Choszczno aka Arnswalde - sentymentalna podróż w czasie

Dział poświęcony relacjom z naszych wypraw
Adi90
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Adi90 »

PawelK pisze:Przykro to powinno im być, bo to chyba oni tą wojnę wywołali.
Owszem, z tym się zgodzę. Jednak miałem na myśli tutaj wyłącznie temat gospodarowania terenem. Od przejęcia tych ziem minęło 69 lat, a to wszystko co było już gotowe zostało zaprzepaszczone....
PawelK pisze:Niesamowite przeżycie, słoiki z baranem musieli zostawić, ciekawe komu ich ziomale tego barana skonfiskowali, ile osób przy tej konfiskacie straciło życie a ile dalszych nie przeżyło, bo to był jedyny baran w gospodarstwie...
Nie ukrywając stwierdzenie dość drażliwe ale i jednocześnie z prawdą w tle. Szczerze, to podczas rozmowy, nie podchodziłem do tego w tych kategoriach. Fakty wszyscy znamy, ale w danym momencie interesowały mnie inne sprawy. Chociażby rozkład pomieszczeń w dawnym budynku.
Awatar użytkownika
Mysikrólik
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 5295
Rejestracja: 16 lip 2013, 14:37
Tytuł: harcerz
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 18 razy
Otrzymał podziękowań: 104 razy

Post autor: Mysikrólik »

No i skończyła się miła historia bez wytykania win.
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6410
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 204 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Post autor: PawelK »

Adi90 pisze:PawelK napisał/a:
Przykro to powinno im być, bo to chyba oni tą wojnę wywołali.


Owszem, z tym się zgodzę. Jednak miałem na myśli tutaj wyłącznie temat gospodarowania terenem. Od przejęcia tych ziem minęło 69 lat, a to wszystko co było już gotowe zostało zaprzepaszczone....
Nie wiem z kiedy są ich wspomnienia ale warto zwrócić uwagę, że również przez Twoje miasto przeszedł front. Czy rzeczywiście przesiedleńcy wkroczyli w uporządkowane, czyste ulice z przystrzyżoną trawą i otynkowanymi kamienicami? Wątpię. Więc nic nie było gotowe. To wszystko trzeba było postawić od początku.
Konfiturek
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 533
Rejestracja: 10 lip 2013, 20:25
Tytuł: Degustator porzeczek
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 13 razy
Otrzymał podziękowań: 32 razy

Post autor: Konfiturek »

Ja się w politykę nie bawię. Temat traktuje wyłącznie w kategorii: kiedyś było to piękne, malownicze miasteczko. Obecnie większość takich miasteczek w moim regionie to głównie zlepek peerelowskich blokowisk. Stąd ta moja akcja pocztówkowa. I prosiłbym o traktowanie tego wątku wyłącznie w tym kontekście. Choć, jak widać, o odwołania historyczne nietrudno.
Nie ukrywam, że podpytywałem tego człowieka o jego stanowisko w sprawie utraty majątku przez jego rodzinę. Zastanawiałem się, czy przypadkiem nie uruchomię ciągu wydarzeń typu "odnalazł się poprzedni współwłaściciel budynku". Jego syn odpisał mi, że nie ma zamiaru nic robić w tym kierunku. On urodził się w latach 60-tych już w Niemczech i nie czuje się związany z tym regionem.

Adi, jak już planujesz być latem w Choszcznie, polecam udać się na plażę miejską, wypożyczyć za parę złociszy kajaczek i zrobić sobie rejsik po trzech jeziorach, które połączone są wąskimi kanałami, z których jeden przechodzi pod nasypem kolejowym. Wyprawa na kilka godzin wiosłowania. Ja zawsze tak robię, jeśli uda mi się być tam w sezonie letnim. W tym roku chyba jednak nie dam rady.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Dorośli bardzo rzadko przeżywają takie przygody jak Pan Samochodzik. Nie mają na to czasu.
Adi90
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Adi90 »

PawelK pisze:Nie wiem z kiedy są ich wspomnienia ale warto zwrócić uwagę, że również przez Twoje miasto przeszedł front. Czy rzeczywiście przesiedleńcy wkroczyli w uporządkowane, czyste ulice z przystrzyżoną trawą i otynkowanymi kamienicami? Wątpię. Więc nic nie było gotowe. To wszystko trzeba było postawić od początku.
Nie wkroczyli. Ba, podobnie jak i Choszczno miasto spłonęło w prawie 90%. Ale nie za sprawą walk frontowych. Po prostu "sojusznicy", ze wschodu w różny sposób świętowali swój pobyt. Zgodzę się z tym, że przesiedleńczy nie zastali jeszcze ciepłych garnków. Dlatego wyżej nie poruszałem architektury, bo tej jako takiej zbyt wiele się nie ostało. Miałem i mam na myśli gospodarzenie terenem...Oczyszczenie rzek, jezior. W tamtym okresie były większe potrzeby niż dbanie o tego typu rzeczy. Ale nie przesadzajmy. To ciągle była dobra pozycja startowa....

Tak jak stwierdził Mysikrólik ;-) Dyskusja schodzi na złą drogą. Temat rzeka, a i tak niczego to nie zmieni. Dlatego wolę wrócić do rozmów na temat prac Konfiturka. Prawdę mówiąc bardziej mnie to interesuje...
Adi90
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Adi90 »

Konfiturek pisze:Adi, jak już planujesz być latem w Choszcznie, polecam udać się na plażę miejską, wypożyczyć za parę złociszy kajaczek i zrobić sobie rejsik po trzech jeziorach, które połączone są wąskimi kanałami, z których jeden przechodzi pod nasypem kolejowym. Wyprawa na kilka godzin wiosłowania. Ja zawsze tak robię, jeśli uda mi się być tam w sezonie letnim. W tym roku chyba jednak nie dam rady.
Hm...muszę przyznać, że w ostatnim czasie, ciągle trafiam na zapaleńców jeśli chodzi o kajaki ;) Czas pokaże co to wyjdzie, aczkolwiek będę miał na uwadze tą propozycję :-)


Z czystej ciekawości...Gdańsk. Udało Ci się podobnie jak i przy Choszcznie zrobić, kilka zdjęć tego typu?
Konfiturek
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 533
Rejestracja: 10 lip 2013, 20:25
Tytuł: Degustator porzeczek
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 13 razy
Otrzymał podziękowań: 32 razy

Post autor: Konfiturek »

Bo kajaczek to fajna rzecz :)

W Gdańsku nie bawię się w takie rzeczy. Przyjechałem tu za pracą i generalnie nie ma czasu na takie zabawy. Poza tym z Choszcznem jestem bardziej związany emocjonalnie (tam się urodziłem i spędziłem pierwszych kilkanaście lat życia) i to był główna przyczyna tego, że akurat te pocztówki zacząłem zbierać.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Dorośli bardzo rzadko przeżywają takie przygody jak Pan Samochodzik. Nie mają na to czasu.
rewelak
Poszukiwacz przygód
Poszukiwacz przygód
Posty: 1
Rejestracja: 28 cze 2014, 09:41
Miejscowość: Choszczno
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Ciekawostka

Post autor: rewelak »

Witam.Dla miłośników historii ciekawostka z Choszczna/Arnswalde

[gimg small=http://pansamochodzik.org.pl/przygoda/i ... 743396.jpg medium= large= group=glr14443][/gimg]
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8868
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 49 razy
Otrzymał podziękowań: 372 razy

Post autor: TomaszK »

O kurczę ! To już nie był patriotyzm tylko fanatyzm :-D. Chyba, że to nie był dom prywatny, tylko jakiś budynek użyteczności publicznej. A co tam jest teraz ?
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6410
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 204 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Post autor: PawelK »

Patrząc na to zdjęcie z Dziwnówka

Obrazek

to może tak się budowało?

Zdjęcie jest z bloga

http://dornfeld.bikestats.pl/a,2013,5.html
Ostatnio zmieniony 31 mar 2020, 20:57 przez PawelK, łącznie zmieniany 2 razy.
Adi90
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Adi90 »

Tak więc zgodnie z moimi zapewnieniami udało mi się w końcu wybrać w te wakacje do Choszczna ;-) Po głowie ciągle mi chodziły przeczytane słowa od Konfiturka. Mam tu na myśli wzmiankę, iż Choszczno w 90% uległo zniszczeniu i niestety to widać. Wrażenie robi Sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Wokół blokowiska, sklepy (np. Społem) :-P itd. Aż tu nagle wyrasta strzelista budowla. Towarzyszące mi osoby były zaskoczone tym widokiem :-D Ogólnie wypad należał do udanych ;) chociażby dlatego, że udało się trafić na wyprzedaż książek w Bibliotece Miejskiej :) i tu uwaga...udało mi się nabyć "Niesamowity Dwór" z białej serii, za..... 1zł :-D Stan książki dobry ;) ale cena jest niesamowita...Pozostaje ubolewać, że z Nienackiego była tylko jeszcze jedna pozycja "Raz w roku...". Tak więc korzyść podwójna. Walory turystyczne i ten zakup ;) Z pewnością do Choszczna powrócę dokończyć zwiedzanie i odwiedzić kolejną wyprzedaż w miejskiej bibliotece :-)
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16416
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 391 razy
Otrzymał podziękowań: 197 razy

Post autor: Czesio1 »

Adi90 pisze:Tak więc zgodnie z moimi zapewnieniami udało mi się w końcu wybrać w te wakacje do Choszczna ;-) Po głowie ciągle mi chodziły przeczytane słowa od Konfiturka. Mam tu na myśli wzmiankę, iż Choszczno w 90% uległo zniszczeniu i niestety to widać. Wrażenie robi Sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Wokół blokowiska, sklepy (np. Społem) :-P itd. Aż tu nagle wyrasta strzelista budowla. Towarzyszące mi osoby były zaskoczone tym widokiem :-D Ogólnie wypad należał do udanych ;)
"Szczeliłeś" Adi jakieś fotki? My z przyjemnością oglądamy foto-relacje z naszych wypraw.
Adi90 pisze:Tudało się trafić na wyprzedaż książek w Bibliotece Miejskiej :) i tu uwaga...udało mi się nabyć "Niesamowity Dwór" z białej serii, za..... 1zł :-D Stan książki dobry ;) ale cena jest niesamowita...
Faktycznie, cena niesamowita. :shock:
Adi90 pisze:Pozostaje ubolewać, że z Nienackiego była tylko jeszcze jedna pozycja "Raz w roku...". Tak więc korzyść podwójna. Walory turystyczne i ten zakup ;) Z pewnością do Choszczna powrócę dokończyć zwiedzanie i odwiedzić kolejną wyprzedaż w miejskiej bibliotece :-)
Adi, było przytulić również "Raz w roku w Skiroławkach". Jeśli również za 1 złotóweczkę to okazja równie niesamowita jak ta powyżej. :564:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Adi90
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Adi90 »

Prawdę mówiąc to z Choszczna mam wyłącznie tylko kilka ujęć Sanktuarium i to jeszcze nie z mojego aparatu ;-) postaram się coś w najbliższym czasie wrzucić...

Co do "Raz w...", to już dawno stoi ta pozycja na półce ;) Swoją drogą też kupiona na wyprzedaży w Bibliotece. Tym razem jednak w Toruniu i przypuszczam, że cena była podobna. Tutaj się nie wypowiem bo dostałem w prezencie, ale zwykle ceny są podobne od 1 do 5 zł. W ten sposób też na półkach pojawiły się takie pozycje jak "Skarb Atanaryka", "Pozwolenie na Przewóz Lwa", "Laseczka i tajemnica". Czyli wszystko małym nakładem pieniężnym :-D
Konfiturek
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 533
Rejestracja: 10 lip 2013, 20:25
Tytuł: Degustator porzeczek
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 13 razy
Otrzymał podziękowań: 32 razy

Post autor: Konfiturek »

Ostatnio głośno zrobiło się o choszczeńskich pasjonatach, którzy mozolnie odtworzyli w 3D całą zabudowę przedwojennego miasta.
wp.pl
Polskie radio

Stronka projektu:
Strona projektu

Jakiś czas temu chłopaki świetnie zmontowali kilka moich pocztówek za co jestem im wdzięczny:
Pocztówki

Na prezentacji w najbliższą sobotę, oczywiście, będę!
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Dorośli bardzo rzadko przeżywają takie przygody jak Pan Samochodzik. Nie mają na to czasu.
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

:564:
Awatar użytkownika
Nemsta
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 2098
Rejestracja: 13 wrz 2014, 23:23
Tytuł: Łajza archeologiczna
Miejscowość: Wyk
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Nemsta »

Konfiturku pełen szacunek :564:
Także lubuje się w takich klimatach.
Obrazek
Konfiturek
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 533
Rejestracja: 10 lip 2013, 20:25
Tytuł: Degustator porzeczek
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 13 razy
Otrzymał podziękowań: 32 razy

Post autor: Konfiturek »

Wczoraj zawitałem do rodzinnego Choszczna, gdzie miała miejsce prezentacja projektu "Arnswalde VR".
Wydarzenie miało miejsce w sali kinowej miejscowego Domu Kultury. Frekwencja zaskoczyła samych organizatorów. Pomimo tego, że sala dysponuje ok. 400 miejscami siedzącymi, i tak zabrakło miejsc. Szacuje się, że na samo otwarcie przybyło około 500 osób.

[gimg small=http://pansamochodzik.org.pl/przygoda/i ... 949381.jpg medium= large= group=glr25346][/gimg]
Fot.1 - Sala powoli zapełnia się widownią

Obrazek
Fot.2 - Na kilka minut przed prezentacją zaczyna. Zaczyna być ciasno.

Na początku zaprezentowali się twórcy tej inicjatywy. Wyświetlono także film ukazujący pierwsze testy aplikacji. Zajawka dostępna na jutubie:

Arnswalde VR - beta testy

Przy okazji można było dowiedzieć się kilku ciekawostek, nie tylko z tematu nowych technologii opartych na wirtualnej rzeczywistości, ale także związanych z przedwojenną architekturą miasta. Ode mnie głęboki szacunek dla twórców tego programu, a także dla wspierających ich członków stowarzyszenia "Choszczno Plus - Operacja Kultura", którzy zgromadzili niesamowite materiały służące za podstawę do tej rekonstrukcji.

Po prezentacji inicjatywy wszyscy udali się do sąsiedniej sali, gdzie czekały na nich cztery stanowiska komputerowe, przy których można było zatopić się w wirtualnej rzeczywistości.
Jako pierwsza dostąpiła tego zaszczytu pewna starsza pani, która zapewne pamiętała jeszcze ówczesną architekturę miasta, choć ta była praktycznie całkowicie zniszczona.

Obrazek
Obrazek
Fot.3,4 - Pierwsza "wirtualna mieszkanka" Arnswalde.

Później podobną podróż w czasie mogli odbyć inni mieszkańcy Choszczna.
Obrazek
Obrazek
Fot.5,6,7 - Następni "wirtualni spacerowicze" Arnswalde.

Jako, że projekt zyskał miano innowacyjnego na skalę światową, zainteresowanie nim mediów było spore. Lokalna społeczność też nie okazała się obojętna.

Obrazek
Fot.8 - Frekwencja na prezentacji okazała się większa, niż przypuszczano.

Oprócz samej prezentacji, w Domu Kultury zorganizowano także wystawę przedwojennych zdjęć z naszego miasta. Można było także kupić reprinty pocztówek.

Obrazek
Fot.9 - Wystawa fotografii z Arnswalde

Osobiście cieszę się, że to właśnie moje małe miasteczko, jako pierwsze na świecie, stało się przedmiotem takiego niecodziennego projektu. Pomysł okazał się w pełni trafiony. Prezentację przedłużono o jeden dzień, aby jak najwięcej osób mogło na 5 minut przenieść się w tamten świat. Pojawiły się już także zapowiedzi władz miasta, że prezentacja na stałe zawita do Choszczna i każdy będzie mógł skorzystać z dobrodziejstw tej technologii by móc przekonać się, jak wyglądało to miejsce 100 lat temu.
Ostatnio zmieniony 31 mar 2020, 21:03 przez Konfiturek, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Dorośli bardzo rzadko przeżywają takie przygody jak Pan Samochodzik. Nie mają na to czasu.
Awatar użytkownika
Nemsta
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 2098
Rejestracja: 13 wrz 2014, 23:23
Tytuł: Łajza archeologiczna
Miejscowość: Wyk
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Nemsta »

:564:
BRAWO!!!

świetny projekt.
Dzięki za relację Konfiturku.
Obrazek
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11653
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 246 razy
Otrzymał podziękowań: 202 razy

Post autor: johny »

Konfiturek pisze:Jako, że projekt zyskał miano innowacyjnego na skalę światową, zainteresowanie nim mediów było spore.
Tak jest, wracałem wieczorem do domu i w Trójce wspominali o tym przedsięwzięciu. Zacna, bardzo zacna inicjatywa!
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 13032
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 181 razy

Post autor: Yvonne »

Konfiturek pisze:Osobiście cieszę się, że to właśnie moje małe miasteczko, jako pierwsze na świecie, stało się przedmiotem takiego niecodziennego projektu.
To jest powód do prawdziwej dumy, Konfiturku!
Rewelacja!
Lubię takie wydarzenia, które gromadzą ludzi w bardzo różnym wieku, a tak było właśnie tam, z tego, co widać na zdjęciach :-)

Brawa dla organizatorów :564:
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

Bravo, rewelacja. :564:
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8868
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 49 razy
Otrzymał podziękowań: 372 razy

Post autor: TomaszK »

Rzeczywiście ciekawy efekt. To chyba dość kosztowne przedsięwzięcie ?
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

Ten projekt będzie rozwijany na inne miasta? Jaki jest plan?
Konfiturek
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 533
Rejestracja: 10 lip 2013, 20:25
Tytuł: Degustator porzeczek
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 13 razy
Otrzymał podziękowań: 32 razy

Post autor: Konfiturek »

Nie wiem, niestety, jakie były koszta tego projektu. Na prezentacji mówiono, że efekt końcowy jest wynikiem pracy pasjonatów, a sfinansowany został z ich środków własnych.
Co do innych miast, wspominano o mieście Sobótka (pod Wrocławiem). Stamtąd wywodzą się twórcy tego przedsięwzięcia. O wykonaniu w pierwszej kolejności prezentacji Choszczna zdecydował fakt, że z ówczesnej zabudowy praktycznie nic nie ocalało. Jedynym punktem odniesienia do tamtych czasów jest kościół, barbakan i fragmenty murów miejskich.

W jednym z wywiadów znajdujemy także informację o przyszłości projektu:

"Wrocławscy twórcy podkreślają, że w przyszłości chcą rozwijać technologię wirtualnej rzeczywistości do historycznych rekonstrukcji. Sebastian Sosnowski z Odyssey przekazał, że rozważane jest stworzenie rekonstrukcji m.in. znajdującego się na Dolnym śląsku kompleksu Riese. - To nie muszą być miasta. Mogą to być zamki, podziemia, okręty, tysiące obiektów i przestrzeni nadających się do rekonstruowania - wyliczył."
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Dorośli bardzo rzadko przeżywają takie przygody jak Pan Samochodzik. Nie mają na to czasu.
Awatar użytkownika
Nemsta
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 2098
Rejestracja: 13 wrz 2014, 23:23
Tytuł: Łajza archeologiczna
Miejscowość: Wyk
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Nemsta »

Coś się ruszyło z projektem?
Obrazek
Konfiturek
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 533
Rejestracja: 10 lip 2013, 20:25
Tytuł: Degustator porzeczek
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 13 razy
Otrzymał podziękowań: 32 razy

Post autor: Konfiturek »

Dziś sobie "zmiksowałem" kolejną starą pocztówkę ze stanem obecnym (no, prawie obecnym, bo sesję foto robiłem w 2014... Nazbierało się wtedy trochę tego materiału, ale temat umarł śmiercią naturalną. Temat bardzo niszowy, a nakład pracy spory).

Nie wiem, z jakiego okresu pochodzi foto na pocztówce. Jedyny pewnik to data stempla pocztowego - 9 VII 1934. Więc foto pochodzi sprzed tego czasu. Na zdjęciu widzimy obecny rejon ul. Niedziałkowskiego. Na drugim planie widoczna nieistniejąca wieża ciśnień (obecna jest betonowa).
Załączniki
Arnswalde 04.jpg
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Dorośli bardzo rzadko przeżywają takie przygody jak Pan Samochodzik. Nie mają na to czasu.
Awatar użytkownika
RobertH
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1279
Rejestracja: 26 lis 2018, 00:22
Tytuł: RobertH
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Post autor: RobertH »

A gdzie ta ulica ? Zapodaj zdjęcie obecnego stanu .
KSIĄŻKI NIE GRYZĄ !!! POCHŁANIAJĄ W CAŁOŚCI !!!

Obrazek
Konfiturek
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 533
Rejestracja: 10 lip 2013, 20:25
Tytuł: Degustator porzeczek
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 13 razy
Otrzymał podziękowań: 32 razy

Post autor: Konfiturek »

Obecnie mieszkam w Szczecinie. Także dla mnie "stan obecny" to ten ze zdjęcia , które zrobiłem kilka lat temu :) Ta zieleń to teren obecnego Parku Wyszyńskiego. Strzałką zaznaczyłem na zdjęciu obecną betonową wieżę ciśnień, którą zasłaniają drzewa. Foto robiłem z promenady biegnącej wzdłuż brzegu jeziora Klukom. Kiedyś było tam wejście na plażę wojskową, na której spędzałem niemal wszystkie wakacyjne popołudnia w latach 80-tych. Obecnie plaża jest zamknięta, pomosty rozebrane lub popadają w ruinę. Na mapie określiłem mniej więcej miejsce i kierunek robionej foty.
Załączniki
obecnie.jpg
mapa.jpg
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Dorośli bardzo rzadko przeżywają takie przygody jak Pan Samochodzik. Nie mają na to czasu.
Awatar użytkownika
RobertH
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1279
Rejestracja: 26 lis 2018, 00:22
Tytuł: RobertH
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Post autor: RobertH »

To teraz ładniej :)
KSIĄŻKI NIE GRYZĄ !!! POCHŁANIAJĄ W CAŁOŚCI !!!

Obrazek
Konfiturek
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 533
Rejestracja: 10 lip 2013, 20:25
Tytuł: Degustator porzeczek
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 13 razy
Otrzymał podziękowań: 32 razy

Post autor: Konfiturek »

Jedno jest pewne. W tamtym czasie naprawdę niewiele trzeba było robić, żeby coś nazwać "parkiem" :) Błotniste ścieżki i trochę trawy i gotowe. Ale wieża ciśnień była piękna. Nie to, co obecny betonowy kloc.
Załączniki
old.jpg
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Dorośli bardzo rzadko przeżywają takie przygody jak Pan Samochodzik. Nie mają na to czasu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Relacje z naszych wypraw”