ZLOT NAD LOAR¡ - z pewną nieśmiałością ...

Oficjalne zloty Miłośników Samochodzikowej Przygody
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

No proszę. Kto by pomyslał, że z banalnej i nieciekawej w gruncie rzeczy historii może zrodzić się przebój słuchany i śpiewany przez lata ... :-)
Ostatnio zmieniony 12 lut 2020, 12:24 przez Yvonne, łącznie zmieniany 1 raz.
Ater
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 531
Rejestracja: 05 sie 2017, 22:54
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 27 razy
Otrzymał podziękowań: 37 razy

Post autor: Ater »

Dzisiaj nawet lubelski hejnalista zagrał Jolkę.
https://wiadomosci.onet.pl/kraj/pogrzeb ... ra/q50j2p3
Awatar użytkownika
oldmalarz
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1045
Rejestracja: 15 lis 2016, 12:26
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 59 razy
Otrzymał podziękowań: 100 razy

Post autor: oldmalarz »

Yvonne pisze:No proszę. Kto by pomyslał, że z banalnej i nieciekawej w gruncie rzeczy historii może zrodzić się przebój słuchany i śpiewany przez lata ... :-)
nieciekawej i banalnej? :shock: od kiedy to zdrada małżeńska i romans jest banalna i nieciekawa? :shock: .. gdyby tak było to nie istniało by miliardów takich przypadkow na świecie nie opisywano ich by masowo w literaturze filmie i poezji ..
Ostatnio zmieniony 12 lut 2020, 13:26 przez oldmalarz, łącznie zmieniany 1 raz.
Żeglarstwo - nie yachting :-)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Mysikrólik
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 5279
Rejestracja: 16 lip 2013, 14:37
Tytuł: harcerz
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 104 razy

Post autor: Mysikrólik »

oldmalarz pisze:TomaszK napisał/a:
Jolka, Jolka...
https://kultura.onet.pl/muzyka/wiadomos ... py/8fmb7dm


ciekawe czy ten "autobus arabów" rzeczywiscie istniał ..? na poczatku lat 80'tych raczej ciężko było o arabów a juz cały autobus.. no ale może może ..
Pewnie byli na wycieczce w Berlinie Zachodnim i tam to się stało.
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

oldmalarz pisze:
Yvonne pisze:No proszę. Kto by pomyslał, że z banalnej i nieciekawej w gruncie rzeczy historii może zrodzić się przebój słuchany i śpiewany przez lata ... :-)
nieciekawej i banalnej? :shock: od kiedy to zdrada małżeńska i romans jest banalna i nieciekawa? :shock: .. gdyby tak było to nie istniało by miliardów takich przypadkow na świecie nie opisywano ich by masowo w literaturze filmie i poezji ..
Gdyby to był jedyny romans tej pani, to bym napisała inaczej.
Że może wielka, romantyczna miłość, której nie sposób się oprzeć...
Ale z artykułu wynika, że pani lubiła się zabawić.
Dlatego uznałam, że historia jest banalna i mało interesująca.
Awatar użytkownika
oldmalarz
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1045
Rejestracja: 15 lis 2016, 12:26
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 59 razy
Otrzymał podziękowań: 100 razy

Post autor: oldmalarz »

Yvonne pisze: Ale z artykułu wynika, że pani lubiła się zabawić.
Dlatego uznałam, że historia jest banalna i mało interesująca.
hmm. jak dla mnie dziwne podejscie ..jednorazowa przygoda w/g ciebie jest bardziej ciekawa niz wiele ?? :shock: ..to ja chyba jestem inny.. z o wiele wiekszym zainteresowaniem słucham jak ktos opowiada że byl w wielu miejscach i pzreżył wiele przygód niz tylko w jednym .i tylko jedną przygodę .. .
i np. .co to byłby za pan samochodzik który by przeżył tylko jedną przygode? :)
Żeglarstwo - nie yachting :-)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Mysikrólik
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 5279
Rejestracja: 16 lip 2013, 14:37
Tytuł: harcerz
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 104 razy

Post autor: Mysikrólik »

Jadę do Anglii zarobić pieniądze dla rodziny. Wracam, a tu się okazuje że piosenki o mojej dziewczynie śpiewają.
Cóż za wspaniała, interesująca sprawa. Dobrze że moja kobieta przeżyła wspaniałą przygodę, zamiast się zadręczać. W dodatku intercontinental. :-D :-D :-D
Ostatnio zmieniony 12 lut 2020, 14:34 przez Mysikrólik, łącznie zmieniany 2 razy.
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

oldmalarz pisze:ciekawe czy ten "autobus arabów" rzeczywiscie istniał ..? na poczatku lat 80'tych raczej ciężko było o arabów a juz cały autobus.. no ale może może ..
W piosence nie chodzi o wycieczkę czy turystów ale o Araba, albo szerzej - południowca. Tłumów ich wtedy w Polsce nie było, ale ci co przyjechali, byli oblegani przez polskie dziewczyny. To zresztą nie jedyna piosenka nawiązująca do ich powodzenia u naszych dziewczyn, była jeszcze "Ragazzo da Napoli, zajechał Mirafiori". A autobus w "Jolce" jest metaforyczny - "z niejednym Arabem zdradziła go".
Ostatnio zmieniony 12 lut 2020, 16:40 przez TomaszK, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
oldmalarz
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1045
Rejestracja: 15 lis 2016, 12:26
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 59 razy
Otrzymał podziękowań: 100 razy

Post autor: oldmalarz »

TomaszK pisze: W piosence nie chodzi o wycieczkę czy turystów ale o Araba, albo szerzej - południowca. Tłumów ich wtedy w Polsce nie było, ale ci co przyjechali, byli oblegani przez polskie dziewczyny. To zresztą nie jedyna piosenka nawiązująca do ich powodzenia u naszych dziewczyn, była jeszcze "Ragazzo da Napoli, zajechał Mirafiori". A autobus w "Jolce" jest metaforyczny - "z niejednym Arabem zdradziła go".
Możesz mieć racje .. to może być metafora ..ale z drugiej strony patrząc jak skrupulatnie Dutkiewicz oddał historie Jolki znajac nawet marke samochodu który miał zamiar kupic jej mąż .ja bym jednak nie skreślał tego autobusu :) oczywiscie zgadzam sie całkowicie z tobą ze najpewniej nie chodzi o wycieczke ja bym raczej stawiał na druzyne sportowców których w tamtych czasach było troche odwiedzjących nasz kraj ..jak chocby słynna druzyna która zgineła razem z Anna Jantar .. wtedy nawet była tak moda na "drużyny" :D jak to widac na załaczonym kadrze.. już sie chyba prawdy nie dowiemy ...a szkoda jak dla mnie historia bardzo ciekawa..
Załączniki
emman.jpg
Żeglarstwo - nie yachting :-)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Post autor: Brunhilda »

Dodam, ze w świetle tego „autobusu” Arabów, południowców czy sportowców, z punktu widzenia epidemiologii HPV czyli brodawczaka, Jolka wykazała się nieodpowiedzialnym zachowaniem z tendencja do ryzykanctwa.

Przepraszam, nie mogłam sobie odmówić tego komentarzyka... :-D :-D to temat mojej pracy akurat...
Ostatnio zmieniony 13 lut 2020, 16:09 przez Brunhilda, łącznie zmieniany 1 raz.
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Post autor: Fantomas »

Skarb nie kobieta :-D Cóż dziś również "egzotyczni" chłopcy cieszą się niejakim zainteresowaniem :-D Aż tak wiele się nie zmieniło. Historia banalna jak to już wcześniej powiedziano z egzotycznym wątkiem "światowych" Arabów. Może kiedyś gorszyło, dziś zdecydowanie mniej. Autor również jest "nabywcą" wdzięków Jolki. Mąż przynajmniej został z Toyotą.
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Post autor: Barabasz »

....Bo to zła kobieta była :-D
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
oldmalarz
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1045
Rejestracja: 15 lis 2016, 12:26
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 59 razy
Otrzymał podziękowań: 100 razy

Post autor: oldmalarz »

Brunhilda pisze:Dodam, ze w świetle tego „autobusu” Arabów, południowców czy sportowców, z punktu widzenia epidemiologii HPV czyli brodawczaka, Jolka wykazała się nieodpowiedzialnym zachowaniem z tendencja do ryzykanctwa.

Przepraszam, nie mogłam sobie odmówić tego komentarzyka... :-D :-D to temat mojej pracy akurat...
..Ja akurat bym tego tak nie demonizował ..:) w tamtych latach było to normą która zapoczatkowal a juz z pewnoscia kultywował ruch hippisowski gdzie uprawiano tzw "wolna miłość" na potęge i jakoś ludzkosc nie wyginęła, epidemi nie było ogladajac filmy z tamtych czasów mozna było zoriętowac sie bardzo dokłądnie jak to sie odbywało ..Czytajac różne biografie wiecej takich przypadków zdarzało sie przed wojnami ..nie jestem lekarzem ale mniemam że problem tego typu zawiera sie w braku higieny i regularnych badaniach lekarskich ,ewolucja tez swoje robi... i.swoją droga .znam gorsze nieodpowiedzialnosci kobiet ..jak człowiek sam sobie krzywde robi to jego sprawa gorzej jak robi to innej osobie ..(a nie wiemy ile i czy wogóle Jolka miała małe arabiątka)..
Barabasz pisze:....Bo to zła kobieta była :-D
No własnie . jak to jest że jak facet miałby "autobus arabek" to by był cool i macho stwiano by mu kolejki w brze i wchodząc do lokalu chwalono by sie słowami :- "to mój kumpel Zdzichu!!! -miejsce !! dla mojego przyjaciela " :) .. a jak kobieta robi to samo to ma łatke ladacznicy i jest pogardzana.. ciekawe prawda? :)


proponuje prznieść cały wątek o Jolce bo "oderwał" sie od zlotu
Ostatnio zmieniony 14 lut 2020, 12:57 przez oldmalarz, łącznie zmieniany 2 razy.
Żeglarstwo - nie yachting :-)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Post autor: Barabasz »

oldmalarz pisze:a nie wiemy ile i czy wogóle Jolka miała małe arabiątka
Z tekstu piosenki o ile dobrze zrozumiałem:
"...Narzeczoną miał kiedyś, jak sen, Z autobusem Arabów zdradziła go..."
to poprzednia narzeczona a nie Jolka zdradzała go z Arabami.
oldmalarz pisze:jak kobieta robi to samo to ma łatke ladacznicy i jest pogardzana
Ale to nie jest wolna i niezależna kobieta tylko jego żona i matka jego dziecka, które chyba coś wiedziało gdyż:
"...Dziecko spało za ścianą, Czujne jak ptak,Niechaj Bóg wyprostuje mu sny!..."
Więc tak naprawdę krzywdziła dwie osoby, szczególnie dziecko które było tego świadome :-/
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Post autor: Brunhilda »

oldmalarz pisze:Ja bym tego tak nie demonizował...
A gdzie ja bym tam demonizowała oldmalarzu! :-D :-D

Ja nie o higienie tez. Ale akurat przygotowuje wiadomości dla radia 2000 FM i proszę! Perfect wiadomość na temat związków z autobusami.

https://tvp.info/46654659/rak-czesciej- ... -seksualne
Ostatnio zmieniony 14 lut 2020, 13:59 przez Brunhilda, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

Barabasz pisze:
oldmalarz pisze:a nie wiemy ile i czy wogóle Jolka miała małe arabiątka
Z tekstu piosenki o ile dobrze zrozumiałem:
"...Narzeczoną miał kiedyś, jak sen, Z autobusem Arabów zdradziła go..."
to poprzednia narzeczona a nie Jolka zdradzała go z Arabami.
Czekałam, aż ktoś to napisze :-)
Dokładnie tak!
To nie Jolka miała przyjemność z autobusem Arabów, tylko jakaś wcześniejsza narzeczona.
Ostatnio zmieniony 14 lut 2020, 15:09 przez Yvonne, łącznie zmieniany 1 raz.
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Post autor: Fantomas »

Mąż lubił porządek i pełne szkło oraz japońskie samochody inni lubili jego kobiety. Zdecydowanie i dawna narzeczona i żona nie były hmm...cnotliwe. Trafiał na złe kobiety, bo pewnie jak Franz w rynsztoku szukał ;-)
Ater
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 531
Rejestracja: 05 sie 2017, 22:54
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 27 razy
Otrzymał podziękowań: 37 razy

Post autor: Ater »

Yvonne pisze:
Barabasz pisze:
oldmalarz pisze:a nie wiemy ile i czy wogóle Jolka miała małe arabiątka
Z tekstu piosenki o ile dobrze zrozumiałem:
"...Narzeczoną miał kiedyś, jak sen, Z autobusem Arabów zdradziła go..."
to poprzednia narzeczona a nie Jolka zdradzała go z Arabami.
Czekałam, aż ktoś to napisze :-)
Dokładnie tak!
To nie Jolka miała przyjemność z autobusem Arabów, tylko jakaś wcześniejsza narzeczona.
Ja to interpretuję, że Jolka mogła być najpierw jego narzeczoną a potem żoną.
Awatar użytkownika
oldmalarz
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1045
Rejestracja: 15 lis 2016, 12:26
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 59 razy
Otrzymał podziękowań: 100 razy

Post autor: oldmalarz »

Brunhilda pisze:
oldmalarz pisze:Ja bym tego tak nie demonizował...
A gdzie ja bym tam demonizowała oldmalarzu! :-D :-D
https://tvp.info/46654659/rak-czesciej- ... -seksualne
ale my rozmawiamy o Jolce albo jakieś innej "Jolce" z tamtych lat 70 i poczatach lat 80'tych a nie o czasach wspólczesnych ..nadmienilem również że choroby także ewoluują i na to sie nic nie poradzi kiedys dzuma zdiesiątkowała zachodnia europe a dzisiaj prym wodzi rak tak było jest i bedzie ..jedne choroby przenoszone sa przez kropelkowanie jeszcze inne przez krew jak np aids..nie wyobraząm sobie żeby dziewczyna idąca pierwszy raz z chlopakiem na randke żądała od niego badań ..HPV moża zarazic sie nie tylko przez sex wspólne korzystanie z rzeczy przeznaczonych do higieny osobistej, np. ręcznik, bielizna. i wcale nie trzeba do tego autobusu arabów" wystarczy jeden czlowiek..na jednej randce.. I z tego co wiemy rozwiązłe zycie sexualne lat 70 i 80 jakos znaczaco nie wpłyneło na populacje człowieka ..ludziów jak mrówków dokola :) ..a patrzac po FB narodziło sie wiecej ludzi z "uszkodzonym mózgiem" niż umarło z powodu chorób wenerycznych.. ewolucja wpływa na wszysko nie tylko na choroby równiez na klimat ciało ludzkie ..to część swiata ..i upływajacego czasu ..nie bez znaczenia jest ingerencja człwoieka w środowisko czarnobyl wyciekajace reaktory z łodzi podwodnych na dnie oceanów ,próby jądrowe ,tony smieci i chemikaliów które jedza zwierzeta a ktore my potem spożywamy .. po populacji jaka wzrata na calej planecie wnioskuje że reszta swiata raczej nic sobie nie robi z bujnego-zycia-seksualnego..


Ater pisze: Ja to interpretuję, że Jolka mogła być najpierw jego narzeczoną a potem żoną.
tez tak mysle bo tak to wynika z teksu piosenki .."narzeczona" ma zawsze wydzwiąk cnotliwy :) i taki "poważny"
Ostatnio zmieniony 14 lut 2020, 16:35 przez oldmalarz, łącznie zmieniany 2 razy.
Żeglarstwo - nie yachting :-)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
oldmalarz
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1045
Rejestracja: 15 lis 2016, 12:26
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 59 razy
Otrzymał podziękowań: 100 razy

Post autor: oldmalarz »

Barabasz pisze: Ale to nie jest wolna i niezależna kobieta tylko jego żona i matka jego dziecka, które chyba coś wiedziało gdyż:
"...Dziecko spało za ścianą, Czujne jak ptak,Niechaj Bóg wyprostuje mu sny!..."
Więc tak naprawdę krzywdziła dwie osoby, szczególnie dziecko które było tego świadome :-/
:shock: :shock: Przeraszam chesz mi powiedziec ze " przygód " sobie nie załują tylko kwalerowie?? i nie ojcowie :-D :-D ..czyli jak by była niezamężna to to by byłaa super kobita nawet po "dwóch autobusach" :D :D
co do dziecka to też nie wiemy jakiego było wieku ..o ile pamietam niemowlak tez raczej nie znosil zbytno hałasu :) i nie wiem czy małe dziecko śpiące za ściana ma świaomośc relacji damsko meskiej ;) ...
ciekawe.. swoja drogą jak uważace ile dziecko mus miec lat aby bylo swiadome tego co sie dzieje za ścianą?
Żeglarstwo - nie yachting :-)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Post autor: Barabasz »

oldmalarz pisze:Przeraszam chesz mi powiedziec ze " przygód " sobie nie załują tylko kwalerowie?? i nie ojcowie
Oldmalarzu, może niejasno się wypowiadam ale w powyższej mojej wypowiedzi chciałem stwierdzić, że konsekwencje wypłynięcia takich "przygód" współmałżonków i rodziców są większe i dotkliwsze niż osób w wolnym stanie.
W tym konkretnym przypadku jak wynika z artykułu skończyło się to rozbiciem rodziny.
Ostatnio zmieniony 14 lut 2020, 20:07 przez Barabasz, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
oldmalarz
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1045
Rejestracja: 15 lis 2016, 12:26
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 59 razy
Otrzymał podziękowań: 100 razy

Post autor: oldmalarz »

Barabasz pisze:
oldmalarz pisze:Przeraszam chesz mi powiedziec ze " przygód " sobie nie załują tylko kwalerowie?? i nie ojcowie
Oldmalarzu, może niejasno się wypowiadam ale w powyższej mojej wypowiedzi chciałem stwierdzić, że konsekwencje wypłynięcia takich "przygód" współmałżonków i rodziców są większe i dotkliwsze niż osób w wolnym stanie.
W tym konkretnym przypadku jak wynika z artykułu skończyło się to rozbiciem rodziny.
no fakt zrozumiałem że "wolnym" wolno a "niewolnym nie" co do konsekwencji zgadzam sie z toba całkowicie ..powiem wiecej takich "konsekwencji" jest tyle ze chyba nie sposób zliczyc i bynajmniej nie hamuje to osób w związkach .. żadną miara ..i nawet słyszałem takie powiedzenie że zakazany owoc najlepiej smakuje ..ale dzieje sie to czesto u par niedobranych do siebie..
Ostatnio zmieniony 14 lut 2020, 20:52 przez oldmalarz, łącznie zmieniany 1 raz.
Żeglarstwo - nie yachting :-)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Post autor: Brunhilda »

Trudno uwierzyć, ze taka tam teraz pustka.... pamietam, ze myślałam sobie, ze chyba bym się nie odważyła wkoło Luku przejechać samochodem.. :-D

Ostatnio zmieniony 07 maja 2020, 15:11 przez Brunhilda, łącznie zmieniany 1 raz.
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Z uwagi na nadmiar wolnego czasu, moja żona przeprowadza porządki w szafach, na półkach i innych miejscach, poświęcając temu większość swojego czasu, niestety angażując mnie do tego (chwilami zastanawiam się nad wyprowadzką do Kościeliska). Ale dzisiaj znalazła jakiś plecak, pyta czy to mój i wyciąga z bocznej kieszonki te bursztyny:

Obrazek

To pamiątka z naszego zlotu nad Loarą. Te kamienie były tam używane jako tłuczeń drogowy, wypełnienie asfaltu i w ogóle były wszechobecne. Pewnie nawet ich nie zauważyliście, ale ja dziwiłem się jak można wysypywać ścieżki bursztynami. Poza kolorem są podobne do naszego krzemienia, ale wątpię żeby opłacało się wydobywać krzemień ze skały, aby używać go jako tłuczeń. Teraz trafią na moją półkę, jako pamiątka ze zlotu, chociaż nadal nie ustaliłem co to jest.
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Post autor: Barabasz »

To w końcu to są bursztyny czy nie?
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

Dziwne burs,tyn jako tluczen, jest bardzo miękki.
Tomasz możesz stawiać czy to żywica, przykladojac rozgrzany gwóźdź lub lutownicę,
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

To nie bursztyny, tylko coś w rodzaju krzemienia - twardy i błyszczący. Ja je nazwałem bursztynami bo tak wyglądały.
Awatar użytkownika
RobertH
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1279
Rejestracja: 26 lis 2018, 00:22
Tytuł: RobertH
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Post autor: RobertH »

Coś a'la Karnalit
KSIĄŻKI NIE GRYZĄ !!! POCHŁANIAJĄ W CAŁOŚCI !!!

Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

RobertH pisze:Coś a'la Karnalit
Ale on się rozpuszcza w wodzie. Na tłuczeń drogowy nie bardzo.
Awatar użytkownika
Mysikrólik
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 5279
Rejestracja: 16 lip 2013, 14:37
Tytuł: harcerz
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 104 razy

Post autor: Mysikrólik »

Coś takiego ostatnio wpadło mi w oczy.
https://vod.tvp.pl/video/polska-z-histo ... r,13803005
ODPOWIEDZ