Z przygodą na ty Strona Główna

Z przygodą na ty

Forum Miłośników Przygody im. Pana Samochodzika

• FAQ • Dane_osobowe • Szukaj • Użytkownicy • Grupy
• Rejestracja • Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Ryszard Ćwirlej
Autor Wiadomość
johny
Moderator

Wysłany: 2016-07-27, 21:11   Ryszard Ćwirlej

Czytał ktoś?

Mój kumpel z Anglii, twierdzi, że to genialne kryminały w stylu 07 zgłoś się. Skusiłem się i zamówiłem sobie to:
http://www.empik.com/trzy...12688,ksiazka-p
Okładka już mi się podoba i na myśl przywołuje Żbika oczywiście. :-)
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
XIII VII III I V XX XIV 1

Mysikrólik 
Zlotowicz
harcerz

Wysłany: 2016-07-27, 21:42   

Czytałem "Ręczną robotę", bardzo fajny kryminał osadzony w późnym PRL-u.
Kupiłem nad morzem za grosze, zupełnie przypadkiem.
Już na początku część akcji odbywała się w moim miasteczku.

johny
Moderator

Wysłany: 2016-07-27, 22:34   

Ano widzisz, fajnie że opinie się pokrywają!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...

Brunhilda 
Zlotowicz

Wysłany: 2016-07-27, 23:49   

Mozliwe jest , zeby były audiobooki?

Mysikrólik 
Zlotowicz
harcerz

Wysłany: 2016-07-28, 07:48   

Brunhilda napisał/a:
Mozliwe jest , zeby były audiobooki?

Ciekawe kto czyta, bo akurat "Ręczna robota" w 50% to gwara poznańska i śląska.

Barabasz
Forowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2016-07-28, 07:52   

Audiobook jest dostępny w sklepach.

Ale ja polecam Teatr Polskiego Radia "Ręczna robota" Jest to genialne słuchowisko ze wspaniałymi polskimi lektorami!! Ja się nie mogłem od niego oderwać SUPER !!!
Więcej tu: Polskie radio :arrow: i tu: Słuchowiska :arrow:

W ogóle uwielbiam słuchowiska - działają niesamowicie na moją wyobraźnię, ostatnio superprodukcja "Lśnienie" Kinga też jest fenomenalna Audioteka.com :arrow: z Woronowiczem i Kuleszą w roli głównej. POLECAM

johny
Moderator

Wysłany: 2016-07-28, 08:01   

Barabasz napisał/a:

Ale ja polecam Teatr Polskiego Radia "Ręczna robota" Jest to genialne słuchowisko ze wspaniałymi polskimi lektorami!! Ja się nie mogłem od niego oderwać SUPER !!!

W ogóle uwielbiam słuchowiska - działają niesamowicie na moją wyobraźnię, ostatnio superprodukcja "Lśnienie" Kinga też jest fenomenalna Audioteka.com :arrow: z Woronowiczem i Kuleszą w roli głównej. POLECAM

Ale super info! Dzieki! :564:

panna Monika 
Zlotowicz

Wysłany: 2016-07-28, 08:17   

Mi też Ćwirlej bardzo się podobał. Szczególnie "Upiory spacerują nad Wartą", czytane zresztą podczas szkolenia w Poznaniu (a więc niejako w miejscu zbrodni). "Upiory" mam i mogę Ci pożyczyć.

Yvonne 
Moderator

Wysłany: 2016-09-23, 20:35   

Zaczęłam czytać tego Ćwirleja, ale po przeczytaniu 50 stron rzuciłam w kąt. I nie zamierzam wracać. Z powodu wulgarnego języka, którego nie znoszę w życiu prawdziwym, a w literaturze nie toleruję absolutnie :-/

http://odbiblioteczkidoszafy.blogspot.com/

johny
Moderator

Wysłany: 2016-09-23, 21:51   

Yvonne napisał/a:
Zaczęłam czytać tego Ćwirleja, ale po przeczytaniu 50 stron rzuciłam w kąt. I nie zamierzam wracać. Z powodu wulgarnego języka, którego nie znoszę w życiu prawdziwym, a w literaturze nie toleruję absolutnie :-/

Dziewczyno na jakim Ty świecie żyjesz? :027: Świat to nie telenowela, że wszystko jest piękne i idealne tym bardziej w tak specyficznym środowisku jak policjanci czy gangsterzy? Szczegółów nie znam bo nie przeczytałem jeszcze książki.

p.s.
Pewnie Psów Pasikowskiego też nie lubisz?

Yvonne 
Moderator

Wysłany: 2016-09-24, 07:59   

johny napisał/a:
Dziewczyno na jakim Ty świecie żyjesz?

Nie rozumiem Twojego pytania.
Po pierwsze sądzę, że powinnam znaleźć odrobinę zrozumienia tutaj, na forum, gdzie spotykają się ludzie kochający dobrą literaturę. Przede wszystkim tę dobrze napisaną.
Po drugie, literatura jest dla mnie własnie UCIECZKĄ od świata, w którym żyję. I w którym otacza mnie na co dzień mnóstwo ludzi brukających mowę potoczną. Dlatego książek powielających ten schemat absolutnie nie toleruję.
Po trzecie, sądzisz, że nie można napisać dobrej książki kryminalno-policyjnej bez użycia wulgaryzmów??? Można i mogę podać Ci na to dziesiątki przykładów.

W każdym razie ja do Ćwirleja nie wrócę. Nie mam szacunku dla pisarzy, którzy stosują tanie sztuczki, aby zwrócić uwagę czytelnika. Ale widocznie czym innym nie potrafi.

johny napisał/a:
Świat to nie telenowela

Pudło. Telenowel nie oglądam.

johny napisał/a:
p.s.
Pewnie Psów Pasikowskiego też nie lubisz?

Masz rację. Nie lubię żadnych filmów, w których dialogi zastąpione są przekleństwami. "Psy" mogłabym tolerować jedynie przy wyłączonej fonii. I to tylko dlatego, że lubię patrzeć na Lindę ;-)

Ostatnio zmieniony przez Yvonne 2016-09-24, 08:02, w całości zmieniany 2 razy  

johny
Moderator

Wysłany: 2016-09-24, 09:03   

Yvonne napisał/a:
Po trzecie, sądzisz, że nie można napisać dobrej książki kryminalno-policyjnej bez użycia wulgaryzmów???

Nie twierdzę, że nie można, ale dyskredytować książkę tylko dlatego, że padają tam wulgaryzmy, tego nie potrafię pojąć
W takim razie musisz zmienić zdanie o mnie bo nie ukrywam, że na co dzień często zdarza mi się przeklinać
Yvonne napisał/a:
Nie mam szacunku dla pisarzy, którzy stosują tanie sztuczki, aby zwrócić uwagę czytelnika. Ale widocznie czym innym nie potrafi.

Mimo, że nie przeczytałaś książki stawiasz tak jednoznaczne i kategoryczne tezy? Gratuluję!
Yvonne napisał/a:
johny napisał/a:
Świat to nie telenowela

Pudło. Telenowel nie oglądam.

To nie był argument ad personam.
Yvonne napisał/a:

Masz rację. Nie lubię żadnych filmów, w których dialogi zastąpione są przekleństwami. "Psy" mogłabym tolerować jedynie przy wyłączonej fonii. I to tylko dlatego, że lubię patrzeć na Lindę

Nawet nie wiesz co straciłaś! To jeden z najlepszych polskich filmów, broni się nawet po tylu latach!!!

Ostatnio zmieniony przez johny 2016-09-24, 14:00, w całości zmieniany 2 razy  

Milady 
Przygodomaniak

Wysłany: 2016-09-24, 15:24   

Yvonne napisał/a:
Z powodu wulgarnego języka, którego nie znoszę w życiu prawdziwym, a w literaturze nie toleruję absolutnie :-/

Też mnie od razu odrzuca zarówno od książki jak i od filmu kiedy nadużywa się wulgaryzmów. Samej czasem pewnie zdarza mi się używać niecenzuralnych słów, ale niekiedy mam wrażenie, że w niektórych filmach czy książkach (głównie chyba jednak filmach) dialogi to ciąg ułożonych w odpowiedniej kolejności przekleństw. I chyba właśnie z tego powodu trzymam się raczej na dystans ze współczesnym polskim kinem.

Ostatnio zmieniony przez Milady 2016-09-24, 15:25, w całości zmieniany 1 raz  

Brunhilda 
Zlotowicz

Wysłany: 2016-09-25, 01:09   

Barabasz napisał/a:

Ale jak tam się dostac? Probowalam się zalogowac na sluchowiska ale cos mnie nie chca.... Na polskie radio to w ogole nie wiem jak Sie dostac, moim zdaniem nie Ma tam tego do sluchania. jedynie lsnienie można sobie kupić.

Barabasz
Forowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2016-09-25, 09:38   

Na stronie Słuchowiska
nie trzeba się logować, poniżej zdjęć z aktorami są 3 odnośniki z plikami do pobrania. Odnośnik przenosi na kolejną stronę na której trzeba nacisnąć zielony przycisk "download". Ściągnięty plik w formacie .zip zawiera nasze słuchowisko.
Same słuchowisko można było swego czasu posłuchać na antenie Polskiego Radia, ale nie było wydane i nie jest dostępne w sprzedaży.

Brunhilda 
Zlotowicz

Wysłany: 2016-09-26, 16:13   

Niestety nic z tego. Nijak nie moge sciągnąć... :-/

johny
Moderator

Wysłany: 2016-10-10, 09:53   

Skończyłem czytać Trzynasty dzień tygodnia. Powiem tak, Yvonne szkoda, że tak z góry przekreśliłaś tę książkę. Muszę powiedzieć, iż z początku sam nie byłem przekonany co do niej. Akcja rozwijała się dość wolno i zaczęły nużyc mnie ciągłe rozmowy milicjantów, SB-eków, ich przemieszczanie się z miejsca na miejsce. Miałem wrażenie, że akcja będzie się koncentrował na wątku politycznym. Ale mniej więcej od 1/3 książki z każda kolejną przeczytaną stronicą robiło się ciekawiej. Jednakże kryminalna zagadka ani o krok w mym mniemaniu nie posuwała się do przodu. Jakież było moje zaskoczenie gdy w końcu pojawiło się rozwiązanie. Na prawdę koniec jest imponujący i zaskakujący. Nawet epilog nie jest zwykłym epilogiem a równoprawną częścią, której przeczytanie sprawia, że na ustach pojawia się dodatkowy uśmiech zadowolenia.
Kolejną zaletą książki jest to, że postacie nie są jednoznaczne, nie można ich wprost zaszufladkować do kategorii źli/dobrzy.
No i na koniec klimat PRL-u!!! Bezapelacyjnie jedna z największych zalet. Czytając książkę czułem się jakbym żył w tamtych czasach. Wspomnienia, które miałem z 13 grudnia 1981 wróciły jak bumerang. W tym aspekcie to nie powieść fabularna a rzec by się chciało, rzetelny dokument. Nuta 07 zgłoś się tez się między wierszami przejawia.
To co dla Ciebie Yvonne było nie do zniesienia dla mnie, po lekturze, jest w pełni uzasadnione. te rozmowy po prostu tak musiały wyglądać! W żaden sposób nie mogę się zgodzić z sądem, że stylem języka Ćwirlej chciał przykryć swój ubogi warsztat pisarski.
Z pewnością sięgnę po kolejne części serii.

Ostatnio zmieniony przez johny 2016-10-10, 09:55, w całości zmieniany 1 raz  

Yvonne 
Moderator

Wysłany: 2016-10-10, 09:56   

johny napisał/a:
Skończyłem czytać Trzynasty dzień tygodnia. Powiem tak, Yvonne szkoda, że tak z góry przekreśliłaś tę książkę.

Tej akurat nie.
Inną zaczęłam czytać :-)

johny
Moderator

Wysłany: 2016-10-10, 10:00   

Yvonne napisał/a:
johny napisał/a:
Skończyłem czytać Trzynasty dzień tygodnia. Powiem tak, Yvonne szkoda, że tak z góry przekreśliłaś tę książkę.

Tej akurat nie.
Inną zaczęłam czytać :-)

Ok, rozumiem.

Brunhilda 
Zlotowicz

Wysłany: 2016-10-11, 13:22   

Barabasz napisał/a:
Na stronie Słuchowiska
nie trzeba się logować, poniżej zdjęć z aktorami są 3 odnośniki z plikami do pobrania. Odnośnik przenosi na kolejną stronę na której trzeba nacisnąć zielony przycisk "download". Ściągnięty plik w formacie .zip zawiera nasze stłuchowisko.
Same słuchowisko można było swego posłuchać na antenie Polskiego Radia, ale nie było wydane i nie jest dostępne w sprzedaży.

Coś u mnie nie odbiera... Za daleko jestem czy co?

Barabasz
Forowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2016-12-22, 16:39   

W najnowszym Przekroju jest nowe opowiadanie neomilicyjne Ćwirleja "Przestępca zawsze zostawia ślad" :-)

Czesio1 
Administrator
Ojciec Prowadzący

Wysłany: 2016-12-23, 14:07   

Barabasz napisał/a:
W najnowszym Przekroju jest nowe opowiadanie neomilicyjne Ćwirleja "Przestępca zawsze zostawia ślad" :-)

Kilka dni temu przez przypadek zamiast Trójki wrzuciłem na telefonie tubę Dwójki i była audycja o reaktywowaniu "Przekroju". Gościem była bodajże nowy naczelny pisma Tomasz Niewiadomski. Jakaś starsza pani zadzwoniła i powiedziała, że jest zachwycona pismem, że znowu ma co czytać.
I tak słuchając tej audycji pomyślałem, jakby to było gdyby ktoś reaktywował "Świat Młodych".

Lepiej spróbować i wiedzieć, że się nie udało, niż żałować, że się nie spróbowało :-)

Barabasz
Forowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2016-12-23, 15:51   

Świat Młodych był super, ale to już chyba nie wróci, mimo iż zauważam że coraz więcej harcerzy dookoła. Ale młodzież to chyba już czasopism nie czyta.

Natomiast Przekrój wrócił w naprawdę doskonałej formie, cały 50tysięczny nakład rozszedł się w kilka dni. Obecnie trwa dodruk i 5 stycznia znowu będzie można go dostać w kioskach. czytania na cały kwartał.

johny
Moderator

Wysłany: 2017-02-16, 16:41   

Zakupiłem wczoraj w Biedrze za 24,99 pln bardzo ładnie wydany Śliski interes.

panna Monika 
Zlotowicz

Wysłany: 2017-02-17, 20:07   

A ja na urlopie ćwiczę "Mocne uderzenie" Ćwirleja. Podoba mi się mniej niż "Upiory...", ale nie jest złe. Książka o morderstwie popełnionym na festiwalu w Jarocinie w latach 80-tych. Już skonsultowałam u zapalonego uczestnika tegoż festiwalu (w osobie mojego Kędziorka), wiele rzeczy się zgadza, faktycznie zespół "Zielone żabki" wygrał festiwal i był gwiazdą, niestety jednego sezonu.

Odpowiedz do tematu