"...Bo jestem stąd"

Dział poświęcony filmowi i kinematografii
ODPOWIEDZ
Konfiturek
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 533
Rejestracja: 10 lip 2013, 20:25
Tytuł: Degustator porzeczek
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 13 razy
Otrzymał podziękowań: 32 razy

"...Bo jestem stąd"

Post autor: Konfiturek »

"Na przestrzeni stuleci potomkom Warmów raz kazano być Polakami, a kiedy indziej Niemcami. Nikt nigdy nie pytał, kim oni sami chcą być. W końcu zostali Warmiakami. Ale to sprowadziło na nich jeszcze większe problemy."

Dziennikarz TVP Krzysztof Ziemiec spotyka się z osobami pamiętającymi czas, w którym Armia Czerwona przetoczyła się przez te ziemie. Rozmowy skupiają się na tym, jak traktowano ludność cywilną. Autor reportażu dociera do świadków tamtych wydarzeń - zarówno tych, którzy po wojnie zostali na tych terenach, jak również tych, których los rzucił na teren Niemiec. Wspólnym mianownikiem wszystkich rozmów jest jedno pytanie: "Kim się czujesz? Polakiem czy Niemcem?" "Krew mam niemiecką, a duszę słowiańską. Jestem Warmiakiem." - odpowiada jeden z zapytanych.
Druga część reportażu dotyczy dzieci, które przyszły na świat w wyniku gwałtów popełnianych przez żołnierzy radzieckich. Jaki los spotykał te dzieci? Jak żyć z takim piętnem?
Jak dla mnie, jest to jeden z ciekawszych dokumentów, które ostatnio obejrzałem. Emitowany był w TVP1. Jako, że nie mam telewizora, wygrzebałem go gdzieś w sieci.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Dorośli bardzo rzadko przeżywają takie przygody jak Pan Samochodzik. Nie mają na to czasu.
Awatar użytkownika
Mysikrólik
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 5295
Rejestracja: 16 lip 2013, 14:37
Tytuł: harcerz
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 18 razy
Otrzymał podziękowań: 104 razy

Post autor: Mysikrólik »

Bardzo mało mówi się w Polsce o Warmii i Mazurach. Dlatego "Róża", mimo że to fabuła, rzuciła nieco światła na życie ludzi w tej części Polski w okresie II Wś i nieco po.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Film i kinematografia”