Operacja 1001 Frombork

Dział poświęcony siódmej przygodzie Pana Samochodzika
seth_22
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 425
Rejestracja: 23 maja 2016, 22:15
Miejscowość: Dolny śląsk
Podziękował;: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Operacja 1001 Frombork

Post autor: seth_22 »

Na fali lektury „Zagadek Fromborka” poszperałem trochę w sieci, szukając informacji na temat „Operacji 1001 - Frombork”. Nie było to zbyt trudne, zwłaszcza dlatego, że odkryłem skarbnicę zdjęć z epoki.

Na początek garść informacji, bo może nie wszyscy wiedzą jaki był zasięg tej akcji. „Operacja 1001 Frombork” została zorganizowana, aby podnieść zniszczone w czasie II wojny światowej miasteczko (na pewien czas Frombork stracił nawet prawa miejsce) i przygotować je do obchodów 500-lecia urodzin Mikołaja Kopernika.

Pomysł narodził się w 1965 roku (szukano pomysłów na świeckie uczczenie 1000-lecia istnienia państwowości). Strona historia-wyzynaelblaska.pl podaje, że akcja ruszyła rok później, choć niektóre źródła przesuwają jej początek na 1967 rok. Nie czytałem, niestety, książki „Operacja 1001 Frombork” (I. Sekuła, H. Leśniowski, Warszawa 1973), gdzie pewnie znajdują się tego rodzaju informacje. Wiadomo natomiast, że akcja trwała do 1973 roku, czyli do rocznicy urodzin Mikołaja z Torunia.

W sumie w odbudowanie Fromborka wzięło udział około 30 tysięcy harcerek i harcerzy, głównie ze szkół zawodowych i przyzawodowych. Z tej liczby aż 2391 osób otrzymało tytuł Honorowego Obywatela Fromborka (przysługiwał on tym, którzy zaliczyli we Fromborku trzy turnusy).

W każdym turnusie uczestniczyło jakieś 2 tys. harcerek/harcerzy, a zatem więcej niż liczyła ludność Fromborka (1200). Wiosną i jesienią przyjeżdżali do Fromborka „leśnicy”, natomiast latem „budowlańcy”.

Zdarzały się także inne „specjalności” i zdania. W 1968 roku harcerze szczepili na chorobę Heinego-Medina (co ciekawe, autorem pierwszej skutecznej szczepionki był Hilary Koprowski, polski wirusolog i immunolog). Kolejne lato było bardzo suche i upalne, więc harcerze wcielili się w strażaków.

Prawdziwy skarbiec stanowi galeria na historia-wyzynaelblaska.pl, pochodząca z książki „Operacja 1001 Frombork”. Cóż na nich widać? Między innymi noszącą jeszcze ślady II wojny światowej, a potem odbudowaną wieżę Radziejowskiego, tak ważną dla akcji „Zagadek Fromborka”. Zrujnowane i odbudowywane centrum Fromborka, pozbawiony dachu kościół św. Mikołaja, odkopane fundamenty kompleksu katedralnego.

Polecam.

Poniżej linki do stron i materiałów, o których piszę, i z których korzystałem:

http://historia-wyzynaelblaska.pl/opera ... mbork.html

http://mojemazury.pl/55265,Mlodosc-From ... ienia.html

http://www.kochamywarmie.pl/2017/09/ope ... mbork.html
Ostatnio zmieniony 07 lut 2019, 07:54 przez seth_22, łącznie zmieniany 3 razy.
Polemika z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.
Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 7679
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Post autor: TomaszK »

Dodam do informacji Setha, że harcerze uczestniczyli też w szeroko zakrojonych badaniach archeologicznych Fromborka i okolic.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pan Samochodzik i Zagadki Fromborka”