m.in. infirmeria, młyn wodny, warzelnia, piekarnia, stodoły, stajnie i magazyny. W pobliżu znajdują się stawy rybne i małe działki rolne, które dostarczały przynajmniej część produktów niezbędnych do utrzymania mnichów. Po likwidacji w maju 1525 r. części opactwa były wykorzystywane do obróbki żelaza na mała skalę. Granicę klasztorną wyznaczały z trzech stron fosy, które pomagały odwodnić teren i jednocześnie wyznaczały jego zasięg.

 
 
 
 
 
Załączniki
Czerwone cyfry na planie pokazują miejsce "pstryknięcia" fotki
Czerwone cyfry na planie pokazują miejsce "pstryknięcia" fotki
1
1
2
2
3
3
4
4
5
5
6
6
7
7
8
8
9
9
10
10
11
11
12
12
13
13
14
14
dom letni - poza opactwem
dom letni - poza opactwem
ℍ𝕒𝕝𝕝ó 𝕞𝕪𝕣𝕜𝕦𝕣 𝕘𝕒𝕞𝕝𝕚 𝕧𝕚𝕟𝕦𝕣 𝕞𝕚𝕟𝕟
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Bayham Old Abbey - Kent (UK)

Post autor: TomaszK »

Malownicze ruiny. I ten trawnik wewnątrz ruin też odnoszę wrażenie że jest typowo angielski. U nas w takim miejscu byłby bruk kamienny.
W moich stronach nie ma pamiątek po Norbertanach ale jest w Krakowie klasztor Norbertanek z tego samego okresu co Bayham. Niestety nie do zwiedzania bo ciągle czynny. Mniszki mają tak ostrą regułę że nawet księdza nie mogą widzieć w czasie mszy.
 
Za ten post autor TomaszK otrzymał podziękowanie:
grim_reaper (27 lip 2021, 03:24)
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Re: Bayham Old Abbey - Kent (UK)

Post autor: PawelK »

Mnie uderza to, że miejsce jest zadbane. Tak, wiem, w UK potrafią tak zadbać. Ale przecież Anglicy to świry, potrafiący wsadzić publicznie racę w cztery litery i wrzucić filmik z tego wydarzenia do Internetu a jednak to u nas w takich ruinach jest milion bazgrołów, które domorośli "artyści" nazywają graffiti, setki potłuczonych butelek, worki ze śmieciami i miejsca po nielegalnie palonych ogniskach.
 
Za ten post autor PawelK otrzymał podziękowanie:
grim_reaper (27 lip 2021, 03:41)
Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
Awatar użytkownika
grim_reaper
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 619
Rejestracja: 27 cze 2017, 22:53
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 86 razy
Otrzymał podziękowań: 62 razy

Re: Bayham Old Abbey - Kent (UK)

Post autor: grim_reaper »

PawelK pisze: 26 lip 2021, 10:22 Mnie uderza to, że miejsce jest zadbane. Tak, wiem, w UK potrafią tak zadbać. Ale przecież Anglicy to świry, potrafiący wsadzić publicznie racę w cztery litery i wrzucić filmik z tego wydarzenia do Internetu a jednak to u nas w takich ruinach jest milion bazgrołów, które domorośli "artyści" nazywają graffiti, setki potłuczonych butelek, worki ze śmieciami i miejsca po nielegalnie palonych ogniskach.
 




 
Prawda, że niektórzy to kompletne świry. Nie wiem PawelK czy widzialeś mem w temacie pochodni w czterech literach  :-D
 
Miejsca historyczne - zwłaszcza te ważniejsze - są pod opieka i zadbane. Bayham ma opiekę i regularną konserwację. Zapewne to powód braku graffiti.
NIestety graffiti pojawia sie na zabytkach, a i śmieci nie brakuje. Wszystkiego nie da się non stop mieć na oku.
Potłuczone butelki, foliówki, ogniska i różne inne "cuda" pojawiają się dość często ( jak na załączonej fotce  ;-) )
 
 
 
 
Załączniki
bunkier.jpg
ℍ𝕒𝕝𝕝ó 𝕞𝕪𝕣𝕜𝕦𝕣 𝕘𝕒𝕞𝕝𝕚 𝕧𝕚𝕟𝕦𝕣 𝕞𝕚𝕟𝕟
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Re: Bayham Old Abbey - Kent (UK)

Post autor: PawelK »

grim_reaper pisze: 27 lip 2021, 03:41
 Nie. Widziałem tylko filmiki z akcji.
grim_reaper pisze: 27 lip 2021, 03:41
 Mi chodzi o powszechność. Ruinami w Krupem też ktoś zarządza, jest parking, tojka, śmietnik, wystrzyżona trawa a jednak...

Obrazek


 
 
Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: Bayham Old Abbey - Kent (UK)

Post autor: Fantomas »

Zgadzam się z przedmówcami to bardzo malownicze ruiny. W powiązaniu z burzliwą historią miejsca wyszła fajna wyprawa.Równo przycięty trawnik fajnie się komponuje z otoczeniem. Nigdy nie byłem w Wielkiej Brytanii, dlatego z zainteresowaniem śledzę Twoje posty. Może ktoś kiedyś pokusi się o jakiś szerszy temat z brytyjskimi akcentami w głównej roli. Chętnie poczytałbym np. o pubach na Wyspie. Wiele z nich ma ciekawy wystrój i wielowiekową historię.
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Re: Bayham Old Abbey - Kent (UK)

Post autor: VdL »

Fajna relacja, miejsce faktycznie malownicze. Zawsze mi się podobały te cmentarzyki przy kościołach.

Też nie byłem w WB.
Kolejne fajne miejsce na zlot. Tylko kiedy, 2050?
 
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Re: Bayham Old Abbey - Kent (UK)

Post autor: PawelK »

VdL pisze: 27 lip 2021, 16:42 Zawsze mi się podobały te cmentarzyki przy kościołach.

 
 Dzięki temu przestałem mieć dreszczyk emocji chodząc obok cmentarza o dwunastej w nocy.
Pracowałem kiedyś na farmie niedaleko Maidstone. Centralnym punktem farmy był oczywiście dom gospodarzy wraz z "pakowalnią" owoców a całość była zlokalizowana obok niewielkiego kościółka i cmentarzyka (całość w sensie ten dom i budynki gospodarcze). My mieszkaliśmy w namiotach kilkaset metrów dalej ale prysznice i umywalnia były obok domu więc, chcąc nie chcąc aby się wykąpać trzeba było przechodzić obok cmentarza, wiadomo było, że studenci nie idą spać o godzinie 20, nawet jeśli następnego dnia trzeba wstać do pracy :-) I często chodziło się pod te prysznice właśnie w okolicy północy.
Za ten post autor PawelK otrzymał podziękowanie:
VdL (28 lip 2021, 23:13)
Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
Awatar użytkownika
grim_reaper
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 619
Rejestracja: 27 cze 2017, 22:53
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 86 razy
Otrzymał podziękowań: 62 razy

Re: Bayham Old Abbey - Kent (UK)

Post autor: grim_reaper »

Nigdy nie rozumiałem ludzi, którzy dewastują zabytki czy to przez graffiti czy w inny sposób. PawelK jest rożnica, ale nie wiem czym spowodowana, jeśli obiekt również pod opieką. Może w UK trawa jest bardziej zielona  :-D . Może inna mentalność ludzi?
VdL i Fantomasie postaram się "wrzucić" wiecej fotek z ciekawych miejsc. W miare możliwości (zwłaszcza spowodowanych brakiem czasu) temat UK będę kontynuował skoro jest zainteresowanie. Przysiadę kiedyś i jakieś relacje będą. Mam sporo sfotografowanych miejscówek, które na forum się jeszcze nie pojawiały. Cmentarze będą także (w koncu mój nick zobowiązuje  :-) ). Bardzo lubię angielskie stare "miejsca wiecznego spoczynku", a najlepiej jeśłi sa opuszczone. Jeden temat na dniach będę realizował. Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu. Podobno jest to najbardziej nawiedzony cmętarz w UK. Zobaczymy czy jakąś zagubioną duszę spotkam/poznam? Relacja oczywiście będzie. Myśle, PawelK, że cmentarz to najbezpieczniejsze miejsce nawet po północy. Moja babcia zawsze mawiała, że ... bać sie trzeba tylko żywych  ;-).
 
Za ten post autor grim_reaper otrzymał podziękowanie:
VdL (28 lip 2021, 23:14)
ℍ𝕒𝕝𝕝ó 𝕞𝕪𝕣𝕜𝕦𝕣 𝕘𝕒𝕞𝕝𝕚 𝕧𝕚𝕟𝕦𝕣 𝕞𝕚𝕟𝕟
Awatar użytkownika
grim_reaper
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 619
Rejestracja: 27 cze 2017, 22:53
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 86 razy
Otrzymał podziękowań: 62 razy

Re: Bayham Old Abbey - Kent (UK)

Post autor: grim_reaper »

W chyba 2019 roku (dobry rok jeszcze bez wirusa) temat Canterbury już był na forum, ale nie wiem czy cmentarz wstawiałem.
Cmentarz baaardzo stary jak i sam kościół St Martin's.
Najstarszy kosciół w świecie anglojęzycznym, po części rzymski, po części saski, po części średniowieczny, St Martin's jest nadal miejscem regularnego kultu chrześcijanskiego i istnieje nieprzerwanie od ponad 1400 lat.
To tutaj modliła się królowa Berta w VI wieku i tutaj św. Augustyn oparł swoją misję od 597 r. Do czasu, gdy król Ethelbert przyznał mu ziemię pod opactwo i katedrę, które wraz z kościołem St Martin's tworzą obecnie wpisane na liste światowego dziedzictwa Canterbury.
 
 
 
Załączniki
IMAG2512.jpg
IMAG2511.jpg
IMAG2504.jpg
IMAG2502.jpg
IMAG2500.jpg
IMAG2499.jpg
IMAG2498.jpg
IMAG2496.jpg
IMAG2495.jpg
IMAG2494.jpg
ℍ𝕒𝕝𝕝ó 𝕞𝕪𝕣𝕜𝕦𝕣 𝕘𝕒𝕞𝕝𝕚 𝕧𝕚𝕟𝕦𝕣 𝕞𝕚𝕟𝕟
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Re: Bayham Old Abbey - Kent (UK)

Post autor: PawelK »

grim_reaper pisze: 28 lip 2021, 05:09Cmentarz baaardzo stary jak i sam kościół St Martin's.

 
 Piękne zdjęcia, fascynujące miejsce. Canterbury generalnie jest warte grzechu, bardzo mi się tam podobało.
grim_reaper pisze: 28 lip 2021, 04:57 Myśle, PawelK, że cmentarz to najbezpieczniejsze miejsce nawet po północy. Moja babcia zawsze mawiała, że ... bać sie trzeba tylko żywych 
 
 Coś w tym jest ale wszyscy wiemy, że dla większości ludzi hasło "cmentarz o północy" to tekst z horroru.
 
 
 
 
Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: Bayham Old Abbey - Kent (UK)

Post autor: Fantomas »

Canterbury zawsze będzie mi się kojarzyć z Katedrą i z Opowieściami kanterberyjskimi Geoffrey'a Chaucer'a. To oczywiście dawna siedziba arcybiskupa. Również fajna wyprawa.
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Bayham Old Abbey - Kent (UK)

Post autor: Brunhilda »

Dzięki za relacje Grim. Pięknie tam, no i fajnie, ze możecie pojechać, zobaczyć! Jak ja za podróżami tęsknie! Te ruiny malownicze rzeczywiście. I jestem pod wrażeniem XIII wiecznych budowniczych! Spoiwo, projekty….no i stoją!
Awatar użytkownika
grim_reaper
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 619
Rejestracja: 27 cze 2017, 22:53
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 86 razy
Otrzymał podziękowań: 62 razy

Re: Bayham Old Abbey - Kent (UK)

Post autor: grim_reaper »

Sorry PawelK ... pytałem czy widziałeś mema w temacie angielskich kibiców i dopiero zauważyłem, że go nie wkleiłęm.
Naprawiam błąd ...
 
 
Załączniki
flara w .....jpg
ℍ𝕒𝕝𝕝ó 𝕞𝕪𝕣𝕜𝕦𝕣 𝕘𝕒𝕞𝕝𝕚 𝕧𝕚𝕟𝕦𝕣 𝕞𝕚𝕟𝕟
Awatar użytkownika
grim_reaper
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 619
Rejestracja: 27 cze 2017, 22:53
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 86 razy
Otrzymał podziękowań: 62 razy

Re: Bayham Old Abbey - Kent (UK)

Post autor: grim_reaper »

Brunhilda pisze: 07 sie 2021, 21:55 Dzięki za relacje Grim. Pięknie tam, no i fajnie, ze możecie pojechać, zobaczyć! Jak ja za podróżami tęsknie! Te ruiny malownicze rzeczywiście. I jestem pod wrażeniem XIII wiecznych budowniczych! Spoiwo, projekty….no i stoją!








 
Brakuje mi również podróży przez duże P. Na chwilę obecną jedynie jak to się mówi dookoła komina wyprawy i w obrębie wyspy. 
Z informacji w necie wiem, że na Twojej wyspie obostrzenia i restrykcje. Czy coś sie w tym temacie już zmieniło?
Mam jeszcze kilka obfotografowanych miejscówek z moich pieszych wędrówek (nie dość, że się zrymowało to tekst prawie jak z kultowego Rejsu  :-D).
Obrobię materiał i wrzucę na forum.  Fantmas pisał, że śledzi posty i dzieki nim w pewnym sensie "zwiedza" miejscówki na wyspie. Ruiny cały czas są pod kontrolą i konserwowane. Zapewne dlatego, to co pozostało, jest w tak dobrym stanie cały czas.
Cieszę się, że podobała Ci się relacja Brunhildo  ;-)
 
 
 
 
 
 
 
ℍ𝕒𝕝𝕝ó 𝕞𝕪𝕣𝕜𝕦𝕣 𝕘𝕒𝕞𝕝𝕚 𝕧𝕚𝕟𝕦𝕣 𝕞𝕚𝕟𝕟
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Bayham Old Abbey - Kent (UK)

Post autor: TomaszK »

grim_reaper pisze: 08 sie 2021, 04:41Brakuje mi również podróży przez duże P. Na chwilę obecną jedynie jak to się mówi dookoła komina wyprawy i w obrębie wyspy.  
Mnie też ich brakuje. Ale Twoje relacje z podróży po wyspie, to dla nas egzotyka. Zwiedzaj dalej i wrzucaj relacje.

 
 
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Bayham Old Abbey - Kent (UK)

Post autor: Brunhilda »

grim_reaper pisze: 08 sie 2021, 04:41 Brakuje mi również podróży przez duże P. Na chwilę obecną jedynie jak to się mówi dookoła komina wyprawy i w obrębie wyspy. 
Z informacji w necie wiem, że na Twojej wyspie obostrzenia i restrykcje. Czy coś sie w tym temacie zmieniło? 
 
Tak zmieniło się ! Na gorsze… obostrzenia i restrykcje coraz większe….zaraz może będę miała okazje sprawdzić czy wojsko i policja jest rzeczywiście na ulicach. Możliwe, ze będę musiała dostarczyć lekarstwa tak pół godziny drogi ode mnie.  Aż ciekawa jestem. 
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Bayham Old Abbey - Kent (UK)

Post autor: Brunhilda »

grim_reaper pisze: 08 sie 2021, 04:17
Bardzo. Taka namiastka podróży. A przede wszystkim ciekawa relacja! I zdjęcia! Aż sama zobaczę czego jeszcze nie opisałam. Czytanie czyichś i opisywanie swoich relacji jest teraz jedyna, dla nas w A., forma podróżowania…. 😩😩😩
tak, ze dzięki! 
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Re: Bayham Old Abbey - Kent (UK)

Post autor: VdL »

TomaszK pisze: 08 sie 2021, 11:40
grim_reaper pisze: 08 sie 2021, 04:41Brakuje mi również podróży przez duże P. Na chwilę obecną jedynie jak to się mówi dookoła komina wyprawy i w obrębie wyspy.  
Mnie też ich brakuje. Ale Twoje relacje z podróży po wyspie, to dla nas egzotyka. Zwiedzaj dalej i wrzucaj relacje.

 
 

 
Zgadzam się z TomaszKiem.
Zresztą,jest to jest dział, który mnie najbardziej interesuje z całego forum. Ale to już wiecie. 
ODPOWIEDZ

Wróć do „Relacje z naszych wypraw”