Odkrycia w Polsce

Dział dotyczący badań archeologicznych, etycznego poszukiwania skarbów i eksploracji
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8819
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 365 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: TomaszK »

O ile to był on. Tam były wymieszane kości kilkunastu osób, a w 1825 wybrano spośród nich szczątki Bolesława Krzywoustego i Władysława Hermana i pochowano osobno. Niestety nie ma informacji czym kierowali się ówcześni badacze, wybierając te, a nie inne kości. 
 
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: Fantomas »

To prawda. Z tego co wyczytałem to uznano za pewnik, że to Krzywousty z powodu charakterystycznej dysplazji żuchwy. Badacze stwierdzili, że żaden z pozostałych pochowanych nie miał takiej wady. Skojarzono przydomek Księcia i wywnioskowano, że czaszka należy do Bolesława. Zresztą obecnie trwające (czy też już zakończone) badania nad DNA Piastów potwierdzą (lub zaprzeczą) że to Krzywousty.
 
Ater
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 528
Rejestracja: 05 sie 2017, 22:54
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 27 razy
Otrzymał podziękowań: 37 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: Ater »

TomaszK pisze: 12 kwie 2022, 18:38 Niestety nie zrobili. Przy badaniu grobów królowskich na Wawelu, już przed wielu laty przyjęto założenie, że królewskie szczątki nie opuszczają Katedry. Publikacja jest po niemiecku, bo to było wtedy najbardziej prestiżowe czasopismo medyczno-sądowe. Autorzy są polscy.

 
Myślałem, że już w tym czasie prym wiodły angielskojęzyczne czasopisma. Wtedy biskupem krakowskim był Karol Wojtyła, ciekawe czy to był jego decyzja. Gdzieś czytałem, że w katedrze może leżeć nawet 1000 osób, czyli taki mały cmentarz.
Fantomas pisze: 13 kwie 2022, 09:50 To prawda. Z tego co wyczytałem to uznano za pewnik, że to Krzywousty z powodu charakterystycznej dysplazji żuchwy. Badacze stwierdzili, że żaden z pozostałych pochowanych nie miał takiej wady. Skojarzono przydomek Księcia i wywnioskowano, że czaszka należy do Bolesława. Zresztą obecnie trwające (czy też już zakończone) badania nad DNA Piastów potwierdzą (lub zaprzeczą) że to Krzywousty.
 
Badania mogą potwierdzić pokrewieństwo między dwoma osobami ale nie potwierdzą kto był kim. Jak dla mnie musieliby przebadać wszystkie tam leżące szczątki i na tej podstawie coś wywnioskować. Pomocne by było znalezienie szczątków Konrada Mazowieckiego, dziadka Władysława Łokietka którego grób jest na Wawelu i jest w miarę pewny.
 
Awatar użytkownika
irycki
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2707
Rejestracja: 22 cze 2016, 12:05
Tytuł: Pan Motocyklik
Miejscowość: Legionowo
Podziękował;: 60 razy
Otrzymał podziękowań: 106 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: irycki »

Fantomas pisze: 13 kwie 2022, 09:50 To prawda. Z tego co wyczytałem to uznano za pewnik, że to Krzywousty z powodu charakterystycznej dysplazji żuchwy. 
 


 
To mam wrażenie, że całe wnioskowanie trochę próbuje złapać własny ogon:
- najpierw uznano, że czaszka należy do Krzywoustego, ponieważ ma deformacje żuchwy, co jest w zgodzie z przydomkiem;
- następnie jakieś czas później uznano, że przydomek pochodzi od zdeformowanej czaszki, ponieważ czaszka jest zdeformowana. Ta sama, którą na podstawie deformacji przypisano Krzywoustemu.

Dobrze to rozumiem? :)
 
 
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

Moje fotoszopki (aktualiz. 13.11.2022)
.
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: Fantomas »

Niezupełnie. Przydomek po raz pierwszy pojawia się w źródłach pisanych w XIII wieku. Jego geneza sięga XII wieku, czyli prawdopodobnie przylgnął do Bolesława za życia. Ewentualnie wkrótce po śmierci. Nieznana była przyczyna, dla której Księcia nazwano Krzywoustym. Istniały dwie wersje. Bolesława nazwano tak z powodu widocznej deformacji ust, czy dolnej partii twarzy oraz za krzywoprzysięztwo (to odnosiło sie do niedotrzymanej obietnicy danej Zbigniewowi). No i tu pojawiają się badacze. Jest AD 1972 i że zbiorowego grobu książąt mazowieckich wydobywają czaszkę z widoczną dysplazją żuchwy. Była taka tylko jedna. Tak było.
Awatar użytkownika
irycki
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2707
Rejestracja: 22 cze 2016, 12:05
Tytuł: Pan Motocyklik
Miejscowość: Legionowo
Podziękował;: 60 razy
Otrzymał podziękowań: 106 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: irycki »

No ale jeśli wśród pochowanych byłby, całkiem przypadkowo (co nie jest całkowicie wykluczone, skoro szkieletów jest cała masa) ktoś ze zdeformowaną żuchwą, to zostałby uznany za Krzywoustego.

Czyli byłby taki ciąg wypadków (załóżmy)

- Krzywousty był zupełnie normalny, nie miał krzywego ryja, a jego przydomek pochodzi skądinąd (powiedzmy że od tego domniemanego krzywoprzysięstwa);
- wśród pochówków przypadkowo został pochowany ktoś z krzywym ryjem;
- ten ktoś został po latach uznany za Krzywoustego, bo miał krzywy ryj;
- w latach 70-tych ktoś analizuje czaszkę tego rzekomego Krzywoustego, i dochodzi do wniosku, że Krzywousty rzeczywiście miał krzywy ryj, więc stąd przydomek.

Czyli analiza czaszki, zidentyfikowanej za pomocą krzywego ryja, potwierdza tezę, że Krzywousty miał krzywy ryj.

Jak dla mnie się zapętla. 
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

Moje fotoszopki (aktualiz. 13.11.2022)
.
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: Fantomas »

No dobra. Teraz jednak wchodzą genetycy cali na biało. Badają wszystkie 16 szkieletów. Uznają, że ten z dysplazją należał do mężczyzny żyjącego w XI i XII wieku. Badają wszystkie szkielety. Jeden okazuje się być nieco starszy od tego z krzywą twarzą. Okazuje się też że między szkieletami jest pokrewieństwo. To ojciec i syn. I co Wy na to mości irycki?
 
 
Awatar użytkownika
irycki
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2707
Rejestracja: 22 cze 2016, 12:05
Tytuł: Pan Motocyklik
Miejscowość: Legionowo
Podziękował;: 60 razy
Otrzymał podziękowań: 106 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: irycki »

No ale czekaj. Na razie jak rozumiem badań genetycznych nie przeprowadzono?

Poza tym takie wyniki jak piszesz zwiększają prawdopodobieństwo, ale do pewności to jest IMHO daleko. :)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

Moje fotoszopki (aktualiz. 13.11.2022)
.
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: Fantomas »

Pobrano próbki. Zbadano również. Wyników nie znam. Zespół zajmujący sie między innymi badaniem DNA Piastów zakończył prace. Piastowie z Płocka byli badani.
Ater
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 528
Rejestracja: 05 sie 2017, 22:54
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 27 razy
Otrzymał podziękowań: 37 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: Ater »

Zgadzam się z Iryckim. To są tylko hipotezy.
Moim zdaniem powinni zbadać Władysława Łokietka i Kazimierza Wielkiego na Wawelu, książąt mazowieckich w Warszawie (na razie tylko 2 przebadali) i wszystkie szczątki z Płocka. Wtedy dopiero można mówić o hipotezach. Płockie pochówki nie są opisane, więc nie będziemy wiedzieć do końca kto jest kim. Może podczas najazdów litewskich, szczątki Krzywoustego zostały z katedry wyrzucone i nie ma ich w niej. Z tego co wiem, badania DNA potwierdzają tylko pokrewieństwo, np. bracia stryjeczni mogą mieć takie samo YDNA i nie można ich odróżnić. Ustalenie wieku szczątków przy pomocy radiowęglowej nie będzie koronnym dowodem.

Przypomina mi się badanie domniemanych kości Kopernika. Nie zbadano wtedy ich za pomocą 14C, tylko na podstawie włosów i tego, że wygląd się zgadza z portretami.
 
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: Fantomas »

Z tego co wiem to pobrano 30 próbek. Nie tylko Płock, Warszawa, ale też Gniezno, Lubiąż i Brzeg i inne. Ogólnie znanych jest 500 pochówków Piastowskich. Zdaję się, że wyselekcjonowano najlepiej zachowany genetycznie materiał. Na pewno nie pobierano próbek od Piastów pochowanych na Wawelu.
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7151
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: Brunhilda »

To ciekawe! Znalazłam w portalu Wielka Historia. Znacie historie kościoła w Wysocicach?

https://wielkahistoria.pl/kosciol-w-wys ... -w-polsce/
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8819
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 365 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: TomaszK »

Jakbym czytał o kolegiacie w Tumie. Też kościół nie przystający rozmachem do otoczenia i też ma imponujący tympanon.
Vasco
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 552
Rejestracja: 24 sie 2016, 21:16
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 41 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: Vasco »

Co Wy wiecie o kościołach nieprzystających rozmachem do otoczenia... ;)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Hanka
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1920
Rejestracja: 05 maja 2014, 20:31
Tytuł: Hanka
Miejscowość: Brześć Kujawski
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 118 razy
Otrzymał podziękowań: 107 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: Hanka »

Vasco pisze: 31 maja 2022, 00:12 Co Wy wiecie o kościołach nieprzystających rozmachem do otoczenia... ;)

 
rozmach to mało powiedziane 😉, Ty wiesz najlepiej
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: Fantomas »

W Wysocicach nie byłem, ale Strzelno zwiedzaliśmy razem z Forumowiczami. Tam też jest kilka zagadek. Wychodzi na to, że co kościół romański w Polsce to jakaś tajemnica. Z Templariuszami wiąże się np. Kolegiatę pw. św. Marcina w Opatowie.
Awatar użytkownika
TomaszL
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 1746
Rejestracja: 14 lip 2016, 10:19
Miejscowość: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 470 razy
Otrzymał podziękowań: 157 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: TomaszL »

Vasco pisze: 31 maja 2022, 00:12 Co Wy wiecie o kościołach nieprzystających rozmachem do otoczenia... ;)

 
To raczej otoczenie swoim rozmachem nieprzystaje do pewnego kościoła :)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
irycki
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2707
Rejestracja: 22 cze 2016, 12:05
Tytuł: Pan Motocyklik
Miejscowość: Legionowo
Podziękował;: 60 razy
Otrzymał podziękowań: 106 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: irycki »

Na Mazurach połowa kościołów nie pasuje do otoczenia. Jedziesz sobie przez wioskę drogą gminną, dziury, kałuże, wądoły, trzy chałupy na krzyż, ruiny pegieeru i obok tego wywalony w kosmos gotycki kościół. W Warszawie mogłby robić za cenny zabytek, a tam pies z kulawą nogą się nim nie interesuje. Państwo Zakonne, cholera... Mieli rozmach, s*****y...
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

Moje fotoszopki (aktualiz. 13.11.2022)
.
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: Fantomas »

Może nie tak wybitny jak Kanut Wielki. Może nie potrafił zrobić czegoś z niczego jak Robert Guiscard. Może nie tak słynny jak Harald Hardrada i nie z taką legendą jak Boemund z Tarentu. A jednak był królem Danii i Norwegii. Właśnie teraz odnaleziono w Polsce miejsce doczesnego spoczynku Haralda Sinozębego, tak tego od Bluetooth.
https://historykon.pl/w-polsce-odnalezi ... inozebego/
https://www.muzeumgniezno.pl/strona,3,wyszukiwanie.html
 
 
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8819
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 365 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: TomaszK »

Jedziemy kopać ! Ciekawe jak zginął ?
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: Fantomas »

Z relacji Adama z Bremy wynika, że w latach 986-987 Dania była areną wojny domowej. Harald w jednej z bitew odniósł poważne rany. Zmuszony został do wycofania się i ucieczki do Jamsborga. Tam też, po krótkim czasie, miał umrzeć. Władzę w Danii przejmuje Swen Widłobrody. Ten sam, którego żoną miała być Świętosława, Sygryda Storråda utożsamiana również z Gunhildą. Domniemana córka Mieszka I i Dobrawy. Siostra Bolesława Chrobrego i bohaterka powieści Cherezińskiej.
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8819
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 365 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: TomaszK »

"Poważne rany", ale na które umarł dopiero po kilku dniach, nie musiały pozostawić śladów na kościach. Chociaż ciekawe byłoby go zbadać.
A może to jest ten król, który w "Hamlecie" prosił o przepuszczenie jego wojsk do najazdu na Polskę ? To chyba ta epoka. 
 
 
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7151
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: Brunhilda »

Ciekawe dlaczego Sinozeby? Wtedy nie było teracycliny wiec jaki mógł być powód sinych zębów? Ciekawe.

A Bluetooth rzeczywiście nazwany jest dla uczczenia jego pamięci?
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: Fantomas »

Sine zęby to martwe zęby tak to się tłumaczy. Zdaję się, że próchnicy wtedy nie leczono. Tak, technologia Bluetooth została tak nazwana od przydomka, który nosił Harald.
Awatar użytkownika
irycki
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2707
Rejestracja: 22 cze 2016, 12:05
Tytuł: Pan Motocyklik
Miejscowość: Legionowo
Podziękował;: 60 razy
Otrzymał podziękowań: 106 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: irycki »

Tak, technologia Bluetooth została tak nazwana od przydomka, który nosił Harald.

Ponoć dlatego że bluetooth jako standard komunikacji jednoczy różne systemy, tak jak Harald Sinozęby zjednoczył Skandynawię.

Jak dla mnie, wygląda to na wytłumaczenie dorobione na siłę po fakcie („Ty, a jak ktoś się spyta dlaczego taka nazwa, to co mu powiemy?...”), choć oficjalna wersja jest oczywiście inna.

Podobno była to w ogóle nazwa rezerwowa/robocza, główne proponowane to były jakieś skrótowce z niczym się nie kojarzące. Jak z nich zrezygnowano to została ta robocza.
 
 
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

Moje fotoszopki (aktualiz. 13.11.2022)
.
Vasco
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 552
Rejestracja: 24 sie 2016, 21:16
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 41 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: Vasco »

TWAIN ;)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
irycki
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2707
Rejestracja: 22 cze 2016, 12:05
Tytuł: Pan Motocyklik
Miejscowość: Legionowo
Podziękował;: 60 razy
Otrzymał podziękowań: 106 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: irycki »

Vasco pisze: 12 lip 2022, 17:33TWAIN ;)
Chodzi Ci o nieoficjalnie rozwinięcie tego akronimu? ;)
 
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

Moje fotoszopki (aktualiz. 13.11.2022)
.
Vasco
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 552
Rejestracja: 24 sie 2016, 21:16
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 41 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: Vasco »

Jasne :)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7151
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: Brunhilda »

Fantomas pisze: 11 lip 2022, 08:34 Sine zęby to martwe zęby tak to się tłumaczy. Zdaję się, że próchnicy wtedy nie leczono. Tak, technologia Bluetooth została tak nazwana od przydomka, który nosił Harald.

 
Tak , popatrzyłam. Jakaś kronika z XII wieku mówi o tym, ze miał ciemny ząb, pewnie z przodu. Pewnie martwy wiec. A drugie tłumaczenie z 1997, ze tak wyszło przy  tłumaczeniach różnych przez wieki. Taki głuchy telefon jakby. 
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8819
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 365 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: TomaszK »

TomaszK pisze: 08 lip 2022, 13:03A może to jest ten król, który w "Hamlecie" prosił o przepuszczenie jego wojsk do najazdu na Polskę ? To chyba ta epoka.  
Chodziło mi o postać występująca w „Hamlecie” jako Fortynbras, król Norwegii który prosi Hamleta o możliwość przemarszu jego wojsk przez Danię, aby uderzyć na Polskę.
W godzinach pracy przesiedziałem dzisiaj ponad godzinę na Internecie i to chyba jednak nie on, chociaż jest pewna zbieżność czasowa i historyczna. Amleth, pierwowzór szekspirowskiego Hamleta, był na wpół legendarnym władcą Danii, coś jak nasi Siemowit, Lestek, Ziemomysł z tego samego okresu. Jego ojciec, król Danii został zabity przez swojego brata, ale Amleth po latach go pomścił, chociaż sam też zginął. Historię opisał średniowieczny kronikarz Saxo Gramatyk około 1200 roku, a Szekspir wygrzebał ją w starych kronikach i przerobił na sztukę.
Daty są niepewne, jak to przy legendach, ale następca Amletha, postać prawie historyczna, bo wspomniana zarówno przez Saxo Gramatyka, jak i przez jakiegoś innego kronikarza, żył około roku 845 n.e. Skoro nawiedzali nas wtedy królowie  norwescy, to może jeden z nich z tamtego okresu, który poległ na naszej ziemi, prosił wcześniej Amletha o sojusz w ataku na nasze Pomorze ?
Niestety, Harald Sinozęby to wprawdzie też król  Norwegii, ale wyruszył do nas dopiero w roku 987. Nie mógł zatem być pierwowzorem Fortynbrasa, bo to ponad sto lat po Amlecie. No i Fortynbras powrócił, a Sinozęby pozostał.


 
 
 
 
 
ODPOWIEDZ

Wróć do „Archeologia, poszukiwanie skarbów i eksploracja”