Skarb Atanaryka - inspiracje

Dział poświęcony pozostałej twórczości Zbigniewa Nienackiego
Awatar użytkownika
Winnetou
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 91
Rejestracja: 16 paź 2017, 19:54
Miejscowość: Wawa
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Post autor: Winnetou »

TomaszK pisze:
chkaplan pisze:. ... Bo przygody nie trzeba szukać. Ona zjawia się sama" - tak, ten pierwszy cytat, to po prostu początek "Skarbu Atanaryka" - historia zatacza koło - w kolejnej powieści Tomasz NN. wkracza znowu na szlak PRZYGODY... i chyba o to właśnie chodzi.... i za to Go Kochamy...
A mówiłem Ci, że Cię lubię ? :564:
Dziękuję Tomaszu - również przepijam do Ciebie :564:

Otóż obecnie aby nie być "bezrobotny" powtórnie wziąłem na warsztat "Wyspę złoczyńców"

.... i cóż czytam na początku rozdziału VII- cytuję: "Podczas mego pobytu w obozie ekspedycji archeologicznej przed trzema laty..."

- no cóż jak powiadała Biblia - po cóż nam jeszcze świadkowie, sam zeznał przeciw sobie ! - ewidentnie, skoro Wyspa wydana została w 1964 r. - a Atanaryk wydany został w 1960, to przy założeniu małego poślizgu wydawniczego daty doskonale wpisują się, w poprzednie przygody Tomasza NN na wykopkach archeologicznych... czyż trzeba więcej dowodów, że jest to kontynuacja jego poprzednich przygód, zanim stał się właścicielem "murowanego garażu samochodowego oraz znajdującego się w nim pojazdu mechanicznego"
Obrazek
Przygodo, gdzie jesteś?
O sobie daj znać.
Przygodo, gdzie jesteś?
Przyjdź, imię swe zdradź.
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

chkaplan pisze: - no cóż jak powiadała Biblia - po cóż nam jeszcze świadkowie, sam zeznał przeciw sobie ! - ewidentnie, skoro Wyspa wydana została w 1964 r. - a Atanaryk wydany został w 1960, to przy założeniu małego poślizgu wydawniczego daty doskonale wpisują się, w poprzednie przygody Tomasza NN na wykopkach archeologicznych... czyż trzeba więcej dowodów, że jest to kontynuacja jego poprzednich przygód, zanim stał się właścicielem "murowanego garażu samochodowego oraz znajdującego się w nim pojazdu mechanicznego"
A już Cię zdążyłem polubić chłopie... :-/
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

Czesio1 pisze:
chkaplan pisze: - no cóż jak powiadała Biblia - po cóż nam jeszcze świadkowie, sam zeznał przeciw sobie ! - ewidentnie, skoro Wyspa wydana została w 1964 r. - a Atanaryk wydany został w 1960, to przy założeniu małego poślizgu wydawniczego daty doskonale wpisują się, w poprzednie przygody Tomasza NN na wykopkach archeologicznych... czyż trzeba więcej dowodów, że jest to kontynuacja jego poprzednich przygód, zanim stał się właścicielem "murowanego garażu samochodowego oraz znajdującego się w nim pojazdu mechanicznego"
A już Cię zdążyłem polubić chłopie... :-/
Czesio, dlaczego?
Kolega odkrył brakujące ogniwo.
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

VdL pisze: Czesio, dlaczego?
Kolega odkrył brakujące ogniwo.
Ja pozostanę przy swoim. Dla mnie przygody Pana Tomasza rozpoczynają się Wyspą złoczyńców.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Czesio1 pisze:Ja pozostanę przy swoim.
Uważaj, bo pozostaniesz sam.
Awatar użytkownika
irycki
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2708
Rejestracja: 22 cze 2016, 12:05
Tytuł: Pan Motocyklik
Miejscowość: Legionowo
Podziękował;: 61 razy
Otrzymał podziękowań: 106 razy

Post autor: irycki »

TomaszK pisze:
Czesio1 pisze:Ja pozostanę przy swoim.
Uważaj, bo pozostaniesz sam.
Nie pozostanie :)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

Moje fotoszopki (aktualiz. 13.11.2022)
.
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

irycki pisze:
TomaszK pisze:
Czesio1 pisze:Ja pozostanę przy swoim.
Uważaj, bo pozostaniesz sam.
Nie pozostanie :)
Też uważasz, że najpierw powstała "Wyspa", a "Uroczysko" Nienacki dopisał później ?
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

TomaszK pisze:
irycki pisze:
TomaszK pisze:
Czesio1 pisze:Ja pozostanę przy swoim.
Uważaj, bo pozostaniesz sam.
Nie pozostanie :)
Też uważasz, że najpierw powstała "Wyspa", a "Uroczysko" Nienacki dopisał później ?
A dlaczego piszesz "też"?
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

Przypomniam, że akcja "Wyspy Złoczyńców" dzieje się w roku 1961.
W którym roku dzieje się akcja "Uroczyska" i "Skarbu Atanaryka", Tomaszku?
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Yvonne pisze:Przypomniam, że akcja "Wyspy Złoczyńców" dzieje się w roku 1961.
W którym roku dzieje się akcja "Uroczyska" i "Skarbu Atanaryka", Tomaszku?
"Uroczysko" w 1957, "Atanaryk" 1960. W obydwu występuje ten sam bohater, tropiciel zagadek z historii Polski, samotny detektyw o skomplikowanych relacjach z kobietami, walczący z różnymi przeciwnikami.
Awatar użytkownika
irycki
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2708
Rejestracja: 22 cze 2016, 12:05
Tytuł: Pan Motocyklik
Miejscowość: Legionowo
Podziękował;: 61 razy
Otrzymał podziękowań: 106 razy

Post autor: irycki »

VdL pisze: Czesio, dlaczego?
Kolega odkrył brakujące ogniwo.
Ja bym uważał z tymi brakującymi ogniwami, bo można się zapędzić za daleko. W "Zabójstwie Herakliusza Pronobisa" występuje niejaka Babie Lato, w tym momencie była już partnerka głównego bohatera (nie pamiętam, czy w Pronobisie też miał na imię Tomasz?). Czy to znaczy, że "Zabójstwo" jest częścią cyklu?

Nienacki żonglował nazwiskami, miejscami, sytuacjami, wybierał z tego co mu było potrzebne, jak kucharz przyprawy. To że do kotleta i do jajecznicy używamy soli, nie oznacza, że kotlet i jajecznica to to samo.

Sporo podobieństw można by znaleźc, ale i sporo różnic, m.in, Tomasz z Uroczyska był dziennikarzem a nie historykiem sztuki, to dopiero zostało zmienione w wydaniach włączonych do cyklu. O problemach z wykształceniem Tomasza już pisałem.

Nienacki cały czas próbował "wstrzelic" się w gusta publiczności, brał swojego bohatera, coś tam modyfikował, i patrzył co wyjdzie. Czy to cykl? Nie, cykl tak naaprawdę zaczął się od Templariuszy. Jeszcze Wyspa jest mocno inna i pewnie Nienacki nie podejrzewał, że rozwinie się w taką długą serię.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

Moje fotoszopki (aktualiz. 13.11.2022)
.
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Gdyby "Zabójstwo Herakliusza Pronobisa" ukazało się jako książka, też zaliczałbym je do cyklu. Niestety ukazało się tylko w odcinkach, w czasopiśmie. Tamten Tomasz, to dalej ta sama postać, tropiciel zagadek historycznych, kobieciarz bez szczęścia do kobiet. Babie Lato to ta sama osoba co w "Uroczysku", ale tu już tylko jako była partnerka. Polecam oryginalną wersję.
A co do różnic między wcześniejszymi a późniejszymi książkami, to w "kanonie", też mogę wykazać znaczące różnice pomiędzy poszczególnymi książkami, chociażby w "UFO". Zgadzam się z Iryckim, że nawet "Wyspa" odstaje od późniejszych książek - to zdecydowanie nie książka dla młodzieży, gdzie są ofiary śmiertelne a bohater popija piwo i pali papierosy, podobnie jak w "Uroczysku". Może Wasz "kanon" rzeczywiście powinien zaczynać się dopiero od "Templariuszy" ?
Ostatnio zmieniony 27 lis 2019, 08:44 przez TomaszK, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

TomaszK pisze: A co do różnic między wcześniejszymi a późniejszymi książkami, to w "kanonie", też mogę wykazać znaczące różnice pomiędzy poszczególnymi książkami, chociażby w "UFO". Zgadzam się z Iryckim, że nawet "Wyspa" odstaje od późniejszych książek - to zdecydowanie nie książka dla młodzieży, gdzie są ofiary śmiertelne a bohater popija piwo i pali papierosy, podobnie jak w "Uroczysku". Może Wasz "kanon" rzeczywiście powinien zaczynać się dopiero od "Templariuszy" ?
O matko! Ciekawe, co na to Czesio, największy wielbiciel "Wyspy Złoczyńców" :-D
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11644
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Post autor: johny »

Ha, bardzo ciekawie rozwija się nasza dyskusja!
irycki pisze:Nie, cykl tak naaprawdę zaczął się od Templariuszy. Jeszcze Wyspa jest mocno inna i pewnie Nienacki nie podejrzewał, że rozwinie się w taką długą serię.
A wiesz, że mam dokładnie takie same odczucia! Struktura książki, napięcie jakże to wszystko inne od tego jak choćby w ZF gdzie PS musi się mierzyć, ze straszliwym AS-em... Umówmy się ten AS to lekkie przegięcie! :-)
TomaszK pisze:A co do różnic między wcześniejszymi a późniejszymi książkami, to w "kanonie", też mogę wykazać znaczące różnice pomiędzy poszczególnymi książkami, chociażby w "UFO". Zgadzam się z Iryckim, że nawet "Wyspa" odstaje od późniejszych książek - to zdecydowanie nie książka dla młodzieży, gdzie są ofiary śmiertelne a bohater popija piwo i pali papierosy, podobnie jak w "Uroczysku". Może Wasz "kanon" rzeczywiście powinien zaczynać się dopiero od "Templariuszy" ?
No właśnie... Z jednej strony tajemniczy, listopadowy dworek a z drugiej nudna dla mnie, greenpeace'owa pogadanka o ochronie przyrody w Winnetou! Przecież to w żaden sposób nie trzyma się kupy! Jednak mimo wszystko gotów jestem stać na stanowisku, ze kanoniczny kanon :-D to pozycje od Wyspy do niestety UFO. Tylko w tych częściach expresis verbis pokazane jest nam czytelnikom, ze Tomasz to TomaszNN, historyk sztuki, który ma żyłkę detektywistyczną szuka skarbów i chroni przyrodę a do tego jeździ obrzydliwym ale zabójczo skutecznym samochodem.
Co z drugiej strony nie przeszkadza mi w tym abym zdecydowanie wyżej cenił Uroczysko od Winnetou czy UFO (dla mnie w ogóle nie klasyfikowalne).
To są jednak mimo wszystko mało istotne dywagacje. Ważne jest to, ze Nienacki napisał cykl książek, z których większość to po prostu wysokiej klasy proza! I to chyba tak naprawdę liczy się najbardziej! :-)
Ostatnio zmieniony 27 lis 2019, 09:13 przez johny, łącznie zmieniany 2 razy.
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

Yvonne pisze:
TomaszK pisze: A co do różnic między wcześniejszymi a późniejszymi książkami, to w "kanonie", też mogę wykazać znaczące różnice pomiędzy poszczególnymi książkami, chociażby w "UFO". Zgadzam się z Iryckim, że nawet "Wyspa" odstaje od późniejszych książek - to zdecydowanie nie książka dla młodzieży, gdzie są ofiary śmiertelne a bohater popija piwo i pali papierosy, podobnie jak w "Uroczysku". Może Wasz "kanon" rzeczywiście powinien zaczynać się dopiero od "Templariuszy" ?
O matko! Ciekawe, co na to Czesio, największy wielbiciel "Wyspy Złoczyńców" :-D
Czesio swojego zdania nie zmieni i będzie go bronił rękami i nogami. Przypomnę tylko jeden drobny szczegół pominięty przez iryckiego a o którym wspomina johny. W Wyspie pojawia się wehikuł który spina klamrą cały kanon. Stąd m.in. również tak niepasujące do reszty UFO.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Post autor: PawelK »

Czesio1 pisze:W Wyspie pojawia się wehikuł który spina klamrą cały kanon.
Czyli to jest seria książek o samochodzie a nie o Tomaszu NN?

Nowe, nie znałem.
Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

PawelK pisze:
Czesio1 pisze:W Wyspie pojawia się wehikuł który spina klamrą cały kanon.
Czyli to jest seria książek o samochodzie a nie o Tomaszu NN?

Nowe, nie znałem.
Nie, nie jest. Ale wehikuł odgrywa bardzo istotną rolę w przygodach Pana Tomasza.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Czesio1 pisze: Przypomnę tylko jeden drobny szczegół pominięty przez iryckiego a o którym wspomina johny. W Wyspie pojawia się wehikuł który spina klamrą cały kanon. Stąd m.in. również tak niepasujące do reszty UFO.
To w "UFO" był wehikuł ? :shock:
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

johny pisze:A wiesz, że mam dokładnie takie same odczucia! Struktura książki, napięcie jakże to wszystko inne od tego jak choćby w ZF gdzie PS musi się mierzyć, ze straszliwym AS-em... Umówmy się ten AS to lekkie przegięcie!
I Ty, Asie, przeciwko, Asowi??? :shock: :shock: :shock: :-D :-D :-D
johny pisze:No właśnie... Z jednej strony tajemniczy, listopadowy dworek a z drugiej nudna dla mnie, greenpeace'owa pogadanka o ochronie przyrody w Winnetou! Przecież to w żaden sposób nie trzyma się kupy!
W swoich książkach dla młodszych czytelników Nienacki przemycał bardziej lub mniej jawnie dydaktyczny smrodek i chciał, aby jego opowieści pełniły również funkcję edukacyjną. Jest to przecież bardzo widoczne np. w Nowych Przygodach. Zresztą nie tylko. W każdej praktycznie książce o przygodach Pana Samochodzika autor zwraca uwagę czytelnika na to, jak ważne jest słuchanie w szkole tego, co mówi nauczyciel, zwłaszcza na lekcjach języka polskiego i historii, jak istotne jest patrzenie na świat z otwartymi oczyma, aby zrozumieć pewne trudne sprawy związane z zawirowaniami dziejowymi.
Winnetou jest piękną książką o potrzebie ochrony przyrody. To od kilku lat jedna z moich ulubionych części. Zresztą Nienacki tłumaczy to przecież sam we wstępie do tej książki. Pisze, dlaczego książka powstała.
Ja bardzo cenię to, że samochodziki są tak różnorodne. To sprawia, że każdą część czytam z wielką przyjemnością (poza Niewidzialnymi ;-) ). Właśnie ten rozstrzał tematyczny, to że jest ponura historia z bandą Barabasza, tajemniczy dworek spowity listopadowym śniegiem, czy też pogadanki o przyrodzie, świadczy o jakości całego cyklu.
Ostatnio zmieniony 27 lis 2019, 12:00 przez Yvonne, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

Czesio1 pisze:Przypomnę tylko jeden drobny szczegół pominięty przez iryckiego a o którym wspomina johny. W Wyspie pojawia się wehikuł który spina klamrą cały kanon. Stąd m.in. również tak niepasujące do reszty UFO.
Bez przesady.
W takiej Rękawicy wehikuł pojawia się marginalnie. Tomasz pływa głównie Krasulą :-)
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

TomaszK pisze:
Czesio1 pisze: Przypomnę tylko jeden drobny szczegół pominięty przez iryckiego a o którym wspomina johny. W Wyspie pojawia się wehikuł który spina klamrą cały kanon. Stąd m.in. również tak niepasujące do reszty UFO.
To w "UFO" był wehikuł ? :shock:
A co napisałem wcześniej?:
Czesio1 pisze: W Wyspie pojawia się wehikuł który spina klamrą cały kanon. Stąd m.in. również tak niepasujące do reszty UFO.
Ostatnio zmieniony 27 lis 2019, 12:03 przez Czesio1, łącznie zmieniany 2 razy.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11644
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Post autor: johny »

Yvonne pisze: W swoich książkach dla młodszych czytelników Nienacki przemycał bardziej lub mniej jawnie dydaktyczny smrodek i chciał, aby jego opowieści pełniły również funkcję edukacyjną. Jest to przecież bardzo widoczne np. w Nowych Przygodach.
Tego nie neguję. I to jest bardzo fajne... Ale jednak dzieje się to niejako obok wątku głównego. A cała książka poświęcona tego typu tematyce zupełnie mnie mnie nie przekonuje i nie kręci. Tak jak już wspominałem wcześniej, Winnetou to jedyny PS, którego za pierwszym razem nie dokończyłem czytać. przerwałem gdzieś tak w połowie. Wracając jednak do wątku, zdecydowanie zaliczam go w poczet kanonu samochodzikowego. :-)
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

Yvonne pisze:
Czesio1 pisze:Przypomnę tylko jeden drobny szczegół pominięty przez iryckiego a o którym wspomina johny. W Wyspie pojawia się wehikuł który spina klamrą cały kanon. Stąd m.in. również tak niepasujące do reszty UFO.
Bez przesady.
W takiej Rękawicy wehikuł pojawia się marginalnie. Tomasz pływa głównie Krasulą :-)
O widzisz, to pewnie dlatego za Rękawicą też nie przepadam. Choć na pewno nie w takim stopniu jak za UFO :027:
Marginalnie ale jednak jest ten wehikuł.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Mysikrólik
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 5279
Rejestracja: 16 lip 2013, 14:37
Tytuł: harcerz
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 104 razy

Post autor: Mysikrólik »

Czesio1 pisze:Czesio1 napisał/a:
W Wyspie pojawia się wehikuł który spina klamrą cały kanon. Stąd m.in. również tak niepasujące do reszty UFO.
Klamra musi być z dwóch stron chyba. :027: :-P

Co do mnie, przemawia do mnie najbardziej teoria, że Nienacki pisał sobie opowiastki, które później zaczęły ewoluować. To jaki był główny bohater zależało bardziej od potrzeby chwili, a nie podlegało jakiemuś z góry założonemu planowi.
Główny bohater ewoluował wraz z tymi potrzebami. Najpierw był dziennikarzem-nieukiem, potem bardziej pasowało żeby był muzealnikiem-erudytą więc wskoczył na wyższy poziom. Charakterologicznie zmieniał się za to nie bardzo. Ile było/zostało z jadącego na Syberię bohatera w Tomaszu z PSiCzU nie wiem. Nienacki cały czas tę postać "ulepszał", chociaż trafniej by było powiedzieć że zmieniał. Podejrzewam też że sporo było w bohaterze samego autora.
Co do treści książek, również zależały od potrzeb i mam wrażenie że było to podyktowane rynkiem, a raczej tym co oczekiwało od niego wydawnictwo i czytelnicy. Mówiąc wprost, kasa(to nie jest zarzut).
Mamy więc jakieś niedoróbki w stylu PnPL, Skarb Atanaryka, czy całkiem spójne i udane Uroczysko.
Wyspa złoczyńców była kolejnym projektem tego typu, z tym że bohater wyewoluował do muzealnika(widocznie Nienacki uznał, że ma większy potencjał niż dziennikarz) i dostał gadżet w postaci samochodu.
Wtedy nastąpiło coś takiego:

Pod koniec czerwca wezwano mnie do Wydawnictwa. Wszedłem do gabinetu i usiadłem we wskazanym mi fotelu. Dość korpulentny jegomość, który przedstawił się jako dyr. Marczak odezwał się do mnie tymi słowy.

- Panie Zbigniewie, bardzo spodobała nam się Wyspa złoczyńców. Ma potencjał. Chcielibyśmy aby pan kontynuował swoje dzieło. Proponujemy panu umowę na 12 książek o przygodach Tomasza, jedną pan już ma. Niech to będzie spójna seria. Założenia jednak są takie, żeby to było bardziej edukacyjne, wie pan, misja. Niech to będzie coś dla nieco starszych dzieci, czy nawet młodzieży. W każdym razie żadnych trupów i golizny. - Po chwili dodał. - To co, zgadza się pan?

Chwilę się zastanawiałem. Przecież nie tak miało być. W kolejnej książce Tomasz miał się przełamać i stać playboyem łamiącym kobiece serca, przy okazji rozwiązywania zagadek. Ale przecież z czegoś muszę żyć, zwłaszcza że mam na oku ciekawą działkę z domem w Jerzwałdzie, na którą potrzebowałem kasę.
- Zgoda. Biorę to zlecenie. Będzie pikobello.
- Jeszcze jedno panie Zbigniewie. - Zastopował mnie Marczak. - Wie pan że wszystko musi iść z linią partii? Żadnego wychwalania "Zachodu" czy inne fanaberie. Oczywiście nie musi pan się zamykać w granicach Polski, ale niech pan nie przesadza. Misja, panie Zbigniewie. Przede wszystkim misja.

Wyszedłem z mieszanymi uczuciami, ale po chwili moja twarz się rozjaśniła.
- Goliznę odbiję sobie w Skiroławkach. - Powiedziałem sobie w duchu.


No i poleciało.
Ostatnio zmieniony 27 lis 2019, 14:35 przez Mysikrólik, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11644
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Post autor: johny »

:-D :-D :-D
Rewelacja!!! Tak to musiało wyglądać! :564:
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Czesio1 pisze:A co napisałem wcześniej?:
Czesio1 pisze: W Wyspie pojawia się wehikuł który spina klamrą cały kanon.Stąd m.in. również tak niepasujące do reszty UFO.
O ile dobrze zrozumiałem, "UFO" należy do "kanonu", pomimo że nie ma w nim wehikułu, bo to jest wyjątek potwierdzający regułę.
Ostatnio zmieniony 27 lis 2019, 18:37 przez TomaszK, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

TomaszK pisze:
Czesio1 pisze:A co napisałem wcześniej?:
Czesio1 pisze: W Wyspie pojawia się wehikuł który spina klamrą cały kanon.Stąd m.in. również tak niepasujące do reszty UFO.
O ile dobrze zrozumiałem, "UFO" należy do "kanonu", pomimo że nie ma w nim wehikułu, bo to jest wyjątek potwierdzający regułę.
To juz napisz raczej "jest kanon bo tak postanowiłem i ja ustalam co do niego należy".
No i po co ta złośliwość?
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Przepraszam, zmieniłem. Ale tak własnie wygląda dyskusja z Tobą na temat "kanonu".
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

TomaszK pisze:Przepraszam, zmieniłem. Ale tak własnie wygląda dyskusja z Tobą na temat "kanonu".
Ale dlaczego tak sądzisz? Przecież to nie tylko ja tak klasyfikuję kanon. I czy dyskusja nie pozwala mieć swojego zdania na dany temat?
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Czesio1 pisze: I czy dyskusja nie pozwala mieć swojego zdania na dany temat?
To nie jest tylko własne zdanie, bo tak ustawiłeś działy forum.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostała twórczość Zbigniewa Nienackiego”