Stonehenge [Wiltshire UK]

Dział poświęcony relacjom z naszych wypraw
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
grim_reaper
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 619
Rejestracja: 27 cze 2017, 22:53
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 86 razy
Otrzymał podziękowań: 62 razy

Stonehenge [Wiltshire UK]

Post autor: grim_reaper »

Niespodziewane dwa dni wolnego koniecznie trzeba było wykorzystać i właśnie tam się wybraliśmy .....

Stonehenge to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Anglii, a zarazem jedna z najważniejszych megalitycznych budowli świata.
Megality znajdują się w hrabstwie Wiltshire (region Anglii Południowo-Zachodniej). Odległość od Londynu około 140 km.
W 1986 roku obszar Stonehenge został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO razem z okolicznymi budowlami oraz niedalekim Avebury.
Co do jednego badacze są zgodni, budowla Stonehenge prawdopodobnie była świątynią, a jej położenie i kształt są ściśle powiązane z ruchem słońca. Mogła służyć zarówno jako świątynia kultu słońca, jak i obserwatorium astronomiczne.

Dzisiejsze Stonehenge nie powstało od razu, budowla została tworzona etapami przez wiele wieków, a najstarsze elementy mają około 5000 lat. Zanim ustawiono tutaj wielkie kamienie, w bliskiej okolicy chowano zmarłych - potwierdzają to wykopaliska archeologiczne. Znaleziono również wiele fragmentów narzędzi oraz kości zwierząt, a także wiele fragmentów ciał z późniejszych wieków, w tym z czasów antycznych.

Największe kamienie, wysokie na 9 metrów i ważące 25 ton, zostały prawdopodobnie przetransferowane z obszaru Marlborough Downs oddalonego o 32 kilometry. Największą zagadką są jednak mniejsze, ważące do 4 ton, “niebieskie kamienie”, które zostały tutaj przetransportowane z terenów dzisiejszej Walii (z Preseli Hills) oddalonych o blisko 250 kilometrów w 2100 r. p.n.e.

Jak tego dokonano? Teorie są różne - rozważany jest transport wodny, a także to, że ostatnie z lodowców “pomogły” przenieść kamienie bliżej. Jest wiele tajemnic związanych ze sposobem budowania świątyni. W jaki sposób ludzie prehistoryczni ze swoimi podstawowymi narzędziami byli w stanie postawić tak skomplikowaną budowlę?

Z geometrycznego i matematycznego punktu widzenia Stonehenge posiada nieskazitelną konstrukcję – został skonstruowany tak, żeby świętować przesilenie letnie. Tego dnia słońce pokrywa się z Kamieniem piętowym (Heelstone) i ołtarzem znajdującym się wewnątrz kręgu.

Ciekawostka:
Przez 3 lata właścicielem Stonehenge był zwykły obywatel Wielkiej Brytanii Cecil Chubb. W 1915 rok milioner kupił Stonehenge w prezencie swojej żonie za 6600 funtów. Żonie prezent się jednak nie spodobał i po trzech latach Chubb oddał Stonehenge państwu pod warunkiem, że utrzyma monument w niezmienionej postaci i otworzy go dla zwiedzających.

Wcześnie rano i późnym wieczorem jest specjalna oferta (oczywiście za odpowiednią opłatą) i można wejść do kręgu i podotykać kamieni. Niestety my nie mieliśmy aż tyle czasu. Może następnym razem? 

W tej serii będą jeszcze dwie miejscówki jakie udało się odwiedzić w tak krótkim czasie.
 
Załączniki
Pięć pierwszych zdjeć to rekonstrukcja chat i wyposażenia budowniczych Stonehenge
Pięć pierwszych zdjeć to rekonstrukcja chat i wyposażenia budowniczych Stonehenge
20220806_160519.jpg
20220806_160656.jpg
20220806_160823.jpg
20220806_160837.jpg
20220806_160309.jpg
20220806_162907.jpg
20220806_163311.jpg
20220806_163319.jpg
20220806_164626.jpg
20220806_165456.jpg
20220806_165512.jpg
Plan of the central stone structure today.jpg
Stonehenge map.png
ℍ𝕒𝕝𝕝ó 𝕞𝕪𝕣𝕜𝕦𝕣 𝕘𝕒𝕞𝕝𝕚 𝕧𝕚𝕟𝕦𝕣 𝕞𝕚𝕟𝕟
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Re: Stonehenge [Wiltshire UK]

Post autor: PawelK »

Cały czas robią wrażenie.

Zazdroszczę wycieczki, mi nigdy nie było po drodze.
 
Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: Stonehenge [Wiltshire UK]

Post autor: Fantomas »

Fantastyczna wycieczka. Różne budowle megalityczne były wspominane na forum, żadna jednak nie może się równać że Stonehange popularnością. Przeznaczenie kręgu też jeat zagadką. Istnieją różne, mniej lub bardziej prawdopodobne hipotezy wyjaśniające przeznaczenie tego kamiennego kręgu. Tajemnica pozostaje nieodkryta. Zazdroszczę!
Awatar użytkownika
TomaszL
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 1748
Rejestracja: 14 lip 2016, 10:19
Miejscowość: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 473 razy
Otrzymał podziękowań: 157 razy

Re: Stonehenge [Wiltshire UK]

Post autor: TomaszL »

Fantomas pisze: 02 paź 2022, 10:02 Fantastyczna wycieczka. Różne budowle megalityczne były wspominane na forum, żadna jednak nie może się równać że Stonehange popularnością. Przeznaczenie kręgu też jeat zagadką. Istnieją różne, mniej lub bardziej prawdopodobne hipotezy wyjaśniające przeznaczenie tego kamiennego kręgu. Tajemnica pozostaje nieodkryta. Zazdroszczę!

 
W życiu trzeba mieć jakieś hobby. Ile można pracować. Uprawianie i hodowla zwierząt - ile można tym się zajmować. No i kobiety - mężczyzna szuka takiego hobby, by na chwilę uciec w strefę ciszy. Po ciężkim dniu, pełnym fizycznej pracy aż się chce pomyśleć, czy da się te skały przenieść bliżej domu i co z nich ułożyć. Może będzie to trwało tysiąclecia, ale komu się wtedy spieszyło. 
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: Stonehenge [Wiltshire UK]

Post autor: Fantomas »

Masz rację. Do stworzenia wielkich megalitycznych budowli jak: Stonehange, Carnac, megality z Sardynii czy z Göbekli Tepe potrzeba było współdziałania wielu ludzi. Takie ogólnospołeczne hobby😉Szacuje się, że przy Göbekli Tepe pracowało minimum 500 ludzi. A było to 9500 lat p.n.e. To sanktuarium jest starsze niż Jerycho. Starsze oczywiście niż egipskie piramidy. Pierwsze imperium w tamtym rejonie świata stworzyli tajemniczy Sumerowie, twórcy piwa...ale to było około 4500-5000 lat później...
 
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Stonehenge [Wiltshire UK]

Post autor: TomaszK »

Główna i najbardziej okazała część Stonehenge powstała w tym samym czasie, co piramidy Cheopsa i Chefrenia (+/- 100 lat) Przez kolejne 1000 lat w żadnych z tych miejsc nie powstały budowle równie imponujace i wymagajace równie dużego nakładu pracy. Ciekawa zbieżność. W kosmitów nie wierzę, ale jakoś musiało się to ze sobą wiązać. I nie wystarczy tylko, żeby wiedzę o przetaczaniu i stawianiu kamiennych bloków, przekazał jakiś  niewolnik zbiegły z Egiptu na Wyspy Brytyjskie. Jeszcze musi być odpowiedni poziom rozwoju społecznego, żeby dało się zmobilizować tysiące pracowników. No i co się potem z stało z tym rozwiniętem społeczeństwem, wróciło do lepienia skorup i budowania ziemianek ? Jak historycy to tłumaczą ?
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: Stonehenge [Wiltshire UK]

Post autor: Fantomas »

Najstarszym miastem na świecie jest (a przynajmniej tak mnie uczono) Jerycho. Datuje się je na 9 000 lat przed naszą erą. Co oznacza, że ma jakieś 11 000 lat. Budowa takiego miasta to osiągnięcie rewolucji neolitycznej. "To mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości" Kiedy 20 lipca 1969 r. Neil Armstrong wypowiedział to słynne zdanie nie było mnie jeszcze na świecie. Cytuję je dziś, aby wyjaśnić, że z rewolucją neolityczną było dokładnie tak samo. Ludzkość zyskiwała dużo, głównie możliwość rozwoju. Pojedyńczy człowiek nie zyskiwał nic, a wiele tracił. Ciężej pracował, gorzej jadł, żyło mu się ciężko. Był narażony na głód spowodowany klęskami nieurodzaju oraz epidemie, które w skupiskach ludzi szybciej się rozprzestrzeniały. Czym była rewolucja neolityczna? To przejście do osiadłego trybu życia. Zajmowanie się hodowlą i uprawą ziemi. Odejście od koczownictwa, myślistwa i zbieractwa. Göbekli Tepe pochodzi z 9 500 lat przed naszą erą i zostało zbudowane jeszcze przed rewolucją neolityczną przez myśliwych i koczowników. Co do Stonehange to już jest młodsza formacja i budowała je już ludność osiadła. Nie potrafię posiedzieć dlaczego budowniczowie tak wspaniałych konstrukcji rozpływają się w mrokach dziejów. Powszechnie uważa się, że kolebką naszej cywilizacji jest Bliski Wschód, a konkretnie tzw. żyzny półksiężyc. Ten obszar to głównie dzisiejszy Iran, Irak, Egipt, Syria, Palestyna, Turcja. W Mezopotamii pojawiają się Sumerowie, którzy zresztą też są zagadką...Co było przed nimi, a w szczególności, skąd się wzięli budowniczowie megalitów nie mam pojęcia. Może odpowiedź jest w Gilgameszu. Ciężko mi powiedzieć.

Obecność megalitów w różnych częściach Europy wskazuje na to, że UE prężnie działała nawet wówczas, gdy nikt o niej nie słyszał.
 
 
 
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Stonehenge [Wiltshire UK]

Post autor: TomaszK »

Chylę czoła przed rewolucją neolityczną, opracowałem sobie ten temat do wykładu o badaniach grobu kultury amfor kulistych. To był wspaniały skok ewolucjny i społeczny. Tylko dlaczego wszystko tak klapło ? O ile mi wiadomo, w Egipcie po wybudowaniu piramid też nastąpił upadek cywilizacji, kolejne zachowane do dziś budowle wystające ponad ziemię, powstały dopiero tysiąc lat później. Jak rozumiem, takich sytuacji było więcej. 
Fantomas pisze: 04 paź 2022, 15:45Nie potrafię powiedzieć dlaczego budowniczowie tak wspaniałych konstrukcji rozpływają się w mrokach dziejów.  
OK, rozumiem, że odpowiedź na mój problem brzmi "nie wiadomo".
Zaczynam się zastanawiać nad prawdziwością opowieści o ukaraniu ludzkości za wybudowanie wieży Babel.
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: Stonehenge [Wiltshire UK]

Post autor: Fantomas »

Znawcą Egiptu nie jestem. Miał różne momenty lepsze i gorsze. W zasadzie można powiedzieć, że w starożytności nie takie imperia jak Egipt upadały. A Egipt sobie trwał, i trwał. Wcześniej niż Egipcjanie piramidy, Sumerowie budowali zigguraty. Przetrwał tylko ten z Ur. Budowali sztuczne kanały, nawadniali pola, znali pismo. Mimo tego, że stanowili taką zaawansowaną cywilizację to też zaliczyli upadek pod naporem Asyrii. Pamiętajmy, że te procesy trwały stulecia. W naszej mniej odległej przeszłości możemy wspomnieć o innych bolesnych upadkach. Bajecznie bogata Portugalia w XVIII wieku utraciła swoje znaczenie. Podobny los spotkał Hiszpanię. Te kraje nie potrafiły zbudować nowoczesnej floty. I koniec. Podbój arabski spowolnił w perspektywie stuleci rozwój wszystkiego co udało się im zgarnąć. Wystarczy spojrzeć, gdzie była północną Afryka u schyłku starożytności, a gdzie jest teraz. Albo jak daleko z przodu byli przeciwnicy krzyżowców np. z Damaszku, a gdzie są teraz. Inny przykład już bliższy co stało się z potężnym Państwem Wielkomorawskim. Gdzie są jego ślady? Jakim cudem ostatni władcy wielkomarwscy zniknęli bez wieści? Być może prosta odpowiedź będzie najbliżej prawdy. Gdy zabrakło dobrej organizacji, funduszy i protekcji władców chęci do tworzenia czegokolwiek ulotniła się.
 
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Stonehenge [Wiltshire UK]

Post autor: TomaszK »

Fantomas pisze: 05 paź 2022, 15:10Gdy zabrakło dobrej organizacji, funduszy i protekcji władców chęci do tworzenia czegokolwiek ulotniły się.  
No tak, to tłumaczy upadki wielu rozwiniętych cywilizacji. Ale taka przerwa cywilizacyjna mogła trwać kilkadziesiat lat, niech będzie 100, a nawet 200. Ale tysiąc ?
Nie twierdzę, że z piramidami i Stonehenge to była kara boska, myślałem raczej o pandemii - ubocznym skutku rewolucji neolitycznej. Eksplozja demograficzna spowodowała zagęszczenie skupisk ludzkich i łatwe przenoszenie chorób zakaźnych - zagrożenia o znaczeniu dotychczas jedynie lokalnym. Myślę że nietoperze i inne nośniki chorób zakaźnych, jedzono jeszcze przed Covidem. Ewentualna pandemia, która np. wybiła ludzi w czasach po piramidach, jest do zbadania pod warunkiem znalezienia grobów z tamtego okresu. Można badać DNA wirusów i bakterii w ludzkich kościach. Wiem że ruszyły takie projekty, na razie w późniejszych znaleziskach. Zbiorowy grób kilkunastu osób w Bronocicach, młodych i bez obrażeń (kultura pucharów lejkowatych), to moim zdaniem ofiary lokalnej epidemii. 

Ale zrób mi przyjemność Fantomasie. Napisz, że powstanie Stonehenge może się jakoś wiązać z wybudowaniem egipskich piramid (i zigguratów), raptem sto lat wcześniej. Albo napisz dlaczego można to wykluczyć. Bądź co bądź, ten temat dotyczy właśnie Stonehenge. 
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Re: Stonehenge [Wiltshire UK]

Post autor: VdL »

TomaszK pisze: 05 paź 2022, 21:12
Fantomas pisze: 05 paź 2022, 15:10Gdy zabrakło dobrej organizacji, funduszy i protekcji władców chęci do tworzenia czegokolwiek ulotniły się.  
No tak, to tłumaczy upadki wielu rozwiniętych cywilizacji. Ale taka przerwa cywilizacyjna mogła trwać kilkadziesiat lat, niech będzie 100, a nawet 200. Ale tysiąc ?
Nie twierdzę, że z piramidami i Stonehenge to była kara boska, myślałem raczej o pandemii - ubocznym skutku rewolucji neolitycznej. Eksplozja demograficzna spowodowała zagęszczenie skupisk ludzkich i łatwe przenoszenie chorób zakaźnych - zagrożenia o znaczeniu dotychczas jedynie lokalnym. Myślę że nietoperze i inne nośniki chorób zakaźnych, jedzono jeszcze przed Covidem. Ewentualna pandemia, która np. wybiła ludzi w czasach po piramidach, jest do zbadania pod warunkiem znalezienia grobów z tamtego okresu. Można badać DNA wirusów i bakterii w ludzkich kościach. Wiem że ruszyły takie projekty, na razie w późniejszych znaleziskach. Zbiorowy grób kilkunastu osób w Bronocicach, młodych i bez obrażeń (kultura pucharów lejkowatych), to moim zdaniem ofiary lokalnej epidemii. 

Ale zrób mi przyjemność Fantomasie. Napisz, że powstanie Stonehenge może się jakoś wiązać z wybudowaniem egipskich piramid (i zigguratów), raptem sto lat wcześniej. Albo napisz dlaczego można to wykluczyć. Bądź co bądź, ten temat dotyczy właśnie Stonehenge. 


 
I chyba to jest odpowiedź.
Jak widać historia lubi się powtarzać. Upadek cywilizacji następował zawsze w wyniku epidemii , zajawisk atmosferycznych lub wojny i ekspansji barbarzyńców. Raczej ufo byl nie podejrzewał.

 Ps. Grim ,  wrzucaj więcej.
 
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: Stonehenge [Wiltshire UK]

Post autor: Fantomas »

Z tego co wyczytałem to idea stawiania megalitów wywodzi się z kręgu atlantyckiego i z Półwyspu Iberyjskiego rozprzestrzeniła się po Europie. W Hiszpanii są megality, które powstały 4500 lat p. n. e. Kojarzę megality we Francji, a ścislej w Bretanii, w Carnac, na Sardynii oraz właśnie Stonehange. Nie zawsze to są budowle takie jak Stonehange, ale zawsze są wspaniałe. Widać społeczeństwa miały potrzebę stawiania reprezwntacyjnych budowli oraz budowli hmmm powiedziałbym użytku publicznego. Piramidy to trochę inna bajka. Zupełnie inne społeczeństwo, które pozostawiło materialne dowody swojego istnienia. Inne niż budowle. Jednak i Egipcjanie i Sumerowie znali i stosowali pismo.   Technika budowy też była inna. Łączy je jednak okres powstawania. To samo zigguraty. Sumerowie budowali z cegły. Cegły łączyli smołą. To już co innego niż kamień. Należy jednak podkreślić, że różna była dostępność do materiałów. W Polsce np. dwory szlacheckie do XVIII wieku były drewniane, bo drewno było najtańszym, najłatwiej dostępnym budulcem.
 
 
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Stonehenge [Wiltshire UK]

Post autor: TomaszK »

To znaczy, że Stonehenge jednak nie musiało być wzorowane na piramidach. Szkoda, byłby materiał na fajny film. 
A mój pomysł wziął się stąd, że zwarta zabudowa grodu w Biskupinie, podobno jedyna w swoim rodzaju rodzaju i nietypowa w tej części Europy, mogła być skopiowaniem tego, co jakiś podróżujący lokalny władca zobaczył w ówczesnej Grecji. Taką teorię podaje przewodnik po Biskupinie. Skoro można było skopiować Ateny, to może wcześniej próbowano skopiować piramidy ? No ale to już było w innych czasach, wiadomo że w VIII wieku p.n.e. podróżowano tak daleko i istniała już wymiana handlowa.
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Stonehenge [Wiltshire UK]

Post autor: TomaszK »

A oto jedyna w Polsce replika Stonehenge naturalnej wielkości. 

Obrazek

Specjalnie pojechałem zrobić to zdjęcie, jak tylko znalazłem to miejsce w Wikipedii. 
 
 
Za ten post autor TomaszK otrzymał podziękowanie:
grim_reaper (09 paź 2022, 04:31)
Awatar użytkownika
Mysikrólik
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 5279
Rejestracja: 16 lip 2013, 14:37
Tytuł: harcerz
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 104 razy

Re: Stonehenge [Wiltshire UK]

Post autor: Mysikrólik »

Nie wiem czemu, ale "kompletna" wersja do mnie nie przemawia, w przeciwieństwie do pozostałości w UK.
Awatar użytkownika
TomaszL
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 1748
Rejestracja: 14 lip 2016, 10:19
Miejscowość: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 473 razy
Otrzymał podziękowań: 157 razy

Re: Stonehenge [Wiltshire UK]

Post autor: TomaszL »

Mysikrólik pisze: 08 paź 2022, 21:15 Nie wiem czemu, ale "kompletna" wersja do mnie nie przemawia, w przeciwieństwie do pozostałości w UK.

 
Może dlatego, że ta replika czyli wersja "kompletna" wygląda na taką trochę ... plastikową ?
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
grim_reaper
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 619
Rejestracja: 27 cze 2017, 22:53
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 86 razy
Otrzymał podziękowań: 62 razy

Re: Stonehenge [Wiltshire UK]

Post autor: grim_reaper »

TomaszK pisze: 08 paź 2022, 16:50 A oto jedyna w Polsce replika Stonehenge naturalnej wielkości. 

Obrazek

Specjalnie pojechałem zrobić to zdjęcie, jak tylko znalazłem to miejsce w Wikipedii. 
 
 

 
Nie wiedziałem, że taka replika istnieje.
ℍ𝕒𝕝𝕝ó 𝕞𝕪𝕣𝕜𝕦𝕣 𝕘𝕒𝕞𝕝𝕚 𝕧𝕚𝕟𝕦𝕣 𝕞𝕚𝕟𝕟
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Stonehenge [Wiltshire UK]

Post autor: TomaszK »

TomaszL pisze: 08 paź 2022, 23:42Może dlatego, że ta replika czyli wersja "kompletna" wygląda na taką trochę ... plastikową ?
Wejście kosztowało 90zł wiec sobie odpuściłem, ale oglądane zza ogrodzenia, rzeczywiscie wyglada na plastikowe. To jest część Parku Rozrywki w Sławutówku koło Pucka, obok stoi Sfinks naturalnej wielkości i Piramida Cheopsa, niestety pomniejszona.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Relacje z naszych wypraw”