Zamek w Wiśniczu

Dział poświęcony relacjom z naszych wypraw
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Zamek w Wiśniczu

Post autor: PawelK »

Zapraszam do obejrzenia kilku zdjęć z naszej wycieczki do zamku w Wiśniczu. Warto!
Obrazek

 
 
Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8828
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Zamek w Wiśniczu

Post autor: TomaszK »

O moje strony ! Wnętrza coraz ładniejsze  i wyposażenie coraz bogatsze. Kiedy pierwszy raz zwiedzałem zamek, na początku lat 70-tych, miał tylko świeżo położony dach i przeszklone okna. Wnętrza nie były nawet otynkowane. Oporowadzał (nielegalnie) stróż i zapamiętałem ciekawą historię: kilkanaście lat wcześniej zamek odwiedził jeden z właścicieli, przebywał w nim całą noc, a nazajutrz okazało się, że coś wydobył ze skrytki w ścianie. To było jakieś małe ale wysokie pomieszczenie, być może ta kaplica. Pod sufitem były wykute trzy duże otwory, po jednym w każdej ścianie, stróż odpowiadał, że chyba dopiero w trzeciej ścianie natrafił na depozyt. Kiedy tam byłem 20 lat temu z dziećmi, nie było już śladów po tamtych poszukiwaniach.  Może ten stróż nas bujał ?
A byliście w więzieniu na sąsiednim wzgórzu ? Podobno jest udostępnione do zwiedzania, a to jedno z najstarszych więzień w Polsce, czynne jeszcze kilka lat temu. 
 
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Re: Zamek w Wiśniczu

Post autor: PawelK »

TomaszK pisze: 28 paź 2021, 19:41 A byliście w więzieniu na sąsiednim wzgórzu ? Podobno jest udostępnione do zwiedzania, a to jedno z najstarszych więzień w Polsce, czynne jeszcze kilka lat temu.

 
 Nie w więzieniu nie byliśmy, nawet nie wiedziałem, że jest możliwe do zwiedzania. Z tego co wyczytałem to cały czas czynny zakład karny. Ale i tak byśmy nie dali rady, byliśmy zbyt późno, tak że nawet podziemi nie daliśmy rady zwiedzić.

Z tym depozytem to pewnie bujda, bo przecież zamek nie był zamieszkały dużo wcześniej niż na początku XX wieku, no chyba że ktoś odkrył starą korespondencję z czasów Potopu ale to IMO mało prawdopodobne.
Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: Zamek w Wiśniczu

Post autor: Fantomas »

Fajna wycieczka. Zamek znakomicie się prezentuje. TomaszK wygogluje sobie to więzienie.
Za ten post autor Fantomas otrzymał podziękowanie:
PawelK (02 lis 2021, 22:41)
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Zamek w Wiśniczu

Post autor: Brunhilda »

TomaszK pisze: 28 paź 2021, 19:41 O moje strony ! Wnętrza coraz ładniejsze  i wyposażenie coraz bogatsze. 
 

 
I moje….

Pięknie zamek się teraz prezentuje…. Pamietam go jeszcze w stanie rozkładu, z zeszłego stulecia. Zreszta zawsze jak się jechało autobusem typu Jelcz ( z dziurami w podłodze) z Bochni to pięknie wyglądał  na tle lasu Kopaliny. Jak makieta czasami…😀 
a wiezienie… ohohho! To było i pewnie jest ciagle, ciężkie wiezienie. Dla recydywy. Podobno lochami połączone z zamkiem i kościołem. Wiezienie było naszym zakładem opiekuńczym😳😀😀 wtedy była w Polsce ( a może ciagle jest?) moda, ze szkoły miały zakłady opiekuńcze. No i my mieliśmy wiezienie właśnie. 
ale mnie teraz wspomnienia rozłożyły… to były fajne czasy… 
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Zamek w Wiśniczu

Post autor: Brunhilda »

Bo wiezienie to chyba stary klasztor? Podobno ma tyle pięter pod ziemia co nad ziemia…
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Zamek w Wiśniczu

Post autor: Brunhilda »

No a przede wszystkim, lata spędzone w Wisniczu zawdzięczam Panu Samochodzikowi 😀😀😀. Naprawdę. Byłam pod takim wrażeniem przygód Pana Tomasza, zagadek historycznych itd, ze kiedy zobaczyłam zamek, wtedy w rozpadzie jak wspomniałam, z baszta, po której miał krążyć duch Piotra Kmity i romantyczna historie z królowa Boną w roli głównej, od razu wiedziałam. Musze tu pobyć dłużej…. 😀😀 i tak się stało. Piękne szkolne lata….

W Wisniczu bywał Matejko. Najpierw odwiedzał rodzine przyjaciela. Właściwie jeździł z rodzina Giebultowskich do Wisnicza na wakacje. Siostra przeszłej zony Matejki, Joanna wyszła za mąż za Leonardo Serafinskiego, zamieszkali w Wisniczu. Tam tez jeździła na wakacje rodzina Giebultowskich , zabierali Matejkę ze sobą. Tak jeździł az się ożenił z najmłodsza siostra Joanny, Teodora. Serafinscy Mieszkali w drewnianym dworku Koryznowka od momentu kiedy był w Wisniczu wielki pożar. Spalił się wtedy ich dom przy rynku.

Z dworkiem i rodzina Serafińskich wiąże się inna historia. Ukrywał się tam prze jakiś czas po ucieczce z Oświęcimia rotmistrz Pilecki. Koryznowka jest dzisiaj dalej prywatnym domem, mieszka tam rodzina Setafinskich. Jest to również oddział muzeum Jana Matejki. Dalej! Juliusz Kossak urodził się tez w Wisniczu właśnie. Bywała tam Magdalena Samozwaniec, Maria Pawlikowska pewnie tez… nie wiem gdzie co prawda mieszkali. Może dom nie przetrwał pożogi wojennej? Czy innej? Nie wiem.
 
Za ten post autor Brunhilda otrzymał podziękowania (total 2):
Fantomas (06 lis 2021, 13:46) • PawelK (06 lis 2021, 13:50)
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: Zamek w Wiśniczu

Post autor: Fantomas »

Świetne miejsce! Fascynujące opowieści i prawdziwa historia na wyciągnięcie ręki.
Za ten post autor Fantomas otrzymał podziękowania (total 2):
PawelK (06 lis 2021, 13:49) • Brunhilda (06 lis 2021, 14:47)
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Zamek w Wiśniczu

Post autor: Brunhilda »

Ciagle jeszcze wspominam Wisnicz. Znalazłam coś takiego.
https://vod.tvp.pl/video/zakochaj-sie-w ... u,38941779
ODPOWIEDZ

Wróć do „Relacje z naszych wypraw”