Niewidzialni - inspiracje

Dział poświęcony dziesiątej przygodzie Pana Samochodzika
ODPOWIEDZ
seth_22
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 476
Rejestracja: 23 maja 2016, 22:15
Miejscowość: Dolny śląsk
Podziękował;: 20 razy
Otrzymał podziękowań: 19 razy

Niewidzialni - inspiracje

Post autor: seth_22 »

Założyłem temat, ponieważ to będzie najbardziej odpowiednie miejsce, żeby podzielić się z Wami informacjami nt. inspiracji tej książki.

Na pewne ślady dotyczące "Niewidzialnych" natknąłem się podczas lektury tekstu "Na gruzach rosną mity" autorstwa Edwarda Matuszewskiego, który wydrukowano w numerze 2 "Odgłosów" z 1960 roku. Jest on poświęcony Paulowi von Hindenburg, majątkowi w Neudeck oraz stosunkom z Adolfem Hitlerem. Przyznam, że do tej pory byłem przekonany (nie wiedzieć czemu), że Nienacki poznał historię Hindenburga i Neudeck dopiero w Jerzwałdzie, przygotowując się do napisania "Niewidzialnych", ale ten materiał może świadczyć o tym, że wiedział o niej juz w okresie łódzkim i tylko ją odkopał, pogłębiając temat.

Ciekawe informacje znalazłem w książce Mariusza Szylaka "Zbigniew Nienacki - życie i twórczość". Pewnie część z Was zna tę pozycję (tym, którzy nie znają - polecam!), więc nie będzie to żadna rewelacja. W każdym razie z książki Szylaka dowiadujemy się, że bezpośrednią inspirację do napisania "Niewidzialnych" stanowił list od Eugeniusza Bielawskiego, "emerytowanego dyrektora szkoły z Wejsun, założyciela Izby Regionalnej".

Z przypisu wynika, że Szylak zaczerpnął te informacje z artykułu H. Kurowskiej pt. "Poletko Pana Samochodzika", który został wydrukowany w "Panoramie Północy" z 1977 roku (nr 51-52).

Jest też fragment dotyczący fascynacji Nienackiego Ernstem Wiechertem i i jego "Dziećmi Jerominów" (w przypisie Nienacki, Ernst Wiechert, Szpilki, 1984, nr 47).

Poza tym, powołując się na archiwum Nienackiego oraz artykuł pt. "Wielki Bóbr, niestrudzony wędrowiec" autorstwa J. Balcerzaka (Poznaj swój kraj z 2005 roku, nr 10-12), Szylak identyfikuje Wielkiego Bobra - był nim Czesław Białas, który wędrował po Polsce wraz ze swoją dwukółką z koniem.

Szczerze polecam książkę Szylaka, gdyż stanowi ono solidne źródło wiedzy o Nienackim, jego życiu oraz dziełach - także tych dla dorosłych. Połknąłem ją w kilka godzin.
Ostatnio zmieniony 07 maja 2017, 22:54 przez seth_22, łącznie zmieniany 3 razy.
Polemika z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.
Obrazek
seth_22
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 476
Rejestracja: 23 maja 2016, 22:15
Miejscowość: Dolny śląsk
Podziękował;: 20 razy
Otrzymał podziękowań: 19 razy

Post autor: seth_22 »

Czekam z niecierpliwością :)
Polemika z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.
Obrazek
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

seth_22 pisze:Szczerze polecam książkę Szylaka, gdyż stanowi ono solidne źródło wiedzy o Nienackim, jego życiu oraz dziełach - także tych dla dorosłych. Połknąłem ją kilka godzin.
Mam tę książkę od dobrych kilku lat, ale jeszcze nigdy nie czytałam :oops:
Ktoś mnie kiedyś do niej zraził.
Trzeba jednak przeczytać :-)
Ostatnio zmieniony 07 maja 2017, 22:54 przez Yvonne, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
PiTT
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 934
Rejestracja: 26 kwie 2017, 00:20
Miejscowość: Gd./Tcz.
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 8 razy

Post autor: PiTT »

Yvonne pisze: Mam tę książkę od dobrych kilku lat, ale jeszcze nigdy nie czytałam :oops:
Ktoś mnie kiedyś do niej zraził.
Trzeba jednak przeczytać :-)
Ja niestety nie mam i nie czytałem. Chyba nie jest obecnie łatwo dostępna, a i e-booka chyba też nie było/nie ma.
Awatar użytkownika
panna Monika
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 849
Rejestracja: 04 sie 2013, 14:53
Miejscowość: Łódź
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 60 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy

Post autor: panna Monika »

W drodze do pracy mam teraz cztery mijanki, więc jest to czas na przejrzenie forum. Z prawdziwą przyjemnością poczytałam rano o inspiracjach do "Niewidzialnych". Nawet próbowałam zlokalizować książkę Szylaka w łódzkich bibliotekach, ale jest tylko do korzystania na miejscu.
Także dzięki, seth, za optymistyczny akcent tego poranka.
Awatar użytkownika
Milady
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1437
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:49
Miejscowość: Bezludna Wyspa
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Post autor: Milady »

panna Monika pisze:Nawet próbowałam zlokalizować książkę Szylaka w łódzkich bibliotekach, ale jest tylko do korzystania na miejscu.
Jest tak jak mówisz w BULe. Tylko na miejscu. Kiedyś ją przejrzałam, zajęło mi to kilka godzin, ale to było kilka lat temu i już prawie nic nie pamiętam. :-/
Lubimy towarzystwo, ale nie mo?emy znie?? ludzi ca?y czas ko?o siebie. Wi?c gdzie? si? gubimy, potem wracamy i znów znikamy w diab?y.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

Pomyliłam się. Nie mam książki Szylaka, tylko Łopuszańskiego :oops:

Ale widzę, że książkę Szylaka można kupić na allegro.
Awatar użytkownika
panna Monika
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 849
Rejestracja: 04 sie 2013, 14:53
Miejscowość: Łódź
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 60 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy

Post autor: panna Monika »

Ja jej na allegro nie widzę niestety.
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

seth_22
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 476
Rejestracja: 23 maja 2016, 22:15
Miejscowość: Dolny śląsk
Podziękował;: 20 razy
Otrzymał podziękowań: 19 razy

Post autor: seth_22 »

Jest, jest, ja kupiłem kilka dni temu. Zamówiłem też "Pana Samochodzika i jego autora" Piotra Łopuszańskiego, ale jeszcze nie przyszedł.
Polemika z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.
Obrazek
Piratka
Żądny przygód
Żądny przygód
Posty: 275
Rejestracja: 22 wrz 2015, 18:44
Miejscowość: Wyspa Skarbów
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Piratka »

seth_22 pisze:Jest, jest, ja kupiłem kilka dni temu. Zamówiłem też "Pana Samochodzika i jego autora" Piotra Łopuszańskiego, ale jeszcze nie przyszedł.
Jeśli Cię to ciekawi, mogę użyczyć pdf tej książki na zasadzie art. 23 Prawa Autorskiego ("dozwolony użytek osobisty").
Można się uśmiać czytając jego wywody...
Obrazek Obrazek
- A czy nie ma dobrych piratów?
- Nie. Bo to się mija z samym założeniem piractwa.
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Odnaleziono resztki depozytu odkrytego na wyspie Fort Lyck, przez Makulskiego, Wągrowskiego i Krostka ! https://wiadomosci.wp.pl/niezwykle-odkr ... 3630593g/1 Tylko dlaczego nad Jeziorakiem ? Czyżby Nienacki miał z tym coś wspólnego ?
A nawet gdyby to nie był depozyt z "Niewidzialnych", to został ukryty przez kogoś z rodziny Finckensteinów, znanych nam z pałacu w Kamieńcu i sarkofagów z kościoła w Iławie, w "Złotej rękawicy". Tu są zdjęcia:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na ostatnim zdjęciu spadkobiercy Finckensteinów, może zaprosimy ich na forum ?
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Stara zasada przy poszukiwaniu skarbów ale też wrzucanie na forum ważnych rzeczy się sprawdza "Kto pierwszy ten lepszy". Brawo TomaszeK.

Znalazłem inne źródło na ten temat. Skarb znaleziono rok temu, ale dodatkowe poszukiwania, opracowanie materiału i przygotowanie wystawy trwało. Finckensteinowie przybyli do Prus już w XIV wieku !!!.

Polecam lekturę: http://zdziennikaodkrywcy.pl/nad-jezior ... ensteinow/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pan Samochodzik i Niewidzialni”