Pałac Dunina

Dział poświęcony pierwszej przygodzie Pana Samochodzika
Awatar użytkownika
Nemsta
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 2098
Rejestracja: 13 wrz 2014, 23:23
Tytuł: Łajza archeologiczna
Miejscowość: Wyk
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Nemsta »

zbychowiec pisze: Pytanie czy wystawa jeszcze będzie otwarta.
Wystawa jest do października jak pamiętam ;) Wiadomo, poniedziałek muzea nieczynne, a tak codziennie otwarte od 10:00.
Obrazek
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

A mnie cały czas dręczy pytanie, czemu tak usilnie próbujecie wyszukać pierwowzory miejsc, postaci, wątków itd.
Czy naprawdę nie wolicie zostawić trochę niedopowiedzenia, tajemnicy ...?
Czy takie szukanie nie odziera Wam z tych wspaniałych przygodowych książek pewnego uroku i czaru?

Nie wiem, może nie mam ducha odkrywcy i forowego badacza, ale ja wolę nie zastanawiać się, czy pierwowzorem hrabiego Dunina był Pan X, a może Y, a może Z ...
Owszem, poszukiwanie Kortumowa było również urocze, ale ze szczegółami bym nie przesadzała ;-)
Awatar użytkownika
Nemsta
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 2098
Rejestracja: 13 wrz 2014, 23:23
Tytuł: Łajza archeologiczna
Miejscowość: Wyk
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Nemsta »

To wszystko zależy Yvonne od tego co w duszy siedzi. Mnie to fascynuje i to lubię, dlatego to robię. Gdyby nie takie poszukiwania to; biorąc to z Wyspowego podwórka w życiu byś do Brześcia nie trafiła chociażby. Badasz coś by wiedzieć i się tym dzielić. Każdy swoją cegiełkę w tym ma. Oczywiście, można zadać pytanie po co? Czy chodzi o to by gonić króliczka, czy by go złapać? Fakt, są tematy które są już powielane na forum tym czy innym, na zlotach, są zwyczajnie nudne i nawet mnie irytują, bo pachnie to odgrzewanym kotletem. Tu robimy rzeczy nowe, bo chcemy a jeśli chcemy to nie tylko w celu poznania inspiracji czy odkrycia tajemnicy ale zwyczajnie odkrywanie jest tym co lubimy. Lubię odkrywać, tak jak lubię łazić po lesie i w nim spać. Być jak Samochodzik, który odkrywał, rozwikływał, stawiał czoła i dobrze się przy tym bawił. No, czasami było to nawet niebezpieczne i był źle odbierany przez innych, jak w życiu. Takie moje zdanie, pozdrawiam.
Obrazek
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Post autor: Barabasz »

Yvonne pisze:A mnie cały czas dręczy pytanie, czemu tak usilnie próbujecie wyszukać pierwowzory miejsc, postaci, wątków itd.
Czy naprawdę nie wolicie zostawić trochę niedopowiedzenia, tajemnicy ...?
Czy takie szukanie nie odziera Wam z tych wspaniałych przygodowych książek pewnego uroku i czaru?
Dla mnie to jest jedno z najciekawszych zajęć pod słońcem, nie wiem czemu ale tak już mam. Zawsze lubiłem książki i filmy z tajemnicą, którą bohaterowie rozwiązywali i sam teraz trochę tak się czuję. W zagadkach najlepsze jest jej rozwiązywanie czyli właśnie gonienie za króliczkiem. Szukanie inspiracji Nienackiego bardzo mnie wciąga a jednocześnie jak napisali koledzy wyżej jest początkiem nowej przygody. Choćby takie Krośniewice zawsze wydawały mi się nudne a teraz czytając jego historię chętnie tam pojadę, Miasto ma kilka ciekawych historycznych obiektów i mieszkało tam wielu interesujących ludzi.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

Nemsta pisze:Gdyby nie takie poszukiwania to; biorąc to z Wyspowego podwórka w życiu byś do Brześcia nie trafiła chociażby
Trafiłabym :-)
Miałam go na swojej liście miejsc do odwiedzenia, z tego powodu, że Bydgoszcz dostała tam właśnie prawa miejskie ;-)
Barabasz pisze:Choćby takie Krośniewice zawsze wydawały mi się nudne a teraz czytając jego historię chętnie tam pojadę, Miasto ma kilka ciekawych historycznych obiektów i mieszkało tam wielu interesujących ludzi.
No to może faktycznie jest argument, żeby odwiedzić nieznane do tej pory ciekawe miejsce. Tylko po co upatrywać w nim na siłę kolejny Antoninów? :027:

P.S. No dobra, wiem, że się dzisiaj trochę czepiam. Wybaczcie mi, strasznie mnie dzisiaj zdenerwował proboszcz na zebraniu komunijnym i wstąpiłam z nim na wojenną ścieżkę :027:
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8828
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Barabasz pisze:
Yvonne pisze:A mnie cały czas dręczy pytanie, czemu tak usilnie próbujecie wyszukać pierwowzory miejsc, postaci, wątków itd.
Dla mnie to jest jedno z najciekawszych zajęć pod słońcem, nie wiem czemu ale tak już mam.
Ja mam to samo. Ale to dobrze że się różnimy w podejściu do literatury, bo w ten sposób się uzupełniamy
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Post autor: johny »

Barabasz pisze:mieszkało tam wielu interesujących ludzi.
Urodził się tam Władysław Anders! :-)
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
Nemsta
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 2098
Rejestracja: 13 wrz 2014, 23:23
Tytuł: Łajza archeologiczna
Miejscowość: Wyk
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Nemsta »

Yvonne pisze:Nemsta napisał/a:
Gdyby nie takie poszukiwania to; biorąc to z Wyspowego podwórka w życiu byś do Brześcia nie trafiła chociażby


Trafiłabym :-)
Miałam go na swojej liście miejsc do odwiedzenia, z tego powodu, że Bydgoszcz dostała tam właśnie prawa miejskie ;-)
W jakimś mieście te prawa dostać musiała by wsią nie być. Tylko ja o czym innym piszę. Odwiedziłabyś jako miasto gdzie lokacji dla Bydzi dokonano i w sumie tyle + pobieżne oględziny miasteczka. A tak, wiesz dużo więcej, trochę więcej osób się poznało, temat żyje i do Brześcia chce się wracać, czyż nie? Bez zagłębiania się w te tematy można by się było spotkać w miejscu bez historii i samochodzikowych naleciałości i rozprawiać ciągle o tych samych skarpetach TomaszaNN ;)
I na siłę nikt Antoninowa w Krośniewicach nie robi, takich miast i miasteczek w regionie sporo. O taka ciekawostka wychwycona przez Barabasza i dobrze, bo na tym polega badanie różnych wątków.

PS. Wybaczam proboszczowi :-P :-D
Obrazek
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Post autor: johny »

zbychowiec pisze:Tematyka PS/Nienacki jest tu pretekstem i punktem wyjściowym, luźną inspiracją
Zgadzam się i niech tak zostanie.
W jakimś mieście te prawa dostać musiała by wsią nie być. Tylko ja o czym innym piszę. Odwiedziłabyś jako miasto gdzie lokacji dla Bydzi dokonano i w sumie tyle + pobieżne oględziny miasteczka. A tak, wiesz dużo więcej, trochę więcej osób się poznało, temat żyje i do Brześcia chce się wracać, czyż nie? Bez zagłębiania się w te tematy można by się było spotkać w miejscu bez historii i samochodzikowych naleciałości i rozprawiać ciągle o tych samych skarpetach TomaszaNN ;)
Absolutnie, rozwinęło się to wszystko w sposób absolutnie fantastyczny! Dzięki temu Brześć stał się dla naszego forum miejscem wyjątkowym i nieomalże kultowym.
Dzięki badaniom TomaszKa tak mnie zakręciła historia Zantyru, że sam zacząłem szukać jego śladów i odbyłem z Mateuszem wspaniałą wycieczkę w jego okolice (to co zobaczylismy na zlocie to ulamek to co ja zobaczyłem :-))! Było na wskroś samochodzikowo. IMO tak jak pisałem już wcześniej, trzeba we wszystkim i mieć umiar i nie popadać w śmieszność. Każdy asumpt do nowej przygody, nowej wycieczki będzie bardzo cenny. Z drugiej strony nie wyobrażam sobie dywagacji po raz 1584 o tym samym.
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Post autor: johny »

Jeszcze jedno, dzięki taki badaniom, banana z mej gęby w Papowie nikt mi nigdy nie zdejmie! :-D
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8828
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Jakkolwiek nie we wszystkim zgadzam się z Barabaszem, to jednak popieram jego poszukiwania. Im więcej wersji zostanie przeanalizowane, tym bliżsi będziemy prawdy.
Awatar użytkownika
irycki
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2708
Rejestracja: 22 cze 2016, 12:05
Tytuł: Pan Motocyklik
Miejscowość: Legionowo
Podziękował;: 61 razy
Otrzymał podziękowań: 106 razy

Post autor: irycki »

Yvonne pisze:A mnie cały czas dręczy pytanie, czemu tak usilnie próbujecie wyszukać pierwowzory miejsc, postaci, wątków itd.
Czy naprawdę nie wolicie zostawić trochę niedopowiedzenia, tajemnicy ...?
Czy takie szukanie nie odziera Wam z tych wspaniałych przygodowych książek pewnego uroku i czaru?

Nie wiem, może nie mam ducha odkrywcy i forowego badacza, ale ja wolę nie zastanawiać się, czy pierwowzorem hrabiego Dunina był Pan X, a może Y, a może Z ...
Owszem, poszukiwanie Kortumowa było również urocze, ale ze szczegółami bym nie przesadzała ;-)
Przez cały dzień zastanawiałem się, jak Ci na to odpowiedzieć. Spróbuję tak:

Są ludzie (głównie chłopcy, ale to nie jest reguła), którzy muszą wiedzieć "jak to działa i z czego to jest zbudowane". To ci, którym w dzieciństwie nie wystarczyła zabawa zabawką, musieli ją jeszcze rozmontować. Sam taki byłem. Przy czym fakt, że zabawkę rozmontowałem i wiedziałem, z czego składa się w środku oraz jak działa, wcale nie odbierał mi radości późniejszej nią zabawy.

Trochę na podobnej zasadzie podchodzę na tym forum do książek Nienackiego. Bawi i cieszy mnie dowiadywanie się, z czego "są zbudowane". A ta wiedza nie odbiera mi przyjemności lektury. Jak czytam o Antoninowie, to oczyma duszy widzę ten mój wyobrażony Antoninów, a nie na przykład Brześć Kujawski. Ale sprawia mi też przyjemność "rozkręcenie" tego Antoninowa na części i stwierdzenie - o, tu być może jest kawałek Brześcia, a tu czegoś innego.

Lepiej tego nie potrafię wyjaśnić :)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

Moje fotoszopki (aktualiz. 13.11.2022)
.
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

irycki pisze:Przez cały dzień zastanawiałem się, jak Ci na to odpowiedzieć.
To Ci zabiłam ćwieka! :-D
irycki pisze:Lepiej tego nie potrafię wyjaśnić
Powiem tak - wyjaśniłeś najlepiej! Twoje słowa najbardziej do mnie przemówiły, naprawdę. :-)
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8828
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Ja, jak czytam książkę dziejącą się w miejscu realnym a tajemniczym, to od razu szukam informacji o tym miejscu. Oprócz Nienackiego i Niziurskiego szukałem tak źródeł inspiracji do "Wyspy skarbów", "Szatana z siódmej klasy", "Imienia róży", "Weisera Dawidka", "Tajemniczej Wyspy", "Tajemnicy Starych Dunajczysk" i wielu innych. Może inaczej odbieram te książki niż Yvonne, bo nie zachwycam się pięknem słowa, tylko wynajduję sobie zagadki do rozwiązania. Ale to wciąga tak samo, chociaż z innej strony.
Ostatnio zmieniony 13 maja 2017, 12:28 przez TomaszK, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
TomaszL
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 1748
Rejestracja: 14 lip 2016, 10:19
Miejscowość: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 473 razy
Otrzymał podziękowań: 157 razy

Post autor: TomaszL »

johny pisze: Urodził się tam Władysław Anders! :-)
Dokładniej, Władysław Anders urodził się w majątku w Błoniu (obecnie część Krośniewic). Jego ojciec był administratorem majątku Rembielińskich i mieszkał w tzw. rządcówce, obecnie nazywanej "Andersówką" (Krośniewice ul. Błonie 9) - czerwony punkt na mapce.

Błonie są obecnie częścią Krośniewic. Wcześniej Krośniewice znajdowało się w kluczu dóbr ziemskich z siedzibą w sąsiednim Błoniu.
Załączniki
Krośniewice_Błonie.jpg
Krośniewice_Błonie.jpg (45 KiB) Przejrzano 19711 razy
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Post autor: Barabasz »

"...Oglądaliśmy rozwieszone w salach muzeum odnalezione zbiory dziedzica Dunina. Wyglądają bardzo ładnie i na pewno wiele ludzi dowie się dzięki nim, jak wyglądało uzbrojenie w różnych krajach w dawnych wiekach - z powagą przyświadczył Tell.." - Pan Samochodzik i Templariusze

...Zbiory dziedzica Dunina zapewne niedługo powędrują do muzeum. Chyba nikt ze zwiedzających oglądając je nie domyśli się okoliczności, w jakich zostały
odnalezione...
- Wyspa Złoczyńców

...Ukradli przede wszystkim starą broń: tureckie jatagany, wysadzane koralami, kilka kindżałów o rękojeściach pokrytych drogimi kamieniami oraz kołczan i wschodnią tarczę z umbem złoconym, nabijanym turkusami... - - Wyspa Złoczyńców

Te cytaty na pewno każdy z nas zna. W maju odwiedziłem Kamienicę pod Gwiazdą, która jest odziałem Muzeum okręgowego w Toruniu. Jak pisałem wcześniej zmobilizowała mnie wystawa "Edward hr. Mycielski-Trojanowski – podróżnik i kolekcjoner", którego uważam osobę, którą inspirował się Nienacki opisując hrabiego Dunina, a wystawione przedmioty idealnie pasują do skarbu hrabiego z Wyspy Złoczyńców.
Przypomnę, że Hrabia Mycielski-Trojanowski w 1945 roku został zmuszony do opuszczenia swojego pałacu i pozbawiony majątku. W 1945 roku na skutek przeprowadzenia „akcji zabezpieczającej” trofea myśliwskie z jego kolekcji znalazły się w Muzeum Przyrodniczym Wydziału Biologii UMK, a militaria trafiły do Muzeum Okręgowego w Toruniu.
Wystawa prezentuje wspaniałe fotografie z podróży hrabiego przedstawiające m.in.: Bucharę, Samarkandę, Konstantynopol, Suez, Abisynię, Monte Carlo czy pałac w Aleksandrowie Kujawskim i jego okolice.
Przede wszystkim udostępnione zwiedzającym zostały najbardziej nas interesujące na militaria m.in..: miecze indoperskie, hełmy i tarcze perskie, widły bojowe, jatagany tureckie i puginały kaukaskie, kindżały itd. Ciekawym eksponatem jest maska japońska wielka rzadkość na świecie wykonana przez mistrza ze szkoły Myochin, która wg pań z muzeum wzbudza wielki zachwyt japońskich turystów. Niestety nie miałem możliwości porozmawiania z kustoszem, gdyż w weekendy nie pracuje.

Relacja wideo z wystawy: TV Toruń

Poniżej zdjęcia z wystawy, przepraszam za słabą jakość ale robione telefonem, a panie zabraniały używać lampy błyskowej.
Załączniki
Widok na wystawę
Widok na wystawę
skarb_hrabiego28.JPG
skarb_hrabiego27.JPG
skarb_hrabiego26.JPG
skarb_hrabiego25.JPG
skarb_hrabiego24.JPG
skarb_hrabiego22.JPG
skarb_hrabiego21.JPG
skarb_hrabiego20.JPG
skarb_hrabiego19.JPG
skarb_hrabiego18.JPG
skarb_hrabiego17.JPG
skarb_hrabiego16.JPG
skarb_hrabiego15.JPG
skarb_hrabiego14.JPG
skarb_hrabiego13.JPG
skarb_hrabiego12.JPG
skarb_hrabiego11.JPG
skarb_hrabiego10.JPG
skarb_hrabiego9.JPG
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Post autor: Barabasz »

Dalsza część fotorelacji z wystawy.
Załączniki
skarb_hrabiego8.JPG
Pałac hrabiego
Pałac hrabiego
skarb_hrabiego6.JPG
skarb_hrabiego5.JPG
Staw przed pałacem
Staw przed pałacem
Na tarasie pałacu
Na tarasie pałacu
skarb_hrabiego2.JPG
skarb_hrabiego1.JPG
skarb_hrabiego32.JPG
skarb_hrabiego31.JPG
Muzeum Okręgowe w Toruniu - Kamienica pod Gwiazdą
Muzeum Okręgowe w Toruniu - Kamienica pod Gwiazdą
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Eksplorator63
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1650
Rejestracja: 16 maja 2016, 18:45
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Post autor: Eksplorator63 »

Super kolekcja :564:
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8828
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Rzeczywiście imponujący zbiór. Najbardziej spodobał mi się wypchany łeb hipopotama, ale chyba nie przetrwał pobytu w bunkrach, bo jest tylko na starej fotografii.
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Post autor: Barabasz »

TomaszK pisze:Najbardziej spodobał mi się wypchany łeb hipopotama, ale chyba nie przetrwał pobytu w bunkrach, bo jest tylko na starej fotografii.
:-D :-D :-D
Trofea myśliwskie z jego kolekcji znalazły się w Muzeum Przyrodniczym Wydziału Biologii UMK, więc pewnie tam są do obejrzenia.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Re: Pałac Dunina

Post autor: Barabasz »

Na stronie FB Muzeum Okręgowego w Toruniu o związkach Edwarda hr. Mycielskiego-Trojanowskiego z dziedzicem Duninem:

>>>FB: Muzeum Okręgowe w Toruniu
 
 
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8828
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Pałac Dunina

Post autor: TomaszK »

:027:
Znał judo, był świetnym kierowcą, historia sztuki nie miała przed nim tajemnic, wszystkie kobiety, a było ich wiele (Zaliczka, panna Wierzchoń, Karin Petersen, ciotka Zenobia, Milady czy czeska pionierka ruchu feministycznego Helenka Dohnalowa to tylko kilka z nich) kochały się w nim. Pełnił także, co nie jest bez znaczenia dla narracji książek Nienackiego, niezwykle odpowiedzialną funkcję… społecznego inspektora służby drogowej ORMO 😉. Pan Tomasz, bo o nim mowa, był postacią, można rzec, wybitną, bo kogóż on nie spotykał na swej drodze i nie zostawił w pokonanym polu: osławiony gang niewidzialnych, Fantomasa, mgr. Skwarka, Simona Templara, Jamesa Bonda czy wreszcie arcyłotra, najprzebieglejszego z przebiegłych, nieziemsko przystojnego Waldemara Baturę. Jego pływającemu wehikułowi z silnikiem Ferrari 410 Super America nie mogły sprostać ani wartburg, ani BMW, ani specjalnie skonstruowany super pojazd agenta 007. Tak, tak, broniąc socjalistycznego ładu stoczył niemal morderczy pojedynek z agentem Jej Królewskiej Mości.
To nie są informacje pochodzące ze wspomnień o książkach przeczytanych w dzieciństwie, ale spisane przez Nienackofana. Ciekawe czy Paweł Czopiński zagląda na nasze forum. 
No i ciekawy felieton. Aczkolwiek zdania na temat kto był pierwowzorem postaci dziedzica Dunina są podzielone  ;-)    Podobnie jak na to gdzie był Antoninów :-)
 Co nie zmienia faktu, że można byłoby włączyć tę wystawę w program któregoś następnego zlotu kujawskiego.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Hanka
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1920
Rejestracja: 05 maja 2014, 20:31
Tytuł: Hanka
Miejscowość: Brześć Kujawski
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 119 razy
Otrzymał podziękowań: 107 razy

Re: Pałac Dunina

Post autor: Hanka »

Paweł Czopinski jest na forum, pod nickiem Muzealnik. Pracuje w muzeum. Czasem do siebie dzwonimy bo Paweł pochodzi z Brześcia i lubimy sobie poopowiadać o lokalnych sprawach. Mimo że w artykule przedstawia pewne hipotezy co do WZ to jednak przez telefon mi powiedział że Brześć to też miejsce samochodzikowe 🙂😁👍
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wyspa złoczyńców”