Księga Strachów - inspiracje

Dział poświęcony trzeciej przygodzie Pana Samochodzika
ODPOWIEDZ
seth_22
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 476
Rejestracja: 23 maja 2016, 22:15
Miejscowość: Dolny śląsk
Podziękował;: 20 razy
Otrzymał podziękowań: 19 razy

Re: Księga Strachów - inspiracje

Post autor: seth_22 »

TomaszK pisze: 07 wrz 2022, 08:46
seth_22 pisze: 07 wrz 2022, 07:06Ciekawe. Jakiś czas temu, na innym forum pisałem o tym miejscu :)
To dlaczego pisujesz na innym forum zamiast u nas ? :-D
Ale prawda jest bardziej złożona, postaram się napisać o tym dziś wieczorem.
 





 
Ależ nie pisuję ;) To było dawno temu.

Wracając do sedna, nie spodziewam, że będzie jak w książce. Zawsze czytam Twoje, TomaszKu, inspiracyjne analizy z wypiekami na twarzy i jestem pewien, że tym razem też się nie zawiodę. 

Już sama historia wokół Twojej obecności w tamtym miejscu jest fascynująca. Nie muszę dodawać, że nie mogę się doczekać całości.
 
 
 
 
 
Ostatnio zmieniony 07 wrz 2022, 10:08 przez seth_22, łącznie zmieniany 3 razy.
Polemika z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.
Obrazek
seth_22
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 476
Rejestracja: 23 maja 2016, 22:15
Miejscowość: Dolny śląsk
Podziękował;: 20 razy
Otrzymał podziękowań: 19 razy

Re: Księga Strachów - inspiracje

Post autor: seth_22 »

Yvonne pisze: 07 wrz 2022, 07:57 Oj, Seth ...
Jeśli to jest to miejsce, które odkrył dla nas Tomaszek, to chyba spaliłeś mu niespodziankę, którą dla nas szykował :(

 
Bez przesady. Liczy się analiza.
 
Polemika z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.
Obrazek
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Re: Księga Strachów - inspiracje

Post autor: johny »

seth_22 pisze: 07 wrz 2022, 09:32
TomaszK pisze: 07 wrz 2022, 08:46
seth_22 pisze: 07 wrz 2022, 07:06Ciekawe. Jakiś czas temu, na innym forum pisałem o tym miejscu :)
To dlaczego pisujesz na innym forum zamiast u nas ? :-D
Ale prawda jest bardziej złożona, postaram się napisać o tym dziś wieczorem.
 



 
Ależ nie pisuję ;) To było jakiś czas temu.
 
 

 
W czasach błędów i wypaczeń! Rozumiemy Towarzyszu! :-D
 
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Re: Księga Strachów - inspiracje

Post autor: Yvonne »

seth_22 pisze: 07 wrz 2022, 09:33
Yvonne pisze: 07 wrz 2022, 07:57 Oj, Seth ...
Jeśli to jest to miejsce, które odkrył dla nas Tomaszek, to chyba spaliłeś mu niespodziankę, którą dla nas szykował :(



 
Bez przesady. Liczy się analiza.
 


 
Ja zrozumiałam, że Tomaszek szykuje niespodziankę.
Paweł chyba też tak zrozumiał, skoro nie podał nazwy znając ją.

A z tą analizą ... 
Ja akurat jestem z tej grupy, dla której wszystko jedno, czy jest kolumna, czy jej nie ma, czy taras jest półokrągły, czy nie, czy biblioteka ma kominek, czy nie itd. 
Naprawdę nie ma dla mnie znaczenia, czy opis w książce odpowiada zidentyfikowanemu miejscu co do najmniejszego elementu.
Jakoś chyba nie potrafię się tym ekscytować.

Lubię jeździć na zloty i zwiedzać miejsca samochodzikowe, ale nie potrafię wkręcić się w dyskusje, czy to jest na pewno to miejsce.
Takie rozkładanie na części pierwsze odbiera mi część tajemnicy i klimatu.
seth_22
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 476
Rejestracja: 23 maja 2016, 22:15
Miejscowość: Dolny śląsk
Podziękował;: 20 razy
Otrzymał podziękowań: 19 razy

Re: Księga Strachów - inspiracje

Post autor: seth_22 »

Ale są tacy, co lubią. Ja traktuję takie rzeczy, jako swego rodzaju intelektualną zabawę. Rodzaj odkodowywania pewnych miejsc, ukrytych przez Autora. I nie muszą to być wcale ustalenia wiążące. Liczą się poszukiwania, łączenie kropek lub jak kto woli strzępów w coś większego, polemika, dyskusja wokół określonego tematu. Szanuję też to, że ktoś może tego nie rozumieć lub po prostu lubić co innego.

PS A co do niespodzianki, nie mam problemu ze słowem przepraszam. Natomiast proszę mnie nie strofować :)
 
Za ten post autor seth_22 otrzymał podziękowania (total 2):
PawelK (07 wrz 2022, 10:43) • Barabasz (07 wrz 2022, 11:14)
Polemika z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.
Obrazek
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Re: Księga Strachów - inspiracje

Post autor: Yvonne »

seth_22 pisze: 07 wrz 2022, 10:06

PS A co do niespodzianki, nie mam problemu ze słowem przepraszam. 

 
A to musiałam przegapić to słowo.
Wybacz.

Co do strofowania, to też wybacz.
Po prostu przykro mi się zrobiło, bo Tomaszek tak się cieszył na niespodziankę (tak odebrałam jego post), a tu klops.
seth_22
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 476
Rejestracja: 23 maja 2016, 22:15
Miejscowość: Dolny śląsk
Podziękował;: 20 razy
Otrzymał podziękowań: 19 razy

Re: Księga Strachów - inspiracje

Post autor: seth_22 »

Na tym zakończę.
Polemika z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.
Obrazek
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Księga Strachów - inspiracje

Post autor: Brunhilda »

seth_22 pisze: 07 wrz 2022, 10:06 Ale są tacy, co lubią. Ja traktuję takie rzeczy, jako swego rodzaju intelektualną zabawę. Rodzaj odkodowywania pewnych miejsc, ukrytych przez Autora. I nie muszą to być wcale ustalenia wiążące. Liczą się poszukiwania, łączenie kropek lub jak kto woli strzępów w coś większego, polemika, dyskusja wokół określonego tematu. Szanuję też to, że ktoś może tego nie rozumieć lub po prostu lubić co innego.

 
Podobnie i ja, cieszy mnie kiedy coś uda się dopasować do opisu, co się zgadza z historia, pozostawia dozę tajemniczości bo może to nie tak? To takie rozwiązywanie zagadki trochę! 
Za ten post autor Brunhilda otrzymał podziękowania (total 3):
seth_22 (07 wrz 2022, 10:41) • PawelK (07 wrz 2022, 10:43) • Barabasz (07 wrz 2022, 11:15)
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Re: Księga Strachów - inspiracje

Post autor: PawelK »

seth_22 pisze: 07 wrz 2022, 10:06 Ale są tacy, co lubią. Ja traktuję takie rzeczy, jako swego rodzaju intelektualną zabawę. Rodzaj odkodowywania pewnych miejsc, ukrytych przez Autora. I nie muszą to być wcale ustalenia wiążące. Liczą się poszukiwania, łączenie kropek lub jak kto woli strzępów w coś większego, polemika, dyskusja wokół określonego tematu. Szanuję też to, że ktoś może tego nie rozumieć lub po prostu lubić co innego.

 
Ja mam tak, że bawi mnie wyszukiwanie takich miejsc i też postrzegam to jako "intelektualną zabawę", natomiast zupełnie nie toleruję włażenia z butami w życie prywatne i rozgryzanie ile autor miał kochanek i na kogo donosił do MO a na kogo do Partii. To zupełnie nie moja bajka. Też się bawię w takie historie (w sensie grzebania w życiu prywatnym) ale wyłącznie w zakresie mojej rodziny. Ewentualnie pomagania komuś w tej zabawie.
Za ten post autor PawelK otrzymał podziękowanie:
seth_22 (07 wrz 2022, 11:13)
Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8828
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Księga Strachów - inspiracje

Post autor: TomaszK »

seth_22 pisze: 07 wrz 2022, 10:33Na tym zakończę.  
Nie kończ. I pisz więcej także na tym forum.
A niespodzianka była - widzicie jak rozruszałem forum ?
 
Piter
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 267
Rejestracja: 12 maja 2021, 14:33
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 119 razy
Otrzymał podziękowań: 51 razy

Re: Księga Strachów - inspiracje

Post autor: Piter »

Kawał dobrej roboty TomaszKu.
Siadam wygodnie w fotelu i czekam na więcej, paluszki już mam.
Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8828
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Księga Strachów - inspiracje

Post autor: TomaszK »

Gdzie jest Jasień ?
Najpierw kryteria jakie miała spełniać ta miejscowość:
1) popularna miejscowość letniskowa położona nad jeziorem. To że popularna wynikało z pierwszych zdań książki „… wielbiciele pięknego krajobrazu zapewne zdołają odnaleźć jezioro Jasień (nawet jeśli okaże się, że w rzeczywistości nazywa się ono inaczej)”
2) ośrodek wczasowy dla obcokrajowców mieszczący się w dawnym pałacu
3) pałac przypominający sopocki Grand Hotel
4) ruiny obserwatorium, 
5) młyn „Topielec”
6) bliskość miejsc, których nazw Nienacki nie ukrył.
Od razu zrezygnowałem z kryteriów geograficznych (np. rzekomo szczegółowo opisana droga Tomasza z Warszawy do Jasienia), wiedząc, że autor często składał miejsce akcji, z kilku realnych miejsc, nawet położonych daleko od siebie. Zrezygnowałem też z poszukiwania „jeziora w kształcie rozciągniętej litery S”, bo jest ich mnóstwo, oraz jeziora „o nazwie takiej jak miejscowość”, bo też jest ich mnóstwo. 
Najwcześniej odnalazłem młyn „Topielec”, który jak się okazało był zlokalizowany w Brześciu Kujawskim (pisałem o tym w innym temacie viewtopic.php?f=35&t=793 )

Obrazek

Kolejnym punktem było poszukiwanie popularnej w latach 60-tych miejscowości letniskowej, położonej gdzieś na ziemiach zachodnich. W tym celu zaopatrzyłem się w mapę kempingów z tamtego okresu (pisałem o tym w maju)

Obrazek

Ze spisu na odwrocie mapy, wypisałem wszystkie miejscowości z kempingami położonymi nad jeziorem, zlokalizowane na ziemiach zachodnich, czyli tam, gdzie były szanse na poniemiecki pałac

Obrazek

Następnie korzystając z Internetu sprawdzałem te miejscowości, pod kątem istnienia ośrodka wczasowego w dawnym pałacu. Jedyny jaki znalazłem był w Lubniewicach, z tym że nie był to pałac, ale zamek (właściwie pałac ale wystylizowany na zamek), niestety nie przypominający sopockiego Grandu, ale za to goszczący głównie obcokrajowców.

Obrazek

Obrazek

Co prawda szukając w Internecie szczegółów o Lubniewicach natknąłem się na pobliski pałac w Gliśnie, ale odrzuciłem go, bo nie był położony nad jeziorem i nigdy nie pełnił funkcji ośrodka wczasowego, a co najwyżej domu kolonijnego. Wtedy utknąłem w martwym punkcie, bo nigdzie na ziemiach zachodnich nie było ośrodka wczasowego w poniemieckim pałacu. Na Mazurach owszem, np. w Rynie, ale nigdzie w pobliżu akcji książki. Żałowałem, że to nie Lubniewice bo byłem tam w dzieciństwie i był to wtedy popularny cel wyjazdów wakacyjnych. 
Kilka tygodni temu dostałem od rodziców  filmy na taśmie 8mm, z wyjazdów i uroczystości rodzinnych, które kręciliśmy przez całe lata 70-te, czeską kamerą Meopta.

Obrazek
 
Konfiturek wynalazł na moją prośbę firmę w Krakowie, przenoszącą stare filmy na nośniki cyfrowe, odebrałem je tydzień temu i zacząłem odnawiać wspomnienia. I kiedy oglądałem film z Lubniewic, nagle zobaczyłem pałac w Gliśnie, wyglądający  jak miniatura Grand Hotelu w Sopocie, który jak sobie teraz przypomniałem, obejrzeliśmy wtedy zwiedzając okolice Lubniewic. Był  zamknięty i zaniedbany

Obrazek

Tak wyglądały ruiny w parku pałacowym, podobno sztuczne, wybudowane tylko jako element dekoracyjny, w jakims stopniu przypominające ruiny książkowego obserwatorium. 

Obrazek

A tak zamek w Lubniewicach z tabliczką Funduszu Wczasów Pracowniczych

Obrazek

Obrazek

Na dodatek czytając teraz o pałacu w Gliśnie dowiedziałem się jeszcze o Mauzoleum dawnych właścicieli, mieszczącym się w tym samym parku co pałac i ruiny. Wtedy w 1974 roku nie natknęliśmy się na nie, prawdopodobnie było zarośnięte chaszczami. 

Obrazek

Żaden z tych obiektów sam w sobie nie jest dokładnie taki jak w książce, ale tak duże nagromadzenie tylu szczegółów w jednym miejscu, nie może być przypadkowe. Zresztą co do wyglądu pałacu Haubitzów, Nienacki chyba nie był zdecydowany, skoro raz ma przypominać sopocki Grand, a w innym miejscu książki ma mieć dwie strzeliste wieże. 

Skoro już wiemy, że młyn Topielec został wzięty z innego miejsca, to mamy blisko siebie prawie wszystkie składowe Jasienia:
- poniemiecki zamek-pałac przerobiony na ośrodek wczasowy, położony nad jeziorem niedaleko kempingu
- w odległości 6km pałac przypominający sopocki Grand, ruiny „obserwatorium” i  mauzoleum
- a wszystko w odległości 60km od Morynia.


Mogę sobie wyobrazić, że Nienacki przyjechał na wczasy do Lubniewic, mieszkał nawet w zamku i odwiedzał okolice. Nie twierdzę na 100% że Lubniewice to Jasień, ale proszę wskazać inne miejsce, spełniające tak wiele kryteriów tej miejscowości. I nie wierzę aby istniała pojedyncza miejscowość, spełniająca wszystkie cechy książkowego Jasienia, bo gdyby tak było, już dawno zostałaby przez nas odnaleziona.
I jeszcze ja z mamą na kempingu, był też mój brat i ojciec kręcący film. Właśnie ten film chciałem tu wrzucić, ale zostałem pogoniony zanim opanowałem obróbkę plików wideo. 

Obrazek

Przebojem tamtego lata była piosenka "Radość o poranku". Lato z Radiem, puszczało ją codziennie. Do dzisiaj kojarzy mi się z Lubniewicami.

I na zakończenie zdjęcie wieży w sztucznych ruinach w Gliśnie, z Internetu. Nie pamiętam czy w książce była wieża, ale może kojarzyć się z obserwatorium. 
 
 Obrazek

 
 
 
 
 
Ostatnio zmieniony 07 wrz 2022, 20:33 przez TomaszK, łącznie zmieniany 1 raz.
Za ten post autor TomaszK otrzymał podziękowania (total 10):
TomaszL (07 wrz 2022, 22:19) • Barabasz (07 wrz 2022, 23:12) • johny (07 wrz 2022, 23:59) • Piter (08 wrz 2022, 10:26) • Ater (08 wrz 2022, 10:28) • Brunhilda (08 wrz 2022, 11:50) • seth_22 (08 wrz 2022, 13:58) • VdL (08 wrz 2022, 19:22) • Czesio1 (08 wrz 2022, 20:25) • Fantomas (10 wrz 2022, 17:01)
Hanka
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1920
Rejestracja: 05 maja 2014, 20:31
Tytuł: Hanka
Miejscowość: Brześć Kujawski
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 119 razy
Otrzymał podziękowań: 107 razy

Re: Księga Strachów - inspiracje

Post autor: Hanka »

A może przywieziesz film do Brześcia, obejrzeli byśmy wieczorem. Mega ciekawa sprawa.
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8828
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Księga Strachów - inspiracje

Post autor: TomaszK »

Hanka pisze: 07 wrz 2022, 20:30A może przywieziesz film do Brześcia, obejrzeli byśmy wieczorem. Mega ciekawa sprawa.  
Bez przesady :-D Większość filmu to ja z bratem jak pływamy po jeziorze, albo rodzice jak obierają grzyby.
Ale mam też film ze zwiedzania muzeum w Bóbrce, rok wcześniej.
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Re: Księga Strachów - inspiracje

Post autor: PawelK »

To dodam @TomaszK moje znalezisko inspirowane Twoią analizą. Mianowicie mauzoleum, o którym piszesz zupełnie nie zgadza się z opisem z książki

miało kształt kwadratowego pudła i strzelisty dach z szarej dachówki, upstrzony kilkoma pseudogotyckimi wieżyczkami.

tylko dlatego, że... to nie jest to mauzoleum.

W Gliśnie do 1977 było jeszcze jedno mauzoleum, wcześniejszych właścicieli pałacu rodziny von der Marwitz i wyglądało ono tak

Obrazek
Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8828
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Księga Strachów - inspiracje

Post autor: TomaszK »

Nie wliczyłem mauzoleum do wstępnych kryteriów Jasienia, bądź co bądź według książki było gdzie indziej. Ale jak już jest na miejscu, to jest to taki argument dodatkowy. Prawdę mówiąc najbardziej przekonały mnie ruiny w pobliżu pałacu - prawie jak w książce. 
A co się stało z tym drugim mauzoleum (rzeczywiście podobnym do opisu w książce) ? Rok 1977 to już nie był czas na burzenie takich zabytków. 
 
 
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Re: Księga Strachów - inspiracje

Post autor: PawelK »

TomaszK pisze: 07 wrz 2022, 20:59 A co się stało z tym drugim mauzoleum (rzeczywiście podobnym do opisu w książce) ? Rok 1977 to już nie był czas na burzenie takich zabytków.

 
 Jak napisano w opracowaniu Zamki i ogrody Nowej Marchii - Glisno, wydanym przez Koło przyjaciół zamków i ogrodów Marchii:
"Mauzoleum nie zachowało się do dzisiejszych czasów. W 1977 roku mocno zniszczoną już budowlę rozebrano, aby zainicjować w tym miejscu budowę wiejskiego domu kultury"
Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Re: Księga Strachów - inspiracje

Post autor: VdL »

Co do nazwy Jasień mam swoją teorię. Jak wiadomo Nienacki pochodzi z Łodzi, a Jasień to jedna z 20 rzek łódzkich. Możliwe , że właśnie tym sie zasugerował.
Awatar użytkownika
TomaszL
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 1748
Rejestracja: 14 lip 2016, 10:19
Miejscowość: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 473 razy
Otrzymał podziękowań: 157 razy

Re: Księga Strachów - inspiracje

Post autor: TomaszL »

VdL pisze: 07 wrz 2022, 21:58 Co do nazwy Jasień mam swoją teorię. Jak wiadomo Nienacki pochodzi z Łodzi, a Jasień to jedna z 20 rzek łódzkich. Możliwe , że właśnie tym sie zasugerował.

 
Bardzo podoba mi się ta hipoteza !!! 

Ja bym jeszcze dopytał, czy Nienacki mógł mieć jakieś wspomnienia z dzieciństwa/okresu młodości/ początków pracy związane z tą rzeką ?
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ater
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 531
Rejestracja: 05 sie 2017, 22:54
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 27 razy
Otrzymał podziękowań: 37 razy

Re: Księga Strachów - inspiracje

Post autor: Ater »

PawelK pisze: 07 wrz 2022, 21:22
TomaszK pisze: 07 wrz 2022, 20:59 A co się stało z tym drugim mauzoleum (rzeczywiście podobnym do opisu w książce) ? Rok 1977 to już nie był czas na burzenie takich zabytków.




 
 Jak napisano w opracowaniu Zamki i ogrody Nowej Marchii - Glisno, wydanym przez Koło przyjaciół zamków i ogrodów Marchii:
"Mauzoleum nie zachowało się do dzisiejszych czasów. W 1977 roku mocno zniszczoną już budowlę rozebrano, aby zainicjować w tym miejscu budowę wiejskiego domu kultury"



 
Świetna analiza TomaszK-u.
W tej książce jest też zdjęcie ryciny z XIX w. gdzie przedstawiono ruiny na wzgórzu, tak jak jest w książce.
 
 
 
Załączniki
glisno.png
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8828
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Księga Strachów - inspiracje

Post autor: TomaszK »

Ater pisze: 08 wrz 2022, 10:04W tej książce jest też zdjęcie ryciny z XIX w. gdzie przedstawiono ruiny na wzgórzu, tak jak jest w książce.
No proszę, mamy pałac i obserwatorium ! Wzgórze jest trochę przesadzone, na moim filmie nie ma czegoś tak wysokiego, ale Nienacki opisuje je różnie, raz jako "duże", w innym miejscu jako "niewysokie".
 
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8828
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Księga Strachów - inspiracje

Post autor: TomaszK »

Chylę czoła przed Sethem. Zajrzałem na sąsiednie forum i widzę że proponował Glisno, rozważano też  Lubniewice, ale po krótkiej dyskusji sprawa została zapomniana. 
 
 
Za ten post autor TomaszK otrzymał podziękowanie:
PawelK (08 wrz 2022, 11:08)
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Księga Strachów - inspiracje

Post autor: Brunhilda »

Tomaszku! PEŁNA podziwu! Gratulacje!
seth_22
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 476
Rejestracja: 23 maja 2016, 22:15
Miejscowość: Dolny śląsk
Podziękował;: 20 razy
Otrzymał podziękowań: 19 razy

Re: Księga Strachów - inspiracje

Post autor: seth_22 »

Nie, nie, nie, przepraszam TomaszKu, ja tylko rzuciłem pomysł, którego nie pociągnąłem. Prawdziwą robotę, skądinąd świetną, wykonałeś Ty. Gratuluję!

Ładnie wszystko podparłeś argumentami, pojawiły się i wątpliwości, bo wiadomo, jak to z Nienackim było - sporo puzzli, często z innych zestawów. Tym bardziej frapujące są poszukiwania miejsc stanowiących inspirację.

Zgrabnie skroiłeś tę całą opowieść. Lubię taki sposób narracji, bo jest wciągający i można szukać lub odrzucać różne tropy wraz z Tobą. Przy okazji fragmentu z mapą puściłem na moment wodze fantazji i pomyślałam: odwrócił mapę i pewnie znalazł jakąś tajemniczą notatkę. Co prawda jej tam nie było, ale nic nie szkodzi ;)

Historia z filmem niesamowita. Dodaje całości nadzwyczajnego, może nawet nieco metafizycznego smaku ;)

Zdradź jeszcze tylko, z jakiej gazety pochodzi wycinek dotyczący Lubniewic? Bo to jest - moim zdaniem - bardzo cenne znalezisko.

PS Na Glisno trafiłem, wirtualnie kręcąc się po okolicach Lubniewic. Pamietam, że przemówiły do mnie zdjęcia „Grand Hotelu”, sztucznych ruin oraz ich wzajemnego położenia. Zwłaszcza jedno ze zdjęć, wykonane z ruin.

PPS W życiu tam nie byłem. Może czas to zmienić?
 
Ostatnio zmieniony 08 wrz 2022, 20:52 przez seth_22, łącznie zmieniany 2 razy.
Za ten post autor seth_22 otrzymał podziękowania (total 2):
VdL (08 wrz 2022, 19:23) • Fantomas (10 wrz 2022, 17:05)
Polemika z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.
Obrazek
seth_22
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 476
Rejestracja: 23 maja 2016, 22:15
Miejscowość: Dolny śląsk
Podziękował;: 20 razy
Otrzymał podziękowań: 19 razy

Re: Księga Strachów - inspiracje

Post autor: seth_22 »

PawelK pisze: 07 wrz 2022, 20:47 To dodam @TomaszK moje znalezisko inspirowane Twoią analizą. Mianowicie mauzoleum, o którym piszesz zupełnie nie zgadza się z opisem z książki

miało kształt kwadratowego pudła i strzelisty dach z szarej dachówki, upstrzony kilkoma pseudogotyckimi wieżyczkami.

tylko dlatego, że... to nie jest to mauzoleum.

W Gliśnie do 1977 było jeszcze jedno mauzoleum, wcześniejszych właścicieli pałacu rodziny von der Marwitz i wyglądało ono tak

Obrazek

 
PawelK, jak zwykle, ma coś w zanadrzu :) Ciekawe, aczkolwiek dach nie jest strzelisty
 
Polemika z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.
Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8828
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Księga Strachów - inspiracje

Post autor: TomaszK »

Wycinek pochodzi z małopolskiej gazety "Dziennik polski". Co prawda dopiero z 1972 roku, ale myślę, że dewizowe wczasy musiały tam być już wcześniej.
A co do wyjazdu w tamte strony - w czerwcu szykuje się zlot w miejsca z "Księgi strachów", może w programie znajdzie się taki punkt ?  ;-)
 
 
Za ten post autor TomaszK otrzymał podziękowanie:
seth_22 (08 wrz 2022, 20:52)
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Re: Księga Strachów - inspiracje

Post autor: Czesio1 »

Brawo TomaszKu! Jak zwykle niesamowita analiza!  :564:
 
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
seth_22
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 476
Rejestracja: 23 maja 2016, 22:15
Miejscowość: Dolny śląsk
Podziękował;: 20 razy
Otrzymał podziękowań: 19 razy

Re: Księga Strachów - inspiracje

Post autor: seth_22 »

TomaszK pisze: 08 wrz 2022, 16:29 Wycinek pochodzi z małopolskiej gazety "Dziennik polski". Co prawda dopiero z 1972 roku, ale myślę, że dewizowe wczasy musiały tam być już wcześniej.
A co do wyjazdu w tamte strony - w czerwcu szykuje się zlot w miejsca z "Księgi strachów", może w programie znajdzie się taki punkt ?  ;-)
 
 


 
Oooooo, widzisz i to też cenna informacja, bo świadczy o tym, że wiedza o zagranicznych turystach w lubniewickim zamku/pałacu nie miała wyłącznie lokalnego charakteru.
 
 
Polemika z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.
Obrazek
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Księga Strachów - inspiracje

Post autor: Brunhilda »

A co tam jeszcze było, ze miejsce było atrakcyjne dla zagranicznych turystów? Widzę na mapie jakieś jeziora ale jeszcze coś? Polowania? Czy po prostu niższe ceny?
seth_22
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 476
Rejestracja: 23 maja 2016, 22:15
Miejscowość: Dolny śląsk
Podziękował;: 20 razy
Otrzymał podziękowań: 19 razy

Re: Księga Strachów - inspiracje

Post autor: seth_22 »

Dla niemieckich była to szansa, by zajrzeć na „stare śmiecie”, ewentualnie ojcowiznę.
Polemika z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Księga strachów”