"Belle Epoque"

Dział poświęcony filmowi i kinematografii
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 13029
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 181 razy

Post autor: Yvonne »

TomaszK pisze:Chyba już tylko ja to oglądam, głównie poszukując wypożyczonych od nas eksponatów. Dzisiaj zagrała szklana płyta do oznaczanie grup krwi. Fabuła coraz lepsza, tylko nie wiem po co w tym filmie grają Małaszyński i Cielecka. Zagadki i tak odgaduje rodzeństwo Skarżyńskich, a Anna Próchniak, z odcinka na odcinek podoba mi się coraz bardziej. Rola Lubaszenki też bardzo dobra.
Tego odcinka nie miałam kiedy obejrzeć, bo w środę był konkurs, a dzisiaj w porze powtórki byłam w samolocie.
Zgadzam się z Tobą, że rodzeństwo Skarżyńskich jest niezłe. Lubaszenko takoż :-)

Małaszyński w tym serialu stracił u mnie dużo, oj dużo. Gra fatalnie.

O czym był czwarty odcinek?
Ostatnio zmieniony 12 mar 2017, 21:30 przez Yvonne, łącznie zmieniany 1 raz.
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8860
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 49 razy
Otrzymał podziękowań: 372 razy

Post autor: TomaszK »

Zabójstwo austriackiego oficera i jego żony. ślady wskazują na adiutanta zakochanego w ich córce, ale prawda okazuje się zupełnie inna.
Tylko że w tych czasach nie było jeszcze metody pozwalającej na badanie stężenia alkoholu we krwi, pojawiła się 20 lat później. Będę musiał porozmawiać z koleżanką, która jest tam konsultantem ;-)
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8860
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 49 razy
Otrzymał podziękowań: 372 razy

Post autor: TomaszK »

Z odcinka na odcinek, serial podoba mi się coraz bardziej, być może dopasowałem swoje oczekiwania do realiów polskiej kinematografii :-D Dzisiaj była sprawa seryjnego zabójcy, który ciała swoich ofiar przerabiał na wędliny. To sprawa ściśle krakowska, co prawda późniejsza o 30 lat, ale nabrałem podejrzeń co do źródeł inspiracji twórców filmu, przy pomysłach na niektóre odcinki...
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11652
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 246 razy
Otrzymał podziękowań: 202 razy

Post autor: johny »

TomaszK pisze:Dzisiaj była sprawa seryjnego zabójcy, który ciała swoich ofiar przerabiał na wędliny.
Hahaha... Jak widać każda epoka miała swą aferę mięsną! :-D
Ja niestety serial już sobie odpuściłem...
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 13029
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 181 razy

Post autor: Yvonne »

Ja też już nie oglądam.
Awatar użytkownika
Mysikrólik
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 5293
Rejestracja: 16 lip 2013, 14:37
Tytuł: harcerz
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 18 razy
Otrzymał podziękowań: 104 razy

Post autor: Mysikrólik »

TomaszKu z poprzedniego odcinka. Czy możliwe jest takie odłupanie się czaszki, żeby ten fragment miał gałkę oczną, bo chyba ta część przy torach miała oko i tak mi się to mało prawdopodobne wydawało.
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8860
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 49 razy
Otrzymał podziękowań: 372 razy

Post autor: TomaszK »

Niestety, nawet gorsze rzeczy są możliwe.
Awatar użytkownika
Mysikrólik
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 5293
Rejestracja: 16 lip 2013, 14:37
Tytuł: harcerz
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 18 razy
Otrzymał podziękowań: 104 razy

Post autor: Mysikrólik »

TomaszK pisze:Niestety, nawet gorsze rzeczy są możliwe.
Mnie ten kawałek wyglądał jak kawałek maski, sama kość, więc stąd wrażenie, że oko powinno trzymać się innej części.
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8860
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 49 razy
Otrzymał podziękowań: 372 razy

Post autor: TomaszK »

Te rekwizyty, były podobno zamawiane do filmu w specjalistycznej firmie w Stanach Zjednoczonych.
Awatar użytkownika
Mysikrólik
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 5293
Rejestracja: 16 lip 2013, 14:37
Tytuł: harcerz
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 18 razy
Otrzymał podziękowań: 104 razy

Post autor: Mysikrólik »

TomaszK pisze:Te rekwizyty, były podobno zamawiane do filmu w specjalistycznej firmie w Stanach Zjednoczonych.
A to już u nas nie można? Bończak dałby radę czuję.
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8860
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 49 razy
Otrzymał podziękowań: 372 razy

Post autor: TomaszK »

Nie pamiętałem tej sceny :-D uśmiałem się jak norka.
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

Obejrzałem fragment wczoraj, ale mnie nie porwał. To był pierwszy odcinek, jaki chciałem obejrzeć.
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8860
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 49 razy
Otrzymał podziękowań: 372 razy

Post autor: TomaszK »

Ja prawdę mówiąc oglądam głównie dlatego, że to krakowski serial i krakowskie historie. Gdyby akcja toczyła się w realiach Łodzi, to nawet gdyby był równie kiepski, wy Łodziacy nie przepuścilibyście żadnego odcinka.
Awatar użytkownika
Eksplorator63
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1650
Rejestracja: 16 maja 2016, 18:45
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Post autor: Eksplorator63 »

TomaszK pisze:Nie pamiętałem tej sceny :-D uśmiałem się jak norka.
:564:
Nietajenko
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 938
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:34
Tytuł: Użytkownik chwilowo nieaktywny
Miejscowość: Olsztyn
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Nietajenko »

Obejrzałem wczoraj odcinek ze zwłokami przy torowisku. Przyjemna intryga, a końcówka zupełnie jak w Morderstwie w Orient Expressie A. Christie - ja wiem, że było inaczej, natomiast dla dobra sprawy przyjmuję waszą wersję za prawdziwą. Jelinek z odcinka na odcinek coraz sympatyczniejszy. Szkoda mi trochę zawiedzionej pani Mili. Jedno mnie zastanawia - te metry drewna spryzmowane na poboczu drogi. Zupełnie jakby wyszły spod piły harvestera. ;-)
Refert non fatigo et consolatoria calceamenta...
Harpagan http://www.harpagan.pl/rajd/
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

TomaszK pisze:Ja prawdę mówiąc oglądam głównie dlatego, że to krakowski serial i krakowskie historie. Gdyby akcja toczyła się w realiach Łodzi, to nawet gdyby był równie kiepski, wy Łodziacy nie przepuścilibyście żadnego odcinka.
pierwszy odcinek mnie nie porwał, poza tym Małaszynski już grał w jakimś kryminale. Nie porwało mnie.
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8860
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 49 razy
Otrzymał podziękowań: 372 razy

Post autor: TomaszK »

Nietajenko pisze: Jelinek z odcinka na odcinek coraz sympatyczniejszy.
Zgadzam się :564:
Wiecie, że czasem widuję go w naszych osiedlowych delikatesach ? Podobno jego ojciec Edward Lubaszenko mieszka na Dębnikach, ale nigdy go tu nie widziałem.
Awatar użytkownika
Milady
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1437
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:49
Miejscowość: Bezludna Wyspa
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Post autor: Milady »

Jest parę osób z Krakowa więc wrzucę informację jaka mi ostatnio wpadła w internecie:

Salony towarzyskie, bale, pijaństwo na umór, wyścigi konne, artyści i artystki, skandaliści, romanse, Anny, Marianny i Napoleony, pojedynki, pierzaste kapelusze i szlafmyce, ą i ę i bibułka też. Zapraszam na spacer szlakiem krakowskiej Belle Epoque. Poznamy życie towarzyskie elit i artystów od połowy XIX wieku do odzyskania niepodległości. Będzie i romans i zdrada, pijaństwo i dystynkcja, wszystko jak żyła krakowska elita czasu przełomu wieków. Zbiórka o godz 12.00, dnia 23 kwietnia 2017 r. Park krakowski (pl. Inwalidów) przy sadzawce. Opłata to jedynie 10 zł od osoby. Czas trwania maskarady to około 2,5 godziny. Jako, że to niedziela przewodnia, zgodnie z tematem imprezy panowie mogą panie spryskać prfimem jakowymś.

http://krakow.carpediem.cd/events/31182 ... ik-com-pl/

Ja akurat nie oglądam serialu, ale może ktoś inny się skusi. :-)
Lubimy towarzystwo, ale nie mo?emy znie?? ludzi ca?y czas ko?o siebie. Wi?c gdzie? si? gubimy, potem wracamy i znów znikamy w diab?y.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8860
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 49 razy
Otrzymał podziękowań: 372 razy

Post autor: TomaszK »

Milady pisze: Będzie i romans i zdrada, pijaństwo...
No, jeżeli organizator zapewnia takie atrakcje, to może warto się wybrać ?
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8860
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 49 razy
Otrzymał podziękowań: 372 razy

Post autor: TomaszK »

Nawiązałem kontakt z organizatorem tych wycieczek, ale jak się okazuje, nie są one poświęcone serialowi tylko epoce. Natomiast organizator jest zmuszony oglądać serial chociaż mu się nie podoba, bo uczestnicy wycieczki pytają o rzeczy z filmu.
Na nastepny, dziewiąty odcinek "Belle epoque", czekam od dawna. Udzielałem do niego nieoficjalnej konsultacji, z zakresu historii toksykologii sądowej. Chodziło o zaproponowanie trucizny roślinnej, nie pozostawiającej żadnych śladów, ale możliwej do wykrycia technikami laboratoryjnymi z poczatku XX wieku.
Ostatnio zmieniony 06 kwie 2017, 20:00 przez TomaszK, łącznie zmieniany 1 raz.
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7220
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 112 razy

Post autor: Brunhilda »

Milady pisze: Salony towarzyskie, bale, pijaństwo na umór, wyścigi konne, artyści i artystki, skandaliści, romanse, Anny, Marianny i Napoleony, pojedynki, pierzaste kapelusze i szlafmyce, ą i ę i bibułka też. Zapraszam na spacer szlakiem krakowskiej Belle Epoque. Poznamy życie towarzyskie elit i artystów od połowy XIX wieku do odzyskania niepodległości......
świetny pomysł!!!
Awatar użytkownika
Milady
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1437
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:49
Miejscowość: Bezludna Wyspa
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Post autor: Milady »

TomaszK pisze: Udzielałem do niego nieoficjalnej konsultacji, z zakresu historii toksykologii sądowej.
To chyba dobrze o nich świadczy, znaczy że przykładają się do wartości merytorycznej w serialu.
TomaszK pisze:Natomiast organizator jest zmuszony oglądać serial chociaż mu się nie podoba, bo uczestnicy wycieczki pytają o rzeczy z filmu.
No to nieźle. :-D
Lubimy towarzystwo, ale nie mo?emy znie?? ludzi ca?y czas ko?o siebie. Wi?c gdzie? si? gubimy, potem wracamy i znów znikamy w diab?y.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8860
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 49 razy
Otrzymał podziękowań: 372 razy

Post autor: TomaszK »

Milady pisze:To chyba dobrze o nich świadczy, znaczy że przykładają się do wartości merytorycznej w serialu.
Nie wiem tylko czy wykorzystali moje sugestie.

Ale z góry powiem, że to nie ja wymyśliłem jaką drogą zostanie podana trucizna. I lepiej nie dawać dzieciom oglądać tego odcinka, bo będą zadawały kłopotliwe pytania :-D
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8860
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 49 razy
Otrzymał podziękowań: 372 razy

Post autor: TomaszK »

Czy ktoś poza mną będzie oglądał ten odcinek ?
Awatar użytkownika
TomaszL
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 1751
Rejestracja: 14 lip 2016, 10:19
Miejscowość: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 479 razy
Otrzymał podziękowań: 158 razy

Post autor: TomaszL »

Zachęcony przez TomaszKa obejrzę ten odcinek. Ciekawe jak to wyjdzie w kontekście tego, że przed chwilą kończyłem oglądać Pana Samochodzika i Templariuszy (w ramach przygotowań do zlotu oczywiście). Serial z 1971 roku a nawet w dzisiejszych czasach nie trąci myszką - harcerze pozostawili smartfony w domu a Pan Samochodzik korzysta z wiedzy zdobytej z książek a nie Wikipedii :-)
Kwoty w złotówkach też aktualne :-)
I oczywiście Pan "Michał" - moim zdaniem grał lepiej niż Pan "Tomasz"
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8860
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 49 razy
Otrzymał podziękowań: 372 razy

Post autor: TomaszK »

No i jednak wykorzystali, w związku z czym czuję się dumny jak paw.
Poproszono mnie o wymyślenie śmiertelnej trucizny, możliwej do otrzymania z rośliny którą można uprawiać w mieście i możliwej do wykrycia metodami z początku XX wieku. Jedyne zbrodnicze otrucie trucizną roślinną badane w Krakowie w tym okresie, zostało dokonane z wykorzytaniem nasion lulka czarnego. Lulek zawiera atropinę i skopolaminę,, które w tamtym okresie wykrywało się próbą chemiczną dającą fioletowo-czerwony roztwór. Jak widzę, w filmie został wykorzystany zarówno lulek jak i szczegółowy opis próby.
Druga trucizna, której nazwa pojawiła się w tym odcinku, akonityna, pochodzi z mojej ulubionej rośliny, o czym można się przekonać, oglądając relację ze zlotu tatrzańskiego w roku 2015

(minuta 4:40).

Tak wygląda tojad, w Polsce rośnie tylko w Tatrach

[gimg small=http://pansamochodzik.org.pl/przygoda/i ... 709997.jpg medium=https://s25.postimg.org/cr43iek3j/tojad7.jpg large=https://s25.postimg.org/cr43iek3j/tojad7.jpg group=54014][/gimg]

Robiliśmy ze Zbychowcem pewien projekt związany z tojadem, ale chyba nic z tego nie wyjdzie. Jakby ktoś chciał posłuchać, będę o tym mówił na konferencji toksykologicznej 11 maja, zapraszam do Krakowa.
Awatar użytkownika
TomaszL
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 1751
Rejestracja: 14 lip 2016, 10:19
Miejscowość: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 479 razy
Otrzymał podziękowań: 158 razy

Post autor: TomaszL »

Po tym odcinku niektórzy mężowie pewnie przyjrzą się dokładniej co ich małżonki hoduja w domu :)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11652
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 246 razy
Otrzymał podziękowań: 202 razy

Post autor: johny »

TomaszL pisze:I oczywiście Pan "Michał" - moim zdaniem grał lepiej niż Pan "Tomasz"
Pan Michał to dopiero zagra... w Radzyniu! :-)
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16410
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 391 razy
Otrzymał podziękowań: 196 razy

Post autor: Czesio1 »

johny pisze:
TomaszL pisze:I oczywiście Pan "Michał" - moim zdaniem grał lepiej niż Pan "Tomasz"
Pan Michał to dopiero zagra... w Radzyniu! :-)
Oj tak, tak. Przygotujemy krótki scenariusz na motywach Templariuszy i coś mi mówi, że to będzie hit!! :564:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
GrzegorzCh
Forowy Lektor
Posty: 168
Rejestracja: 17 sty 2014, 19:30
Miejscowość: Wrocław / Pęgów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Post autor: GrzegorzCh »

Podchodziłem kilka razy do tego serialu, ale dłużej niż kilka minut nie wytrzymywałem. Jakieś to wszystko plastikowe, takie klinicznie czyste.
Najbardziej mnie na minus nastawia muzyka. Od pierwszej nuty - współczesna muzyka... Bardzo mi nie pasuje.
Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Film i kinematografia”