Katedra św. Pawła w Londynie
Katedra świetego Pawła (ang. St Paul's Cathedral); jeden z najbardziej znanych kościołów anglikanskich w Wielkiej Brytanii i budowli Londynu. Jego budowę ukończono w 1710roku. Znajduje się w samym sercu londyńskiej dzielnicy City of London i formalnie pełni funkcję głównej świątyni tej dzielnicy. Pieczę nad nim sprawuje bezposrednio Lord Mayor.
Katedra świetego Pawła była budowana jako symbol odrodzenia Londynu i cechuje ją rozmach i monumentalność, ustepuje ona jednak swoimi rozmiarami watykańskiej Bazylice świetego Piotra. Ma około 158 metrów długości i około 75 metrów szerokości. Wysokość budowli mierzona od posadzki do końca krzyża umieszczonego na kopule wynosi 111 metrów. Budowlę wieńczy kopuła o średnicy 34 metrów, która jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów architektury Londynu.
Wewnątrz katedry znajduje się kilka galerii. Największą popularnością cieszy się Stone Gallery, z której rozpościera sie rozległy widok na zakole Tamizy. Druga galeria – Galeria Szeptów (Whispering Gallery) – jest znana ze świetnej akustyki, umożliwiającej porozumiewanie się szeptem z odleglosci 30 m.
Nabożenstwa odbywają się codziennie wieczorem, a także w niedzielę i Boże Narodzenie – to jedyna okazja, by zobaczyć katedrę bezpłatnie.
* ORGANY*
W katedrze znajdują się organy, będące trzecimi[2] co do wielkości pod względem liczby piszczałek (7189) organami w Wielkiej Brytanii. Organy zostały zamówione u Bernarda Smitha w 1694 r. i sa wyposażone w 5 manuałów, 189 rzedów piszczałek i 138 registrów[2]. Całość zamknięta jest we wspaniałej obudowie zaprojektowanej w warsztacie Christophera Wrena i ozdobionej przez Grinlinga Gibbonsa, znanego brytyjsko-holenderskiego rzeźbiarza.
* CHÓR *
W katedrze funkcjonuje chór, składający się głównie z meżczyzn i chłopców, których można usłyszeć podczas niektórych nabożenstw. Podczas roku szkolnego chór śpiewa podczas nabożeństwa wieczornego 5 razy w tygodniu, podczas poniedziałkowej mszy można usłyszeć chór występujący gościnnie, natomiast podczas czwartkowej mszy śpiewają chórzyści z the Vicars Choral bez udziału młodych chórzystów. W niedziele chór śpiewa podczas Jutrzni i Eucharystii.
Najwcześniejsze zapiski o chórze pochodzą z 1127 r.
W chwili obecnej chór składa się z ok. 30 chłopców – chórzystów, 8 stażystów, chóru the Vicars Choral czyli 12 mężczyzn, którzy są profesjonalnymi śpiewakami.
* HISTORIA *
Rekonstrukcja wyglądu katedry przed 1561.
Katedra ta powstała pierwotnie na gruzach rzymskiej świątyni, wybudowanej niegdyś ku czci cesarza Klaudiusza. Normańska katedra była wieksza od obecnej i stanowiła największą światynie ówczesnej Europy. Nie omijały jej pożary. Iglica została zniszczona przez piorun, wnętrze zostało splądrowane, a mury były w złym stanie. Katedra spłonęła ostatecznie podczas wielkiego pożaru Londynu w 1666 r.
Podjęto decyzję o budowie nowej katedry w stylu klasycyzującego baroku i rozpoczęto ją w roku 1675 pod nadzorem angielskiego architekta, Sir Christophera Wrena. Budowę zakończono po 35 latach, już pod kierunkiem syna Christophera Wrena, w roku 1710, chociaż pierwsze nabożenstwo odprawiono 2 grudnia 1697 roku.
Katedra była miejscem wielu słynnych pogrzebów (np. admirała Nelsona, księcia Wellingtona, Winstona Churchilla i Margaret Thatcher). Pogrzeby, śluby i inne ceremonie kościelne brytyjska rodzina królewska organizuje zazwyczaj w Westminster Abbey, ale to w katedrze św. Pawła odbył się ślub księcia Walii – Karola Windsora i lady Diany Spencer.
zródlo: Wikipedia
schody na kopułę
widok z kopuły
