Uroczysko - inspiracje

Dział poświęcony pozostałej twórczości Zbigniewa Nienackiego
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy

Post autor: TomaszK »

To przykra wiadomość. Był znanym naukowcem, profesorem, a jednocześnie chętnie dzielił się z nami informacjami o Nienackim. W tym środowisku to rzadkie. Szkoda.
Awatar użytkownika
panna Monika
Zlotowicz
Zlotowicz
Miejscowość: Łódź

Post autor: panna Monika »

Właśnie po bardzo wielu latach wróciłam do "Uroczyska" i jestem zachwycona. Szczególnie, że mam apetycznie pożółkłe wydanie z 1968 r. (Wydawnictwo Łódzkie), z ilustracjami Magdaleny Kapuścińskiej.
VdL pisze: "Na Uroczysko, gdzie archeologowie mieli rozkopać prastary prasłowiański kurhan, zabrał mnie Nemsta swoją nowiutką „Ifą” w słoneczne, upalne popołudnie."
Ale pierwsze zdanie mam inne, bez archeologów i kurhanu. Zmieniali to w różnych wydaniach?
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Miejscowość: Bydgoszcz

Post autor: Yvonne »

panna Monika pisze: VdL napisał/a:

"Na Uroczysko, gdzie archeologowie mieli rozkopać prastary prasłowiański kurhan, zabrał mnie Nemsta swoją nowiutką „Ifą” w słoneczne, upalne popołudnie."

Ale pierwsze zdanie mam inne, bez archeologów i kurhanu. Zmieniali to w różnych wydaniach?
Ja mam wydanie z roku 1989 i też mam bez archeologów i kurhanu :-/
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy

W "Uroczysku" było chyba najwięcej zmian, można je prześledzić tutaj http://www.nienacki.art.pl/z_uroczysko.html
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator

Post autor: johny »

zbychowiec pisze:
panna Monika pisze:Właśnie po bardzo wielu latach wróciłam do "Uroczyska" i jestem zachwycona. Szczególnie, że mam apetycznie pożółkłe wydanie z 1968 r. (Wydawnictwo Łódzkie), z ilustracjami Magdaleny Kapuścińskiej.
No to witam w klubie. Do tej pory tylko ja i Tomasz byliśmy fanami tej części.
Hola, hola! Mi też się ta książka bardzo podobała! :-)
Stop PLANDEMII COVID-1984
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
XIII VII III I V XX XIV 1
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Miejscowość: dokąd

Post autor: VdL »

zbychowiec pisze:
panna Monika pisze:Właśnie po bardzo wielu latach wróciłam do "Uroczyska" i jestem zachwycona. Szczególnie, że mam apetycznie pożółkłe wydanie z 1968 r. (Wydawnictwo Łódzkie), z ilustracjami Magdaleny Kapuścińskiej.
No to witam w klubie. Do tej pory tylko ja i Tomasz byliśmy fanami tej części.
Ja też, choć nie szukałem rozgłosu. :-) Lubię też Węża, w końcu od niego się wszystko zaczęło.....
Ostatnio zmieniony 20 cze 2016, 21:33 przez VdL, łącznie zmieniany 1 raz.
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy

VdL pisze:Ja też, choć nie szukałem rozgłosu. :-) Lubię też Węża, w końcu od niego się wszystko zaczęło.....
Że niby jak ?
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz

TomaszK pisze:
VdL pisze:Ja też, choć nie szukałem rozgłosu. :-) Lubię też Węża, w końcu od niego się wszystko zaczęło.....
Że niby jak ?
Sprawdzałem Waszą czujność, tylko. ;-)
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy

Chyba że dla Ciebie, wszystko się zaczęło od "Węża morskiego". Ja niestety ciągle go nie przeczytałem.
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz

Ciekawy kryminał. Pojawia się Marczak i Cagliostro oraz wątek numizmatyczny, wykorzystany w innych książkach.
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz

Tum przedwojenny

Znalazłem w sieci zdjęcia Kolegiaty Tumskiej z okresu przed 1939. Piękna.

[lgimgp small=http://www.pansamochodzik.org.pl/przygo ... a151f4.jpg medium=http://www.pansamochodzik.org.pl/przygo ... a151f4.jpg large=http://www.pansamochodzik.org.pl/przygo ... a151f4.jpg group=VdL20161230]Kolegiata w Tumie z przed 1939r[/lgimgp][ximg]

[lgimgp small=http://www.pansamochodzik.org.pl/przygo ... 125595.jpg medium=http://www.pansamochodzik.org.pl/przygo ... 125595.jpg large=http://www.pansamochodzik.org.pl/przygo ... 125595.jpg group=VdL20161230]Kolegiata w Tumie stan obecny[/lgimgp][ximg]

[lgimgp small=http://www.pansamochodzik.org.pl/przygo ... 02faf1.jpg medium=http://www.pansamochodzik.org.pl/przygo ... 02faf1.jpg large=http://www.pansamochodzik.org.pl/przygo ... 02faf1.jpg group=VdL20161230]Kolegiata w Tumie z przed 1939r[/lgimgp][ximg]

[lgimgp small=http://www.pansamochodzik.org.pl/przygo ... c3d272.jpg medium=http://www.pansamochodzik.org.pl/przygo ... c3d272.jpg large=http://www.pansamochodzik.org.pl/przygo ... c3d272.jpg group=VdL20161230]Kolegiata w Tumie odbudowa po 1945r.[/lgimgp][ximg]
Ostatnio zmieniony 30 gru 2016, 17:57 przez VdL, łącznie zmieniany 6 razy.
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Miejscowość: Bydgoszcz

Post autor: Yvonne »

Nie można się nie zgodzić.
Rzeczywiście piękna :-)
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator

Wszystko fajnie, piękna. Tyle tylko, ze my się teraz podniecamy. że taki stary zabytek mamy a w rzeczywistości w dużej mierze to rekonstrukcja, tak jak cała W-wa.
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz

johny pisze:Wszystko fajnie, piękna. Tyle tylko, ze my się teraz podniecamy. że taki stary zabytek mamy a w rzeczywistości w dużej mierze to rekonstrukcja, tak jak cała W-wa.
U nas jak w ruskim czołgu. Jak nie Potop Szwedzki, to wojny. Czy czas na froncie.
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator

zbychowiec pisze: Jaka by nie była, przeżyliśmy tam niezapomniane chwile.
A to już inna rzecz! :-)
volenti non fit iniuria!
oldmalarz
Zlotowicz
Zlotowicz
Tytuł: artysta malarz
Miejscowość: ze świata malarstwa

Post autor: oldmalarz »

zbychowiec pisze: No to witam w klubie. Do tej pory tylko ja i Tomasz byliśmy fanami tej części.
dołaczam sie do klubu..
rok wydania 1971
Każdy mężczyzna podejmuje w zyciu min.jednen świadomy błąd..
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
irycki
Zlotowicz
Zlotowicz
Tytuł: Pan Motocyklik
Miejscowość: Legionowo

Post autor: irycki »

Mnie się "Uroczysko" też zawsze bardzo podobało.
Protestuję tylko przeciwko włączaniu go samochodzikowego kanonu, bo to żaden samochodzik nie jest!
Obrazek Obrazek Obrazek
Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.
oldmalarz
Zlotowicz
Zlotowicz

jak to żaden ?
jak Babie Lato jest i Tomasz wspomina we Fromborku ich pierwsze spotkanie .. czyli na Uroczysku . no to chyba jest samochodzik..
Awatar użytkownika
Nemsta
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Tytuł: Łajza archeologiczna
Miejscowość: Wyk

Post autor: Nemsta »

Witajcie w klubie. Postanowienie staroroczne :P przeczytać Uroczysko, bo tak czuję, że mnie wciągnie :564:
Obrazek
Awatar użytkownika
misia
Zlotowicz
Zlotowicz
Miejscowość: miasto Łódź

Post autor: misia »

zbychowiec pisze:
oldmalarz pisze:
zbychowiec pisze: No to witam w klubie. Do tej pory tylko ja i Tomasz byliśmy fanami tej części.
dołaczam sie do klubu..
rok wydania 1971
:564:
Powoli rośniemy w siłę :)
Ja już dawna, tzn. od chwili pierwszego przeczytania Uroczyska nie tak wcale dawno g;), też jestem w tym zacnym klubie, jakby co gD>
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
"Praw­da leży pośrod­ku - może dla­tego wszys­tkim za­wadza" - Arystoteles
Awatar użytkownika
Nemsta
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy

Czytam właśnie, wydanie drugie z 1968 r.
Kontratak z lewej flanki :-D
Obrazek
Awatar użytkownika
irycki
Zlotowicz
Zlotowicz
Tytuł: Pan Motocyklik
Miejscowość: Legionowo

Post autor: irycki »

oldmalarz pisze:jak to żaden ?
jak Babie Lato jest i Tomasz wspomina we Fromborku ich pierwsze spotkanie .. czyli na Uroczysku . no to chyba jest samochodzik..
No nie, nie jest. Gdy Nienacki pisał "Uroczysko", najprawdopodobniej nie miał pomysłu na serię, a na pewno nie na serię "samochodzikową". Główny bohater "Uroczyska" (mam wrażenie, że w pierwszych wydaniach w ogóle nie pada jego imię) nie ma nic wspólnego z Tomaszem NN - ma od niego całkowicie inny charakter i historię życia (np. oblana matura, słabe wyniki w nauce). Dużo więcej wspólnego ma na przykład z Henrykiem z "Laseczki i tajemnicy". W przeciwieństwie do Tomasza NN, w pierwotnych wydaniach nie jest historykiem sztuki, a dziennikarzem.

To że Nienacki z powodów merkantylnych postanowił w pewnym momencie dołączyć "Uroczysko", "Atanaryka" i "PnPL" do serii, to insza inszość. Rozumiem, choć nie aprobuję :D. Dołączenie polegało głównie na powstawianiu wzmianek w rodzaju "tu po raz pierwszy dała o sobie znać moja żyłka detektywistyczna", które pojawiają sie w paru miejscach i mają wręcz humorystyczny wydźwięk, jeśli sobie uświadomimy, że większość "odkryć" bohatera "Uroczyska" okazało się być spektakularnymi wpadkami. I chyba dopiero po dołączeniu do serii główny bohater zaczyna mieć na imię Tomasz. Zmienia się też jego zawód.

Z tych samych powodów zapewne pojawia się wzmianka o Babim Lecie w "Zagadkach Fromborka" - służyło to osadzeniu "Uroczyska" w serii.
Roch pisze:Witajcie w klubie. Postanowienie staroroczne :P przeczytać Uroczysko, bo tak czuję, że mnie wciągnie
Jak dasz radę, polecam zdobyć pierwotne wydania, sprzed usamochodzikowienia.
Obrazek Obrazek Obrazek
Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: PawelK »

irycki pisze:W przeciwieństwie do Tomasza NN, w pierwotnych wydaniach nie jest historykiem sztuki, a dziennikarzem.
O ile dobrze pamiętam to w Wyspie bohater też jest dziennikarzem, dopiero w późniejszych wydaniach zunifikowano zarówno profesję jak i miejsce zamieszkania.
Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
Awatar użytkownika
Nemsta
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy

irycki pisze:
Roch pisze:Witajcie w klubie. Postanowienie staroroczne :P przeczytać Uroczysko, bo tak czuję, że mnie wciągnie
Jak dasz radę, polecam zdobyć pierwotne wydania, sprzed usamochodzikowienia.
Czytam co mam, póki co, czyli drugie z '68. Tam, z tego co wiem, nie ma usamochodzikowienia w stopniu dziwacznym jak w wydaniu Warmii. Nie omieszkam poszukać wydania pierwszego i już znajomą antykwariuszkę uczuliłem na to ;)

Już wiem, że profesor Nemsta jest moim bohaterem 8-)
Obrazek
oldmalarz
Zlotowicz
Zlotowicz

irycki pisze: No nie, nie jest.
no cos ty ? chyba żatujesz?
cytuje : " Przywitałem sie z Babim Latem. Przed dziesiecioma laty, gdy ona była młodziutkim archeologiem zgłebialismy razem tejemnice starej dwunastowiecznej Kolegiaty i odnaleźlismy drogocenny relikwiaż, flirtowalismy nawet ze sobą ..
ewidentnie widac ze to jedna i ta sama osoba ..
przeciez sa osoby które zmieniaja prace kilka razy w życiu o co dopiero na poczatku drogi zyciowej.
a to ze samochód miał później równie dobrze mógł mieć rower lub samolot nie zmienia to faktu ze to ten sam gość nasz bohater Tomasz NN .czyli "samochodzik" :)
Ostatnio zmieniony 31 gru 2016, 14:35 przez oldmalarz, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostała twórczość Zbigniewa Nienackiego”