Tramwajowa Linia Turystyczna w Łodzi

Dział poświęcony ciekawym linkom
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Tramwajowa Linia Turystyczna w Łodzi

Post autor: VdL »

Chciałbym poinformować, że znowu rusza (29.06) Tramwajowa Linia Turystyczna na trasie Łódź - Lutomiersk (linia nr 43). Klimat przejazdu niesamowity, wagony z lat 60-tych (5N) gdzie ławki są drewniane, jest głośno i trzęsie. Szczególnie dla młodego pokolenia które rozsiadają się w klimatyzowanej PESie. Byłem w tamtym roku. Warto przeżyć to jeszcze raz :-D

Jest to przejazd w ramach kursu rozkładowego, obowiązują zwykłe bilety MPK.


Przy okazji można zwiedzić Muzeum Komunikacji Miejskiej na Brusie.


http://www.kmst.mpk.lodz.pl/zerowka/

[gimg small=http://pansamochodzik.org.pl/przygoda/i ... 934229.jpg medium= large= group=13226][/gimg]
[timg small=http://pansamochodzik.org.pl/przygoda/i ... 935094.jpg medium= group=13226][/timg]
[gimg small=http://pansamochodzik.org.pl/przygoda/i ... 935679.jpg medium= large= group=13226][/gimg]
[gimg small=http://pansamochodzik.org.pl/przygoda/i ... 936585.jpg medium= large= group=13226][/gimg]
[gimg small=http://pansamochodzik.org.pl/przygoda/i ... 937533.jpg medium= large= group=13226][/gimg]
[timg small=http://pansamochodzik.org.pl/przygoda/i ... 938247.jpg medium= group=13226][/timg]
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Z dzieciństwa mam takie wspomnienie, że jak się dojeżdżało do Łodzi (wracając znad morza), to można było spotkać tramwaj w szczerym polu. Chętnie bym się kiedyś przejechał tamtą trasą, to znaczy do Ozorkowa. Ale Konstantynów to chyba w inną stronę ?
Awatar użytkownika
Kynokephalos
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 1066
Rejestracja: 07 sie 2013, 14:01
Miejscowość: z dużego miasta
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Kynokephalos »

Również chętnie bym się przejechał, bo dawniej wiele razy jeździłem takim właśnie składem do Pabianic. Numer linii był chyba podobny - 42, 41 czy jakoś tak. Część trasy prowadziła - może nie przez szczere pole, ale przynajmniej wzdłuż pól. Nie wiem tylko, czy dzisiejsze torowiska dorównują sztywnością tym dawnym i czy rzeczywiście podczas jazdy tak trzęsie i stuka jak kiedyś.

Pozdrawiam,
Kynokephalos
Obrazek Obrazek
Wonderful things...
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

Kynokephalos pisze:Również chętnie bym się przejechał, bo dawniej wiele razy jeździłem takim właśnie składem do Pabianic. Numer linii był chyba podobny - 42, 41 czy jakoś tak. Część trasy prowadziła - może nie przez szczere pole, ale przynajmniej wzdłuż pól. Nie wiem tylko, czy dzisiejsze torowiska dorównują sztywnością tym dawnym i czy rzeczywiście podczas jazdy tak trzęsie i stuka jak kiedyś.

Pozdrawiam,
Kynokephalos
Tak samo, jak kiedyś. Trasa leci po starym torowisku przez most tramwajowy na Nerze. trzęsie i stuka.
Awatar użytkownika
Milady
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1437
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:49
Miejscowość: Bezludna Wyspa
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Post autor: Milady »

van de loro pisze:
Kynokephalos pisze:Również chętnie bym się przejechał, bo dawniej wiele razy jeździłem takim właśnie składem do Pabianic. Numer linii był chyba podobny - 42, 41 czy jakoś tak. Część trasy prowadziła - może nie przez szczere pole, ale przynajmniej wzdłuż pól. Nie wiem tylko, czy dzisiejsze torowiska dorównują sztywnością tym dawnym i czy rzeczywiście podczas jazdy tak trzęsie i stuka jak kiedyś.

Pozdrawiam,
Kynokephalos
Tak samo, jak kiedyś. Trasa leci po starym torowisku przez most tramwajowy na Nerze. trzęsie i stuka.
Oj, raz stałam przy tym moście, gdy akurat wjeżdżał na niego tramwaj. Widząc to od zewnątrz nie wiem czy zdecyduję się na tą przejażdżkę...
Lubimy towarzystwo, ale nie mo?emy znie?? ludzi ca?y czas ko?o siebie. Wi?c gdzie? si? gubimy, potem wracamy i znów znikamy w diab?y.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Milady
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1437
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:49
Miejscowość: Bezludna Wyspa
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Post autor: Milady »

TomaszK pisze:Z dzieciństwa mam takie wspomnienie, że jak się dojeżdżało do Łodzi (wracając znad morza), to można było spotkać tramwaj w szczerym polu. Chętnie bym się kiedyś przejechał tamtą trasą, to znaczy do Ozorkowa. Ale Konstantynów to chyba w inną stronę ?
Tak, to tramwaj numer 42, który kursuje aż do Ozorkowa. Sam tramwaj jest na tyle zabytkowy, że mieszkańcy Ozorkowa dojeżdżający nim mogą spokojnie mówić, iż mają kontakt z żywą historią. :-D Tor jest jeden, trzęsie i buja jak nie wiem co, sarny wybiegają, a jak się zepsuje gdzieś pomiędzy mijankami (są mijanki ze względu na to, że jest tylko jeden tor prowadzący do i z Łodzi) to już wszystkie kursy stoją.

Ale oprócz tego tramwaju wzdłuż trasy z Łodzi nad morze możemy znaleźć jeszcze jedną szalenie ciekawą rzecz. Jadąc w kierunku Włocławka, spoglądając na lewo możemy zobaczyć znaki drogowe na bocznych uliczkach mówiące o przejeździe kolejowym. Otóż wzdłuż trasy biegnie zabytkowa kolej wąskotorowa! Ostatni raz wyjechała na tory bodajże dwa-trzy lata temu. Pewności nie mam. Kolejką nie opiekuje się żadna duża instytucja. Co roku zbierała się grupa ludzi, zapaleńców, miłośników kolei wąskotorowej i własnymi siłami uzupełniali braki w podkładach, liniach, odkopywali i oczyszczali tory. Jednym słowem ratowali ją od zapomnienia. I dzięki nim raz w roku można było przejechać się tą koleją. Niestety chyba było tych ludzi niewielu. Dziś już nikt nie dba o ta kolej i chyba moje marzenie się nie spełni. Podejrzewam, że kolejka już nigdy nie wyruszy w żadną podróż.
Lubimy towarzystwo, ale nie mo?emy znie?? ludzi ca?y czas ko?o siebie. Wi?c gdzie? si? gubimy, potem wracamy i znów znikamy w diab?y.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Milady
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1437
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:49
Miejscowość: Bezludna Wyspa
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Post autor: Milady »

O, znalazłam krótki artykulik na ten temat:

http://www.pod-semaforkiem.aplus.pl/ld-ozorkow-w1.php
http://www.pod-semaforkiem.aplus.pl/ld-ozorkow-w2.php

To trasa Ozorków - Krośniewice. Długość prawie 50 km.
Może ktoś z Was się orientuje czy można coś w tej spawie zadziałać, do kogoś się zgłosić żeby załatwić przejazd tą kolejką?
Lubimy towarzystwo, ale nie mo?emy znie?? ludzi ca?y czas ko?o siebie. Wi?c gdzie? si? gubimy, potem wracamy i znów znikamy w diab?y.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Nietajenko
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 938
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:34
Tytuł: Użytkownik chwilowo nieaktywny
Miejscowość: Olsztyn
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Nietajenko »

Jak ja lubię kolejki wąskotorowe! Mają w sobie sporo magii. Może dla tego, że są już stosunkowo rzadkie a większość torowisk zarasta i popada w zapomnienie. 50 kilometrowa trasa to nie byle co. Szkoda, że już nie działa bo mogłaby być świetnym dojazdowym środkiem komunikacji publicznej.
Refert non fatigo et consolatoria calceamenta...
Harpagan http://www.harpagan.pl/rajd/
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Milady pisze:Ale oprócz tego tramwaju wzdłuż trasy z Łodzi nad morze możemy znaleźć jeszcze jedną szalenie ciekawą rzecz. Jadąc w kierunku Włocławka, spoglądając na lewo możemy zobaczyć znaki drogowe na bocznych uliczkach mówiące o przejeździe kolejowym. Otóż wzdłuż trasy biegnie zabytkowa kolej wąskotorowa!
Zauważyłem znaki i zgłębiałem ten temat. Znalazłem też informację, że dawniej ta linia docierała do Łęczycy (a może to chodziło o tramwaj ?). Przebieg linii jest rzeczywiście dobrze widoczny jako nasyp, miejscami znaki i semafory, a w jednym miejscu chyba nawet szlaban kolejowy.
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

Nie dogadali się z gminą, chcieli to przejąć, założyć stowarzyszenie , pozyskać środki i działać. Z tego co wiem się nie udało i 2 kata temu był ostatni kurs.

Prężnie działa Rogowska Kolej Wąskotorowa, założyli stowarzyszenie. Działają. Raz w roku kolejka jedzie trasą Rogów-Rawa Mazowiecka. 5 lat temu się przejechałem i zwiedzałem muzeum. Fajna sprawa w naszym regionie.
http://kolejrogowska.pl/

Polecam również muzeum KW w Skierniewicach.
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

Awatar użytkownika
Milady
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1437
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:49
Miejscowość: Bezludna Wyspa
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Post autor: Milady »

van de loro pisze: założyć stowarzyszenie
Stowarzyszenie to oni nawet założyli i w miniony weekend mieli zebranie:

krosniewicka.manifo.com

TomaszKu, pewnie chodziło Ci o tramwaj, bo Łęczyca jest na trasie wąskotorówki Kraina Oz-Krośniewice, choć przyznaję, że ja żadnych informacji na temat takiego tramwaju nie znalazłam...

I jeszcze jedna ciekawostka tym razem z wikipedii:

Łódzkie tramwaje docierały również do Tuszyna i Rzgowa (linia nr 42/42bis) oraz do Aleksandrowa Łódzkiego (linia nr 44). Tramwaje dojeżdżały do Tuszyna do roku 1978, do Rzgowa do roku 1993, a do Aleksandrowa Łódzkiego do roku 1991.

oraz:

Najdłuższa linia tramwajowa w Polsce to 46 z łódzkiej pętli Zdrowie do Ozorkowa o długości ok. 30 km.
Lubimy towarzystwo, ale nie mo?emy znie?? ludzi ca?y czas ko?o siebie. Wi?c gdzie? si? gubimy, potem wracamy i znów znikamy w diab?y.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

Przypomnienie tematu. 21 września ostatni kurs tramwajem w tym roku.
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Post autor: Brunhilda »

van de loro pisze:Przypomnienie tematu. 21 września ostatni kurs tramwajem w tym roku.
O! Czyli zima ne jeżdżą?
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

Brunhilda pisze:
van de loro pisze:Przypomnienie tematu. 21 września ostatni kurs tramwajem w tym roku.
O! Czyli zima ne jeżdżą?
Niestety, tylko latem. Obawiam się, że zimą nikt nie chciałby nim jeździć. Temperatura w nim jest taka sam jak na zewnątrz. Poza tym, kiedy ruszał większość miała miny jakby byli na Rollercoasterze. Nie wiadomo co się może w nim zdarzyć .
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Post autor: Brunhilda »

:-D acha. To sobie wyobrażam. W Krakowie jeździły, za moich czasów, a mówimy o zeszłym stuleciu ( :-D ) trochę podobne, pewnie nowsze modele ale tez przypominam sobie dużo drewna i dziury w podłodze. Ale wiecie co? Przez pierwszych kilka lat za tymi tramwajami tęskniłem......
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciekawe linki”